Nejlepší místa pro sólo cestování

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Užívejte si svobodu při lenošení na pláži, odjezdu na prodloužený víkend nebo při udržitelném rozhodování na cestách

Cestování s kamarády má jistě své výhody, ale i cesta o samotě vám může dát velkou svobodu v rozhodování, jak chcete dovolenou strávit. Kdo ví, třeba se také něco dozvíte o sobě samých a zvládnete nové a vzrušující výzvy. Tady je seznam míst pro každý typ sólo cestování.

Pláže a slunce

Portugalsko

Portugalsko má více než 300 slunných dní ročněPortugalsko má více než 300 slunných dní ročně – Shutterstock

Portugalsko s více než 900 km (téměř 600 mil) poutavého pobřeží a více než 300 slunečnými dny v roce je jasnou volbou pro dovolenou na pláži.

Městské pláže, zastrčené pláže, písečné pláže, pláže s útesy a úžasnými skalními útvary, pláže vhodné pro surfování… Vybere si každý milovník slunce. Když si budete potřebovat odpočinout od povalování na pláži, pobřeží je poseto městečky a rybářskými vesnicemi s restauracemi, kde se prodávají vynikající čerstvé mořské plody.

Filipíny

Odlehlý ráj El Nido na Filipínách Odlehlý ráj El Nido na Filipínách – Shutterstock

Filipíny by se mohly řadit mezi nejlepší destinace pro sólo cestovatele. Mají nádherné pláže, ostrůvky k prozkoumávání, báječné jídlo a přátelské obyvatele.

Pokud chcete prožít pohodovou dovolenou a zároveň být obklopeni úžasnými scenériemi, jako je podzemní řeka Puerto Princesa nebo odlehlý ráj El Nido, navštivte Palawan. Dalším skutečně úžasným místem pro dovolenou na pláži je Boracay s bílými písečnými plážemi, křišťálově čistou vodou a pověstí místa pro divoké večírky.

Dobrodružství a příroda

Malajsie

Malajsie má starobylé džungle a husté lesy s korunami stromůMalajsie má starobylé džungle a husté lesy s korunami stromů – Shutterstock

Vedle divokého a spontánního Thajska se sousední Malajsie může zdát jako pečlivě sestavená destinace pro ty, kteří chtějí okusit Asii, ale nechtějí se vzdát pohodlí.

Země je směsicí kultur, a pokud toužíte po přátelském přístupu, nezklame vás. Kromě kulturní rozmanitosti se v Malajsii setkáte s památkami Unesco, starobylými džunglemi a hustými lesy s korunami stromů, turistickými stezkami vedoucími na vrcholy zbarvené sluncem, skrytými chrámy a jedněmi z nejlepších pláží na světě a potápěním.

Peru

Peru je proslulé svou tradicí výroby barevných textilií Peru je proslulé svou tradicí výroby barevných textilií – Shutterstock

Návštěva Peru, které je označováno za ráj baťůžkářů, je pro některé cestovatele téměř rituálem a způsobem, jak se seznámit s podobně smýšlejícími lidmi ze všech koutů planety. Většina jich zamíří na Machu Picchu, což je správné, ale jsou i další, které stojí za to.

Ti, kdo si rádi hrají na písku, jistě ocení Cerro Blanco, nejvyšší písečnou dunu na světě, která dosahuje výšky zhruba 1 176 m (3 860 stop) od základny k vrcholu. Celá země také oplývá historií, od starých Inků až po první brambory a tradici barevných textilií. Přestože se jedná o multikulturní zemi, je dobré se naučit trochu španělsky, abyste si cestu co nejlépe užili.

Výlet do města a kultura

Benelux

Cestou přes Benelux minete Haag Cestou přes Benelux minete Haag – Shutterstock

Belgie, Nizozemsko, Lucembursko nebo země Beneluxu vám nabídnou skvělou volbu na prodloužený víkend a spousty kulturních možností. Mohou sice být malé, ale skutečně v sobě skrývají spoustu kouzel a aktivit.

Začněte svůj výlet v Amsterdamu a navštivte některá z největších světových muzeí nebo se projeďte lodí po kanálech. Odpoledne se zastavte na pár hodin v kavárně, kde můžete pozorovat tisíce lidí projíždějících kolem na kole. Večer se můžete vydat do zapadlého baru a vést hluboké rozhovory s těmi nejzajímavějšími lidmi, jaké jste kdy potkali.

Další den zamiřte do Haagu, kde můžete navštívit park miniatur Madurodam, prohlédnout si Mezinárodní soudní dvůr a ponořit prsty do Severního moře na pláži Scheveningen. Odtud je to jen malý skok do malebných měst, jako jsou Brusel, Gent nebo Bruggy. Když překročíte hranice, ocitnete se v Lucembursku – zemi velké jako nejmenší americký stát Rhode Island.

Japonsko

Naproti tomu Japonsko nabízí úplně jiný zážitek. Tokio je velké a rušné místo s téměř 14 miliony obyvatel. Navzdory své velikosti a anonymitě, která s velkoměstem souvisí, je to bezpečné a přívětivé místo pro cestovatele. Pár dní pobytu nestačí na to, abyste si Tokio dostatečně prohlédli, a na to, abyste se v něm trochu zorientovali, byste potřebovali celý měsíc.   

Jídlo a pití

Izrael

Izraelská kuchyně čerpá vlivy z jiných regionůIzraelská kuchyně čerpá vlivy z jiných regionů – Unsplash

Izraelská kuchyně patří k nejzdravějším na světě. Čerpá vlivy ze sousedních zemí i z Evropy a severní Afriky a vezme vás na smyslovou horskou dráhu plnou vůní, chutí a textur.

Místní strava je z valné části vegetariánská, oblíbené jsou klasické pokrmy jako hummus, falafel a baba ganoush, které najdete v desítkách levných stánků a jídelen v izraelských ulicích.

Vietnam

Vietnam je opravdovým rájem gurmánů Vietnam je opravdovým rájem gurmánů – Shutterstock

Vietnamská kuchyně je založena na používání spousty čerstvých surovin s nudlemi nebo rýží. Žádná dvě jídla nikdy nebudou chutnat stejně, dokonce ani od stejného kuchaře, ale to je součástí vynikající chuti místních pokrmů. Jídlo tam bude vždy chutnat skvěle, ať už se zastavíte v malém stánku skrytém v temné uličce hanojských trhů, nebo v prvotřídní restauraci v centru rušného Saigonu. Vietnam je skutečným rájem gurmánů.

Zodpovědné a ekologické

Kostarika

Kostarika patří mezi nejzelenější a nejekologičtější země na světě a většina spotřeby energie zde pochází z čistých zdrojů. Pokud by vás jen to k návštěvě nepřesvědčilo, vězte, že Kostaričané patří k nejšťastnějším lidem na světě.

Nedílnou součástí návštěvy této středoamerické země s deštnými pralesy jsou ekoturistika a celonárodní závazek k udržitelným iniciativám. Je zde spousta ekohotelů a aktivit, které minimalizují dopad na biologickou rozmanitost země.

Finsko

Finsko si dalo závazek zlepšovat kvalitu ovzduší Finsko si dalo závazek zlepšovat kvalitu ovzduší – Shutterstock

Finsko, které je nejlesnatější zemí Evropy, se skutečně snaží vylepšovat kvalitu ovzduší, vyčistit znečištěná jezera a řeky a řídit každoroční těžbu dřeva. Jeho nedotčená malebná krajina, národní parky a zasněžené vrcholky hor jsou domovem bohaté fauny a kvetoucích rostlin a lákají návštěvníky po celý rok.

Další cestovní inspiraci najdete na stránkách Kiwi.com Stories.