Proč byste si měli tahle místa konečně odškrtnout ze seznamu

Proč byste si měli tahle místa konečně odškrtnout ze seznamu

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Cestování není jen o objevování méně známých míst. Tyto destinace nejsou oblíbené jen tak pro nic za nic

Cestování bylo něco, co jsme všichni brali jako samozřejmost. Každý máme dlouhý seznam míst, která chceme jednoho dne navštívit, jen to pořád odkládáme. A nemluvím teď o žádných tajemných místech: například autor tohoto článku nikdy nebyl v Barceloně, i když už tolikrát slyšel, jaké je to skvělé město. Možná je tedy načase připomenout si všechna místa, která jste si slíbili jednou navštívit; koneckonců pokud jsou tak oblíbená, existuje k tomu jistě dobrý důvod.

Řím

Panorama ŘímaPanorama Říma — Shutterstock

Jedno z nejuvolněnějších měst na světě, které si zamilujete, je Řím. Při první návštěvě vás trochu šokuje, protože je tak zoufale, nádherně italský. Svist skútrů, děti kopající do míče, malátní místní obyvatelé diskutující ze svých balkonů o problémech světa a nevyčerpatelná zásoba věcí, na které se dá civět  to musí vidět každý.

Je to zvláštní pocit  jste obklopeni historií, která vás natolik pohltí, že si skoro ani nevšimnete, když narazíte na opravdovou pamětihodnost. Koloseum, nejznámější z římských staveb, stojí v podstatě na dopravním ostrově; Pantheon na jednom menším, klidném náměstí; fontána di Trevi sice má trochu prostoru k dýchání, ale nachází se mezi obchodem s obuví a zmrzlinárnou.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Roma (@roma)

Město je výjimečné právě tím, že je o tyto památky evidentně dobře postaráno, ale zároveň nejsou předmětem absolutního zbožštění. Procházíte se po ulicích stejně, jako se tu po nich lidé procházejí už tisíce let. A cítíte pokoru a obdiv zároveň.

New York

Panorama New Yorku při západu sluncePanorama New Yorku při západu slunce — Shutterstock

Bude to znít divně, ale Řím a New York mají společného víc, než byste čekali. Obě města jsou notoricky známá z nesčetných filmů a televizních seriálů. Obě města mají slavné stavby, na které narazíte spíš náhodou, než že byste se k nim vydali záměrně. V obou se život odvíjí rychlostí milion kilometrů za hodinu; jsou hlučná, zběsilá, zahlcující, ale s nečekanými oázami klidu v podobě rodinných restaurací a světově známých galerií umění. V obou seženete vynikající pizzu na rohu ulice.

Nikdy si nestihnete prohlédnout všechno, co New York nabízí, nikdy. Ale to je důvod, proč se sem lidé stále vracejí. Mohli byste brouzdat ulicemi Manhattanu donekonečna a vždycky narazíte na další butik, do kterého byste mohli nakouknout, další bytový dům, ve kterém byste si dokázali představit žít, další kavárnu, kterou byste si rádi přenesli do své čtvrti, další bar, kde bude hrát vaše nová oblíbená kapela. A teď tuhle představu rozšiřte na další části města  Brooklyn, Bronx, Queens a Staten Island, nebo ještě dál na západ přes vodu (a státní hranici) do Jersey City a Hobokenu, a brzy zjistíte, že New York City je pro každého vším. Musíte jen objevit svoji vlastní verzi všeho.

Paříž

Stolky před kavárnou na ulici v PařížiStolky před kavárnou na ulici v Paříži — Shutterstock

Lidé říkají, že Paříž je romantická, a autor tohoto článku nikdy úplně nepochopil proč. Je velká, dokonce velkolepá, ale také hlučná a šedá. Dobrá, spousta měst je hlučných a šedých, ale co je na Paříži tak romantického?

Romantiku můžete najít ve zdobných maličkostech. Vchody do metra s nápisy ve stylu art deco, páry sedící na schodech před katedrálou na Montmartru, Bateaux-mouches, výletní lodě, které v noci tiše kloužou po hladině Seiny, starobylá knihkupectví a kavárny, kde akademici a umělci už stovky let čerpají inspiraci.

Není to město pro každého: vážně, pokud přijdete s představou, že vás tady čeká jen víno a růže, pak možná zjistíte, že vám Paříž nejde zas tak úplně pod nos. Pokud sem ale dorazíte s otevřenou myslí a vědomím, že se chystáte poznávat světovou metropoli, naleznete velkolepé mistrovské dílo a zároveň živé, dýchající, odvážné a energické město.

Sydney

Přístav v Sydney při západu sluncePřístav v Sydney při západu slunce — Shutterstock

Země protinožců toho má hodně co nabídnout v podobě přátelských lidí, skvělého počasí, úchvatných scenérií, prvotřídních pláží a spousty dalšího, ale napoprvé to musí být Sydney.

Vždyť co vás napadne, když se řekne Austrálie? Harbour Bridge, budova Opery? I kdyby tyhle dvě věci nebyly na prvním místě, určitě jste na ně pomysleli, a zcela právem. Sydney v sobě spojuje to nejlepší z Austrálie. Stejně jako téměř všechna australská města je postavené na vodě, což znamená, že ať jste kdekoli, odevšud vidíte lesknoucí se modrou hladinu úchvatného přístavu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sydney, Australia (@sydney)

Sydney má všechno, co takové znamenité město potřebuje: báječné restaurace, pulzující noční život, parky, rozlehlá předměstí, ale také pláže, nedaleké národní parky a příležitosti k výletům do australského buše. Ať už se cítíte líp v tričku a kraťasech, holdujete večerním róbám, nebo jste příznivci obojího, v Sydney najdete bohatou směsici všeho, co uspokojí vaše potřeby, a mnoho dalšího.

Londýn

Mladá cestovatelka pozoruje Tower Bridge z lodiMladá cestovatelka pozoruje Tower Bridge z lodi — Shutterstock

Dá se říct, že Londýn je vyčerpávající, ale v dobrém slova smyslu. Hodně toho nachodíte, ale vaše kroky vás provedou některými z nejslavnějších městských parků na světě. Umožní vám absolvovat prohlídky rozsáhlých muzeí s ukázkami umění a kultury, jaké jen tak někde neuvidíte. Zavedou vás do klikatých i malebných postranních uliček, skrytých před letmými pohledy ostatních chodců. A pak si uvědomíte, že čím víc jste toho prošli, tím víc se Londýn proměňuje. Přestane být městem a stane se spíš přehlídkou civilizací a životů všech jeho obyvatel, kteří žijí víceméně šťastně vedle sebe.

Při procházkách po Londýně můžete procestovat celý svět. Nejde jen o obdivování holandských mistrů v umělecké galerii nebo okouzlení římskou keramikou v muzeu  můžete se také vydat do Brixtonu za jamajskými obchody s deskami a živou hudbou, do Peckhamu za nádechem Nigérie, do Camdenu za kouzlem Latinské Ameriky nebo si jen večer zaskočit někam na kari. Dejte si půllitr něčeho tradičně anglického a zajděte se odpoledne podívat na 22 nejlepších sportovců světa (nebo 11 sportovců hostujícího týmu plus domácí Tottenham), jak kopou do míče. A vaše ochutnávka Londýna bude kompletní.

Egypt

Mladá cestovatelka obdivuje při západu slunce staroegyptskou architekturuMladá cestovatelka obdivuje při západu slunce staroegyptskou architekturu — Shutterstock

Na závěr si dovolíme odchylku od původního konceptu a představíme vám několik zemí. V případě Egyptu proto, že chaotická Káhira možná nebude každému po chuti. Ovšem Egypt jako celek má mnoho tváří. Byl přece domovem jedné z největších civilizací světa. A nezáleží na tom, kolik obrázků pyramid už jste viděli  na samotné setkání s nimi vás nic nepřipraví.

Pokud hledáte dobrodružství, v Egyptě si ho obstaráte snadno. Můžete podniknout týdenní výlet do Sinajské pouště, putovat od oázy k oáze a nocovat pod hvězdami poblíž ruin, které jsou tisíce let staré.

Anebo se naopak oddat naprostému luxusu a strávit celý svůj pobyt v jednom z mnoha letovisek na pobřeží Rudého moře, kde se můžete věnovat koupání, potápění, windsurfingu nebo jednoduše polehávat na teplém bílém písku.

Japonsko

Vodopády Manai, rokle Takačiho, JaponskoVodopády Manai, rokle Takačiho, Japonsko — Shutterstock

Opět tu máme celou zemi, a to zemi, kde je stejně jako v Egyptě kontrast mezi starověkým a moderním světem tak živý, že se při objevování bohaté historie budete snažit ze všech sil vyhnout záplavě technologií, kterými města doslova překypují.

I když to není tak docela fér, protože japonská města, dokonce i velkolepé Tokio, si své bohaté historie a kultury váží  přestože je budete prozkoumávat na motokárách, přenocujete v kapslovém hotelu nebo zažijete další spoustu věcí, které působí skoro komicky stereotypně, ale jsou naprosto ryzí. Pokud se nedokážete vypořádat s Tokiem, zkuste meku pouličního občerstvení, Ósaku, starobylé hlavní město Kjóto nebo méně turistická místa, jako je Nagoja, domov Toyoty a nakupování cool oblečení, anebo Sapporo, hlavní město lyžování a piva.

Vydejte se úplně opačným směrem. Uvolněte se v onsenu, jednom z desítek tisíc horkých pramenů. Japonci po celé generace přísahají, že jsou dobré na všechno od úlevy od bolestí až po snížení krevního tlaku a vyčištění dutin. Upněte mysl ke svému duchovnu při návštěvě buddhistického chrámu nebo šintoistické svatyně, ponořte se pod hladinu moře a probádejte korálové útesy kolem ostrovů nebo si jen tak poležte na slunci pod rozkvetlými třešněmi.

Thajsko

Skytrain v centru BangkokuSkytrain v centru Bangkoku — Shutterstock

Thajsko, země známá svými zlatými chrámy a zlatými písky, zaujímá na seznamech mnoha cestovatelů prvním místo. Jih země tvoří dlouhý, tenký pás s nádhernými plážemi po celé délce. Mimo pevninu je rozeseto kolem 1 400 malých ostrovů pokrytých džunglí a obehnaných útesy, které spadají do křišťálového moře. Sever je venkovské srdce země, kde se čas zastavil před několika sty lety a život tady ubíhá tempem vozů tažených voly, které dopravují náklad mezi farmami a vesnicemi.

Země není jen pastva pro oči. Thajské jídlo je oblíbené po celém světě, ale není nad to vychutnat si ho v místě jeho původu. Zážitek z nudlí konzumovaných na ulici ve městě, na pláži v Phuketu nebo na místním tržišti vám poodhalí ono zdánlivě jednoduché, přitom absolutní mistrovství chutí, které je příznačné pro celou thajskou kuchyni.

A konečně i nevěřícím budou místní náboženské stavby připadat úchvatné. Hlavním náboženstvím se tu zdají být barvy  zdobené zlaté sochy Buddhy, vlajky třepotající se ve větru a ohromné chrámy, které naleznete všude od městských parků po odlehlé vrcholky hor. Thajsko je smyslový zážitek, který by si každý měl jednou v životě dopřát.

Líbil se vám tento článek? Další najdete na Kiwi.com Stories.

Podobné články