Příběhy z cest do zahraničí během pandemie

Příběhy z cest do zahraničí během pandemie

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Cestování do Egypta, Bulharska nebo Dubaje — vyplatí se teď vycestovat a jak vše probíhá?

Léto na spadnutí, dlouhý lockdown… spousta z nás si jistě pohrává s myšlenkou na dovolenou. Zároveň však přemýšlíme nad tím, jestli je zrovna teď ta správná doba vycestovat do zahraničí nebo jestli cestu odložit. Různá omezení, testy, karanténa, to vše nás může jednoduše odradit.

Abychom zjistili, jaké cestování během pandemie doopravdy je, zeptali jsme se cestovatelů, kteří se nedávno vrátili z dovolené v evropských i mimoevropských destinacích. Dozvíte se o situaci v Egyptě, Bulharsku a Dubaji.

„Atmosféra v Egyptě byla velmi uvolněná, necítila jsem se ničím omezovaná“

Nedaleko egyptské Hurghady leží Orange Bay, kam se dá dojet lodíNedaleko egyptské Hurghady leží Orange Bay, kam se dá dojet lodí — Shutterstock

Dorota, Lorena a Lukáš se v květnu vydali do Egypta, který patří mezi dovolenkové stálice na našem trhu.

„Do Egypta jsem letěla už potřetí,“ říká o cestě Dorota, „cena za all inclusive dovolenou je tam neuvěřitelně nízká, mám ráda vysoké teploty a chtěla jsem vyjet někam daleko a do tepla, proto byl Egypt jasná volba.“

Skupina letěla přímým letem z brněnského letiště Tuřany do egyptské Hurghady. Tento přístav na pobřeží Rudého moře je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v oblasti, a to hlavně díky svým dlouhým písčitým plážím a dobré dostupnosti k starověkému Luxoru nebo hlavnímu městu Káhiře.

Skupina se vydala na 50km cestu přes poušť na čtyřkolkáchSkupina se vydala na 50km cestu přes poušť na čtyřkolkách — Dorota

„Letadlo do Hurghady bylo asi ze čtvrtiny prázdné, myslím, že se lidé ještě úplně nerozcestovali. Cesta netrvala déle než obvykle a všechno šlo naprosto hladce,“ pokračuje Dorota.

„Bála jsem se, že se dovolená zkomplikuje zajišťováním testů a vyplňováním formulářů, ale vše bylo zorganizované velmi dobře. V Brně mi vyřizování testu zabralo jen pár minut a v Egyptě pro nás vše zařídila cestovní kancelář. Cestovatelský formulář byla také otázka jen několika minut.“

Podle Doroty byla atmosféra v Egyptě velmi uvolněná a bez omezení. Podnikali i výlety, jako například na nedaleký ostrov Orange Bay: „Na Orange Bay jsme dopluli lodí a po cestě šnorchlovali. Je to nádherné místo, výlet stál opravdu za to. Také jsme jeli na 50km cestu přes poušť na čtyřkolkách.“

„Cesta do Bulharska za to rozhodně stála — tam venku je život, viděla jsem ho!“

První zastávkou v Bulharsku byla SofiePrvní zastávkou v Bulharsku byla Sofie — Barbora

Barbora si v květnu vyjela sama do Bulharska. I když se její cesta neobešla bez komplikací, neměnila by. „Bulharsko vyšlo kombinací různých faktorů. Už nějakou dobu jsem sledovala situaci a vytipovala si několik destinací, které jsou relativně otevřené a ráda bych je navštívila,“ říká Barbora o svém výběru.

„Měla jsem štěstí, protože čtyři dny před odletem Bulharsko změnilo pravidla pro vstup, a namísto PCR testu jsem potřebovala doložit jen ten antigenní. Nakonec jsem cestovala s jedním antigenním testem tam a jedním nazpět a v Čechách mě ještě čekala povinnost nechat se otestovat do pěti dnů od příletu.“

Z původně přímého letu z Vídně se stal přestup v Mnichově a odtud Barbora letěla do Sofie. Na zpáteční cestě ji naopak čekal přestup v Berlíně a do Čech už dojela vlakem.

„První úsek mojí cesty byl Brno–Vídeň. Tuto trasu přímo na vídeňské letiště jezdí několikrát denně devítimístná dodávka a já jsem jela spojem ve dvě ráno. Příjemně mě překvapilo, že byla plná. V sedm ráno mě čekal první let do Mnichova a poté do Sofie.“

Barbora objevovala brutalistní architekturu ŠumenuBarbora objevovala brutalistní architekturu Šumenu — Shutterstock

Oba lety byly plné jen asi z poloviny a před nástupem i po příletu se musela prokázat negativním testem. Jinak podle Barbořiných slov probíhala cesta jako obvykle a lety byly načas. Na letišti šlo vše plynule, jen při přestupu v Německu se musela prokázat navazující letenkou a doložit tak, že se jedná o tranzit.

Letět s cestovkou do plážového resortu Barboru nelákalo, podmínkou pro ni byla možnost cestování jako backpacker. Bulharsko si chtěla procestovat, proto z hlavního města na západě země přejela až k pobřeží Černého moře, do Varny, a poté zpět do Sofie se zastávkami ve městech Veliko Tarnovo a Šumen. 

„Atmosféra v Bulharsku byla určitě uvolněnější než v Čechách. Uvnitř se musely nosit roušky, ale jinak moc omezení nebylo. Zašla jsem si do galerie, do katakomb v kostele i na jídlo do restaurace. Dalo se narazit i na další zahraniční turisty. Těch nebylo moc, ale o to zajímavější bylo porovnávat, co tam kdo dělá a jak se tam dostal,“ popisuje Barbora.

„Občas se mě někdo zeptá nebo se podiví, jestli mi stojí za to investovat čas a energii do zařizování cesty za současných podmínek, kdy se neustále mění nařízení, ruší se lety a omezují vstupy. Řekla bych, že ta cesta za to rozhodně stála — tam venku je život, viděla jsem ho!“

„Dubaj jsem si vybrala i kvůli vysoké proočkovanosti a dodržování opatření“

Dubaj se může pochlubit vysokou proočkovanostíDubaj se může pochlubit vysokou proočkovaností — Shutterstock

Adéla si vybrala Spojené arabské emiráty. S přítelem plánovali cestu do Dubaje už od minulého podzimu, ale kvůli situaci ji museli odložit a vyšla jim až letos v květnu.

„Dubaj jsem si vybrala kvůli teplému počasí, krásnému a vyhřátému moři a aktivitám, které se tam dají podniknout. Dubaj je navíc bezpečná — mají tam vysokou proočkovanost a lidé dbají na opatření. Vše potřebné tu najdete otevřené, jen musíte nosit roušku a dodržovat opatření, jako jsou rozestupy, ale jinak tu člověk pociťuje takzvaně řečeno normální život, jen je tu o poznání méně turistů,“ říká Adéla.

Určitá opatření platila i po cestě do Dubaje a zpět, ale Adéla s přítelem věděli, že pokud chtějí na dovolenou, budou muset podstoupit testy. Jelikož letěli z Vídně, karanténa je po příletu do Dubaje nečekala.

„Pro cestu do Spojených arabských emirátů jsme potřebovali negativní PCR test, který před před odjezdem nesmí být starší 72 hodin. Museli jsme si vytisknout certifikát s výsledkem, který je vázaný na cestovní pas, a to samé potom i na zpáteční cestě do Vídně.

Adéla si vybrala Dubaj i díky teplému počasí a vyhřátému mořiAdéla si vybrala Dubaj i díky teplému počasí a vyhřátému moři — Shutterstock

„V Dubaji probíhalo testování v nemocnici, bylo rychlé a bez problémů. Výsledek testů nám před cestou tam i zpět přišel do 24 hodin, takže časově jsme vše krásně stíhali. Doma jsme pak akorát museli do karantény a podstoupit PCR test nejdříve pátý den po příjezdu.

Cesta do Dubaje dopadla pro mladý pár nakonec dobře. „Při plánování dovolené mě provázela nervozita a spousta otázek, jestli vše klapne. Cestuji často, ale obvyklý seznam se rozšířil o položky s tím, co zařídit a naplánovat.

„Člověk si musí pořádně zkontrolovat restrikce v destinaci a podmínky při návratu do České republiky, a když si není jistý, tak se zeptá — to je to nejmenší, a my se setkali jen s příjemnou pomocí a trpělivostí.“

Další příběhy a články o cestování najdete na Kiwi.com Stories.

Podobné články