Flags of countries of the world on poles — Getty Images

Nejzajímavější fakta o vlajkách

Zajímavosti

Autorem je

Autorem je |

Připravili jsme si pro vás nejzajímavější informace o vlajkách, které jste možná netušili. Které vlajky nejsou obdélníkové? Jak se jmenuje obor zabývající se vlajkami? Co znamenají hvězdy na vlajkách některých států a která vlajka je nejstarší? Čtěte dál a zjistíte to…

Považujete se za experta na vexilologii? Až dočtete tenhle článek, tak jím rozhodně budete. Připravili jsme si pro vás nejzajímavější designy, zvláštní tvary, historické motivy, terminologii, regionální symboliku a další zajímavosti o vlajkách z celého světa.

Jak se nazývají jednotlivé prvky na vlajkách?

Nejdřív se vrhneme na terminologii. Už jsme tu zmínili vexilologii, což je nauka o vlajkách. Ale některé motivy na vlajkách mají taky své názvy.

Colorful beach huts with Australian flag painted, Brighton Beach Melbourne — ShutterstockAustralská vlajka namalovaná na plážovém domku – Shutterstock

Hlavní část vlajky se jmenuje pole a jedná se o její pozadí. Zpravidla na něm bývají další prvky, ale obecně bychom řekli, že australská vlajka má modré pole a turecká zase červené.

Na vrcholu pole může být kanton, což je obdélníková figura v kterémkoli rohu vlajky, ale většinou se nachází v horní žerďové čtvrtině: třeba 50 amerických hvězd na poli třinácti pruhů, Union Jack na vlajce Nového Zélandu nebo slunce na uruguayské vlajce. Častým prvkem na vlajkách bývá taky kříž, který může mít několik podob: skandinávský (Švédsko, Finsko), svatojiřský (Anglie, Gruzie), ondřejský (Skotsko, Jamajka) nebo řecký (Švýcarsko).

Některé vlajky nemají jednotnou barvu pole, můžou být totiž rozděleny třeba do pruhů. Pruhy můžou být buď vodorovné (Německo, Estonsko), nebo svislé (Irsko, Francie).

Flag of Trinidad and Tobago — Getty ImagesNa vlajce Trinidadu a Tobaga najdete břevno – Getty Images

Vlajku můžete rozdělit mnoha způsoby. Příčná čára je známá jako břevno a najdete ji třeba na vlajce Trinidadu a Tobaga nebo Konžské demokratické republiky. Nám je samozřejmě velmi dobře znám klín. Kromě vlajky České republiky byste ho našli třeba na vlajce Filipín.

Na vlajce můžete najít taky čtvrcení (Panama), vidlici (Jihoafrická republika) nebo lem (Grenada).

Ghanaian flag on beach cliffs — ShutterstockGhanská vlajka s emblémem hvězdy – Shutterstock

No a nakonec můžete přihodit něco navrch jako ozdobu. Tomu se říká břemeno. Může to být erb (Mexiko), hvězda (Ghana), pták (Zambie) nebo třeba javorový list (Kanada).

Takže to je stručný popis vzhledu vlajek. Teď si zodpovíme nějaké otázky.

Nejstarší vlajka na světě

Famous old Nyhavn port in the center of Copenhagen with Danish flag in foreground — ShutterstockDannebrog, vlajka Dánska, se v průběhu věků změnila úplně nejmíň – Shutterstock

Nejstarší souvisle používaná vlajka je vlajka Dánska. Bylo běžné, že během staletí docházelo k drobným úpravám designu a rozvržení vlajek. Navíc existuje jen málo přesných historických záznamů, takže se souvislé používání vlajek ve stejné formě špatně dokazuje.

Ale Guinessova kniha rekordů považuje za nejstarší vlajku na světě dánskou vlajku, které se říká Dannebrog. V nepozměněné podobě ji Dánové používají už od roku 1625 a v mírně odlišné podobě už od roku 1219.

Co znamenají hvězdy na státních vlajkách?

Brazilian flag flying in the breeze in front of Two Brothers Mountain — ShutterstockHvězdy na brazilské vlajce značí jejích 26 států a jedno federální území – Shutterstock

Spoustu vlajek zdobí hvězdy. Co ale znamenají? Některé jsou prostě jen hvězdy. Například čtyři hvězdy na novozélandské vlajce představují souhvězdí Jižního kříže, zatímco australská vlajka k tomuhle souhvězdí přidává ještě jednu malou hvězdu a souhvězdí doplňuje větší, sedmicípá hvězda Commonwealthu.

Brazílie má komplexnější vlajku. Postavení hvězd odpovídá devíti souhvězdím nad Rio de Janeirem a každá z 27 hvězd představuje část téhle federativní republiky. Má úžasný design. Modrý kruh reprezentuje noční oblohu a bílý pruh zase rovník.

The flag of Panama hoisted on mast, waving in wind, in open space covered with grass, behind Pacific Ocean and view of tall city buildings — ShutterstockZatímco na některých vlajkách jsou hvězdy prostě hvězdy, na některých zobrazují politický systém, jako je tomu třeba na panamské vlajce – Shutterstock

Pak jsou tu hvězdy jako symboly. Čínská vlajka má hvězd pět. Ta největší představuje Komunistickou stranu Číny. Další čtyři hvězdy pak reprezentují čtyři třídy, o kterých mluví Mao Ce-tung: dělníky, zemědělce, živnostníky a kapitalisty.

Hvězdy na vlajce Bosny a Hercegoviny jsou poměrně neobvyklé, dvě jsou totiž přepůlené okrajem. Má to totiž vypadat tak, že řada hvězd nikdy nekončí. Panamská vlajka obsahuje dvě hvězdy, modrou a červenou, které mají představovat dvě hlavní politické strany. Bílé pole pak znázorňuje mír a harmonii, ve které obě strany fungují. Jiné vlajky pak hvězdu používají jako symbol naděje, nezávislosti nebo třeba solidarity.

Které státní vlajky mají zvláštní tvar?

Nepalese flag hanging from building in alley — Getty ImagesNepálská vlajka má tvar dvou trojúhelníků položených nad sebou – Getty Images

Většina vlajek má obdélníkový tvar, ale existují výjimky. Vlajky Švýcarska a Vatikánu jsou čtvercové. Nepálská vlajka má pak tvar dvou nad sebou položených trojúhelníků.

Pár dalších má neobvyklý poměr stran. Vlajka Kataru má poměr stran 2:5 a vlajka Toga má velmi specifický poměr 1:1,618034, který je známý jako zlatý řez.

Národní symboly na vlajkách

Máte vlajku. Nechcete hvězdy, protože hvězdy má každý. Potřebujete něco jiného. Emblém pro svoji zemi. No a právě teď si ukážeme několik zajímavých příkladů.

Traditional Korean style architecture at Bukchon Hanok Village in Seoul with South Korean flag waving in foreground — ShutterstockHlavní ozdobou jihokorejské vlajky je taegeuk – Shutterstock

Už jsme zmiňovali slavný javorový list na kanadské vlajce, kterou pozná každý na světě.

Další ikonický emblém má vlajka Mozambiku, a to motyku zkříženou s puškou AK-47 a otevřenou knihou a hvězdou na pozadí. To vše má představovat zemědělství, ostražitost, vzdělání a marxismus.

Elegantní vlajce Jižní Koreje vévodí modro-červený jin a jang známý jako taegeuk, který představuje rovnováhu. Čtyři trigramy, které ho obklopují, představují čtyři živly: oheň, vodu, vzduch a zemi.

Flag of Bhutan — Getty ImagesVlajku Bhútánu zdobí drak Druk – Getty Images

Na dvou státních vlajkách dokonce najdete draka. Bhútán má Druka, draka hromů, který vlajku zdobí zleva doprava po celé délce. Druhou zemí, která má na vlajce draka, je Wales. Rudá saň y Ddraig Goch se objevuje v řadě velšských legend a v 7. stoleté se stala symbolem krále Cadwaladera.

Vlajce Libanonu vévodí zelený cedr. Libanonský cedr několikrát zmiňuje hebrejská bible, v níž ho Izajáš používá jako metaforu pro pýchu, Mojžíš ho použije jako lék na lepru a Šalomoun z cedrového dřeva postaví Jeruzalémský chrám.

Nejzajímavější regionální vlajky

Po celém světě existují tisíce různých vlajek, ať už jde o vlajky regionů, měst, teritorií nebo ostrovů. A jak teda vypadají?

Flag of Sicily — Getty ImagesVlajka Sicílie – Getty Images

Dva ostrovy, Man a Sicílie, sdílí prvek, který je na vlajkách docela neobvyklý – triskelion. Symbol tří ohnutých lidských nohou, které vycházejí z jednoho bodu, se poprvé objevil v roce 382 před naším letopočtem na sicilských mincích. S ostrovem Man začal být spojován na počátku 14. století, když si ho místní král vybral pro svůj erb.

Vlajka belgických Antverp je taková šachovnice, ze které vás rozbolí hlava. Tvoří ji 24 čtverců ve čtyřech řadách po šesti sloupcích. Čtverce střídají po diagonálách barvy mezi bílou, modrou, žlutou a červenou.

Flags of US and Guam on one pole — Getty ImagesVlajka Guamu vypadá jako něco z obchodu se suvenýry – Getty Images

Vlajky států a teritorií USA bývají často kuriózní. Vlajka Guamu vypadá, jako by vypadla z levného trika pro turisty. Je na ní palma, pláž, plachetnice a červeně napsáno „GUAM“. Kalifornská vlajka zase znázorňuje medvěda. Coloradská vlajka vypadá jako znak nějakého ne moc dobrého fotbalového týmu. A oregonská má na každé straně něco jiného. No a Maryland? To je teprve něco. Co to proboha je? Jen si ji vyhledejte. Taky nechápete?

Vlajka chorvatského Drnisu vyobrazuje muže (sv. Rocha), jak ukazuje zraněnou nohu psovi, který má v tlamě bochník chleba. Vlajka švédské provincie Västerbotten je v podstatě kýčovitý vánoční svetr. No a nejlepší jsou ruské regionální vlajky, na kterých najdete třeba žebřík, krávu s korunou, kostku lega nebo medvěda, co rozbíjí atom.

Na vlajkách prostě najdete skoro cokoli.

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články