Pronikněte do skrytého města: Poznejte opravdový New York

Pronikněte do skrytého města: Poznejte opravdový New York

Cestovatelské hacky

Autorem je

Autorem je |

New York je mnohem více než jen město, které nikdy nespí. Je to přístup k životu, který dříve či později přitáhne ty, kdo mají velké sny

Jeho vibrující energii pocítíte nejen tehdy, když uzříte jasná světla neonů a blyštivé mrakodrapy, ale i když se na chvíli zastavíte, rozhlédnete a podíváte na lidi kolem sebe.

Lidé města New York

NYC se svou vibrující životní energií je město jako žádné jinéNYC se svou vibrující životní energií je město jako žádné jiné — Shutterstock

New York City je tavicí kotlík kultur, etnik, úspěchů a snů. Je domovem více než osmi milionů lidí. V jeho pěti okresech („boroughs“) — Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx, a Staten Island — žijí neuvěřitelně rozmanitá společenství. Přibližně 37 % občanů města pochází z předků, kteří ještě před jednou nebo dvěma generacemi byli příchozími z ciziny. NYC je také jedním z lingvisticky nejrozmanitějších měst světa, protože v něm lidé mluví více než 800 jazyky. To se projevuje zejména ve čtvrtích s velkou koncentrací společenství lidí ze zahraničí, jako je například K-Town (korejské město) na Manhattanu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Toto město je hrdé na svou rozmanitost a podporuje ji zachováváním minulosti. Nejslavnějším muzeem, v kterém se můžete dozvědět něco o přistěhovalectví do New Yorku, je Národní muzeum přistěhovalectví na Ellis Island. Weeksville Heritage Center v Brooklynu dokumentuje, Zachovává a interpretuje historii svobodných afroamerických společenství ve Weeksville, Brooklyn a v jiných částech města. Židovské muzeum na Manhattanu pravidelně ukazuje historii newyorkského židovského společenství a oslavuje židovské umělce celého světa.

Důvody k přestěhování do města, které nikdy nespí, zůstávaly v průběhu staletí v podstatě nezměněné. „Každý tady chtěl něco více“, vyjádřil se výslovně zpěvák a písničkář Taylor Swift. Pojímáno historicky, město vždy znamenalo čerstvý začátek oproštěný od politického či náboženského útlaku, pronásledování a chudoby. I dnes je to tohle všechno a více. Zejména mladí lidé se do tohoto města vydávali proto, aby realizovali své sny a své kariéry.

Na podporu uměleckých vystoupení například vytvořil Úřad pro městskou dopravu (Metropolitan Transportation Authority – MTA) umělecký a výtvarný program zvaný Hudba pod New Yorkem – Music Under New York, MUNY). Každoročně tisíce umělců dělají zkoušky v programu MTA, aby dostali šanci vystupovat v jedné z největších stanic metra – v centru přepravy cestujících. Umělci, kteří hudebně zkrášlují Vaši cestu metrem, o právo tam stát velmi bojovali. 

Ale NYC není jen místem snění. Je to také místo, kde by se mohly právě splnit sny o dolarových bankovkách. V roce 2021 se toto město umístilo na prvním místě v každoročním žebříčku světových globálních finančních center podle Long Finance. Není překvapivé, že Manhattan je centrálou miliardářů a žije v něm téměř milion milionářů. 

Literární stránka

Veřejná knihovna města New York je 125 let stará. Zažila všechny velké politické a společenské události a je útočištěm NewyorčanůVeřejná knihovna města New York je 125 let stará. Zažila všechny velké politické a společenské události a je útočištěm Newyorčanů — Shutterstock

New York, známý svou inspirativností pro literáty a popovou kulturou, oplývá literárními místy minula i přítomna. Tím nejznámějším z nich je Veřejná knihovna města New York považovaná za proslulou z Instagramu poté, co propůjčila svůj zevnějšek mnoha fotografiím jako stylové pozadí. Uvnitř je však útočištěm před ruchem města pro místní občany a vynikajícím místem, kde se můžete začíst do starých knih.

@milan_bezmapy 🇺🇲 Ale New York za to stojí, že? #wehacktravel #wehackthesystem #kiwicomtravel #kiwicomtravelhacks #kiwitravelhacks #spolupraca #lacneletenky #dnescestujem #dnesletim #cestovanie #tipynaletenky #letenkyodkuby #cestovanilevne #newyork #vyletdonewyorku #lietadlo #dovolenka #letenkylevne #amerika ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Pro ty, kdo mají rozsáhlejší literární paletu, by však mohl být příhodnější volbou Chumbley’s v Greenwich Village. Tato stará kovářská dílna byla přeměněna v útočiště pro básníky a spisovatele 20. století. Umíte si představit F. Scott Fitzgeralda, Williama Faulknera nebo Orsona Wellese jak sedí u těchto stolů a popíjejí své whisky?

New York’s Kettle of Fish ve West Village je pro osoby s méně klasickým a více rebelským literárním vkusem. Ačkoli se tento bar v minulosti několikrát přestěhoval, zůstal věrný svým kořenům — dive bar s intelektuálními vibracemi. Někdy v době od roku 1950, kdy byl tento bar otevřen, do něj usedli Bob Dylan, Jack Kerouac a Hunter S. Thompson.

Místa umělců

Met Garden Cloisters jsou tři zahrady, které byly navrženy tak, aby představovaly zahrady ze středověkuMet Garden Cloisters jsou tři zahrady, které byly navrženy tak, aby představovaly zahrady ze středověku — Shutterstock

Život v New York City nikdy neomrzí — ani za deštivých dnů. Například můžete jít do některého z mnoha muzeí nebo uměleckých galerií New Yorku. Většina lidí však neví, že některá muzea dávají na své lístky jen navrhovanou cenu, ale zaplatit můžete tolik, kolik budete chtít. Kromě toho mnoho muzeí, jako například Muzeum moderního umění, nabízí bezplatný vstup v některých dnech v týdnu a v některé době. Nejlepší, co můžete udělat, je podívat se na webové stránky Vámi vybraného muzea.

Klasičtější MoMA na Manhattanu má rebelskou malou sestru v Brooklynu. MoMA PS1 předvádí nejen „experimentální, myšlenkově inspirující umění“, ale také hiphopové a módní umění, takže studenti se tam rádi zastavují.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jazz Is Dead (@jazzisdead)

Ačkoli schody MET jsou populárním místem k zastavení pro chlapce a dívky ze středních škol ze známé show Gossip Girl a celebrity na červeném koberečku na Galavečeru MET, muzeum samo je velké a úžasné. Je nemožné projít ho celé za jeden den.

Whitney Museum, ačkoli je méně známé turistům, je celkem unikátní. Vystavuje čistě americké umění. Prostor je to tak přívětivý, že po procházce místnostmi se opravdoví místní rádi zastaví v přilehlé restauraci na pěkný oběd.

Bizarní hlavní body

Grace Court Alley v Brooklyn Heights byla původně koňská stáj využívaná kongregací kostela Milosti. Byla přeměněna na domy, ale i tak dodává kolemjdoucím přídech minulostiGrace Court Alley v Brooklyn Heights byla původně koňská stáj využívaná kongregací kostela Milosti. Byla přeměněna na domy, ale i tak dodává kolemjdoucím přídech minulosti — Shutterstock

Znáte skrytou newyorkskou stanici metra? Toto ztracené a zapomenuté místo uprostřed Manhattanu je obtížné si představit, ale ta nevyužívaná a opuštěná stanice pod Old City Hall byla roku 1904 úplně první stanicí metra ve městě a od roku 1945 je mimo provoz. Díky částečně glazovanému klenutému stropu a lustru nemáte pocit, že jste v metru, ale spíše jako byste byli ve starém podzemním domě nebo muzeu. Prohlídky s průvodci ve stanici Old City Hall jsou umožněny jen několikrát ročně členům New York Transit Museum.

Malým plíživým trikem se však můžete historické nástupiště podívat zdarma: musíte jet metrem linkou 6 z Central Park Downtown na konečnou stanici Brooklyn Bridge / City Hall Station. Nevystupujte však, ale zůstaňte sedět a počkejte, až se vlak bude otáčet. Aby se vlak dostal zpátky do města, bude projíždět smyčkou procházející přes Old City Hall Station.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mr. NYC Subway (@mrnycsubway)

Dalším významným místem je kus berlínské zdi umístěný v atriu domu na 520 Madison Avenue. Ačkoli vypadá jako umělecké dílo z betonu určené k vystavení v ulicích, jde o jeden z největších kusů Berlínské zdi, které zůstaly vcelku. Jeho malý kus můžete vidět poblíž Paley Park a zbylá část je v onom atriu, kde je lépe konzervována.

Nejpěknější místa k relaxaci

Highline Park je 2,5 km dlouhý park na železničních kolejíchHighline Park je 2,5 km dlouhý park na železničních kolejích — Shutterstock

„Velké jablko“ může být pro nově příchozího někdy až příliš. Jestliže si budete chtít odpočinout, možná Vás to překvapí, ale v každé městské části najedete nějaký park. Většina těchto parků jsou běžné plochy zeleně s několika lavičkami a někdy možná s jezírkem. Ale je jeden park — mimo Centrální park — který je unikátem města New York: Highline Park! Nachází se přibližně devět metrů nad ulicemi města na staré 2,5 kilometru dlouhé železniční dráze. Tento park je oázou uprostřed ruchu. A co je na tom to nejlepší? Budete mít nádherný výhled na západ slunce nad okolní městskou krajinou, kde uvidíte mimo jiné Empire State Building a Sochu Svobody.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The High Line (@highlinenyc)

Vzhledem k úspěchu Highline Park potřebuje New York také jeho kreativní protiklad. Lowline Park je považován za první podzemní park na světě. Jen několik málo bloků od starého Trolley Terminálu pod Williamsburgským mostem — kde má být zřízen park — je Lowline Lab, dočasná výstava, která má ukázat, jak bude park vypadat a jak mohou v uzavřeném prostoru přežívat rostliny. Ta výstava je úspěch, park však zatím tak docela ne. Ač bylo jeho otevření plánováno na rok 2021, byla výstavba Lowline Parku pozastavena pro nedostatek finančních prostředků.

Manhattan a Brooklynský most z Brooklyn Bridge ParkVýhled na Manhattan a Brooklynský most z Brooklyn Bridge Park — Unsplash

Přímo za Brooklynským mostem je Brooklyn Bridge Park. Nachází se na nábřeží a pohled z něj na Manhattan bere dech. Dalším vynikajícím parkem na odpočinek je Tompkins Square Park. Udělejte si tam piknik a poslechněte si hudební vystoupení nějaké místní kapely.

Nejchutnější jídelní atrakce

Jídelní scéna v New Yorku je neuvěřitelná. Nezapomeňte si pořídit hotdog nebo pretzel od uličního prodejce. Licence, aby se mohli se svým vozíkem postavit do obzvlášť rušné ulice, je může stát až 200000 dolarůJídelní scéna v New Yorku je neuvěřitelná. Nezapomeňte si pořídit hotdog nebo pretzel od uličního prodejce. Licence, aby se mohli se svým vozíkem postavit do obzvlášť rušné ulice, je může stát až 200000 dolarů — Shutterstock

V takovém tavicím kotlíku kultur, jako je New York, najdete všechny kuchyně, na jaké si vzpomenete, a další. Klíčové je najít v sobě ten apetit, abyste to vyzkoušeli všechno, dokud tam jste. 

Lower East Side a Brooklyn mají velký počet židovských restaurací. Například Russ & Daughters je jedním z podniků na Lower East Side. Je v provozu už přibližně od roku 1905 a prodává jedny z nejlepších bagelů s lox a schmear (losos a smetanový sýr) v New Yorku.

Povídá se, že majitel podniku Brooklyn Bagel v Midtown Miami Ash Shaltout si nechává na Floridu cisternami dovážet vodu z vodovodu v New York City, aby z ní vyráběl své bagely. Něco ohledně složení té vody udělá tak podstatný rozdíl.

Ačkoli slavná Malá Itálie je na Manhattanu, další méně známá malá Itálie je v Bronxu. Vydejte se do Full Moon Pizza nebo do Antoniovy Trattorie na křupavý plátek italské pizzy.

Vynikající místo, kde najdete čínské dobroty, je Chinatown. Ale to už není takovým tajemstvím. Flushing v Queensu, ač tam mnoho záleží na náhodě, je ve skutečnosti celkem rozmanité a vzrušující místo. Také má to nejlepší čínské jídlo, jaké najdete v New York City. Vyzkoušejte dimsumy u Nan Xiang Xiao Long Bao a wontony s pálivou omáčkou ve White Bear.

Promenáda na Brighton Beach v BrooklynuPromenáda na Brighton Beach v Brooklynu — Shutterstock

Chcete-li srdečnější evropsko-asijské jídlo, vydejte se do Brighton Beach, která je domovem velkých společenství Rusů, Ukrajinců a Gruzínců. Tato čtvrť je velmi odlišná od ostatku města New York. Uliční značení je v ruštině i v angličtině. A když se posadíte do malé ruské jídelny jménem Vareničnaja a počkáte si na vareniki, knedlíky plněné bramborami a zelím, uslyšíte racky.

A jestliže byste raději ochutnali vše, vydejte se na Smorgasburg Food Market ve Williamsburgu. Každou sobotu od 11:00 do 18:00 budete mít možnost ochutnávat u více než 100 stánků s jídlem z celé světové kuchyně. Až tam budete, vyzkoušejte thajské rybí poffertjes.

Typická nedělní procházka

Jones Beach State Park na Long Islandu Jones Beach State Park na Long Islandu — Shutterstock

Co se týká nedělních procházek, Newyorčané mají rádi rychlý výlet na pláž. Zapomeňte na Coney Island. To je místo, kam chodí turisté. Newyorčané chodí na Long Island — míle a míle písečných pláží jen asi tak půlhodinu cesty od ruchu velkoměsta. 

Nejlepší pohled na čáru obzoru

Městská krajina na Manhattanu při západu slunceMěstská krajina na Manhattanu při západu slunce — Shutterstock

Pomysleli jste někdy na návštěvu pozorovací plošiny na Empire State Building, Rockefeller Center, One World Observatory, a Edge Observation Platform na Hudson Yards? Zapomeňte na ně.

Co takhle druhá strana Manhattanu na East River? Jděte na Roosevelt Island tramvají Roosevelt Island Tram. Jak budete postupovat cestou k East River, budete mít výhled na celý obzor NYC.

Dalšími místy s výhledy na obzor jsou Gantry Plaza State Park, Long Island City a Northside Piers, North Williamsburg, Brooklyn.

Dokonalý městský přírodní jev

Manhattanhenge je městský přírodní jev, kdy slunce vychází a zapadá přímo mezi mrakodrapy. To nastává jen dvakrát až čtyřikrát v roce, a to někdy v době mezi koncem května a polovinou červenceManhattanhenge je městský přírodní jev, kdy slunce vychází a zapadá přímo mezi mrakodrapy. To nastává jen dvakrát až čtyřikrát v roce, a to někdy v době mezi koncem května a polovinou července — Shutterstock

Slyšeli jste už někdy o Manhattanhenge? Během dvou až čtyř dní v roce, vždy mezi koncem května a polovinou července, slunce vychází a zapadá mezi newyorkskými mrakodrapy v tak dokonalém úhlu vůči síti ulic města, že je osvětlí jasným oranžovo-červeným světlem. Právě tato velmi vzácná podívaná vnáší do města, které nikdy nespí, absolutní pokoj.

@milan_bezmapy 🇺🇲 Ale New York za to stojí, že? #wehacktravel #wehackthesystem #kiwicomtravel #kiwicomtravelhacks #kiwitravelhacks #spolupraca #lacneletenky #dnescestujem #dnesletim #cestovanie #tipynaletenky #letenkyodkuby #cestovanilevne #newyork #vyletdonewyorku #lietadlo #dovolenka #letenkylevne #amerika ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Chcete další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články