Spojené státy americké otevřou své hranice očkovaným návštěvníkům

Aktuality ze světa cestování

Autorem je
5. října 2021

Autorem je | 5. října 2021

Od listopadu budou evropským a britským turistům v rámci uvolňování pravidel cestování zrušena omezení

Po oznámení Spojeného království, že zavádí zjednodušenější pravidla pro návštěvníky přijíždějící do země, se také Spojené státy americké připravují zavést totéž. Od listopadu bude současná záplatovitá směsice nařízení nahrazena stejnorodější sadou požadavků.

Cizí státní příslušníci vstupující na území Spojených států amerických a vracející se američtí občané budou nově muset předložit doklad o očkování a mimo to se nejdříve tři dny před odletem podrobit testu na Covid-19 a doklad o negativním výsledku předložit při nastupování do letadla. Plně naočkování cestující ani nebudou mít po příjezdu povinnost odebrat se do karantény.

Zjednodušení pravidel uvítají tisíce lidí majících rodiny ve Spojených státech, kteří se s nimi prakticky po celou pandemii nemohli osobně setkat. Novinku uvítaly také mnohé evropské národy, protože dřívější nesouvislý přístup vzbuzoval stejnou měrou hněv a zmatení.

Realistický časový rámec

Občané cizích zemí vstupující na území Spojených států amerických a vracející se američtí občané budou od nynějška muset předložit doklad o očkování a nejdříve tři dny před odletem se budou muset podrobit testu na Covid-19Občané cizích zemí vstupující na území Spojených států amerických a vracející se američtí občané budou od nynějška muset předložit doklad o očkování a nejdříve tři dny před odletem se budou muset podrobit testu na Covid-19 — Shutterstock

Koordinátor reakce na Covid-19 Bílého domu Jeff Zients řekl, že navrhovaná listopadová lhůta — která zahrnuje i takové země jako je Brazílie, Indie a Čína — je realistická a dá agenturám a aerolinkám „čas na přípravu“. 

Dále řekl, že svou roli budou muset sehrát i aerolinky a požádal je, aby přebraly více zodpovědnosti na svou stranu. Americké Centrum omezování a prevence nemocí bude aerolinkám vydávat příkazy ke sledování kontaktů a vyžadovat po nich, aby shromažďovaly informace o přilétávajících amerických cestujících, mimo jiné telefonní číslo a e-mailovou adresu. To znamená, že aerolinky budou mít možnost zůstat s cestujícími v kontaktu po dobu až 30 dní a upozornit je na případnou expozici, kdyby se nějaká zjistila.

Pro nenaočkované Američany budou platit přísnější opatření, jako například test nejdříve jeden den před odjezdem a další test po návratu.

Od frustrace ke spolupráci

Průmysl cestovního ruchu tento vývoj uvítal. Aerolinky, hotely a skupiny v pohostinství celkově lobbovaly u americké vlády, aby odňala většinu pravidel, přičemž všichni podpořili návrh, aby plně naočkovaným turistům byla umožněna návštěva.

Protože cestování v Evropě se už nějakou dobu otevírá, mnoho evropských vlád pociťuje z tvrdošíjnosti amerického vedení frustraci. Jak se postupně zvyšovala naočkovanost evropských zemí, frustrace narůstala, protože občanům z některých zemí s vyšší incidencí Covidu byl stále vstup do Spojených států amerických povolován.

Britský premiér Boris Johnson se vyjádřil, že toto oznámení znamená „fantastické posílení pro podnikání a obchod a je vynikající, že rodiny a přátelé na obou stranách té louže se opět budou moci setkávat.“ Německá velvyslankyně ve Spojených státech amerických Emily Haber řekla na Twitteru, že „podpora kontaktů mezi lidmi a transatlantického obchodu má obrovský význam.“

„Zakládáme to na vědě“

Plně naočkovaní cestující nebudou mít po příletu do Spojených států karanténní povinnost Plně naočkovaní cestující nebudou mít po příletu do Spojených států karanténní povinnost — Shutterstock

Říká se, že když v červnu otevřela své hranice Evropa, tím, co ji přimělo o měsíc později vzít své rozhodnutí zpět bylo, že změna nebyla opětována druhou stranou. Nadcházející uvolnění pravidel cestování je vítáno jako krok k nápravě vztahů mezi Spojenými státy americkými a mezi zeměmi schengenského prostoru a Spojeným královstvím.

Mluvčí Bílého domu Jen Psaki však v pondělí řekla reportérům, že tyto kroky nejsou načasovány diplomaticky. „Kdybychom si byli chtěli vše velmi usnadnit, byli bychom to udělali už před červnem, kdy byl prezident na své první zahraniční cestě, nebo už dříve toto léto. Tehdy ten proces skončil“ řekla. „Zakládáme to na vědě.“

Obzvlášť emotivní se zdá být načasování tohoto oznámení, protože Thanksgiving ve Spojených státech nastane několik týdnů po navrhovaném odnětí zákazů. Jak už bylo zmiňováno, mnoho rodin a přátel se uvidí poprvé po době častokrát převyšující i dva roky, takže se očekává obrovský nárůst rezervací letenek a počtů cestujících v době před svátkem.

Jestliže hledáte levný let do Spojených států amerických nebo uvnitř nich, pak místem, kde takové lety najdete, je Kiwi.com. Máme úžasné nabídky letů z Evropy i odjinud, jako například speciální nabídky, skryté dopravné, nabídky aerolinek a spoustu tipů na cesty, abyste se dostali tam, kam budete potřebovat, za méně.

Chcete další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.