Nejlepší země pro pozorování polární záře v roce 2023

Inspirace

Autorem je a

Autorem je a |

Právě teď je nejlepší doba na pozorování polární záře. Tenhle nádherný přírodní úkaz můžete spatřit v několika evropských a severoamerických zemích

Jestli jako většina z nás nežijete za polárním kruhem, polární záře je pro vás jedinečným zážitkem, který je potřeba pečlivě naplánovat. V tomhle článku najdete odpovědi na časté otázky, abyste ze své cesty za polární září vytěžili maximum. Dozvíte se, kdy vyrazit, jaké jsou nejlepší podmínky pro pozorování a jak pořídit ty nejlepší fotky. Možná si myslíte, že polární záři uvidíte jen z Norska nebo Islandu, ale na našem seznamu najdete i země, které jsou trochu blíž.

Nejčastější otázky

Který měsíc je pro pozorování polární záře nejlepší?

Nejlepší období pro pozorování polární záře je od září do dubna. Noci jsou dlouhé a v některých hodně severních oblastech v podstatě nekonečné.

Jaké podmínky jsou pro pozorování polární záře nejlepší?

V podstatě čím míň světla je, tím víc toho uvidíte. Přestože silné polární záře jsou vidět i při jasném měsíčním světle, větší šanci máte v období kolem novu. A asi vás nepřekvapí, že pomáhá, když je jasno. Mýtus ale je, že musí být zima. Je to spíš tak, že ty nejlepší polární záře jsou k vidění daleko na severu během jasných nocí, kdy bývá zima. Ujistěte se, že poblíž nemáte žádné zdroje světelného znečištění. Snažte se dostat co nejdál od měst. A taky můžete monitorovat sluneční cykly, respektive hledat skvrny na povrchu Slunce. Spousta slunečních skvrn znamená spoustu slunečního větru, který pak reaguje s atmosférou a vytváří polární záři. Ale tohle všechno si nemusíte pamatovat. Stačí si stáhnout apku! Aplikace My Aurora (dostupná pro zařízení AppleAndroid) je skvělým pomocníkem pro všechno, co se týká polární záře, od předpovědi počasí až po solární vítr.

Jak polární záři nejlíp vyfotit?

Dlouhá expozice a vyšší ISO jsou pro zachycení polární záře klíčové. Taky je fajn používat širokoúhlé objektivy (s co nejkratší ohniskovou vzdáleností), které vám umožní dostat do záběru víc oblohy, a stativ, aby byly fotky pěkně ostré.

Tak jo. Teď když máte všechno vybavení, kam byste za polární září měli vyrazit?

Norsko (Tromsø, Alta, Svalbard)

The polar arctic Northern lights hunting aurora borealis sky star in Norway travel photographer man Svalbard in Longyearbyen city the moon mountainsPokud nechcete troškařit, vyrazte do Svalbardu, jednoho z nejseverněji položených trvale obývaných míst na planetě – Shutterstock

V nejsevernějších oblastech Norska můžete polární záři spatřit už od října. Přístavní město Tromsø je oblíbeným místem, ze kterého můžete vyrazit pozorovat polární záři nad oceánem. Ještě víc na severu leží město Alta obklopené tundrou, horami a lesy. Polární záře je tu vidět skoro každou noc. Můžete vyrazit na fjordy pozorovat velryby nebo se projet na sněžném skútru nebo psím spřežení. A nakonec, pokud to chcete vzít opravdu poctivě, je tu ledové souostroví Svalbard v Barentsově moři.

Švédsko (Abisko, Kiruna)

View this post on Instagram

Severní Švédsko a Laponsko jsou taky skvělými destinacemi pro milovníky polární záře. Hned za hranicemi s Norskem leží vesnice Abisko, která je společně s národním parkem stejného jména velmi oblíbeným místem pro pozorování polární záře. Aurora Sky Station je pozorovatelna na vrcholu hory, která sama sebe popisuje jako „nejlepší místo na planetě pro pozorování polární záře“. Ale nedivili bychom se, kdyby něco podobného tvrdila i další místa.

Kiruna, nejsevernější město Švédska, v zimě taky přitahuje turisty. Hlavně pak Camp Ripan, kde si můžete dopřát trochu luxusnější pobyt. V tomhle hotelu si užijete skvělé jídlo, wellness, výlety na psím spřežení a soukromé sruby, do kterých se po dlouhé noci sledování oblohy budete rádi vracet.

Finsko (Revontuli, Nellim, Kakslauttanen)

Finské Laponsko je domovem spousty míst pro pozorování polární záře. Některé pozorovatelny jsou vědečtější, některé zase extravagantnější. Začneme observatoří Hankasalmi, která je 15 minut daleko od zimního střediska Revontuli, kde najdete tradiční finskou saunu a wellness. Observatoř leží v temné divočině uprostřed Finska a je obklopena jezery.

Mnohem dál na severu (ale i tady najdete sauny, ostatně jako v celém Finsku) leží vesnice Nellim. Tady můžete pozorovat polární záři ze břehu zamrzlého jezera Inari. Jestli ale chcete zažít něco jedinečného, zkuste Kakslauttanen Arctic Resort. V tomhle středisku můžete polární záři pozorovat z vlastního skleněného iglú, které je teplé, útulné, postavené z místního borovicového dřeva a vybavené kuchyní, ložnicí, krbem a soukromou saunou.

Island (Reykjavík, Thingvellir, Kleifarvatn)

Aurora Borealis or better known as the The Northern Light in Golden Circle, IcelandPolární záři můžete na Islandu pozorovat prakticky kdekoli, ale národní park Thingvellir je zdaleka nejoblíbenější – Shutterstock

Na Islandu se kolem pozorování polární záře zrodilo celé odvětví. Najdete tu pobyty a výlety úplně pro každého. Za dobrých podmínek je polární záře vidět z celého Islandu včetně Reykjavíku.

Ale pokud si chcete užít co nejlepší podívanou, měli byste vyjet za město, i kdyby jen kousek. Národní park Þingvellir (Thingvellir) leží jen 20 minut za Reykjavíkem, ale je to Mekka všech milovníků polární záře. Nebo se vydejte k jezeru Kleifarvatn. Z hlavního města k němu dojedete za půl hodiny a jeho klidná hladina a tiché okolí vytváří vynikající atmosféru.

Taky můžete vyrazit někam na kopec. Öskjuhlíð v centru Reykjavíku i kopce u města Akureyri na severu země nebo Húsavík jsou skvělá místa na pozorování. Rybářská vesnice Sandgerði na poloostrově na úplném jihozápadě skýtá úžasné výhledy až ke Grónsku.

A pokud chcete co nejislandštější zážitek, co takhle pozorovat polární záři z vršku ledovce? Ledovec Langjökull severovýchodně od Reykjavíku se rozkládá na 935 kilometrech čtverečních a najdete na něm i ledovcové jeskyně. Se svou výškou 1450 metrů je ideálním místem pro pozorování polární záře.

Skotsko (Orkneje, Shetlandy)

Northern lights over Callanish stones, ScotlandSever Skotska je nádherný, a když se k tomu přidá polární záře, je to neuvěřitelná podívaná – Shutterstock

Skotsko většinou na seznamech destinací pro pozorování polární záře nenajdete, ale když opustíte pevninu, je to rozhodně možné. Orkneje a Shetlandy jsou tou nejjistější volbou. Na těchto větrem ošlehaných ostrovech nenajdete skoro žádné stromy, takže nabízí ideální podmínky pro pozorování.

Záři můžete pozorovat i z pevniny, ale samozřejmě čím víc na sever vyrazíte, tím líp. Thurso a Wick na severovýchodě jsou skvělými destinacemi, stejně jako fjord Moray Firth mezi pevninou a ostrovem Harris.

Kanada (Severozápadní teritoria, Yukon)

Ani v Severní Americe není o polární záři nouze. V Kanadě budete chtít vyrazit co nejvíc na sever. Odlehlá Severozápadní teritoria jsou plná lesů, hor, jezer, ostrovů a tundry. Připadáte si tu trochu jako poslední člověk na zemi, obzvlášť při temných nocích, kdy vám společnost dělají jen hvězdy a polární záře.

Yukon, mezi Severozápadními teritorii a Aljaškou, je další možností, která vás ohromí podobně úchvatnou krajinou. Cestovatelům, kteří se přijeli pokochat polární září, se bude líbit v Midnight Dome v Dawson City. Na téhle vyhlídce místní pozorují v zimě polární záři a v létě půlnoční slunce. Navíc odsud máte výhled na řeku Yukon a údolí Klondike. Když v noci neuvidíte polární záři, vraťte se ve dne a pokochejte se nádhernou přírodou.

USA (Aljaška, Idaho, Maine)

Snowy northern lights scene in Alaska — Getty ImagesAljaška je skvělým místem pro pozorování polární záře v USA – Getty Images

Pokud jste v Americe, Aljaška je jasnou volbou. Podobně jako severní Kanada je i Aljaška skvělá díky své odlehlosti a nízkému světelnému znečištění. Vyrazte třeba do národního parku Denali. I když budete mít smůlu a neuvidíte polární záři, můžete se pokochat pohledem na Mléčnou dráhu. Nad hlavou vám bude zářit záplava hvězd, jakou jste ještě neviděli.

Překvapivě můžete polární záři v USA spatřit i mimo Aljašku na místech, jako jsou jezera Priest Lake (Idaho), Schoodic Lake nebo Moosehead Lake (obě v Maine). Taky můžete zkusit oblast Cook County na severovýchodě Minnesoty nebo Upper Peninsula na severu Michiganu.

Zajímají vás další tipy? Navštivte Kiwi.com Stories.