Nejlepší místa, kam cestovat v roce 2022

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Jestliže se poohlížíte po místech, kam cestovat v roce 2022 — ať už hledáte nápady na levnou dovolenou, dobrodružství, krátké výlety, ekologicky příznivé destinace nebo nejlepší počasí — tady je naše Top 10

S pomocí našich zákazníků jsme vybrali deset našich nejlepších destinací pro rok 2022. Pět z těchto návrhů jsou místa, o kterých si myslíme my, že budou tento rok vynikající, a pět z nich navrhli naši sledující na Instagramu a na Facebooku @kiwicom247 jako místa, které by letos rádi navštívili. 2022, a jsme tu!

Kaunas, Litva

Kaunas Lagoon — ShutterstockKaunaská laguna — Shutterstock

Druhé největší město Litvy si obléklo kabát Evropského hlavního města kultury roku 2022, čímž vrhlo světlo na svou směsici tradičních a starých ulic a náměstí s mladým obyvatelstvem (zhruba 35 000 studentů studujících na sedmi univerzitách), a je to město barevné, živoucí, umělecké, plné techniky a zábavné.

Projděte se po jeho stromy lemovaných promenádách, posaďte se na jednom z velkolepých náměstí a kochejte se atmosférou, nebo probádejte památky, jako například pevnost Kaunas a Lidové muzeum. Poznávejte město na exkurzi po pouličním umění nebo zhlédněte úžasné krajiny na „Poznávací stezce“ Pažaislis, dvoukilometrové pochůzce po klášteru Pažaislis a po krásné Kaunaské laguně.

Laguna je dalším z mnoha neobyčejných prvků města. Nachází se přímo na jeho východním okraji a zajišťuje místním přístup do hustě zalesněného lesoparku kolem stojatých modrých vod. Vydejte se na některou z pobřežních pláží jako je Lampėdžiai, kde si můžete vypůjčit kánoi, kajak, wakeboard a podobně, zahrát si košíkovou, volejbal, tenis, nebo prostě namísto toho posedět v plážové kavárně a sledovat, jak se namáhají ostatní.

Turku, Finsko

Turku Cathedral on a summer morning — ShutterstockKatedrála v Turku — Shutterstock

Za Baltským mořem, ve Finsku, je město s obdobným temperamentem, jako má Kaunas. Turku je několik hodin cesty od Helsinek a je usazeno na okraji souostroví několika tisíců ostrovů. Okolní krajina je rozlehlá, bičovaná větrem a prázdná, ale o nic méně dramatická. Toto město je nejstarší ve Finsku a jeho říční nábřežní ulice a promenády jsou lemovány elegantními restauracemi a bary jako stvořenými na ony dlouhé severské letní večery. Také ono je městem s pohledem upřeným do budoucnosti a pyšní se svým ekologickým zaměřením. Získalo ocenění za svou strategii obnovitelných energií a za svou celkovou zavázanost žít zeleně.

Aby bylo možno strávit trochu času na vodě, jsou tu u výletníků oblíbené trajekty, které vyrážejí do svěžího ranního vzduchu, proplouvají mezi ostrovy a směřují na Ålandy. Tento zajímavý poklad je soustavou 6 700 ostrovů a samosprávnou oblastí Finska, jehož obyvatelé mluví švédsky. Jestliže budete mít čas vystoupit z trajektu a objevovat, udělejte to; jinak se prostě naloďte na zpáteční spoj a vydejte se zpět do Turku na hrad, do katedrály a na všechna ostatní místa, která na vás čekají.

Gabon

Forest elephants in Gabon — ShutterstockGabon je jednou z nejekologičtějších zemí na planetě — Shutterstock

Na Atlantském pobřeží střední Afriky se během posledních 20 let soustavně prosazoval Gabon jako jedna ze světových zemí nejvíce orientovaných na ochranu přírody a ekologii. Více než 70 % země je hustě zalesněno a vláda vyčlenila 15 % své půdy na chráněné oblasti. Kromě toho založila 13 národních parků, devět mořských parků a 11 vodních rezervací.

Když k tomu všemu přidáme zahájení projektu Afrického ekoturistického Safari z roku 2021 a letošní plánované otevření první gabonské udržitelné luxusní lodge, budoucnost Gabonu vypadá dobře. Turistickým ruchem možná tato země až doposud příliš nevynikala, avšak doufejme, že z postupného a uměřeného přístupu tohoto národa k většímu zpřístupnění sebe sama si vezmou poučení i jiné země. Konečným cílem Gabonu je sdílet svá tajemství se světem a přitom dělat vše, co je v jeho moci, k zajištění toho, aby příroda a člověk udržitelně spolupracovali

Perth, Austrálie

Cityfront beach in Perth at sunset — ShutterstockNábřežní pláže města Perthu z něj dělají městský ráj — Shutterstock

Stačí přidat jedno úžasné město do místa, které je samo o sobě jedním z největších cestovatelských zážitků na světě, a máte vše potřebné pro nezapomenutelnou dovolenou. Perth je město, jehož skleněná a ocelová předměstí se lesknou pod západoaustralským sluncem, zatímco jeho obyvatelé se vydávají na příměstské pláže nebo do některého z mnoha parků za plaváním, relaxací, nebo za posezením ve (velmi potřebném) stínu. Perth, proslulý coby nejodlehlejší velkoměsto na světě, má zeměpisně blíže k Jakartě než k hlavnímu městu své země. To mu nebrání být naprosto úžasným místem: jeho obyvatelé se velmi pyšní jeho pulzující kulturou, čistými ulicemi a pomalým přístupem k životu (i na australské poměry!).

Když jako výchozí nebo koncový bod cesty využijete Perth, můžete se vydat na vynikající cestu po železnici: indopacifickou. Vydáte se do rozlehlého a rozpáleného středu kontinentu a během několika dní a čtyř nocí uvidíte takové krajiny, jaké po mnohá staletí inspirovaly objevitele, prospektory a dobrodruhy. Zastavit se na místech, jako jsou Kalgoorlie, Rawlinna, Cook, Adelaide, Broken Hill a Modré hory znamená zažít na cestě mezi Perthem a Sydney i jiné stránky australského života, zeměpisu a kultury. Není to laciné, ale jako cesta, jakou většinou podnikáme jen jednou za život, to opravdu stojí za to.

Taškent, Uzbekistán

The exterior of Chorsu Bazaar in Tashkent — ShutterstockChorsu Bazaar je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Taškentu — Shutterstock

Uzbekistán v roce 2021 oslavil 30 let své nezávislosti na Sovětském svazu, a spolu s tím přišla spousta nových nápadů a projektů na to, jak udělat tuto zemi a její kosmopolitní hlavní město dostupnějším a přívětivějším než dříve. Směs lidí, kultur, náboženství a jazyků dělá Taškent barvitým a přátelským městem, a 2,7 milionu jeho obyvatel, pro které je domovem, má opravdový zájem na tom, aby cestovatelé zažili všechno, co se zde odehrává. Je to směsice mnoha údobí sloučených do jednoho, od oprýskávajících městských tržnic a bazarů až po široké, zazeleněné bulváry ze sovětského období s velkolepými budovami a mocenskými sídly.

Pokud se rozhodnou využít toto město jako svou základnu, mohou se hledači dobrodružství vydat na túry, lezení, jízdu na vorech nebo lyžování do 90 minut cesty vzdáleného národního parku Ugam-Chatkal. Nově prodloužená vysokorychlostní železniční síť teď přepravuje cestovatele do Lokality světového dědictví UNESCO Chiva. Toto starobylé město na hedvábné stezce je 2 000 let starou oázou na poušti a je nádherně zachovalé, jako bychom se vrátili nazpět v čase. Takový je však celý Uzbekistán: neprobádaný, nezkažený, ale čekající na vaši návštěvu.

To jsou naše návrhy. Ale kam zamíří naši zákazníci v roce 2022…?

Japonsko

Exterior of Osu Temple, Nagoya — ShutterstockChrám Osu, Nagoja — Shutterstock

Populární volbou nadále zůstává Země vycházejícího slunce, která je úžasnou směsicí starověku a super moderního věku. Tokio je samozřejmě jedním z největších velkoměst světa a byla by chyba jej zde nezmínit. Ale co třeba Nagoja, průmyslové avšak přesto přívětivé město, ve kterém najdete neobyčejnou obchodní čtvrť jménem Osu? Kjóto, někdejší hlavní město Japonska? Kóbe, pěkně usazené přímo mezi horami a mořem?

Až budete mít dost manického tempa velkoměst, dopřejte si trochu péče o sebe v onsenu, jednom z desítek tisíc horkých pramenů, které se v této zemi vyskytují, nebo poznávejte svou vlastní duchovní stránku v buddhistické nebo šintoistické svatyni. Na podzim jeďte na hory, v zimě lyžujte, na jaře posvačte pod rozkvetlou třešní, nebo se v létě vydejte na pláž. Je to všechno tady, po celý rok.

Tromsø, Norsko

Northern Lights over Tromsø — ShutterstockTromsø je vynikajícím místem k pozorování polárních září — Shutterstock

Daleko na severu Norska leží město Tromsø, které je domovem přibližně 70 000 lidí (a ve středu města je největší počet starých dřevěných domů v této oblasti!), Norské arktické univerzity (nejseverněji položené univerzity světa) a kypícího obchodu s příležitostí pozorovat polární záři. Ačkoli to není na záři úplně nejlepší místo (je na pobřeží, takže tam často bývá zataženo), je fantastickým výchozím bodem výletů.

Je spousta způsobů, jak vyjít do divočiny a vidět záři. Jsou to mimo jiné individuální a skupinové túry na jednu noc, několikadenní dobrodružné stanování, a dokonce i vyjížďky na člunech, při nichž můžete záři pozorovat nad fjordy a zátokami v okolí města. I pokud jste nepřijeli za září, je Tromsø vynikajícím místem k návštěvě, které má několik letních festivalů, hudební scénu specializovanou na ambientní, trance a elektronickou hudbu — která se zdá být podivuhodně vhodná pro danou atmosféru a místo — planetárium, botanickou zahradu a úžasné prostředí, protože je obklopeno vodou a horami.

Karibik

Colorful huts on Catalina Island, Dominican Republic — ShutterstockChýše na ostrově Catalina, Dominikánská republika — Shutterstock

Toto je náročné poslání, ale přitom vynikající nápad na prodlouženou dovolenou. Karibskou oblast tvoří více než 700 ostrovů, ostrůvků, podmořských útesů a korálových mělčin a její směsice kultur, jazyků, jídel, hudby a dalšího z ní dělá fascinující část světa. Mnoho lidí se prostě vydá lehnout si na pláž, a i když je to lákavé, o hodně byste se tím připravili.

Kulturní vliv Jamajky na svět je neúměrně velký na to, že jde o zemi jen o málo více než dvou a půl milionu lidí. Totéž by se dalo říct o Kubě s jejími starými americkými auty, velkolepými – byť drolícími se – budovami a lidovou hudební tradicí. Trinidad a Tobago jsou místa, kde se Afrika v pestrém a slavnostním stylu prolíná s Indií, a Dominikánskou republiku udělaly její koloniální městečka a bílé písčité pláže nejnavštěvovanější zemí regionu.

Tichomořská pobřežní dálnice

Bixby Creek Bridge on the Pacific Coast Highway — ShutterstockMost u Bixby Creek na Tichomořské pobřežní dálnici — Shutterstock

Sníte o cestování autem? Co takhle zkusit tuto absolutní klasiku? Tichomořská pobřežní dálnice, jejíž výstavba byla zahájena ve 30. letech 20. století má nyní nějakých 900 kilometrů (600 mil) táhnoucích se nepřekonatelně malebnými a rozeklanými scenériemi Spojených států amerických. Jestliže to celé chcete projet najednou, mohli byste to teoreticky zvládnout i během 10 hodin, ale kde by v tom bylo to potěšení? Ne, nejlepší způsob je vyhradit si asi tak týden času a potulovat se z místa na místo, zastavovat se v pobřežních vesničkách, u vinic, osad z dob zlaté horečky, motorestů a na každém jiném kousku Ameriky, na jaký lze jen pomyslet.

Od San Franciska po Los Angeles — nebo naopak — vydáte se do kopců a lesů, přes křoviny a srázy, po nádherném pobřeží a přátelskými městečky až do velkoměsta někde v dáli. Otázkou nikdy není jak daleko nebo na jak dlouho, otázkou bývá co, kde a koho poznáte po cestě. Cílem skutečně je cesta sama.

Maledivy

Beach huts in the Maldives — ShutterstockMaledivy jsou proslulé svým rájem pobřežních chat — Shutterstock

Vzhledem k tomu, že pláž na ostrově Veligandu právě nedávno díky vzedmutí podpory místních vyhrála Mistrovství světa pláží pořádané na Kiwi.com v roce 2021, není překvapením, že Maledivy jsou žádaným lístkem. Tento ohromující řetězec atolů v Indickém oceánu se může pochlubit několika z nejmalebnějších plážových scenérií na světě.

Skoro každý výjev, který uvidíte, naplňuje téměř stereotypní představu ostrovního ráje. Kdybyste požádali dítě, aby nakreslilo tropický ostrov, stvořilo by něco právě takového. Bílé písčité pláže, sytě modré moře, líně se vlnící palmy a nekončící sluneční záření. Pobuďte v plážové chýši, která je chýší jen podle jména — čistě bílá prostěradla na dvojlůžku přímo před Vaším balkonem, a to u pláže — stačí Vám dělat jen málo mimo čtení, plavání, a hodování na čerstvě připravených rybích pokrmech. Nijak špatný cíl pro rok 2022.

Chcete další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.