Nejlepší místa k pozorování polární záře

Inspirace

Autorem je
8. října 2021

Autorem je | 8. října 2021

Aurora Borealis – polární záře – bývá destinací sama o sobě. Tady máte ta nejvhodnější období a nejlepší místa, kde ji můžete spatřit, od Švédska, přes Island a Kanadu až po USA.

Vidět polární záři je pro mnohé zážitek, jaký nastává jednou za život, ale musíte na něj být připraveni. Důležité otázky, které si budete muset zodpovědět, jsou: kdy, kde, jak dlouho a za kolik peněz. Naštěstí najdete spoustu odpovědí přímo tady.

Obecné rady

  • Nejpříhodnější období bývá obyčejně od září do dubna. Noci jsou v těchto měsících dlouhé, na některých místech daleko na severu dokonce prakticky nekonečné.
  • Pravidlem je, že čím je noc temnější, tím lépe. I když silnější projev polární záře snese i jasné měsíční světlo, lepší šanci budete mít za nocí, kdy je měsíc v novu nebo je vidět jen jeho tenký srpek.
  • Asi není potřeba zdůrazňovat, že pomůže i jasná obloha.
  • Pohlídejte si, aby kolem vás nebyly žádné zdroje umělého osvětlení. Přesuňte se pokud možno co nejdál od měst.
  • Jestli se chcete hlouběji ponořit do vědy, sledujte sluneční cyklus a počet skvrn viditelných na povrchu Slunce. Pokud jsou vidět sluneční skvrny, znamená to, že Slunce opouští sluneční vítr, který vytváří polární záře.
  • Je mýtem, že musí být chladno. Pravda je prostě taková, že nejlepší polární záře bývají k vidění za jasných nocí na severu, kde je chladno pořád.
  • Je na to aplikace. Se vším výše uvedeným, od předpovědí počasí přes snímky Slunce až po mapy slunečního větru, pomáhá lovcům polárních září aplikace My Aurora.

Fotografujete? Tak tady máte navíc pár tipů na dělání obrázků:

Při fotografování nezapomeňte na rukavice, poděkujete nám pozdějiPři fotografování nezapomeňte na rukavice, poděkujete nám později — Shutterstock

  • Při focení záře je klíčové nastavit dlouhou expozici a zároveň vyšší citlivost.
  • Možná byste měli zvážit pořízení širokoúhlého objektivu, abyste mohli zachytit co největší část oblohy.
  • Pořiďte si stativ. Dlouhá expozice z třesoucích se rukou by skončila příšernými fotkami!

Takže kam teď, když už máte vybavení?

Norsko

V nejsevernějších částech Norska můžete polární záři spatřit už od říjnaV nejsevernějších částech Norska můžete polární záři spatřit už od října — Shutterstock

V nejsevernějších částech Norska můžete polární záři spatřit už od října. Populárním místem je například přístavní město Tromsø, kde máte možnost rezervovat si lodní lístek na plavbu dál od města za pozorováním polární záře, jak se noří do oceánu a přeletuje nad ním. Ještě dál na severu se nachází město Alta obklopené arktickou tundrou, horami a lesy. Záře bývá vidět většinu nocí, a když už tam jste, můžete se vydat také ke fjordům na pozorování velryb nebo se věnovat sportům, jako je jízda na sněžném skútru nebo na saních. A do třetice je tu souostroví Špicberky – tuhle skupinu zamrzlých ostrovů v Barentsově moři, která je jedním z nejodlehlejších míst na světě, byste měli navštívit, jestliže chcete mít pocit, že jste svoje úsilí dotáhli do konce.

Švédsko 

Aurora Sky Station je observatoř na vrcholu hory, která se chlubí označením „nejlepší místo k pozorování polárních září na Zemi“Aurora Sky Station je observatoř na vrcholu hory, která se chlubí označením „nejlepší místo k pozorování polárních září na Zemi“ — Shutterstock

Další jistou volbou hledačů polárních září je severní Švédsko a Laponsko. Oblíbená místa leží hned za hranicí Norska – vesnice Abisko a stejnojmenný národní park. Aurora Sky Station je observatoř na vrcholu hory, která se chlubí označením „nejlepší místo k pozorování polárních září na Zemi“ (i když jsme si jistí, že je pár dalších míst, která by o sobě mohla prohlásit totéž). Také nejsevernější švédské město Kiruna láká po celou zimu turisty, zejména do tábora Camp Ripan, kde můžete prožít poněkud luxusnější pobyt. Tenhle „tábor“ (ve skutečnosti spíš luxusní hotel) nabízí vynikající jídlo, lázně, výlety na saních se psími spřeženími a soukromé chaty, do nichž se můžete vrátit po náročné noci strávené pozorováním oblohy.

Finsko

Observatoř Hankasalmi je vynikajícím místem k pozorování polárních záříObservatoř Hankasalmi je vynikajícím místem k pozorování polárních září — Shutterstock

Finské Laponsko nabízí několik způsobů, jak pozorovat záři, z nichž některé jsou vědečtější a některé výstřednější než jiné. Observatoř Hankasalmi se nachází přibližně 15 minut od zimního letoviska Revontuli, které je domovem klasické finské sauny a lázní a vynikajícím místem k zahájení pobytu. Leží v samotném srdci Finska – uprostřed jezernaté krajiny, která je jednou z nejtemnějších v zemi.

Mnohem dál na severu najdeme vesnici Nellim (i tam je sauna; ale kde ve Finsku by nebyla?). Než vás zima zažene zpátky do tepla, můžete polární záři sledovat ze zamrzlých břehů jezera Inari. Pokud ale chcete něco opravdu speciálního, vyzkoušejte Kakslauttanen Arctic Resort. Tam můžete záři pozorovat z vlastního skleněného iglú – teplého a pohodlně vybaveného. Úchvatná stavba z místní borovice Kelo je vybavená kuchyní, ložnicí, ohništěm a samozřejmě i soukromou saunou.

Island

Národní park Þingvellir (Thingvellir) je známý jako islandská mekka pozorovatelů polárních září Národní park Þingvellir (Thingvellir) je známý jako islandská mekka pozorovatelů polárních září — Shutterstock

Island na polárních zářích založil celý nový obor podnikání, takže si nějaký pobyt nebo cestu rozhodně vyberete, ať už jsou váš rozpočet a vaše časové možnosti téměř jakékoli. Skutečností je, že při správných povětrnostních podmínkách je možné polární záři vidět z kteréhokoli místa na Islandu, i přímo z Reykjavíku.

Pokud ale chcete zažít co nejlepší podívanou, budete muset vycestovat z města – stačí jen kousek. Národní park Þingvellir (Thingvellir) se nachází pouhých 20 minut cesty od hlavního města a je známý jako islandská mekka pozorovatelů polárních září. Případně se můžete pouhých 30 minut od Reykjavíku vydat k jezeru Kleifarvatn, devíti čtverečním kilometrům poklidných vod, kde najdete právě tu správnou atmosféru.

Další možností je vyšplhat se na nějaký kopec. Vynikající výhledy najdete například na Öskjuhlíð (v centru Reykjavíku), z kopců kolem města Akureyri na severu země nebo v blízkém Husaviku. Rybářská vesnice Sandgerdi ležící na konci výběžku na jihozápadě Islandu je jakýmsi protikladem: tenhle cíp poloostrova nabízí výhledy na obzor sahající prakticky až ke Grónsku. A konečně, abyste svůj pobyt završili tím nejislandštějším možným zážitkem, co takhle podívat se na záři z povrchu ledovce: ledovec Langjökull severovýchodně od Reykjavíku má 935 čtverečních kilometrů ledové nádhery – včetně jeskyní a všech možných venkovních dobrodružství. Postůjte ve výšce 1 450 metrů nad mořem a počkejte si, až se nad vámi přelije polární záře.

Skotsko

Orkneje a Shetlandské ostrovy jsou místa, kde je vaše šance na spatření polární záře nejvyšší Orkneje a Shetlandské ostrovy jsou místa, kde je vaše šance na spatření polární záře nejvyšší — Shutterstock

I když Skotsko nefiguruje na mnoha seznamech míst k pozorování polární záře, i tady jsou místa, odkud ji můžete celkem jistě uvidět, ale musíte se vzdálit od pevniny. Nejlepší jsou k tomu souostroví Orkneje a Shetlandy: nejsou tam stromy a větrem bičovaná holá krajina se vaší potřebě zahlédnout polární záři dokonale propůjčuje. Na Shetlandách se záři říká „Mirrie Dancer“ („Třepotavá tanečnice“), což je krásně poetické vyjádření i dokonalý popis jejího charakteristického mihotání a komíhání.

Spatřit ji z pevniny je také možné, ale je samozřejmé, že čím dál na sever zajedete, tím lépe. Dobrými základnami na sledování září jsou Thurso a Wick na severovýchodním okraji země, jakož i severozápad nad Moray Firth mezi pevninou a ostrovem Harris.

Kanada

Severozápadní teritoria a jejich odlehlá krajina jsou ideální na pozorování polární záře v celé její kráse Severozápadní teritoria a jejich odlehlá krajina jsou ideální na pozorování polární záře v celé její kráse — Shutterstock

Polární záře můžete spatřit také v Severní Americe. I v Kanadě se přirozeně budete snažit dostat tak daleko na sever, kam až to půjde. Severozápadní teritoria a jejich odlehlá krajina lesů, hor, jezer a arktické tundry ve vás vzbudí pocit, jako byste byli posledním člověkem na Zemi. Ten bývá ještě výraznější v té nejtemnější a nejpustší noci osvětlené jen hvězdami a tichým kouzlem záře.

Další možností je Yukon mezi Severozápadními teritorii a Aljaškou, který nabízí neméně okázalou krajinu. Hledačům polárních září se tam však věnují o něco víc. V Dawson City mají například Půlnoční kupoli („Midnight Dome“), vyhlídku vysoko nad městem, kde se místní lidé v zimě scházejí, aby pozorovali polární záře, a v létě zase kvůli pohledu na půlnoční slunce. Nabízí se výhled na řeku Yukon a údolí Klondiku, takže kdybyste neměli příležitost přijít v noci a spatřit záři, přijďte ve dne a pokochejte se krajinou, která patří k nejobdivuhodnějším v celé zemi.

Spojené státy americké

Aljaška je místem zjevně příhodným k lovu polárních září Aljaška je místem zjevně příhodným k lovu polárních září — Shutterstock

Vzhledem k tomu, co jsme uvedli výše, je Aljaška zjevně příhodným místem, kde začít. Stejně jako v severní Kanadě, i tady je divočina a absence umělého osvětlení úžasným předpokladem pro úspěšnou honbu za polární září. Zkuste třeba Národní park Denali, kde v případě, že se vám nepovede spatřit polární záři, uvidíte aspoň Mléčnou dráhu i vzdálenější nebeská tělesa, která budou oblohu nad vaší chatou nebo táborem pokrývat tak hustě, jak jste to ještě neviděli.

Je to překvapivé, ale záři můžete spatřit i v oblasti čtyřicáté osmé rovnoběžky v místech, jako je například Priest Lake v severním výběžku státu Idaho, v Národní přírodní rezervaci Aroostook, Schoodic Lake nebo u Moosehead Lake, což jsou všechno místa v Maine. V úvahu přicházejí také Cook County v severovýchodním cípu Minnesoty nebo Upper Peninsula v Michiganu. A tady je jedna nápověda nakonec: z pohodlí kuchyně záři nikdy neuvidíte celou.

Hodně štěstí na lovu!

Líbil se Vám tento článek? Podívejte se na Kiwi.com Stories, kde najdete další informace.