Řekové zvou svět na návštěvu své země

Řekové zvou svět na návštěvu své země

Inspirace

Autorem je a

Autorem je a |

Místní obyvatelé nám řeknou, co se jim na Řecku líbí, a jak se chystají přivítat mezinárodní cestovatele

Pokud vám chybí horké letní slunce, písečné pláže a křišťálově čisté vody, pravděpodobně vám chybělo Řecko. Země otevřela své hranice mezinárodním cestujícím, přesto se možná ptáte sami sebe, zda je právě teď ten správný čas na návštěvu. Proto jsme požádali místní obyvatele, aby nám řekli o tom, jak se země chystá znovu zahájit sezónu, a proč si tuto zemi každý zamiluje, pokud se tak ještě nestalo.

Ostrov Tinos je znám dobrým jídlem a krásnou krajinou

Panna Maria z Tinosu je jednou z nejznámějších poutních svatyní v ŘeckuPanna Maria z Tinosu je jednou z nejznámějších poutních svatyní v Řecku — Shutterstock

„Život v Řecku je nyní volný, všechno je otevřené a lidé si mohou užít muzea a restaurace nebo navštívit ostrovy s jednoduchým samotestem,“ říká Ioannis, docent medicíny na UOA.

Ioannis se narodil v Aténách před 74 lety a stal se profesorem na Národní a Kapodistrianské univerzitě v Aténách. V roce 2000 podnikl pouť na ostrov Tinos, a od té doby tam jezdí každý rok na měsíc nebo dva.

Pohled z Ioannisova domu na ostrově TinosPohled z Ioannisova domu na ostrově Tinos — Ioannis

„Tinos je plný písečných pláží, malebných vesniček, skalnatých hor, úrodných údolí a dobrého jídla.“ Můžete ochutnat vepřové kotlety, klobásy a speciální omelety. K dispozici je také Panna Marie z Tinosu, jedna z nejznámějších poutních svatyní v Řecku.

Ostrov leží v srdci Egejského moře, na půl cesty mezi hlavním městem Atény a tureckým Izmirem. Na ostrově nenajdete letiště, ale snadno se tam dostanete trajektem z aténského přístavu Pireus nebo Rafina.

Turistika, plavání, kempování, luxusní hotely — Atény jsou skvělé pro jakýkoli typ dovolené

Atény jsou jedním z největších dopravních uzlů v zemiAtény jsou jedním z největších dopravních uzlů v zemi — Shutterstock

Christos, třicetiletý lékárník ze severního předměstí Atén, Kifisia, nám říká o tom, proč při návštěvě Řecka patří mezi nejlepší možnosti hlavní město. 

Jako největší město v Řecku jsou Atény ideální pro každý typ dovolené, ať už je to turistika v horách, koupání v moři, luxusní hotely, vily, nebo více relaxační Airbnb, nebo dokonce kempování venku, pro odvážnější. 

„Atény jsou místem, kde na dovolené najdete vše, co hledáte, ale je to také místo, odkud se můžete vydat na ostrovy,“ říká Christos. „Můj návrh na dovolenou v Řecku, během léta, je začít 2-3 dny výletem v Aténách za památkami a pak vzít loď a vyrazit na ostrovy.“

Christos žije na severním předměstí Atén v KifisiiChristos žije na severním předměstí Atén v Kifisii — Christos

Je těžké prohlédnout celé Atény, protože je to jeden z největších dopravních uzlů v zemi, a mnoho dobrodružství zde začíná a končí. Mezinárodní turisté tam mohou létat a pokračovat ve zkoumání Řecka, pokud mají certifikát EU Digital Covid s informacemi o svém očkování, negativní výsledek testu nebo doklad o prodělání nemoci.

„Myslím si, že má země je pro dovolenou velmi bezpečným místem“

Christos popisuje atmosféru v Aténách a to, co tam mohou návštěvníci očekávat: „Situace COVID-19 je stále trochu přísná, například, když musíte všude nosit masku. Obchody, kavárny, restaurace a bary jsou otevřené, ale bez hudby. Změny přicházejí den za dnem a každý den se očkuje 100 000 Řeků, takže věřím, že za pár týdnů se situace změní.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dimitris Tsag (@dim.tsag)

„Zaměstnanci každého obchodu, kavárny a restaurace musí dvakrát týdně absolvovat rychlý test, aby mohli pracovat. Myslím si, že má země je pro dovolenou velmi bezpečným místem,“ říká Christos.

Řecko je skvělým místem pro život, a ještě lepším místem pro dovolenou

Kvůli pandemii musel aténský Tzanetos odložit svůj sen, stát se pilotem, ale teď vidí, že se do země vrací život. Miluje Řecko a skutečnost, že pláž není nikdy příliš daleko. 

„V lednu 2020 jsem odešel z práce a začal pilotní výcvik. Obvykle to trvá asi 12 až 18 měsíců, ale kvůli COVID-19 se mi podařilo dokončit pouze jeden a půl měsíce, než začal lockdown. Bylo to víc než náročné, ale teď, po jednom a půl roce a s blížícím se létem vypadají věci stále slibněji,“ říká Tzannetos.

Tzannetos může nyní pokračovat v létáníTzannetos může nyní pokračovat v létání — Tzannetos

„Řecko, a zejména Athény, je skvělým místem k životu, a ještě lepším místem na dovolenou. Máme slunce víc než 300 dní v roce a moře není nikdy příliš daleko. Pláž je v docházkové vzdálenosti od mého domu, a protože léto tady trvá od poloviny května do září, můžete si jí užívat půl roku.

„Nikdy se nestane, že by nebylo co dělat. Můžete jít na pláž, nakupovat nebo do skvělých klubů. Každý, kdo nás navštíví, bude mít možnost užít si křišťálově čistou vodu, vychutnat si kávu nebo drink, a v noci zažít skvělé restaurace a kluby v uvolněné atmosféře. Nikdy se nebudete nudit, budete se dobře bavit, a pokaždé, když navštívíte Řecko, najdete nové způsoby, jak si užít ještě víc než posledně,“ dodává.

„Tady v Kalamatě jsou kavárny, plážové bary a restaurace otevřené.“

Angeliki, narozená v Kalamatě, hrdě popisuje krásu svého rodného městaAngeliki, narozená v Kalamatě, hrdě popisuje krásu svého rodného města — Angeliki

Přímořské město na jižním pobřeží Řecka, Kalamata, je známé především svými černými olivami světové úrovně. Stejně jako, hlavní město, nabízí každému něco.

Dvaatřicetiletá Angeliki, narozená v Kalamatě, nám hrdě říká, proč by toto město mělo být na seznamu destinací k návštěvě v Řecku: „Kalamata je pro každého. Spojuje moře a hory, a je považováno za jedno z nejkrásnějších měst v Řecku.“

„Má přístav jako z pohlednic a vlastní letiště, a je velmi snadno dostupný z jiných míst v Evropě. Existuje zde spousta historických památek, které můžete navštívit, například jednodenní výlet do Olympie, kde se před tisíci let konaly starověké olympijské hry.

„Máme tady také fantastické pláže, jako je Voidokilia ve tvaru řeckého písmene omega, a další, v krátké dojezdové vzdálenosti od Kalamaty. Hlavní pláž ve městě je čtyři kilometry dlouhá, s mnoha bary a restauracemi, takže je zde hodně místa pro každého, a žádné davy.

„Když návštěvníci přijedou do Kalamaty, nemají se čeho bát. Byli jsme celou dobu v zelené zóně, a jsme považováni za bezpečné místo pro dovolenou. Kavárny, plážové bary a restaurace mohou být otevřené do 00:30 ráno, a od 12. června by měly mít otevřeno do 1:30 ráno, a znovu povolenou hudbu. Od začátku července se očekává úplné zrušení omezení otevírací doby,“ dodává Angeliki.

„Znovu se vracíme do normálního života“

Dimitrisovým oblíbeným místem je jeho domov a jeho taverna na EviiDimitrisovým oblíbeným místem je jeho domov a jeho taverna na Evii — Dimitris

Zamilovat se do Řecka zní jednoduše. Pro Dimitrise, devětadvacetiletého rodáka z ostrova Evia, je oblíbeným místem jeho domov a taverna. Žil v Aténách, a šest let studoval v České republice, kde se stal lékárníkem, ale nyní opět žije na Evii.

„Evia je krásný ostrov se spoustou slunce, s plážemi a horami. Mým oblíbeným místem je dům, kde žiji a kde je moje taverna Kanatadika. Je to skvělé místo pro rybaření, kitesurfing, jízdu na kajaku a pro téměř jakoukoli vodní aktivitu, na kterou jen pomyslíte. Ostrov je ideální pro pěší turistiku, horolezectví a poznávání vodopádů,“ říká Dimitris.

„Všichni se tady těší na léto a doufají, že koronavirus brzy skončí nadobro. Obchody jsou otevřené, moře teplé, a život se vrací do normálu.“

Další příběhy najdete na Kiwi.com Stories.

Podobné články

Dorota Žigová

Doriska je na pozici týmové koordinátorky v Kiwi.com. Je závislá na sportech a skládání puzzle, má dost energie na rozdávání a taky speciální schopnost smát se vlastním vtipům víc než ostatní.