Oblíbené evropské destinace na léto

Oblíbené evropské destinace na léto

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Existuje tolik důvodů, proč jsou tato města stále tolik oblíbená

Všechna místa na tomto seznamu jsou úžasná, i když jejich popularita může čas od času trpět tím, že je navštěvuje tak ohromný počet lidí. V posledních týdnech máme více možností cestovat — samozřejmě zodpovědně — a i když tyto destinace zůstávají vysoko na žebříčku oblíbenosti, možná teď je právě ten správný čas je prozkoumat a vyhnout se tak davům návštěvníků. 

Paříž, Francie

Kromě proslulých památek a zajímavostí můžete v Paříži objevovat i místa, která sice nejsou hned tak zřejmá, ale která si možná užijete o to vícKromě proslulých památek a zajímavostí můžete v Paříži objevovat i místa, která sice nejsou hned tak zřejmá, ale která si možná užijete o to víc — T.W. van Urk / Shutterstock

Z Paříže se za ty roky stalo tak trochu klišé. Je známá sice jako město lásky a jedno z nejromantičtějších měst světa, ale také tím, že se vám agresivně bude snažit vnutit všechny ty turistické cetky, zatímco pro návštěvníky vlastně nemá ani špetku respektu a spíš je vnímá jako nepříjemnost, které by se raději vyhnula. Je možné, že Paříž je vlastně tak nějak oboje.

Taková galerie Louvre je samozřejmě právem světoznámá svými uměleckými poklady. Najdete zde umělecká díla, která už po staletí zachycují lásku, bolest, touhu nebo ztrátu, a která musí trpět miliony návštěvníků, kteří si sem jednoduše přijedou odškrtnout položku na svém seznamu „byli jsme, viděli jsme“. Avšak tento rok se velmi liší od těch, co většina z nás pamatuje, a opatrnému cestovateli dává příležitost k tomu, aby navštívil i takováto místa bez návalu lidí. 

To samé platí i pro ostatní místa, jako třeba bary nebo restaurace. Paříž je právem proslulá i svým jídlem a právě bary i restaurace jsou nyní méně přelidněné, proto využijte příležitosti pochutnat si na dobrém jídle nebo chutném koktejlu. Anebo využijte hezkého počasí a uspořádejte piknik v některém z jejích parků?

Kromě proslulých památek a zajímavostí můžete v Paříži objevovat i místa, která sice nejsou hned tak zřejmá, ale která si možná užijete o to víc. Rodinovo muzeum (Musée Rodin) je jako dělané pro milovníky umění a krásně se tu zrelaxujete. Vydejte se směrem k Montmartru a kochejte se nádhernou katedrálou. Procházkou po místních hřbitovech vzdejte hold velkým jménům, jako jsou Oscar Wilde, Jim Morrison, Edith Piaf, Georges Seurat a spoustě dalším. Užijte si Paříž takovou, jakou si ji uděláte, ať už to bude jakkoliv.

Krakov, Polsko

Staré město Krakova je zapsáno na seznam Světového dědictví UnescoStaré město Krakova je zapsáno na seznam Světového dědictví Unesco — Shutterstock

Krakov je krásný, i když popravdě taky zažívá vlnu návštěvníků, a to v podobě skupin turistů, rozluček se svobodou, baťůžkářů nebo prostě a jednoduše těch, co se cpou do jeho skvostného historického centra až k prasknutí. Proto teď může být ten správný okamžik ho navštívit, když se sem tolik lidí nehrne.

Do 16. století byl Krakov královským hlavním městem, i když později se sídlo moci přesunulo do Varšavy. To znamená, že oplývá celou řadou honosných staveb a opevnění, a Staré město je zapsáno na seznam Světového dědictví Unesco. Město sice prohrálo bitvu o politickou moc s Varšavou, ale ponechalo si korunu kulturní s více než tisíci lety umění a architektury, které zde zanechali stopy po gotice, románském stylu, baroku, renesanci či art nouveau v kombinaci se socialistickými paneláky a starým židovským ghettem Kazimierz.

Dnes je právě Kazimierz mladým srdcem města a narazíte tu jak na obchůdky s alternativní módou, tak na galerie, minipivovary, moderní restaurace i bezejmenné nonstop bary. Přirozeně se také jedná o centrum židovského života ve městě a je tu spousta památek a muzeí věnovaných těm, kterým bylo v minulosti ukřivděno, stále aktivních synagog a hřbitovů, židovských restaurací a také se zde pořádá každý rok festival.

Když to shrneme, Krakov je úžasnou kombinací minulosti a modernity, srdcervoucích příběhů i nevyzpytatelného mládí a za všechna ta staletí se z něj stalo jedno z evropských nádherných měst, které si zaslouží váš čas, úctu a lásku.

Milán, Itálie

Katedrála v Miláně je ohromná, impozantní stavba, která není zahalena do romantického závoje, ale spíše z ní sálá bohatství a mocKatedrála v Miláně je ohromná, impozantní stavba, která není zahalena do romantického závoje, ale spíše z ní sálá bohatství a moc — Shutterstock

Milán sice možná není tak romantický jako Řím, tak hektický jako Neapol nebo tak ojíněný renesanční majestátností jako Florencie, zato však v sobě skrývá nepopsané sebevědomí a neprosí se o vaši pozornost, spíše ji tak nějak očekává.

Jeho známá katedrála bude pravděpodobně to první, co vás napadne, a plným právem. Je to ohromná, impozantní stavba, která není zahalena do romantického závoje, ale spíše z ní sálá bohatství a moc. Milán byl vždy tím italským městem, který si těchto dvou věcí cenní nejvíce. Platí se tu sebevědomím a dobře ušitým oblečením.

Dostaňte se mu pod kůži a najednou k vám je přívětivější a méně odtažitý. Například je zde skvělá hudební scéna, a i když se někteří spíš můžou tvářit středoevropsky spíš než italsky, pořád to umí rozjet! Z většiny místních zapadlých tratorií bude vyzařovat útulná, domácká atmosféra, ale vedle typických italských pokrmů tu najdete i jídla si budete moct pochutnat i na pokrmech z bohatého multikulturního města. Milán se chlubí větším počtem hvězd Michelin než kdekoliv jinde v Itálii. Ale nezoufejte, jestli na to zrovna nejste: najdete zde spoustu levných a příjemných barů a kaváren, kde si dát rychlou svačinu, kávu s sebou nebo tu jejich vydatnou pizzu s explozí chuti, která vás zasytí.

Navíc pokud letíte přes letiště Milán Bergamo, dostanete k tomu… no, vlastně dostanete takové dva v jednom, protože pojedete přes krásné starodávné město Bergamo, které se rozprostírá na svazích a hřebenech asi 40 kilometrů od Milána. Horní město Bergama — Citta alta — je obehnáno Benátskými obrannými stavbami a v jejich srdci najdete ulice vydlážděné kostkami, náměstíčka s trhy, drobné obchůdky, které prodávají doma vyráběné sladkosti, umělecké předměty, jídlo a piti. Určitě se vám postará o zábavu na celý den a tvoří příjemný kontrast s Milánem. Jednoduchý způsob, jak získat dvoje italské prázdniny za cenu jedněch.

Bruggy, Belgie

Důvodem, proč vůbec vyrazit směr Belgie, jsou celosvětově známá piva a právě Brugy jsou perfektním místem k tomu nějaká ochutnatDůvodem, proč vůbec vyrazit směr Belgie, jsou celosvětově známá piva a právě Brugy jsou perfektním místem k tomu nějaká ochutnat — VanderWolf Images / Shutterstock

Někdy v 90. letech si svět najednou všiml Brug a jeho krásné uličky a vinuté kanály byly zaplaveny benátskými počty turistů. Zůstává pro mě záhadou, co si tak o tom mohli myslet místní, když se jim pod okny jejich domů začali přetahovat návštěvníci o kousek místa na fotoaparát. Žijí zde lidé, není to muzeum!

Ať tak či onak, Brugy si udržely svůj šarm. Srdce starého města je spleť klikatých uliček, tržnic, kamenných domů a točitých kanálů, a to vše je protnuté mosty, po kterých už celá staletí proudí lidé. Není to nejživější místo na světě, ale kvůli tomu sem lidé stejně nejezdí. Tempo je tu pomalejší a taková projížďka lodí po kanálech je skvělý způsob, jak poznat město v jiném světle (a to doslova, pokud se vydáte jednou přes den a jednou až večer).

Dalším důvodem, proč vůbec vyrazit směr Belgie, jsou celosvětově známá piva a právě Brugy jsou perfektním místem k tomu nějaká ochutnat. Hned v centru města je De Garre, schovaná v uličce mezi náměstími Markt a Burg, a je to taková malá cihlová hospůdka, která má v nabídce přes 100 druhů belgického piva. Je jednou z nespočetných míst, které jsou více než ochotny směnit eura za sklenice chmelového piva, tmavého piva, zakaleného piva, ovocného piva anebo prostě jakéhokoliv piva, na které zrovna máte chuť.

Je to odtud jen krátká, asi 25minutová jízda vlakem do Gentu a stejně jako u Milána si můžete z jednoho města udělat svou základnu a do toho druhého jezdit na výlety, čímž toho za svoje peníze uvidíte víc. Jednoduše jděte na Kiwi.com a najděte vlaková spojení za skvělé ceny.

Berlín, Německo

Mnoho částí Berlína jsou skoro až městečka sama o sobě, každá z nich má vlastní kouzlo a atmosféruMnoho částí Berlína jsou skoro až městečka sama o sobě, každá z nich má vlastní kouzlo a atmosféru — Eddy Galeotti / Shutterstock

Berlín se zdá být městem, kam zavítáte na takových 48 hodin, totálního chaosu a záplavy klubů, barů a nekonečných party. To je pravda. Z tohoto důvodu také nemusí být hned jasné, že je to vlastně samo o sobě i destinace jako taková. Oproti Vídni, Mnichovu nebo Kolínu se tu může zdát vše nadnesené a zahalené do neonu. 

Rád bych vám tu teď řekl, že to je naprosto v pořádku. Výlet do Berlína nemusí být celý zahalený v mlze. Všechno nemusí nutně probíhat ve stokilometrové rychlosti.

Na internetu jsou dostupní průvodci na pěší výlety, takže vše, co musíte udělat, je vybrat si tu část města, která vás zajímá, a vydat se objevovat. Mnoho částí Berlína jsou skoro až městečka sama o sobě, každá z nich má vlastní kouzlo a atmosféru. Prozkoumejte je jednu po druhé a uděláte si dobrý přehled o městě, které někteří nazývají městem večírků.

Vydejte se z dřívějších punkových a uměleckých squatů ve Friedrichshainu a Kreuzbergu do kultivovaného Charlottenburgu; z multikulturního Weddingu do muzeí, galerií a monumentů v Mitte; objevujte tichá zákoutí, jako je Rixdorf v Neuköllnu nebo bývalé letiště Tempelhofer Feld, které bylo přetvořeno do milovaného parku. Poznejte Berlín v celé jeho kráse.

Záhřeb, Chorvatsko

Jakmile se přiblíží večer, staré město ožívá z toho sluncem vypečeného denního oparuJakmile se přiblíží večer, staré město ožívá z toho sluncem vypečeného denního oparu — Miroslav Posavec / Shutterstock

Dobrá, sice to není jedno z těch oblíbených přímořských destinací, pro které je Chorvatsko tak známé, ale v Záhřebu můžete kombinovat město i venkov.

Hlavní město Chorvatska není nijak zvlášť velké (bydlí tu asi jeden milion lidí), a také díky tomu na vás dýchne přátelská atmosféra, podobně jako například v nějakém univerzitním městečku. O tom se jen přesvědčíte, když se vydáte přes úzké uličky ve starém městě na severu města. Změny si všimnete: opusťte nádraží, projděte kolem domů z 19. století, náměstí a muzeí a nakonec na Trg bana Josipa Jelačića, což je rozlehlé náměstí křížené tramvajovými kolejemi a tyčí se zde jezdecký pomník Josipa Jelačiče. 

Pokračujte dále na sever a atmosféra města se začne proměňovat z relativně moderní a živé do mírumilovné a tiché se změtí uliček a průchodů, domků s červenými střechami a zapadlými náměstíčky. Zde na vás bude čekat záhřebská katedrála, kamenná brána z 11. století s názvem Kamenita vrata, barevný kostel sv. Marka, úžasné muzeum rozpadlých vztahů (v angličtině známé jako Museum of Broken Relationships a opravdu stojí za návštěvu) a také věž Lotrščak neboli vyhlídku, ze které se vždy v poledne ozývá dělo.

Jakmile se přiblíží večer, staré město ožívá z toho sluncem vypečeného denního oparu. Bary a restaurace se začínají plnit a můžete si vybrat z pořádné nabídky všeho od tradiční balkánské kuchyně přes mořské plody (k pobřeží Chorvatska to není nikdy daleko), venkovní grilování, burgery, pizzy o velikosti satelitu až po cokoliv, co vás jen napadne. Jídlo spláchněte sklenkou místního vína nebo pivem a poté se nechte unášet nočními ulicemi… a další den udělejte to samé.

Přeložila Jana Brnáková z anglického originálu European favorites for this summer.

Podobné články