Nejméně navštěvované země jednotlivých kontinentů

Nejméně navštěvované země jednotlivých kontinentů

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Vydejte se po nevyšlapaných cestách – v každém regionu máme pro vás jeden málo navštěvovaný klenot a další tři doporučená místa

V dnešní době se zvyšuje počet těch, kteří zveřejňují své fotky z prázdných pláží a z rozeklaných vrcholů hor, a tak se zdá, že už žádná „neobjevená“ místa neexistují. Přesto pro vás máme tohoto průvodce. Můžete se jím nechat inspirovat a pak překvapit kohokoli, kdo se vás zeptá, kam se chystáte na dovolenou.

Evropa: Moldavsko

Klášter Starý Orhei v Moldavsku za úsvituKlášter Starý Orhei v Moldavsku za úsvitu – Shutterstock

Moldavsku, zemi sevřené mezi Ukrajinou a Rumunskem, se postupně daří zbavovat se poněkud chmurné pověsti postsovětské republiky a dostávat se do povědomí díky překrásné přírodě, vynikajícímu vínu nebo kulturnímu a nočnímu životu v hlavním městě Kišiněvu.

V zemi převažuje venkovský ráz krajiny, kterou tvoří skalnaté kopce, meandrující řeky, půvabné louky a bujné lesy. S plochou 1 485 km² pokrytou vinicemi je tato malá země jedenáctým největším výrobcem vína v Evropě.

Navzdory rostoucímu počtu letů ze západu Evropy si ale dokázala uchovat nádech neobjeveného místa. Kišiněv není nijak obrovské město (má kolem 530 000 obyvatel), takže je snadno prochoditelné živé, plné zeleně a jakéhosi mírně zasmušilého kouzla, které na člověka okamžitě zapůsobí.

V Moldavsku se také nachází poněkud surrealistická, samozvaná republika Podněstří, poslední pozůstatek Sovětského svazu v Evropě – odpadlický stát, který stále opěvuje všechno, co souvisí s Leninem. Na prozkoumávání jejích svébytností máte 12 hodin bez nutnosti jakéhokoli papírování (na hraničním přechodu stačí se zaregistrovat), což je dostatek času na jednodenní výlet do hlavního města Tiraspolu.

Zvláštní doporučení: Severní Makedonie, San Marino, Bělorusko

Letecký pohled na San MarinoLetecký pohled na San Marino – Shutterstock

Severní Makedonie, s výjimkou hlavního města Skopje, je příjemnou mozaikou jezer a hor, nádherným místem k odpočinku s pestrobarevnou historií prosycenou balkánským i středomořským dědictvím a okořeněnou římskými, řeckými a osmanskými vlivy.

Nevelká republika San Marino je svým způsobem kuriozitou – jde o pozůstatek sítě mocných městských států, které dříve pokrývaly území dnešní Itálie. Při rozloze pouhých 61 km² je to pátá nejmenší země na světě: tvoří ji devět samosprávných jednotek s hrazenými městy a strmými svahy, hrady, věžemi a starobylými ulicemi.

Středověký pravoslavný kostel Koloža v běloruském GrodnuStředověký pravoslavný kostel Koloža v běloruském Grodnu – Shutterstock

Bělorusko vám možná nepřipadá jako země, kam by člověka napadlo jet na dovolenou (a zda dokážete odhlédnout od politické situace, je jen na vás), ale Minsk rozhodně za návštěvu stojí: je téměř neochvějně sovětský, aniž by byl uniformní nebo šedý. Nástěnné malby, skulptury a sochy na velkolepých náměstích jsou každodenností měst, zatímco v zemědělských usedlostech na venkově jako by se zastavil čas.

Afrika: Svatý Tomáš a Princův ostrov

Vrchol hory Cão Grande, Svatý Tomáš a Princův ostrovVrchol hory Cão Grande, Svatý Tomáš a Princův ostrov – Shutterstock

Důvodem, proč tuhle maličkou zemi navštěvuje tak málo turistů, je skutečnost, že ne mnoho  lidí o ní slyšelo. A není se co divit: dva hlavní ostrovy vznikly jako součást sopečného souostroví 240 km od pobřeží Gabonu.

Jde o jedno z nejstřeženějších tajemství Afriky. Země získala nezávislost na Portugalsku v roce 1975. Její oba ostrovy lemují pláže přecházející v hluboké, bujné lesy, ze kterých vystupují špičaté vulkanické vrcholy. Ostrovy jsou poseté kávovými a kakaovými plantážemi (roças), které jsou dodnes páteří místní ekonomiky. Když některou navštívíte, budete uvítáni výkladem o historii i současnosti a čeká vás ochutnávka produktů.

Ekoturistika je tady velké téma – místní si totiž moc dobře uvědomují, jak je jejich země výjimečná. Mezi oblíbené volnočasové aktivity patří vodní sporty, plavání, potápění a šnorchlování, stejně jako pozorování želv, návštěva podvodních jeskyní, ale i obyčejné povalování se na pláži a pojídání čerstvých kokosů. Můžete také podniknout výlet do vnitrozemských lesů místních národních parků, objevovat skryté tůňky a vodopády nebo se vyšplhat na nejvyšší body obou ostrovů, ze kterých je nezapomenutelný výhled.

Je to krásná, uvolněná a přátelská země. A snad kvůli její velikosti nebo prostě jen vlídnosti místních obyvatel se zdá, jakoby se tu všichni znali a vzájemně o sebe pečovali. Připište si ji na seznam míst, která určitě chcete vidět.

Zvláštní doporučení: Komory, Rovníková Guinea, Džibutsko

Vodopád v Rovníkové Guineji Vodopád v Rovníkové Guineji – Shutterstock

Dalším maličkým ostrovním národem, který se specializuje na ekoturistiku, jsou Komořané. Komory navštíví ročně jen asi 28 000 lidí, z toho mnozí jsou dobrovolníci zapojení například do ochrany hnízdních lokalit mořských želv. Mezi přírodní charakteristiky patří (podobně jako v předchozím případě): třpytivě modré moře, pláže lemované palmami, úchvatný černý písek a lávové formace.

Jakoby vklíněná mezi Gabon a Kamerun leží Rovníková Guinea, země, jejíž dějiny jsou poskvrněny převraty a korupcí, většinou v souvislosti s těžbou ropy. Přes to vše se dnes země snaží vylepšit svou pověst. Malabo se může pochlubit pulzujícími trhy a rušným přístavem. Vnitrozemská džungle je plná života – narazíte tu na šimpanze, gorily, slony pralesní i mračna motýlů. Návštěva nemusí být bez komplikací, ale vsadíme se, že budete v okruhu vašich známých jediným, kdo ji podnikl.

Krásná zátoka v Moroni na KomoráchKrásná zátoka v Moroni na Komorách – Shutterstock

Džibutsko, pro které jsou dodnes důležité rodové vazby kmenových společenství (přinejmenším mimo hlavní město), je zemí, kde jsou turisté stále kuriozitou. Nehostinná, prašná krajina jakoby z jiného světa půvabně kontrastuje s barevným oblečením a tradičními písněmi místních obyvatel, zatímco horizont poklidně brázdí velbloudi a plameňáci. Před někdy až spalujícím horkem můžete utéct na pobřeží Rudého moře, kde si dopřejete pláže a koupání (nebo alespoň trochu vánku).

Asie: Timor Leste

Přírodní krásy pobřeží Timoru Leste v jihovýchodní Asii Přírodní krásy pobřeží Timoru Leste v jihovýchodní Asii – Shutterstock

Země dříve zvaná Východní Timor má za sebou krvavou válku o nezávislost, která trvala až do začátku 21. století. Od vyhlášení nezávislosti v roce 2002 spojuje své prastaré tradice s opatrným prozkoumáváním možností využití turismu.

Země se rozkládá na ostrově Timor, jehož západní část patří k Indonésii, a splňuje všechna klišé o nedotčeném tropickém ráji: čisté, pableskující moře poklidně omývající nekonečné pláže, nádherné útesy oplývající životem a delfíni, kteří vyskakují z vody, aby vás pozdravili.

V chaotickém hlavním městě Dili se můžete seznámit s obtížnou (mírně řečeno) historií země – Muzeum odboje plní svou úlohu znamenitě. Na tržišti známém jako „Barbecue Market“ seženete neskutečně čerstvé plody moře a ideálním místem, odkud se můžete rozhlédnout a zorientovat se, je socha Cristo Rei.

Abyste ale poznali opravdové kouzlo země, musíte se vydat mimo město: do horských vesnic zahalených závojem ranní mlhy, kde se přátelští obyvatelé věnují svým společným aktivitám a poutníci stoupají na vrchol hory Ramelau, aby odtud pozorovali východ slunce. Nechte na sebe působit všechno dobré, co tenhle mladý, hrdý národ nabízí. 

Zvláštní doporučení: Turkmenistán, Tádžikistán, Brunej

Pohled na pevnost Hisor v Tádžikistánu ve Střední AsiiPohled na pevnost Hisor v Tádžikistánu ve Střední Asii – Shutterstock

Hlavní město Turkmenistánu, Ašchabad, je až jaksi absurdní oslavou… no ano, oslavou ega někdejšího vůdce Saparmurata Nijazova. Oplývá mramorem a zlatem, a právě toto postsovětské šílenství láká zvědavé dobrodruhy, kteří jej chtějí zažít na vlastní oči. Stačí se ale vydat kousek za město a můžete se na divoko utábořit v poušti obklopující děsivý kráter „Brána do pekel“ s hořícím zemním plynem nedaleko oázy Darvaza.

Tádžikistán je nejchudší zemí Střední Asie, zato ale může nabídnout krásnou scenérii horských průsmyků a rozlehlých modrých jezer, která se rozprostírají pod širou oblohou. 90 % země pokrývají hory – hory, kterými po staletí procházela starověká hedvábná stezka. V Tádžikistánu se můžete doslova vydat po stopách historie.

Mešita Jame Asr Hassanila Bolkiaha v BrunejiMešita Jame Asr Hassanila Bolkiaha v Bruneji – Shutterstock

Brunej je země, která se nachází na ostrově Borneo a má méně než půl miliónu obyvatel. Z většiny je pokrytá deštným pralesem – domovem opic, chrámů, a tradičních člunů plovoucích po řekách. Je však neuvěřitelně nábožensky přísná – pokud tedy plánujete návštěvu, mějte to na paměti.

Severní a Jižní Amerika: Guyana

Vodopád Kaieteur uprostřed džungle v Guyaně v Jižní AmericeVodopád Kaieteur uprostřed džungle v Guyaně v Jižní Americe – Shutterstock

Guyana je jediná anglicky mluvící země v Jižní Americe, což je asi důvod, proč vám hned od začátku může přijít neobvyklá. Nezávislosti na Spojeném království dosáhla v roce 1966, nadále ale zůstává členem Commonwealthu. Hlavní město Georgetown se nachází na pobřeží.

Na pobřeží také žije většina obyvatel a čím hlouběji se dostanete do vnitrozemí, tím různorodější, pozoruhodnější, ale upřímně řečeno i náročnější podmínky vás čekají. Na jihu hory a deštný prales, na jihozápadě sušší savana. Některé části země (zvlášť prales) zůstávají pro člověka zcela nedostupné a probíhají snahy vyhlásit velkou část regionu světovým dědictvím.

Což, jak jistě uznáte, je úžasné. Vodopád Kaieteur – druhý nejvyšší na světě a zároveň vůbec nejobjemnější jednostupňový vodopád – vytváří dojem, jako by se voda valila přes samý okraj světa. Džunglí se potulují zvířata jako jaguáři, oceloti a mravenečníci a nad nimi se vznášejí orli.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Visit Guyana (@visitguyana)

Guyana se snaží udržovat rovnováhu mezi potřebou turismu a zachováním tradic a přírodních krás. Původní obyvatelé museli kdysi pracovat v dolech nebo dřevařském průmyslu, aby přežili, ale dnes organizují komunitami vedené i vlastněné programy, které mají povzbuzovat cestovatele, aby využili ekologicky zaměřená ubytovací zařízení a připojili se k ochraně divoké přírody, přičemž můžou poznávat tradiční způsob života.

Zvláštní doporučení: Surinam, Belize, Svatý Vincenc a Grenadiny

Letecký pohled na Velkou modrou díru a korálové útesy u pobřeží BelizeLetecký pohled na Velkou modrou díru a korálové útesy u pobřeží Belize – Shutterstock

Sousedem Guyany je Surinam, nejmenší nezávislá země Jižní Ameriky. V 16. století sem dorazili holandští osadníci a položili tak základ pro jediný stát ležící mimo Evropu, kde je hlavním jazykem nizozemština. Kulturně se řadí mezi karibské země – velká etnická rozmanitost se projevuje na živosti a pohostinnosti obyvatel a hlavní město Paramaribo je pestrou směsicí různých stylů, mírného chaosu a krásných ukázek koloniální architektury.

Belize patří k těm zemím, kde se dnes úspěšně rozvíjí ekoturistika – můžete si tu dopřát podobné zážitky v džungli jako v Guyaně, ale také trávit čas na plážích s bílým karibským pískem, věnovat se potápění mezi útesy, windsurfingu, rybaření, prozkoumávání podvodních jeskynních systémů nebo jen tak odpočívat v houpací síti s koktejlem v ruce.

Centrum Kingstownu, Svatý Vincenc a GrenadinyCentrum Kingstownu, Svatý Vincenc a Grenadiny – Shutterstock

Podle názvu by se mohlo zdát, že Svatý Vincenc a Grenadiny je nějaká rock and rollová kapela z padesátých let, ale ve skutečnosti jde o skupinu 32 ostrovů v Karibském moři, z nichž devět je neobydlených. Kvůli svému místopisu se tyto vulkanické, hustě zalesněné ostrovy poznávají relativně obtížně, ale snad právě proto jsou vstupní branou do světa extrémně bohatých – některé ostrovy (například Mustique) nabízejí vily k pronájmu za ceny, které začínají na čtyřech tisících dolarů… za den.

Oceánie: Tuvalu

Letecký pohled na ostrov Tuvalu v Tichém oceánu Letecký pohled na ostrov Tuvalu v Tichém oceánu – Shutterstock

Tuvalu drží první příčku v tabulce nejméně navštěvovaných zemí. Na toto odlehlé souostroví tvořené devíti ostrovy zavítá jen asi tisíc lidí ročně – během dvouhodinového letu z Fidži musejí urazit pěkných 1 179 km.

Místní infrastruktura s turisty vlastně nepočítá – nikde nepřijímají kreditní karty ani tu nenajdete jediný bankomat. V jediném hotelu v hlavním městě Funafuti berou jen hotovost, stejně jako v přibližně dvanácti penzionech a rodinných hotýlcích rozesetých po ostrovech, takže si všechno potřebné přivezte raději s sebou – včetně nějakých těch australských dolarů.

To taky znamená, že zde skoro neexistuje kriminalita a nejsou tu žádné politické strany (a pokud se někdo politice věnuje, pak na základě věrnosti nějaké osobě, rodině nebo ostrovu). Nic tedy nebrání tomu, abyste si Tuvalu vychutnali jako prostý a krásný ostrovní ráj. Pronajměte si skútr nebo kolo a vyjeďte prozkoumat terén. Dejte se do řeči s místními a zahrajte si s nimi fotbal nebo „te ano“ – zdejší variantu volejbalu.

Můžete se koupat, projíždět na loďce, procházet se, potápět nebo jen tak odpočívat na pláži. Ať sem dorazíte odkudkoli, budete daleko, velmi daleko od domova a tedy od veškerého stresu a starostí, které se k domovu pojí.

Zvláštní doporučení: Šalomounovy ostrovy, Tonga, Americká Samoa

Potápěč prozkoumává tmavý útes na Šalomounových ostrovech Potápěč prozkoumává tmavý útes na Šalomounových ostrovech – Shutterstock

Šalomounovy ostrovy tvoří čtyři obydlené ostrovy a přes 900 (!) menších ostrovů a ostrůvků. Četné ostrovy jsou útočištěm pro surfaře a potápěče – náročná navigace v mělkých vodách je příčinou velkého výskytu lodních vraků, které lákají k prozkoumávání stejně jako trosky válečných letounů z pacifického bojiště druhé světové války.

To také vysvětluje, proč bývají tichomořské ostrovní státy Tonga a Fidži považovány za sousedy a často jsou zmiňovány jedním dechem, i když leží přes 800 km od sebe. „Přátelské ostrovy“ jsou známé svým podmořským životem, takže si můžete vyjet na jachtě za keporkaky, žraloky, chobotnicemi, želvami a dalšími obyvateli oceánu, nebo prozkoumávat podmořské jeskyně a skryté zátoky.

Letecký snímek pobřeží TongyLetecký snímek pobřeží Tongy – Shutterstock

A nakonec si dovolíme trochu zašvindlovat: Americká Samoa není technicky vzato země, ale nezačleněné území Spojených států amerických – podobně jako Portoriko a Guam. To znamená, že občané USA sem můžou přijet bez jakéhokoli papírování, aby zde poznávali tři tisíce let starou kulturu – mnohými považovanou za nejstarší v Polynésii. Kvůli vazbám na Spojené státy jsou ostrovy rozvinutější než mnoho jiných zemí. To platí i pro Pago Pago, městečko vystavěné kolem přístavu a centrum rybářství, nebo pro národní park, o který se stará americká Správa národních parků.

Hledáte další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články