Thessaloniki’s waterfront isn’t only a nice walk, it’ll also give you a chance to see some of the famous city sights along the way

Pěší toulky po evropských městech

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Evropské destinace pomalu začínají vítat návštěvníky z ciziny, ale protože horlivé davy ještě nedorazily, právě teď může být ta pravá chvíle vydat se na výlet

Začtěte se do našeho výběru evropských měst, která jsou jako stvořená pro procházky a pěší turistiku. Cestování po Evropě se pomalu začíná opět rozvolňovat, proto je možná právě nyní ten správný čas nasadit si pohodlné boty a vydat se na výlet.

Gdaňsk, Polsko

Hlavní třídou města je Dlugi Targ, který nahrazuje hlavní náměstíHlavní třídou města je Dlugi Targ, který nahrazuje hlavní náměstí — Shutterstock

Gdaňsk je posazen na pobřeží Baltského moře a schovaný v Gdaňském zálivu, a to doslova, protože toto středověké město v severním Polsku je turisty často přehlížené.

K tomu, abyste mohli současnou krásu města doopravdy ocenit, musíte znát trochu jeho minulosti. Během jeho tisícileté historie patřil Gdaňsk střídavě pod německou i polskou nadvládu. V roce 1939 zde propukly první boje druhé světové války, a město se stalo svědkem prvních padlých obětí této doby. Není tedy divu, že po jejím skončení se původně německy vyhlížející město pustilo do obnovy a dnes se architektura podobá spíše té holandské nebo francouzské.

V blízkosti se nachází letiště Gdaňsk Lech Walesa, které navíc propojuje přilehlá města Gdyně a Sopoty v takzvaném Trojměstí. Z letiště je to jen kousek do samotného centra města, které sice není příliš velké, zato překypuje šarmem minulosti.

Hlavní třídou města je Dlugi Targ, který nahrazuje hlavní náměstí, a najdete zde spoustu pouličních prodavačů, kaváren, mléčných barů a také věhlasnou radnici s překrásným výhledem na Gdaňsk. Tato třída se přirozeně vlévá do ulice Dluga a společně tvoří hlavní pěší zónu ve městě, která je zakončená Zlatou bránou na západě a Zelenou bránou na východě.

Za Zelenou bránou leží nábřeží a po překročení mostu můžete objevovat krásy na obou stranách řeky. Určitě si všimnete staletí starého přístavního jeřábu Brama Żuraw, který kdysi sloužil k nakládání a vykládání lodí.

Po cestě zpět do města byste neměli vynechat ulici Mariacka, opravdový skvost Gdaňsku, kde najdete původní budovy s velkými schodišti, prodejce s jantarem a starožitnostmi a výhled na Mariánskou baziliku a Mariánskou bránu. 

V souvislosti s probíhající pandemií COVID-19 ve světě se prosím vždy nejdříve informujte o aktuálních omezeních pro cestování do zahraničí, a to např. na stránkách MZV ČR.

Dubrovník, Chorvatsko

Zdi Dubrovníku — jsou dlouhé 1 940 metrů, mají 16 věží a výšku až 25 metrů — jsou bezpochyby tou nejprominantnější stavbou ve městěZdi Dubrovníku — jsou dlouhé 1 940 metrů, mají 16 věží a výšku až 25 metrů — jsou bezpochyby tou nejprominantnější stavbou ve městě — bumihills / Shutterstock

Toto středověké chorvatské město se stoprocentně řadí mezi klenoty Středomoří. Během posledních let si Dubrovník užíval více pozornosti než kdy předtím, a to díky tomu, že se zde částečně natáčel populární seriál HBO Hra o trůny.

Zdi Dubrovníku — jsou dlouhé 1 940 metrů, mají 16 věží a výšku až 25 metrů — jsou bezpochyby tou nejprominentnější stavbou ve městě a kamkoliv se otočíte, nabízejí úžasné výhledy na Jaderské moře a zástupy střech a stříšek města. Za staletí jejich existence se je ani jednou nepodařilo dobýt a upevnily tak svou pověst jednoho z nejvýznamnějších systémů opevnění středověku.

Vydejte se dolů po východním schodišti a projděte se kolem přístavu směrem ke Katedrále Nanebevzetí Panny Marie nebo také Dubrovnické katedrále. Stojí za to ji navštívit a nasát tak historii města a všechny tu různé vlivy, které zde za ta století byly přítomny. Nad oltářem visí obraz z 15. století, který je připisován italskému renesančnímu umělci Tizianovi.

Můžete se snadno ztratit v pavučině drobných vápencových uliček, které byly vyleštěny tisíci návštěvníků, kteří tu prošli před vámi. Pokud se vydáte na průzkum již časně z rána, pravděpodobně budete mít příležitost obhlídnout venkovní tržnici uprostřed města, kde najdete stánky s čerstvou místní úrodou a další místní produkty, jako například sušenou levanduli a grappu.

Jedna z ulic, která jen těžko unikne vašemu zraku, je Stradun. Původně z ní byl vodní kanál, který odděloval malý ostrov Dubrovník od pevniny. Později byl zasypán hlínou a teď již nějakých padesát let slouží jako hlavní pěší třída města. 

Ze všeho toho chození po vysokých zdech a roztomilými uličkami vám jistě vytráví. Bez většího úsilí najdete pohodlnou židli v některé z mnoha kaváren a restaurací po městě, a budete si tak moct v klidu vychutnat pohled na kolemjdoucí i západ slunce.

V souvislosti s probíhající pandemií COVID-19 ve světě se prosím vždy nejdříve informujte o aktuálních omezeních pro cestování do zahraničí, a to např. na stránkách MZV ČR.

Lyon, Paříž

Průzkum města můžete začít na Place Bellecour u sochy krále Ludvíka XIV., a pokud se ztratíte, zpátky sem se dostanete poměrně snadnoPrůzkum města můžete začít na Place Bellecour u sochy krále Ludvíka XIV., a pokud se ztratíte, zpátky sem se dostanete poměrně snadno — Shutterstock

Takřka na úpatí francouzských Alp leží Lyon — druhá největší městská aglomerace ve Francii, centrum vytříbené kuchyně a gastronomie a také Světové dědictví UNESCO. Přesto všechno však Lyon před zraky cestovatelů často zůstává ukryt.

Střed města snadno zdoláte pěšky a navíc je tu toho spousta co k vidění. Můžete začít na Place Bellecour u sochy krále Ludvíka XIV., a pokud se ve městě ztratíte, zpátky sem se dostanete poměrně snadno. Je to také jedno z největších otevřených náměstí a největší pěší náměstí v Evropě.

Náměstí je vklíněné mezi řeky Saôna a Rhôna v městské části Ainay. Ať už se projdete po jednom nebo druhém břehu, dýchne na vás středoevropská atmosféra; otevřená nábřeží, nespočet mostů i architektura budov vypadají tak trochu pražsky.

Na město dohlíží ze západu Bazilika Notre-Dame de Fourvière, která je zasvěcena Panně Marii, údajné zachránkyni Lyonu před dýmějovým morem v 17. století. Každoročně se v prosinci na její počest nasvítí nespočet svíček v rámci festivalu světel (ve francouzštině Fête des Lumières). Navíc tato bazilika vyrostla během 19. století na kopci, kde kdysi sídlili Římané, a v blízkosti tak narazíte na amfiteátr a muzeum s uměleckými a řemeslnými předměty z antického Říma.

Lyon toho však ukrývá mnohem víc než katedrálu a archeologické pozůstatky starých Římanů. Městská část Croix-Rousse se může pochlubit největší freskou v Evropě — Le Mur des Canuts — která znázorňuje život lyonských dělníků s hedvábím. Ve městě jsou i další nástěnné malby, jako například La Fresque des Lyonnais se známými osobnostmi Lyonu a Bibliothèque de la Cité s díly spisovatelů z Lyonu a okolí.

V souvislosti s probíhající pandemií COVID-19 ve světě se prosím vždy nejdříve informujte o aktuálních omezeních pro cestování do zahraničí, a to např. na stránkách MZV ČR.

Cáchy, Německo

Co se klubové scény týče, pořídíte lépe v jiném kraji, ale najdete tu spoustu hospod a kavárenCo se klubové scény týče, pořídíte lépe v jiném kraji, ale najdete tu spoustu hospod a kaváren — Christian Mueller / Shutterstock

Během jejich skoro dvoutisícové historie se Cáchy vyšvihly do popředí význačných evropských měst. Vyrostly z malého římského osady do středověkého sídla Karla Velikého a místa, které bylo svědkem korunovace několika desítek německých králů a královen.

Byl to také Karel Veliký, král Franků a Langobardů a římský císař, kdo ve městě nechal postavit císařský palác. Dochovala se pouze jeho malá část — věž Granus, která je nyní také nejstarší budovou v Cáchách. 

Císař našel své poslední místo odpočinku v cášské katedrále v roce 814. Její výstavba započala okolo roku 796 a svého času byla tou nejvyšší kupolovitou stavbou severně od Alp. Dodnes dominuje panoráma Cách jakožto jedna z nejstarších katedrál v Evropě.

Cáchy jsou lázeňským městem a již od dob Římanů jsou oblíbenou lázeňskou destinací. Je zde přes 30 sirných horkých pramenů a lázeňských zahrad, které jsou známé pro své prospěšné účinky na zdraví. Od katedrály je to jen krátká procházka přes dlážděné uličky k Elisenbrunnen, což je stavba v klasicistním stylu s fontánami a termální vodou přímo uprostřed města.

Během návštěvy si nejspíš povšimnete, že Cáchy nejsou jen historické císařské město, ale je také plné studentů, proto je i plné mladistvého nadšení a vzdělanosti. Co se klubové scény týče, pořídíte lépe v jiném kraji (takový Kolín není vůbec daleko), ale najdete tu spoustu hospod a kaváren, například na ulici Pontstrasse, které jsou příjemně alternativní a cenově dostupné.

Pokud hledáte něco malého, co si můžete odvézt jako památku na město, Aachener Printen je dobrá volba. Jejich chuť je podobná perníku, ale přesto je odlišná, což dokazuje i jejich ochranná známka, jelikož všichni výrobci této pochoutky se nachází právě v Cáchách a jejich okolí. Určitě bude jedinečnou vzpomínkou.

V souvislosti s probíhající pandemií COVID-19 ve světě se prosím vždy nejdříve informujte o aktuálních omezeních pro cestování do zahraničí, a to např. na stránkách MZV ČR.

Florencie, Itálie

Hlavní město Toskánska má pověst jednoho z kulturně nejrozmanitějších měst na světěHlavní město Toskánska má pověst jednoho z kulturně nejrozmanitějších měst na světě — Roxana Bashyrova / Shutterstock

Hlavní město Toskánska má pověst jednoho z kulturně nejrozmanitějších měst na světě. Kdysi byla Florencie osídlena Římany a její význam vzrostl během středověku. Zrodila se zde renesance a byla domovem věhlasných jmen, jako je Machiavelli, Michelangelo nebo Donatello.

Toto místo vás zaměstná minimálně na několik dní. Protíná ho řeka Arno, přes kterou je položen most Ponte Vecchio, pravděpodobně jedna z nejznámějších památek Florencie. Tato stavba ze 14. století byla původně zabrána řezníky, farmáři a ostatními prodejci, kteří provozovali svou živnost ve vestavěných obchůdcích po stranách mostu. I dnes stále slouží obchodu a je jediným dochovaným mostem ve Florencii, který nebyl zničen za druhé světové války. 

Ponořte se do hlavní historické části města a úzkými uličkami se nechte uvolněně unášet až k Palazzo Vecchio nebo také hlavní administrativní budově ve městě. Je známé jako starý palác, jelikož ten nový byl postaven na opačné straně řeky Arno a nese název Palazzo Pitti. Jako snad každá významná budova v Itálii, i tato překypuje freskami a uměleckými předměty, jako například Danteho maskou smrti.

Nebyla by to jistě pořádná návštěva Florencie, pokud by člověk vynechal známou sochu Davida. Tento výtvor vysekaný z jediného kusu mramoru a vážící přibližně šest tun je umístěn v nedaleké galerii Galleria dell’Accademia přímo v srdci města. Než tam dojdete, můžete si pochutnat na pravém italském gelatu, na které po cestě jistě několikrát narazíte. 

Samotné centrum Florencie neoplývá zrovna zelení a místa, kde můžete dát odpočinout nohám a jen tak pozorovat život kolem, jsou trochu vzácností. Když potkáte kavárničku s výbornou italskou kávou nebo pizzou, využijte příležitosti. Florencie nakonec není nijak obrovským městem, a i když je toho tu spousta k vidění, nechte se uvést v pokušení chvilkou klidu.

V souvislosti s probíhající pandemií COVID-19 ve světě se prosím vždy nejdříve informujte o aktuálních omezeních pro cestování do zahraničí, a to např. na stránkách MZV ČR.

Soluň, Řecko

Nábřeží v Soluni nabízí kromě příjemné procházky i příležitost objevit některé ze známých památek městaNábřeží v Soluni nabízí kromě příjemné procházky i příležitost objevit některé ze známých památek města — Anton Chalakov / Shutterstock

Podobně jako Florencie se Soluň považuje za hlavní město kultury Řecka. Je známá svým živým duchem, festivaly a nočním životem a před několika lety se stala evropským hlavním městem mládeže.

Město leží na pobřeží Soluňského zálivu v Egejském moři a je ideální destinací pro ty, kteří rádi kombinují návštěvu města a pobyt na pláži, kde se můžou zchladit. Za městem najdete pláže obstojné úrovně, jako například Peraia a Neoi Epivates, ale trochu vzdálenější Chalkidiki na jihu jsou oblíbenější volbou jak u místních, tak u návštěvníků.

Nábřeží v Soluni nabízí kromě příjemné procházky i příležitost objevit některé ze známých památek města. Ve městě je nějakých 150 soch a bust a ta nejznámější je zřejmě socha Alexandra Velikého z roku 1973. Odtud také dohlédnete skoro až k Bílé věži, která nahradila staré byzantské opevnění a nyní slouží jako muzeum a pomník.

Pokračujte po promenádě až k hlavnímu náměstí města s názvem Aristotelovo náměstí a poté se vydejte směrem do hlubin města. Soluň je takové muzeum pod širým nebem, kde můžete snadno najít památky zapsané do UNESCO rozeseté různě po městě — neměli byste vynechat zbytky románské agory, nedaleký Galeriův oblouk a románskou rotundu.

Díky její bohaté historii a vlivům z okolních regionů se místní gastronomie vyvinula v pestrý mix kuchyní a ráj pro milovníky jídla. Narazíte zde na pouliční stánky s jídlem, kde si pochutnáte na koláčku z listového těsta s názvem bougatsa, sladším preclíku koulouri se sezamovými semínky, nebo známém gyrosu. No řekněte, existuje lepší způsob, jak opravdu poznat jinou kulturu než skrz jídlo?

V souvislosti s probíhající pandemií COVID-19 ve světě se prosím vždy nejdříve informujte o aktuálních omezeních pro cestování do zahraničí, a to např. na stránkách MZV ČR.

Přeložila Jana Brnáková z anglického originálu Walkable European cities.

Podobné články