Objev s námi zajímavé lokality, kde se dá potápět nebo pozorovat podmořský život

Objev s námi zajímavé lokality, kde se dá potápět nebo pozorovat podmořský život

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Pokud už tě omrzelo poznávat nová místa suchou nohou, pak jsou tyhle tipy přesně pro tebe! Zaměříme se totiž na výjimečné destinace, které nabízí to nejlepší z podmořského světa. Sbal plavky a ulov si nejzajímavější letenku, mořská fauna a flóra čeká

Potápění a pozorování toho, co se děje pod hladinou, je fascinujícím způsobem objevování skryté krásy naší planety. Ať už jsi zkušený potápěč nebo jen hledáš novou výzvu pro své životní dobrodružství, tyhle tipy ti přijdou vhod. Svět totiž nabízí celou řadu úžasných lokalit, kde můžeš obdivovat bohatství podmořského světa. Pojďme se společně podívat na místa, kde budeš sbírat zážitky, které ti už nikdy nikdo nevezme.

Comino, Malta

Jedním z nejznámějších míst pro potápění v Evropě je bezesporu Modrá laguna na maltském ostrově Comino. Průzračná voda a bohatý podmořský život zde lákají potápěče z celého světa. Můžeš tu pozorovat různé druhy ryb nebo korálů a další mořské tvory v jejich přirozeném prostředí. Je to ideální místo na šnorchlování, takže pokud se bojíš pustit do tmavých hlubin, splývání na hladině s brýlemi a šnorchlem by pro tebe mohla být ta správná volba (aspoň do začátku).

Malta je malá, takže je skoro jedno, kde bydlíš. Pokud se chceš dostat na Comino, potřebuješ se nejdřív dostat k přístavu Cirkewwa, odkud trajektem dopluješ do svého cíle – Modré laguny. Na ostrově velmi dobře funguje veřejná doprava, takže se do přístavu dostaneš snadno autobusem snad odkudkoliv.

Objev s námi zajímavé lokality, kde se dá potápět nebo pozorovat podmořský životJedna z nejlepších pláží a průzračně čistá voda, to je Modrá laguna na Maltě – Getty Images

Na Maltu se z Česka dostaneš snadno už za dvě a půl hodiny. Nejteplejší moře je v letních měsících, ale pokud ti nevadí o pár stupňů chladnější voda, můžeš si vyrazit na výlet na jaře nebo na podzim – tak se vyhneš největším horků a davům.

Widget

Azory, Portugalsko

Azory jsou souostroví v Atlantiku, které nabízí jedny z nejlepších potápěčských lokalit v Evropě. Díky své poloze jsou domovem mnoha druhů mořských živočichů, včetně delfínů, želv a velryb. Potápění zde je opravdovým dobrodružstvím, které stojí za to zažít.

Na Azorech se dá potápět celoročně, což je super, pokud tě nesvazují žádné sezónní povinnosti a můžeš si počkat na levnou letenku. Během června a října je však potápění nejlepší, kvůli velmi dobré viditelnosti a zároveň i místní fauně.

Objev s námi zajímavé lokality, kde se dá potápět nebo pozorovat podmořský životI takovýhle zážitek tě během potápění na Azorech může potkat – Getty Images

Můžeš si vychytat levné letenky a na Azorech si pak vše ohledně potápění zařídit sám, nebo si můžeš najít zájezd už tady v Česku a nechat se potápěním provázet skrz kurz – záleží jen na tvojí preferenci. Na Azory se bohužel v tuto chvíli nedá doletět přímo, ale pokud ti padne do oka třeba let přes Lisabon, můžeš si cestu rozložit a poznat nejen krásy portugalského ostrova, ale i hlavního města.

Silfra Fissure, Island

Silfra Fissure je jedinečné potápěčské místo na Islandu, které se nachází v Národním parku Thingvellir. Je to jediné místo na světě, kde se můžeš potápět nebo šnorchlovat přímo v puklině mezi dvěma tektonickými deskami. A to už je opravdu jedinečný zážitek.

Voda je tady extrémně čistá, díky tomu má Silfra viditelnost pod vodou přesahující 100 metrů. Je to ale dost studené koupání, i když voda díky stálému přítoku čerstvé vody nemrzne. Teplota vody se pohybuje mezi 2°C a 4°C po celý rok. Pokud tedy otužování není nic pro tebe, asi si raději vyber teplejší lokalitu.

V Silfra Fissure se můžeš setkat hlavně s jasně zelenými řasami známými jako „trollí vlasy” a různými druhy řas, které vytvářejí jedinečnou barevnou scenérii. Ryby se zde sice vyskytují, ale většinou se do trhliny daleko neodvažují.

Objev s námi zajímavé lokality, kde se dá potápět nebo pozorovat podmořský životPodvodní trhlina nabízí neobyčejný zážitek z potápění – Getty Images

Potápěčské místo je kousek od Reykjavíku a můžete si zarezervovat svůj zážitek přímo s vyzvednutím v tomto hlavním městě. Vybírat můžeš z několika různých poskytovatelů.

Chuuk, Mikronésie

Chuuk Lagoon (známá také jako Truk Lagoon) je atol v centrální části Tichého oceánu, přibližně 1 800 km severozápadně od Papua-Nová Guinea. Nachází se ve státě Chuuk, který je součástí Mikronésie, a je považována za jednu z nejlepších destinací pro potápění, pokud tě zajímají potopené vraky.

Na tomto místě najdeš více než 60 vraků z druhé světové války, což z něj dělá jednu z nejlepších destinací pro potápění k vrakům na světě. Ty teď nabízejí bohatý mořský život a hostí mnoho měkkých korálů a hejna malých ryb. Některé vraky jsou poměrně hluboko, až 65 metrů, zatímco části jiných vraků jsou v hloubce pouhých 12 metrů. To činí Chuuk Lagoon vynikající destinací pro všechny zkušené i začínající potápěče – každý si tu zkrátka přijde na to svoje.

Objev s námi zajímavé lokality, kde se dá potápět nebo pozorovat podmořský životPředstav si, že bys na vlastní oči mohl/a vidět, co skrývají hloubky Chuuk Lagoon – Getty Images

Dostat se na místo je docela oříšek, protože neexistuje žádné přímé spojení. Nejčastěji budeš muset absolvovat dva až tři přestupy, aby ses do své destinace dostal/a (z Prahy poletíš třeba do Tokia, Manily nebo Soulu, a následně ještě přes Guam na Chuuk). Ale věř, že tahle cesta stojí za to, protože takovýhle zážitek z potápění jen tak někde nezískáš.

Texas, USA

V Mexickém zálivu se nachází Flower Garden Banks National Marine Sanctuary, kde najdeš jeden z nejzdravějších útesových systémů v USA, který nabízí fascinující možnosti pro potápění. Tato chráněná oblast je známá nejen svými krásnými korálovými útesy, ale také rozsáhlými hlubšími biotopy.

Jestli se sem vydáš, můžeš se těšit na setkání s pestrou mořskou faunou, včetně různých druhů korálů, mořských hub, ryb, rejnoků a dokonce i žraloků. Vody Flower Garden Banks jsou křišťálově čisté a nabízejí výjimečnou viditelnost, takže si nezapomeň doma foťák, ať si můžeš přidat nějakou pěknou fotku do feedu na sociálních sítích.

Sanctuary spolupracuje s několika potápěčskými charterovými společnostmi, které organizují výlety. Pokud se na místo tedy chceš vydat, domluv se nejdřív s některou z nich a naplánuj si svůj ponor (a pak si kup letenku třeba do Houstonu, což je na pevnině asi nejbližší velké město). Flower Garden Banks se nachází zhruba 160 km od pobřeží Texasu a Louisiany, takže tě na místo dopraví loď – proto nepodceň přípravu a opravdu si vše domluv předem (byla by škoda se o zážitek připravit například z důvodu plných kapacit).


Ať už se ale vydáš na kterékoliv z těchto míst, jedno je jisté – budeš mít možnost obdivovat nádherný podmořský svět a zažít nezapomenutelná dobrodružství. Potápění je skvělým způsobem, jak se dostat blíže k přírodě a objevovat krásy, které jsou skryty pod hladinou moře. Tak co, už balíš potápěčské vybavení?

Pro další tipy na zážitky navštiv Kiwi.com Stories.

Podobné články