Aurora borealis in rural Maine, one of the best places to see the northern lights in 2024 — Getty Images

Nejlepší země, kam můžeš v roce 2024 vyrazit za pozorováním polární záře

Inspirace

Autorem je a

Autorem je a |

Představujeme náš seznam nejlepších míst, odkud můžeš vidět polární záři. Máme pro tebe odpovědi na nejčastější otázky, tipy na místa s nejlepšími šancemi na spatření polární záře a snadné způsoby, jak záři v Evropě a Severní Americe spatřit

Kde nejlépe si můžeš vychutnat pozorování polární záře? Většině lidí se možná jako první vybaví Island, a přestože je to přesně z tohoto důvodu velmi oblíbená destinace, existuje mnoho dalších míst, která mohou být třeba i blíže k domovu. V Kiwi.com jsme sestavili průvodce, který ti poradí, kam vycestovat za tímto zázrakem přírody v následujícím roce 2024.

Nejčastější dotazy

Který měsíc je nejlepší pro pozorování polární záře?

Období od září do dubna jsou obecně nejlepší měsíce pro lov polární záře. Noci jsou dlouhé a v některých velmi severních místech dokonce v podstatě nekonečné.

Jaké jsou nejlepší venkovní podmínky pro pozorování polární záře?

Zpravidla platí, že čím tmavší je noc, tím lepší je výhled. Přestože silné polární záře snesou i jasné měsíční světlo, tvoje šance jsou větší v nocích, kdy je Měsíc v novu nebo srpku. A samozřejmě pomáhá také jasná obloha. Je však mýtem, že musí být chladno; spíše platí, že nejlepší polární záře se vyskytují na dalekém severu za jasných nocí, kde je přirozeně chladněji.

Světelné zdroje nejsou při snaze o pozorování polární záře kamarád, takže zamiř co nejdále od měst a obcí. Pokud tě zajímá i vědecká část téhle krásy, sleduj sluneční cyklus a počet skvrn viditelných na povrchu Slunce. Pokud vidíš sluneční skvrny, znamená to, že Slunce vysílá vítr, který vytváří polární záři.

A neboj se, že si musíš všechny tipy pamatovat. Až přijde správný čas, stačí, když ty sáhneš po správné „apce”. Aplikace My Aurora (dostupná na Apple a Google Play) je skvělým průvodcem všemi výše uvedenými faktory, od předpovědi počasí až po snímky Slunce a mapy slunečních větrů.

Jak pořídit nejlepší fotografie polární záře?

Klíčem k zachycení světel je dlouhá expozice a vyšší citlivost ISO. Vhod ti proto přijde širokoúhlý objektiv, který umožňuje zachytit větší část oblohy, a rozhodně taky stativ, protože zimou třesoucí se ruce nejsou pro focení to nejlepší!

Když už máš základní tipy, kam přesně by ses teda měl/a vydat za polární září?…

Norsko (Tromsø, Alta, Špicberky)

The polar arctic Northern lights hunting aurora borealis sky star in Norway travel photographer man Svalbard in Longyearbyen city the moon mountainsŠpicberky, jedno z nejseverněji položených trvale obývaných míst na planetě — Shutterstock

V nejsevernějších částech Norska můžeš polární záři pozorovat už od října. Oblíbeným místem je přístavní město Tromsø, kde si můžeš objednat výlet lodí mimo město, což ti zajistí šanci vidět, jak se polární záře jako kouzelné střípky odráží v oceánu. Ještě severněji leží město Alta, obklopené tundrou, horami a lesy. Záře se zde objevují většinu nocí, a když už tu budeš, můžeš si výlet rozšířit o návštěvu fjordů, pozorování velryb nebo projížďku na sněžném skútru či saních. A do třetice se můžeš vypravit na souostroví Špicberky. To jsou odlehlé zamrzlé ostrovy v Barentsově moři. Je to to pravé místo, pokud chceš mít pocit, že jsi pro spatření polární záře udělal/a maximum!

Švédsko (Abisko, Kiruna)

Severní Švédsko a Laponsko jsou také jednoznačnou volbou pro lovce polárních září. Hned za hranicí s Norskem se nachází oblíbená vesnice Abisko (a národní park stejného jména). Nachází se tady stanice Aurora Sky Station, což je horská observatoř, která se označuje za nejlepší místo na světě, kde lze pozorovat polární záři“… i když jsme si jisti, že toto označení má i několik dalších míst!

Kiruna, nejsevernější město Švédska, také láká turisty po celou zimu, a to hlavně do kempu Ripan, kde můžeš zažít trochu luxusnější pobyt. Součástí tábora“ (ve skutečnosti spíše luxusního hotelu) je vynikající jídlo, lázně, výlety se psím spřežením a soukromé chatky, kam se můžeš vrátit po náročné noci strávené pozorováním oblohy.

Finsko (Revontuli, Nellim, Kakslauttanen)

Ve finském Laponsku se nachází řada míst, kde můžeš pozorovat polární záři, některá jsou vědecky podložená, některá zase extravagantnější než jiná. Skvělým začátkem výletu je observatoř Hankasalmi, která se nachází asi 15 minut od zimního střediska Revontuli a kde se nachází klasická finská sauna a lázně. Nalézá se uprostřed jedné z nejtemnějších krajin v zemi, uprostřed Finska a je obklopena jezery.

Mnohem severněji (ale také se saunou, protože kde ve Finsku není?) leží vesnice Nellim. Než se půjdeš zahřát někam dovnitř, můžeš se pokochat září ze zamrzlých břehů jezera Inari. Jestli ale chceš zažít něco opravdu výjimečného, zkus arktické středisko Kakslauttanen. Tady můžeš záři pozorovat z vlastního skleněného iglú, v teple a útulnu v úžasné stavbě z místní borovice kelo, kde najdeš také kuchyň, ložnici, krb a ano, i soukromou saunu!

Island (Reykjavík, Thingvellir, Kleifarvatn)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Island vybudoval na pozorování polární záře celý průmysl, takže zde najdeš pobyty a zájezdy, které vyhovují téměř každému rozpočtu a délce pobytu. Za správných povětrnostních podmínek je totiž možné vidět polární záři kdekoli na Islandu, dokonce i v Reykjavíku.

Pokud chceš však mít opravdu jistotu, že zažiješ tu nejlepší možnou podívanou, musíš vyrazit z města, i když jen kousek. Národní park Þingvellir (Thingvellir) se nachází jen 20 minut od Reykjavíku, ale je známý jako islandská Mekka pozorovatelů polární záře. Případně se vydej ke Kleifarvatnu, jezeru vzdálenému jen 30 minut od hlavního města. Devět kilometrů čtverečních až strašidelného klidu navozuje přesně tu správnou atmosféru.

Další možností je vydat se do kopců. Öskjuhlíð v centru Reykjavíku, kopce u města Akureyri na severu země nebo nedaleký Húsavík poskytují vynikající pozorovací místa. Rybářská vesnice Sandgerði na poloostrově na samém jihozápadě nabízí výhled na obzor téměř až do Grónska.

A konečně, pokud chceš zažít co nejvíce islandský zážitek, proč nelovit polární záři z vrcholu ledovce? Ledovec Langjökull severovýchodně od Reykjavíku představuje 935 km2 zamrzlé nádhery, včetně ledových jeskyní. Postav se do výšky 1 450 metrů nad mořem a jen počkej, až k tobě záře přijde.

Skotsko (Orkneje, Shetlandy)

Northern lights over Callanish stones, Scotland — ShutterstockOrkneje a Shetlandské ostrovy jsou místa, kde je vaše šance na spatření polární záře ve Skotsku nejvyšší — Shutterstock

Nenajdeš je na většině seznamů míst, kde lze záři spatřit, ale přesto existují části Skotska, kde je to možné. Orkneje a Shetlandské ostrovy jsou v tomto případě nejlepší volbou. Jejich bezlesá, větrem ošlehaná krása se dokonale hodí k lovu polární záře. Na Shetlandách je záře známá jako tanečnice Mirrie, což je krásně poetický výraz, který dokonale vystihuje její mihotání a blikání.

Je možné ji pozorovat i z pevniny, ale samozřejmě čím severněji se dostaneš, tím lépe. Thurso a Wick na samém severovýchodě jsou slušnými základnami pro pozorování polární záře, stejně jako severozápad nad zálivem Moray Firth mezi pevninou a ostrovem Harris.

Kanada (Severozápadní teritoria, Yukon)

Severní Amerika také přispěla svou troškou do mlýna a má co nabídnout v souvislosti se sledováním polární záře. V Kanadě se opět budeš chtít vydat co nejseverněji. Severozápadní teritoria a jejich odlehlá krajina plná lesů, hor, jezer, ostrovů a tundry navozují patřičný pocit posledního člověka na zemi, který je o to silnější během nejtemnějších a nejchladnějších nocích, prozářených pouze svitem hvězd a tichým kouzlem polární záře.

Další možností je Yukon mezi Severozápadními teritorii a Aljaškou, který nabízí podobně velkolepou krajinu. Tady se však vychází lovcům polární záře o něco více vstříc, například v Dawson City se nachází Midnight Dome, vyhlídka vysoko nad městem, kde se místní obyvatelé scházejí v zimě za září a v létě za půlnočním sluncem. Z vyhlídky je výhled na řeku Yukon a údolí Klondike, což znamená, že i když tu moc záře neuvidíš, můžeš se sem vrátit ve dne, aby sis prohlédl/a jednu z nejúchvatnějších krajin v zemi.

USA (Aljaška, Idaho, Maine)

Snowy northern lights scene in Alaska — Getty ImagesV USA je Aljaška jasnou volbou, chceme-li spatřit polární záři — Getty Images

Vzhledem k výše napsanému je Aljaška jasným místem, kde začít, pokud se nacházíš v USA. Podobně jako v severní Kanadě je díky divoké přírodě a nedostatku světelného znečištění úžasným místem pro začátek hledání. Zkus národní park Denali, kde i v případě, že budeš mít smůlu na záři, budeš moci pozorovat Mléčnou dráhu i vesmír mimo ní, protože oblohu nad chatou nebo táborem doslova pokrývá deka z hvězd. Je to něco naprosto jedinečného a rozhodně něco jiného, než cokoliv jsi kdy viděl/a.

Překvapivě můžeš světla vidět i v jiných státech, například u jezera Priest Lake v Panhandle v Idahu nebo u Aroostook National Wildlife Refuge, Schoodic Lake nebo Moosehead Lake, které se nacházejí ve státě Maine. Cook County v severovýchodním cípu Minnesoty je také skvělé místo, stejně jako Horní poloostrov v Michiganu.

Chceš další tipy na cesty? Navštiv Kiwi.com Stories.

Podobné články

David Szmidt

David píše pro Kiwi.com, rád sleduje fotbal, poslouchá hudbu a miluje pivo. @UtterBlether

Márcia Neves

Márcia je manažerkou digitálního obsahu v Kiwi.com. Jejími tajnými potěšeními jsou čtení knih pro mládež a sledování psů, jak si hrají v psím parku.