Nejlepší města a restaurace pro vegany

Nejlepší města a restaurace pro vegany

Inspirace

Autorem je , a

Autorem je , a |

Dneska frčí být šetrný k přírodě, a tak jde čím dál víc měst po celém světě vstříc veganství. Omrkněte šest největších veganských rájů a tipy na restaurace

Ať už je důvodem ochrana životního prostředí nebo práva zvířat, veganství je dnes velmi populární trend, který rozhodně nezpomaluje. Dokonce i Lotyšsko, které není známo jako extra veganský národ, posílá do soutěže Eurovision píseň, jejíž jasným poselstvím je, že „být zelený“ je sexy. Zajímavé, co?

Pokud žijete v zemi jako Spojené království, kde žije 8 % lidí výhradně na rostlinné stravě, můžete mít strach z toho, že se na cestách moc nenajíte. A nemusíte být zrovna z vegansky orientované země. Třeba si to na dovolené chcete jen vyzkoušet. Naštěstí jsme pro vás připravili šest měst, která jsou rájem pro vegany, a k tomu vám dáme tipy na konkrétní restaurace, abychom vám zjednodušili plánování příští dovolené. Některá vás možná překvapí!

Bejrút, Libanon

Plate of falafel, hummus and couscous salsa — ShutterstockNavštivte Bejrút a pochutnejte si na tom nejlepším falafelu a hummusu, který Střední východ nabízí – Shutterstock

Spousta libanonských pokrmů je shodou okolností alespoň vegetariánská, protože místní jedí maso pouze párkrát týdně. Střední východ je domovem hummusu a falafelu. Bejrút je pak jedním z nejlepších míst, kde si na těchto delikatesách můžete pochutnat. V každé uličce najdete malou prodejnu falafelu, kde ho za babku seženete s hummusem ve wrapu.

Ale to z veganské kuchyně rozhodně není všechno. Čeká tu na vás taky baba ganuš a mutabal (předkrmy z rozmačkaného lilku), batata harra (pikantní brambory) a barevné saláty jako tabbúla nebo fatuš. Vegani zde rozhodně neumřou hlady.

V Bejrútu najdete několik čistě veganských restaurací, z nichž je nejpopulárnější Meet The Veganz na západním konci ulice Armenia. Je to trendy bistro, ve kterém vám připraví lahodný salát, sendvič nebo burger dřív, než řeknete „vegan“.

Denpasar, Indonésie

Scrambled tofu dish — ShutterstockLidé z Denpasaru umí s tofu divy – Shutterstock

Všichni víme, že Bali je na horních příčkách seznamu vysněných destinací každého batůžkáře nebo jogína, ale věděli jste, že jde zároveň o skvělou destinaci pro vegany? Ostrov má reputaci relaxačního a spirituálního místa, takže je vcelku logické, že tu kladou důraz na zdravou rostlinnou stravu.

Ubud, jedno z indonéských kulturních center, je součástí oblasti Denpasar a dá se považovat za jakousi veganskou Mekku. Není tu nouze o tofu a tempeh na různé způsoby: smažené, restované, grilované, „míchané“, v salátech nebo kari… V Ubudu mají luštěniny zkrátka v krvi.

Sawobali , bezlepková restaurace „sněz, co můžeš“ a cukrárna v jednom, je naprostým rájem pro chuťové pohárky. Většina nabízených pokrmů je veganská, ale než si naložíte jídlo na talíř, radši si zkontrolujte, že něco není vegetariánské.

Playa del Carmen, Mexiko

Beach in Playa del Carmen — ShutterstockTuristické centrum Playa del Carmen je domovem největší koncentrace veganských restaurací v Mexiku – Shutterstock

Ano. Maso sice v mexické kuchyni hraje velkou roli, ale v turisticky oblíbených místech je velká poptávka po veganském jídle. Z typických mexických veganských jídel můžeme jmenovat třeba guacamole a nopales (kaktus vařený s cibulí a rajčaty, ale nebojte, nejdřív ho zbaví ostnů), ale poslední dobou můžete narazit i na kreativní veganské verze tradičních pokrmů.

V Playa del Carmen, zhruba 60 kilometrů jižně od Cancúnu uprostřed okresu Riviera Maya, najdete nejvyšší koncentraci veganských restaurací v Mexiku. Zastavte se v centru města v restauraci Plantivoros a pochutnejte si na quesadillas, tacos, chiles rellenos (plněné papriky) nebo jakémkoli jiném autentickém pokrmu, který neobsahuje žádné živočišné produkty.

Hajdarábád, Indie

View over Hyderabad from Golconda Fort — Shutterstock Výhled na Hajdarábád z pevnosti Golconda Fort – Shutterstock

Hajdarábád neboli město perel je okouzlující metropole. Je to relativně moderní město, které vám však na každém kroku připomíná svou 400 let starou historii. A vůbec to není špatné místo pro vegany.

Vzhledem k dominanci náboženství, jako je hinduismus, sikhismus a buddhismus, má Indie největší podíl vegetariánů na světě – celých 40 % lidí vyřazuje z jídelníčku maso. Protože je indické jídlo většinou plné výrazných ingrediencí, veganské pokrmy jako dhál (čočka) nebo alú gobi (bramborovo-květákové kari) chutnají všem. Pokud někdy budete chtít milovníkovi masa ukázat, jak lahodné můžou veganské pokrmy být, vezměte je do Indie.

Hajdarábád zvolila PETA v roce 2019 nejveganštějším městem Indie. Veganská strava je tu zkrátka extrémně dostupná a můžete si tu dát i veganské biryani – pokrm, jehož tradičními surovinami jsou rýže a maso.

Terrassen Cafe, první místní veganské restauraci, to žije. Návštěva maličkého bistra trochu dál od centra rozhodně stojí za to. Okouzlí vás nejenom přátelským personálem a pestrobarevnými dekoracemi, ale hlavně lahodným jídlem.

Ocho Rios, Jamajka

Ital stew in a bowl — ShutterstockItal – lahodné, výživné a typicky jamajské jídlo – Shutterstock

Karibské země jsou známé svými pokrmy z kuřat a ryb. Většinou je tak těžké najít cokoli veganského, pokud se nechcete spokojit se suchou rýží. Jamajka je ale jiná.

Ital, způsob stravování rastafariánů, pochází ze slova „vitální“ a spočívá v získávání energie výhradně z rostlin. Dobře, Ocho Rios není technicky městem, ale místní rastafariánské stravovací návyky, teplé počasí a nádherné pláže z něj dělají perfektní destinaci pro veganské cestovatele.

Nejlepší „ital“ vám naservírují v restauraci Calabash v ulici Newlin Street. Je proslulá svým pestrým výběrem, a pokud potřebujete vzpruhu, dejte si jeden ze sedmi ovocných punčů z džusového baru. Najdete tu taky malý krámek, který prodává věci, jako jsou doplňky stravy, produkty péče o tělo nebo knihy.

Čiang Mai, Thajsko

Bowl of vegan pad thai — ShutterstockThajské jídlo je naprosto lahodné a velmi kompatibilní s veganskou dietou – Shutterstock

To nejlepší jsme si schovali na konec. Thajské jídlo je vynikající a plné chuti, a přestože velmi často obsahuje rybí omáčku, poptávka po veganských verzích rychle roste.

Thajci mají navíc k bezmasým jídlům docela blízko. Každý rok během devátého lunárního měsíce (od konce září do konce října) se po celé zemi oslavuje svátek Devíti božských císařů. Mimo Thajsko je znám jako „vegetariánský festival“, ale jelikož při přípravě pokrmů nejsou používány žádné živočišné produkty, je to spíš veganský festival. Jen vás musíme varovat, že jde o poněkud zvláštní oslavy. Pokud se vám líbí pohled na lidi, kteří si propichují obličej kopím, budete tam jako doma.

Čiang Mai je držitelem rekordu za nejvíc veganských restaurací na 100 000 obyvatel, a to 32,2. Goodsouls Kitchen je jen jednou z mnoha, ale její menu spojující thajskou a západní kuchyni je vyhlášené. Bez obav si tu dejte burger, rice bowl, khao soi (nudlová polévka), pizzu nebo jeden z mnoha dalších pokrmů. Tady si na své přijde každý vegan.

Líbil se vám článek? Více inspirací pro cestování najdete na stránce Kiwi.com Stories.

Podobné články