USA otevírá hranice očkovaným cestovatelům

USA otevírá hranice očkovaným cestovatelům

Cestovatelské novinky

Autorem je

Autorem je |

Společně s uvolňujícími se opatřeními se od 8. listopadu ruší cestovní omezení pro turisty

Od 8. listopadu mohou mezinárodní cestující, kteří splňují požadavky na očkování, vstoupit na půdu USA. Hranice se tak po více než roce otevírají.

Jaká jsou nová pravidla pro cestující do USA?

Občané cizích zemí vstupující na území Spojených států amerických a vracející se američtí občané budou od nynějška muset předložit doklad o očkování a nejdříve tři dny před odletem se budou muset podrobit testu na Covid-19Cizinci vstupující do USA a američtí občané vracející se do USA budou nyní muset předložit doklad o očkování a maximálně tři dny před odletem podstoupit test na Covid-19 – Shutterstock

Kdo může cestovat do USA?

Do USA může po zemi, moři nebo letadlem přicestovat kdokoli, kdo má dokončené očkování, a to i v případě, že není občanem, rezidentem nebo imigrantem. Občané USA se mohli vrátit již dříve, ale nyní se Amerika od začátku pandemie plně otevírá i turistům.

Cestovatelé jsou považováni za plně očkované dva týdny po podání druhé dávky vakcíny (nebo dva týdny po podání jednodávkové vakcíny).

Potřebuji pro vstup do USA PCR test?

Ano. Bez ohledu na to, zda jste plně očkovaní, musí všichni cestující ve věku od dvou let před nástupem do letadla do USA předložit negativní test nebo doklad o nedávném prodělání onemocnění Covid-19.

Plně očkovaní cestující se musí prokázat negativním testem starým maximálně tři dny a neočkovaní cestující testem starým maximálně jeden den. Ti, co nedávno prodělali onemocnění Covid-19, musí předložit pozitivní test starý maximálně 90 dnů. Přijatelný je jak antigenní, tak PCR test.

Pokud do USA vstupujete po zemi či po moři, nemusíte se prokázat negativním testem, ale stačí, když budete mít doklad o dokončeném očkování.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Jaké dokumenty budu potřebovat?

Přijatelné jsou tři formy dokumentů: ověřitelné digitální nebo papírové (očkovací průkaz nebo digitální pas s QR kódem), neověřitelné papírové (kopie očkovacího certifikátu nebo průkazu) a neověřitelné digitální (fotografie očkovacího certifikátu nebo průkazu, stažené záznamy o očkování, aplikace pro očkování bez QR kódu).

Všechny dokumenty týkající se Covidu-19 musí obsahovat identifikační údaje, jako je celé jméno a datum narození odpovídající cestovním dokladům, data očkování, název očkovacího místa a jméno výrobce vakcíny.

Které vakcíny USA přijímá?

Kritéria pro cestování do USA splňují všechny vakcíny, které jsou schváleny FDA nebo jsou uvedeny na seznamu Světové zdravotnické organizace pro nouzové použití. Patří k nim Janssen/J&J, Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Covaxin, Covishield, Sinopharm a Sinovac. Takzvané „kombinované“ vakcíny (kombinace jakýchkoli dvou výše uvedených vakcín) jsou přijatelné, pokud byly podány s odstupem nejméně 17 dnů.

Jak je to s dětmi? Vztahuje se na ně výjimka?

Vzhledem k nekonzistentní dostupnosti a načasování očkování mladých lidí na celém světě se na ně výjimka vztahuje. Cestující ve věku od dvou do 17 let však budou muset předložit negativní PCR test, jak je uvedeno výše.

Mohu přicestovat do USA i bez očkování?

Až na velmi omezené výjimky musí být všichni cizinci očkovaní, jinak jim nebude umožněn vstup na palubu letadla.

Otevření hranic USA bylo přivítáno s opatrným nadšením

Plně naočkovaní cestující nebudou mít po příletu do Spojených států karanténní povinnost Zjednodušení návštěvy USA pro očkované cizince, kteří cestují za rodinou, přáteli nebo turistikou, přišlo sice pozdě, ale přece – Shutterstock

Nová pravidla uvítaly tisíce lidí, kteří mají v USA rodinu a prakticky po celou dobu pandemie ji nemohly navštívit. Zprávu uvítala i řada evropských zemí, protože předchozí nejednotný přístup vyvolával nejen hněv, ale i zmatek.

Koordinátor protiepidemické politiky v Bílém domě Jeff Zients požádal letecké společnosti, aby se chopily větší zodpovědnosti. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydá leteckým společnostem příkaz k zajišťování kontaktů, na základě kterého budou muset shromažďovat informace od cestujících do USA, včetně telefonního čísla a e-mailové adresy. To znamená, že letecké společnosti budou schopny zůstat v kontaktu s cestujícími až po dobu 30 dnů a varovat je, pokud zjistí, že došlo ke kontaktu s nakaženým.

Na neočkované Američany se budou vztahovat přísnější opatření, včetně absolvování testu maximálně jeden den před odjezdem a dalšího testu hned po návratu.

Od frustrace ke spolupráci

V souvislosti s uvolněním cestovních omezení v Evropě byly mnohé evropské státy frustrovány neústupností vlády USA. S rostoucí proočkovaností evropských zemí rostla i frustrace, protože občanům některých zemí s vyšším výskytem onemocnění Covid-19 byl i tak vstup do USA povolen.

Britský premiér Boris Johnson řekl, že toto oznámení představuje „fantastickou podporu podnikání a obchodu a skvělou zprávu pro rodiny a přátelé žijící na opačných stranách ‚velké louže‘, protože se mohou po dlouhé době zase navštěvovat“. Německá velvyslankyně v USA Emily Haber na Twitteru uvedla, že je „nesmírně důležité podporovat mezilidské vztahy a transatlantický obchod“.

Emotivní načasování

Důvodem opětovného uzavření evropských hranic pouhý měsíc po jejich otevření prý byla nedostatečná reciprocita. Nové uvolnění cestovních omezení je vítáno jako krok vpřed na cestě k urovnání vztahů mezi USA a zejména zeměmi schengenského prostoru a Spojeným královstvím.

Načasování oznámení se zdá být o to emotivnější, protože za pár týdnů se v USA slaví Den díkůvzdání. Jak již bylo zmíněno, mnoho rodin a přátel se uvidí poprvé třeba po dvou letech, takže se před touto událostí očekává obrovský nárůst rezervací a cestování.

Pokud hledáte levné letenky do USA nebo po USA, Kiwi.com je tím pravým místem. Máme úžasné ceny letů z Evropy i odjinud, včetně speciálních nabídek, skrytých tarifů, nabídek leteckých společností a spousty cestovatelských hacků. Díky tomu se dostanete tam, kam potřebujete, levněji.

Omrkněte naše nízké ceny. Kiwi.com: Hackujeme systém, abyste mohli létat levněji.

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články