Pronikněte do skrytého města: Jak prožívat Vídeň jako místní

Pronikněte do skrytého města: Jak prožívat Vídeň jako místní

Cestovatelské hacky

Autorem je

Autorem je |

Vídeň vyzařuje pocit nedoceněné příjemnosti. Nahlédněte za oponu řízku a Sissi a pronikněte do města Vídně jako opravdový místní, aniž byste zruinovali svůj rozpočet

Ačkoli je to možná trochu přehnané, lze říci, že všichni turisté si obyčejně z Vídně odnášejí stejné dojmy. To město však může nabídnout mnohem více, než co je vidět na první pohled. Je barevné, kulturně různorodé a politické. Mnohem hodnotnějším cestovním zážitkem je poznávání opravdového charakteru města a lidí, kteří tam žijí. To je také důvodem, proč vám já — která jsem tam devět let žila — pomohu vydat se do méně známých oblastí a povím vám o některých skrytých klenotech, abyste prožili vzrušující den pronikání do toho města tak, jako byste byli jedním z místních.

V průběhu této pandemie vám chceme nadále přinášet inspiraci, ale pamatujte, že omezení cestování jsou dosud v platnosti. Než si rezervujete cestu, nejprve se seznamte s aktuálním stavem opatření platných na jejím území.

Ale po pořádku: Jak se vůbec dostat do Vídně

Náměstí před radnicí ve Vídni, RakouskoNáměstí před radnicí ve Vídni, Rakousko — Sandro Gonzalez/Unsplash

Vídeň není právě proslulá nízkými cenami. I jen víkendový pobyt se může poněkud prodražit, ale s Kiwi.com Vás nebude stát celý majetek. Podle toho, odkud pocházíte, se můžete do Vídně dostat autobusem, vlakem nebo letadlem. Na Kiwi.com najdete všechnu pozemní i leteckou dopravu na jednom místě. Abyste co nejlépe využili svůj čas a pořídili cestu levně, cestujte v nepopulární dobu, jako například brzy ráno nebo po osmé hodině večerní. Další tipy a triky na levný výlet najdete v našem průvodci Nejlepší cestovní vychytávky.

Než si začnete zaplňovat svůj nabitý itinerář, měli byste nejprve uvážit, jak se budete po městě pohybovat. Nejlepší způsob, jak ušetřit, je neutrácet. Chůze je zdarma a Vídeň je město, které se dá projít pěšky. Jestliže jste sportovní povahy, téměř na všech stanicích veřejné dopravy můžete zkusit CityBike. První hodina je zdarma.

Když už o ní mluvíme, i veřejná doprava je levná. Buď si můžete koupit turistickou kartu (na kterou máte slevu na vstupenky do muzeí), nebo můžete dát přednost permanentce na veřejnou dopravu na 24 nebo 72 hodin. Cena bývá různá, běžně v rozmezí od 8 € do 17 €.

Poznejte uměleckou stránku Vídně

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JaneeL (@bright_janeell)

Vídeň činí za dost své pověsti města umění a kultury a může Vám nabídnout více než jen nějaké to obyčejné muzeum. Co takhle začít den kulinářským zážitkem, při němž na Vás bude shlížet Frida Kahlo? Cestovatelský tip, který již pravděpodobně neznají jen místní obyvatelé, je okouzlující náměstí Yppenplatz v 16. obvodu. Toto náměstí je plné malých kaváren a barů, které jsou přeplněné lidmi, zejména o víkendech. Nachází se zde útulná kavárna Café Frida s nástěnnou malbou obličeje své zakladatelky. Vzhledem k tomu, že se Yppenplatz nachází uprostřed opravdové vídeňské multikulturní čtvrti, jsou ceny mnohem nižší než v centru města.

Další bodem Vašeho itineráře je procházka po přilehlé ulici Brunnenmarkt, největší trhové ulici Vídně s více než 170 obchodními stánky s prodejem čerstvých sýrů, místních výpěstků i exotických koření. 

Nastražte uši a otevřete oči

A teď, chcete přepnout na stimulaci zvukem nebo obrazem? V prvním případě si nasaďte sluchátka a vykročte na cestu. Gehörgänge — o nichž většina místních ani neví — jsou bezplatné procházky po městě se zvukovým doprovodem po místech politického sebeospravedlňování. Zvukové soubory jsou zaměřeny převážně na společenství bývalých Jugoslávců bydlících v 16. obvodu a na turecké přistěhovalce, kteří do Rakouska přišli jako zahraniční pracovníci v 60. a 70. letech 20. století. Slabá stránka? Soubory jsou dostupné jen v malém počtu jazyků — německy, chorvatsky, srbsky, bosensky a turecky.

Nerozumíte žádnému z těchto jazyků? Tak si namísto toho nechejte rozmazlovat oči barvami. Vydejte se na některý z bezplatných chodníků u vídeňských nástěnných maleb a poznejte scénu uličních umění a graffiti. K dispozici je pět túr v délkách od 6,8 do 21,3 km. Trasy těchto túr najdete na webu. Jestliže chcete podrobnější túru s doprovodnými informacemi o jednotlivých uměleckých dílech, můžete zakoupit jejich průvodce pouličním uměním.

Podívejte se na Vídeň z výšky

Pohled na Vídeň v Lainzer Tiergarten, Vídeň, Rakousko Pohled na Vídeň v Lainzer Tiergarten, Vídeň, Rakousko — Shutterstock

Věřte mi, když říkám, že Vídeň má do sebe více než jen ten typický pohlednicový obrázek z Gloriette v zámku Schönbrunn. Jestli nejste příliš unaveni, můžete se vydat do zoologické zahrady Lainzer Tiergarten na okraji města, kde se Vám nabídne úchvatný a panoramatický pohled na Vídeň z takzvaného Wienerblicku. Nejlepší způsob, jak se tam dostat, je začít u vchodu na Lainzer Tor. Na asi tak hodinové procházce se můžete občerstvit v Rohrhausu nebo si dát piknik na vrcholu

Pssst! Všichni milovníci muzeí by měli přijíždět první neděli v měsíci — tehdy lze totiž zdarma navštívit Hermesovu vilu nacházející se u hlavního vchodu do Lainzer Tor.

Hlaďte opice a kochejte se pohledy na západ slunce

Pohled z věže Katedrály svatého Štěpána ve Vídni, RakouskoPohled z věže Katedrály svatého Štěpána ve Vídni, Rakousko — Shutterstock

Alternativní vyhlídkové body s výhledem na střed města jsou severní a jižní věž Katedrály svatého Štěpána. Vstupné 5 € za to stojí. Nikde jinde se nedostanete tak blízko ke střechám domů vídeňského prvního obvodu. V Haus des Meeres — vídeňské vodní zoo — můžete pohladit opice a užívat si neuvěřitelný výhled na střechy města.  Byť vstupné 20 € Vám možná bude připadat jako nehorázná loupež. Zoo můžete samozřejmě vynechat a jít rovnou do kavárny 360° Ocean Sky na horním podlaží, kde je výhled zdarma.

Podívejte se na Vídeň zespodu

Letní domy podél nábřeží Starého Dunaje, Vídeň, RakouskoLetní domy podél nábřeží Starého Dunaje, Vídeň, Rakousko —Matias Tapia/Unsplash

Když pomineme pohled na Vídeň shora, co takhle podívat se na ni zespodu? Ačkoli za „Moře Vídeňanů“ bývá někdy považováno jezero Neusiedler See, věřím, že tento titul by si mnohem lépe zasloužil Starý Dunaj. Za horkých letních dní Vídeňané polehávají na loukách určených ke slunění a na molech podél Starého Dunaje. A co je na tom nejlepší? Je to zcela zdarma.

Je mnoho míst, kam si lze jít zaplavat, ale na Kaiser Wasser (stanice U1 Kaisermühlen) máte nádherný výhled na vídeňské mrakodrapy, obzvlášť pěkný, pokud místo navštívíte při západu slunce.

Populárním místem studentů a mladých rodin je Romawiese (stanice U6 poblíž Nového Dunaje). Mezi stromy jsou napnuta lana, někdo tam vždy hraje na kytaru a jsou tam skupinky provozujících akro-jógu nebo hrajících plážový volejbal.

Nejoblíbenějším místem mladých lidí je dřevěné molo Stegen (stanice U2 Donaustadtbrücke). Můžete skočit do studené vody, odpočívat na molu, pít pivo a čekat na neuvěřitelný západ slunce.

Opojte se Vídní

Vídeňské západy slunce Vám možná přinesou trochu euforie. Jestliže nechcete, aby tyto pocity přešly, měli byste se podívat na Open Airs in Wien jaké se konají akce. U mládeže jsou tu extrémně populární odpolední techno party. Obyčejně se konají v opuštěných vilách uprostřed vídeňských vinic, u Dunaje, nebo na náměstí v centru města. Vstupné na tyto akce bývá různé, běžně v rozmezí od 2 € do 10 €.

Vychutnejte si místní delikatesy

V této chvíli už určitě hladovíte. Vynechejte tradiční vídeňský řízek a poznejte něco z vídeňského multikulturního společenství.

Místem pravidelných návštěv mladých vídeňských hipsterů je pojízdná jídelna Berliner Döner v 7. obvodu. Na jídelníčku má: chutné a čerstvé falafelové sendviče v chlebu pita, wrapy a kuřecí kebab. Ceny bývají od 4 € do 6 €. 

Dalším levným, ale chutným pohoštěním je Pákistánská restaurace Der Wiener Deewan v 9. obvodu. Jestliže máte rádi orientální jídlo a nevadí Vám sedět při jídle na zemi, pak tohle je to místo pro Vás. Deewan je restaurace bufetového typu, kde jíte, kolik chcete, ale platíte jen za to, co chcete.

Přeskakujte z baru do baru

Dunajský kanál při západu slunce, Vídeň, RakouskoDunajský kanál při západu slunce, Vídeň, Rakousko — Shutterstock

Vynechali jste odpolední rave party a teď se poohlížíte po alternativním programu na večer? Co takhle zaskočit do barů v sedmém a šestém obvodu?

Chcete-li svůj den zakončit na umělecký motiv, měli byste vyzkoušet bar If dogs run free. Už sám kreativní název ve Vás podnítí touhu poodhalit, co se asi skrývá uvnitř. Je to jeden z nejsvéráznějších vídeňských barů s úchvatnou stropní výzdobou. Jak jednou budete uvnitř, nebudete nijak spěchat ven. Nabídka nápojů je celkem rozsáhlá a jisté je, že se tu najde něco pro každého. Rada odborníka: Gin Gin Mule (v názvu je vše).

Bar monami je velmi pozoruhodný také z hlediska nápaditosti svého vnitřního prostředí. Starožitné lampy a gauče s opěradly jsou tam seskupeny bez ladu a skladu, takže to vypadá, jako byste byli v babiččině obývacím pokoji. Tento bar pravidelně pořádá večery her, kvízů a karaoke. Rada odborníka: Klub Monami je ve sklepě. Můžete tam dělat téměř cokoli od luštění křížovek po protančení celé noci.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by mon ami (@monamiwien)

Pamatujte, zajímavé koktejly nejsou právě levné. Ale vždy se můžete rozhodnout dát si Kaiserspritzer. Takzvaný „Císařský Spritz“ se skládá z bílého vína, sodové vody a sirupu z bezových květů a všude stojí přibližně 3 Eura. 

Skrytým klenotem, a to i pro místní, je Prosecco-Bar Piccaro. Tento bar dle staré italské školy, původně známý jen starší generaci Vídeňanů, se v poslední době stal populárním mezi studenty. A důvod? Můžete se tu opít šumivým i za méně než 10 Euro. Jedna sklenice Prosecca stojí jen 2 Eura.

Alternativně zajděte na popíjení na březích Dunajského kanálu. Je nejen centrem, ale také místem setkávání mladých lidí v létě. Někdy může být problém i jen najít místo k sezení.

Chcete další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články