Přenos COVID-19 v letadle je podle výzkumu extrémně vzácný

Přenos COVID-19 v letadle je podle výzkumu extrémně vzácný

Cestovatelské novinky

Autorem je

Autorem je |

Riziko nákazy koronavirem na palubě letadla je nižší než riziko, že do člověka uhodí blesk

Cestovní ruch se za poslední měsíce stal jedním z nejohroženějších průmyslových odvětví — potýká se s nedůvěrou lidí v létání a často se měnícími cestovními restrikcemi. Dobrou zprávu pro všechny cestovatele přináší nejnovější výzkum, který ukázal, že riziko přenosu COVIDu-19 na palubě letadla je nižší než riziko, že do člověka uhodí blesk.

Tento nedávno publikovaný výzkum byl proveden společností Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA), která zanalyzovala údaje ze studií výrobců letadel. IATA vyhodnotila poměr celkového počtu pasažérů a počtu nakažených a zjistila, že z 1,2 miliardy cestujících je jen u 44 z nich podezření, že se koronavirem nakazili během letu.

Jeden případ na 27 milionů cestujících

V přepočtu to znamená, že riziko přenosu viru na palubě letadla je jedna ku 27 milionům cestujících. Jedná se tedy o nižší riziko, než že do člověka uhodí blesk.

Většina případů byla navíc ohlášena předtím, než IATA doporučila nošení roušek a podobných ochranných pomůcek na palubách letadel. Roušky začaly být po cestujících běžně vyžadovány od června tohoto roku.

Riziko, že bude cestující za letu infikován COVIDem-19 se zdá být velmi malé. Z 1,2 miliardy cestujících jsme identifikovali pouze 44 případů, na které se váže podezření přenosu nákazy za letu, jinými slovy na 27 milionů pasažérů tak připadá jedna nákaza, řekl dr. David Powell, lékařský poradce pro IATA.

Uvědomujeme si, že toto číslo může být podceněné, ale i kdyby 90 % případů nebylo hlášených, jednalo by se o jednu nákazu na 2,7 milionů cestujících. Myslíme si, že tato čísla jsou velmi povzbudivá.

IATA svůj výzkum postavila na studiích od výrobců letadel Airbus, Boeing a Embraer

Tři výrobci letadel — Airbus, Boeing a Embraer — provedli na palubách svých letadel výzkum simulace chování v rámci tzv. computational fluid dynamics (CFD). Jejich výzkumy byly postaveny na jiných metodologiích, přesto potvrdily, že šíření částic viru je limitováno systémy upravujícími proudění vzduchu na palubě, vzduchovými filtry (HEPA), fyzickou bariérou sedadel, častou výměnou vzduchu a také použitím roušky nebo podobné ochranné pomůcky.

Airbus zjistil, že potenciální vystavení nákaze je nižší na palubě letadla, když jsou cestující usazeni vedle sebe na sedadlech, než například v kanceláři, třídě nebo obchodě s potravinami při dodržování dvoumetrových rozestupů.

Boeing se zaměřil na zkoumání několika odlišných scénářů, včetně toho, kdy kašlající pasažér sedí na různých sedadlech v letadle. Výsledkem jejich výzkumu bylo, že neexistuje rozdíl mezi cestujícími v letadle, kteří jsou usazeni vedle sebe, a lidmi v běžné budově, kteří mezi sebou mají alespoň dvoumetrový rozestup.

Stejně jako ostatní i Embraer analyzoval kabinu letadla a proudění kapiček z úst cestujícího při kašli na různých sedadlech, a potvrdil, že riziko přenosu infekce na palubě je extrémně nízké, podle publikace IATA.

Lidská potřeba cestovat, sdílet a vidět své blízké se nikam nevytratila. Vlastně by se dalo říci, že v této době potřebujeme naše rodiny a přátele o to více, uvedl Luis Carlos Affonso, senior viceprezident pro inženýrství, technologie a strategie ve společnosti Embraer. 

Naším dnešním cílem je lidi ubezpečit, že díky použitým technologiím a procesům je létání bezpečné — všechen výzkum to potvrzuje. Dalo by se říci, že kabina komerčního letadla je obecně jedním z bezpečnějších míst během této pandemie.

Výzkum od IATA je v souladu s dalšími vědeckými publikacemi na toto téma, jako například s nedávno recenzovanou studií od Freedmana a Wilderové-Smithové v časopise o cestovní medicíně s názvem Journal of Travel Medicine.

Další články o cestování najdete na Kiwi.com Stories.

Podobné články