Neprávem nedoceněné řecké ostrovy

Neprávem nedoceněné řecké ostrovy

Destinace

Autorem je

Autorem je |

Chcete letět do Řecka, ale rádi byste se vyhnuli davům turistů? Připravili jsme si pro vás pět nejlepších řeckých ostrovů, které jsou panenské, nedoceněné a málo navštěvované

Řecko je jednou z oblíbených dovolenkových destinací a na jeho ostrovy Santorini, Kréta a Zakynthos míří každý rok davy turistů z celého světa. Pokud hledáte něco klidnějšího (a často taky levnějšího), můžete si vybrat z dalších asi 200 obydlených ostrovů. Z těch jsme pro vás vybrali pět klidnějších, méně navštěvovaných, ale přesto nádherných ostrovů, na kterých si můžete dopřát přesně takovou pohodovou dovolenou, jakou potřebujete.

Kefalonie

Melissani Cave — Getty ImagesJeskyně Melissani – Getty Images

Kefalonie je jedním z největších řeckých ostrovů, ale není zdaleka tolik navštěvovaná. Takže její drsné hory, jedlové lesy a magické jeskyně můžete prozkoumat v klidu a bez davů turistů. Doporučuju vám vyhradit si na ni aspoň týden. Nebudete muset spěchat a budete mít dost času na ochutnávání místního vína. A protože je ostrov klidnější než podobně velká Kréta, Lesbos nebo Rhodos, všechno je tu levnější a místní jsou přátelštější.

Jedním z nejzajímavějších míst na Kefalonii je jeskyně Melissani. Její laguna má tak čistou vodu, že si budete připadat, jako by vaše loďka plula vzduchem. Co se týče pláží, za nejkrásnější je považována Myrtos. Je dlouhá 700 metrů, takže tam vždycky najdete nějaké klidné místo skoro jen pro sebe. Ale pokud si chcete odpočinout na opravdu kouzelné pláži, vyrazte na Fteri. K téhle zátoce nevede žádná silnice, takže musíte buď sejít po útesu, nebo ve vesnici Zola nasednout na vodní taxi. Tenhle malý kousek ráje opravdu stojí za to.

Ikaria

Sunset view over hills on Ikaria — Getty ImagesIkaria je ostrov plný zdravého jídla, wellnessu a venkovních aktivit – Getty Images

Asi 30 kilometrů od turisticky oblíbeného Mykonosu se nachází panenský ostrov Ikaria plný roztomilých vesniček a zelených hor. Pokud máte rádi procházky přírodou, pozorování ptáků a koupání v potůčcích a vodopádech, tohle je to pravé místo pro vás.

Zajímavostí Ikarie jsou zvláštní kamenné domy, na které narazíte při toulkách vnitrozemím. Pocházejí z doby známé jako „pirátská éra“, kdy na ostrov pravidelně útočili piráti. Na svou ochranu si místní obyvatelé stavěli domy tak, aby z dálky vypadaly jako velké hromady kamení. Dnes tu lidé naštěstí žijí v normálních domech, ale primitivní kamenné stavby zůstávají úžasným a málo známým pozůstatkem dramatické historie Řecka.

Ikarie je taky jednou ze světových modrých zón (oblast vyznačující se dlouhověkostí jejích obyvatel) a je snadné pochopit proč. Místní strava je jednou z nejzdravějších v Řecku, a možná i na světě. Ostrov je známý hlavně produkcí červeného vína, oliv a medu té nejvyšší kvality. Kombinace vynikajícího jídla, nádherné přírody, ve které ztratíte pojem o čase, a wellness kultury, kterou si můžete užít například v lázeňském městečku Therma, vám na tomhle řeckém ostrově zaručí tu nejlepší klidnou dovolenou.

Samos

Samos leží hned vedle Ikarie a je plný stejně krásných vesniček, pláží a vinic. Ostrov se nachází co by kamenem dohodil od Asie, a přestože turecká pevnina je od něj vzdálená necelé dva kilometry, oslní vás svou vlastní okouzlující atmosférou. Jezdí sem víc turistů než do Ikarie, ale ve srovnání s většími ostrovy je jich pořád poměrně málo. Je to místo, kde si můžete opravdu odpočinout, ať už obklopeni přírodou nebo přátelskými místními obyvateli.

Samos je díky velkému množství archeologických nalezišť ideální volbou pro každého, kdo se zajímá o starověkou historii. Například městečko Pythagoreio bylo pojmenováno na počest slavného matematika a filozofa, který se na ostrově narodil, a rozhodně stojí za prohlídku. Nachází se tady taky několik ruin, které jsou společně zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Třeba první přístav ve Středomoří vybudovaný člověkem, který pochází ze 6. století před naším letopočtem. Uchvátí vás ale i současný ostrovní život. Určitě si nenechte ujít Modrou uličku, jejíž fotky plní Instagram a kde jsou zem a okolní budovy umělecky natřeny jen bílou a modrou barvou.

Anafi

View out to sea from cliffs on Anafi — Getty ImagesAnafi je z našeho seznamu úplně nejklidnější – Getty Images

Leťte na Santorini, ale pak pokračujte dál trajektem na Anafi, kde si užijete klid a pohodu. S míň než 300 obyvateli je to nejmenší řecký ostrov na našem seznamu a navzdory blízkosti k Santorini zůstává nedotčen masovým turismem. Přesto je jako zázrakem poměrně přívětivý k návštěvníkům.

Vzhledem ke své odlehlosti jezdí lidé do Anafi spíš kvůli tomu, aby si užili pár dní mimo civilizaci. Nejlíp si tu odpočinete při dlouhých procházkách po kopcích, koupání v průzračné vodě nebo nerušeném slunění se na pláži. Kempování na jedné z pláží Anafi je neuvěřitelně osvobozující záležitost, za kterou navíc nemusíte platit ani korunu. Představte si, že v noci usínáte ve stanu a necháváte se ukolébat jemným šumění vln, které se líně převalují přes písek. A všechny starosti okolního světa se úplně rozplynou.

Kasos

Na Kasos se můžete vydat, pokud letíte na nedalekou Krétu nebo Rhodos. Tenhle nádherný ostrov vám ukáže pravé, nefalšované Řecko. Při příjezdu si všimnete, že krajina na Kasosu není tak svěží a zelená jako na některých jiných ostrovech, které jsme vám doporučili. Možná s výjimkou okolí obce Agia Marina na severní straně. Nenechte se ale pustým a drsným vzhledem Kasosu odradit, protože tohle místo má spoustu předností. Třeba to, že tu nenajdete moc turistů.

Co tu ale najdete, jsou jedny z nejodlehlejších pláží v Egejském moři. Pár z nich, třeba pláž Emporio nedaleko vesnice Fri, ale nabízí i základní služby jako občerstvení a lehátka. O pláži Emporio se říká, že je jednou z nejlepších na ostrově. Za svou pověst vděčí azurovému moři, zlatavému písku a stejnojmenné taverně stojící opodál. Ta je vyhlášená svými pokrmy z čerstvých mořských plodů. Umění a kultura hrají v každodenním životě obyvatel Kasosu významnou roli. Místní často zpívají tradiční písně a tančí a v pátek se konají výstavy tamního umění. A vzhledem k tomu, že se jedná o dobře skrytý řecký klenot, je tu poměrně levno. Tak na co ještě čekáte?

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články