Po stopách knižních příběhů: Navštiv místa, která inspirovala romány Jane Austenové

Po stopách knižních příběhů: Navštiv místa, která inspirovala romány Jane Austenové

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Podívej se s námi na pokračování našich knižních cestovatelských tipů. Ať už patří čtení mezi tvé koníčky nebo jen hledáš inspiraci na zajímavá místa, tato série článků je přesně pro tebe. Vydej se s námi po stopách těch nejslavnějších knih a na vlastní kůži začni objevovat známá místa

Pokud patříš mezi milovníky literatury, není pochyb o tom, že jméno Jane Austenové ti není cizí. Tato britská autorka svými romány okouzlila čtenáře po celém světě a její příběhy stále inspirují nespočet fanoušků. Přemýšlel/a jsi někdy, jaké by to bylo navštívit místa, která inspirovala její slavné romány? Připravili jsme pro tebe průvodce po nejdůležitějších lokalitách spojených s životem i dílem Jane Austenové.

Mnoho z románů Jane Austenové bylo také zfilmováno, některé dokonce vícekrát – takže pokud čtení není nic pro tebe, můžeš si užít dvouhodinový film (naší srdcovou záležitostí je třeba Pýcha a předsudek s Keirou Knightly) a seznámit se s atmosférou doby z plátna.

Nicméně nic ti nepřiblíží kouzelnou atmosféru díla Austenové tak, jako výprava po místech s ní spojených. Je jedno, jestli jsi romantická duše rozplývající se ve slovech pana Darcyho, nebo tě spíše zajímají fakta ohledně literatury a autorky samotné. Tyhle tipy na cesty mohou uspokojit všechny tvoje výletnické choutky. A jelikož se jedná o britskou autorku, asi tě nepřekvapí, že všechny cesty vedou do…Velké Británie.

Bath

Historické město Bath je jedno z nejvýznamnějších míst spojených s Jane Austenovou. Autorka zde žila po dobu pěti let a město se stalo kulisou pro její romány Opatství Northanger a Pýcha a předsudek (a objevilo se i ve filmové verzi Anny Elliotové/Pýchy a přemlouvání z roku 2022). Procházka po Royal Crescent nebo brunch v překrásné restauraci The Pump Room ti přiblíží atmosféru, kterou Austenová znala a milovala. Bath je plný nádherných georgiánských budov a lázeňských domů, které tě přenesou přímo do 19. století.

Po stopách knižních příběhů: Navštiv místa, která inspirovala romány Jane AustenovéProcházka po Royal Crescent přímo dýchá historií – Getty Images

Bath se nachází kousek od města Bristol, kam se snadno dostaneš přímým letem z Prahy za dvě hodiny. Do samotného Bathu pak dojedeš za pouhých 11 minut vlakem, takže cesty se rozhodně bát nemusíš.

Chawton

Chawton je dalším klíčovým místem v životě Jane Austenové. Zde strávila poslední roky svého života a napsala tu také své nejznámější romány jako Rozum a cit, Pýcha a předsudek, Emma a Mansfieldské panství. Dnes je její dům přeměněn na muzeum – Jane Austen’s House Museum – kde můžeš vidět osobní předměty autorky a dozvědět se více o jejím životě a tvorbě.

Nejlépe se ti sem bude hledat cesta z Londýna. Můžeš jet vlakem do Altonu, odkud si pak můžeš vzít taxi nebo si užít příjemnou asi 45 minut dlouhou procházku do svého cíle. Pokud tě neděsí řízení na druhé straně silnice, můžeš si půjčit auto a vyrazit prozkoumat ve více dnech i okolní malebná místa. Každopádně jestli tvé kroky povedou pouze do Chawtonu, jednodenní výlet je naprosto dostačující.

Po stopách knižních příběhů: Navštiv místa, která inspirovala romány Jane AustenovéNačerpej inspiraci přímo tam, kde ji čerpala i samotná Jane Austenová – Getty Images

Winchester

Toto město je důležitým místem pro všechny, co chtějí Austenové vzdát hold. Tady totiž autorka strávila poslední dny svého života a je tu také pohřbena. Katedrála ve Winchesteru je místem, kde najdeš její hrob, a je to skvělé místo také pro tichou reflexi a připomenutí si jejího literárního odkazu.

Po stopách knižních příběhů: Navštiv místa, která inspirovala romány Jane AustenovéZačti se na lavičce u katedrály do řádků oblíbené knihy a nechej se inspirovat místní kouzelnou atmosférou – Getty Images

A dobrá zpráva! Nachází se kousíček od Chawtonu, takže máš ideální možnost spojit si tato místa ve vícedenní trip a vypravit se po stopách Janenina ducha. Do Winchesteru se dostaneš jednoduše třeba autobusem, ale určitě je dobré ověřit si konkrétní spoje a časy předem.

Steventon

Steventon je místo, kde se Jane Austenová narodila a kde také prožila své dětství. Dnes zde bohužel nenajdeš její rodný dům, protože byl zbořen, ale můžeš navštívit místní kostel, kde její otec sloužil jako farář. Procházka po této malebné vesničce ti umožní nahlédnout do prostředí, ve kterém Jane prožila své první roky.

Po stopách knižních příběhů: Navštiv místa, která inspirovala romány Jane AustenovéV tomto kostele kázal otec Jane Austenové – Getty Images

Lyme Regis

Toto malebné přímořské městečko na jihu Anglie se objevuje v románu Anna Elliotová a je známé svými dramatickými útesy a krásnými plážemi. Lyme Regis nabízí úžasné pohledy na Dorsetské pobřeží a je ideálním místem pro milovníky přírody a historie.

Po stopách knižních příběhů: Navštiv místa, která inspirovala romány Jane AustenovéTyto schody jistě poznávají všichni, kteří viděli filmové zpracování Anny Elliotové s Dakotou Johnson – Getty Images

Do Lyme Regis se dostaneš například vlakem z Londýna, Bristolu a Cardiffu. Můžeš tak zvolit konkrétní cestu například podle ceny letenek. Speciálně do Londýna se dají vychytat letenky za opravdu příjemnou částku, takže pokud nechceš utratit příliš už jen za cestu, tato varianta by mohla být pro tebe ta pravá.

Navštívit místa spojená s Jane Austenovou je jako cesta zpět v čase. Každý z těchto koutů Anglie ti nabídne jedinečný pohled na život a dílo této výjimečné spisovatelky. Rozhodně si myslíme, že stojí za to přidat si tyto vesničky a města na seznam míst, která stojí za to vidět. Nejen, že budeš mít možnost blíže poznat svět Jane Austenové, ale také si užiješ krásy britského venkova i historických měst.

Jestli se ti naše tipy líbily, mrkni na další články na Kiwi.com Stories.

Podobné články