Tři měsíce levného cestování napříč Jižní Amerikou

Tři měsíce levného cestování napříč Jižní Amerikou

Destinace

Autorem je

Autorem je |

Jižní Amerika je jedním z nejúžasnějších kontinentů světa. Cestu tam si ale budete muset naplánovat. Rozpočet, potřebné dokumenty, termín cesty, co si zabalit, očkování, které země navštívit, jak vyřešit dopravu… s tím vším vám poradíme

Tenhle průvodce Jižní Amerikou od Kiwi.com je rozdělen na dvě části. Nejdřív vám zodpovíme nejčastější otázky týkající se cestování s batohem po Jižní Americe a pak vyzpovídáme někoho, kdo už má spoustu toho, co byste tam chtěli dělat, za sebou. Tak jdeme na to!

Kolik peněz potřebuju na cestování s batohem po Jižní Americe?

Typický rozpočet je zhruba 1 000 EUR na měsíc, ale samozřejmě bude záležet na tom, kde budete spát, které země navštívíte a co se rozhodnete dělat. Těch 1 000 EUR berte jako takový zlatý střed.

Které země v Jižní Americe je nejlepší navštívit?

Co je nejlepší, je velmi subjektivní. Záleží na tom, co máte rádi. Pojďme se podívat na pět nejoblíbenějších zemí a na důvody, proč je lidé navštěvují.

Argentina

Perito Moreno Glacier — ShutterstockLedovec Perito Moreno v jižní Patagonii – Shutterstock

Hlavní město Buenos Aires je jedním z nejbarevnějších a nejkulturnějších jihoamerických měst plné rytmů tanga a vášnivých lidí. Neméně rozmanitá je i místní příroda. Najdete tu deštné pralesy na subtropickém severu, rozlehlé pláně, kde uvidíte místní kovboje zvané gauchosvinice, a taky patagonské hory a ledovce.

Brazílie

Woman in carnival dress waving Brazilian flag — ShutterstockV Brazílii to umí pořádně rozjet – Shutterstock

Jako druhou si představíme zemi, která je známá pro své bujaré oslavy. A je úplně jedno, jestli navštívíte Rio de Janeiro nebo São Paulo. Zajděte si na pláž, propařte noc v baru, a až budete unaveni městským životem, prozkoumejte vnitrozemské džungle. Amazonský deštný prales je jedním z přírodních divů světa, který byste si (samozřejmě eticky a udržitelně) neměli nechat ujít.

Chile

Moon Valley in the Atacama Desert — Shutterstock Mars? Ne, to je poušť Atacama – Shutterstock

V úzkém pásu na okraji kontinentu se rozprostírá úžasné Santiago, ze kterého můžete objevovat zbytek Chile. Zalyžujte si v Andách, prozkoumejte téměř marťanskou krajinu pouště Atacama nebo se vydejte na konec světa do jižní Patagonie. V Chile můžete okusit trochu od všeho, co Jižní Amerika nabízí.

Peru

Streets of Cusco in the evening — ShutterstockCusco, bývalé hlavní město Incké říše, byste si neměli ujít – Shutterstock

Spousta lidí se do Peru vydává kvůli Machu Picchu, jedné z nejnavštěvovanějších památek Jižní Ameriky. K vidění jsou tu ale taky barevná městečka a další místa, která odkazují na civilizaci Inků. Třeba město Cusco.

Kolumbie

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Dřív byla Kolumbie zapovězeným místem, ale dnes je z ní velmi oblíbená turistická destinace. Hlavní město Bogotá i město Medellín lákají návštěvníky na pestrou uměleckou scénu a bujarý noční život. Cartagena je zase plná historie a kolumbijské pláže si v ničem nezadají se svými karibskými protějšky.

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Jižní Ameriky?

Záleží na tom, co přesně chcete vidět a zažít. Pokud cestujete ze severní polokoule, připravte se na to, že roční období jsou tu otočená. Ale je to obrovský kontinent, takže pokud chcete navštívit sever (Kolumbie, Venezuela), nejlepší bude období od května do září. Jih (Chile, Argentina) je zase nejlepší mezi říjnemdubnem.

Co si před cestou do Jižní Ameriky rezervovat?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Pokud rádi plánujete dopředu, pak tohle asi nebude cesta pro vás. Jasně, jsou místa, kam se chcete podívat, ale kromě zpátečních letenek je nejlepší plánovat až na místě. Vnitrozemní doprava je velmi jednoduchá, levná a oblíbená. A přestože jsou věci, které je potřeba si rezervovat dopředu (třeba Incká stezka nebo Amazonská cesta), nejlepší je řešit všechno ostatní přímo tam. Některá města nabízí tolik ubytování, že se vám rezervace dopředu nemusí vyplatit. Když si totiž nedejbože zamluvíte pět nocí na místě, které vám nebude vyhovovat, budete nejen otrávení, ale hledání nového bydlení vás bude zbytečně stát peníze navíc.

Potřebuju na cestu do Jižní Ameriky víza?

Vízová povinnost se bude odvíjet od vaší národnosti, ale pokud žijete v zemi, která patří do EU, pravděpodobně žádná víza potřebovat nebudete. Většina zemí udělí turistům při příjezdu 90denní turistické vízum. To samé platí pro obyvatele USA, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Budete potřebovat pas, který je platný ještě alespoň půl roku po skončení cesty. Ale nejlepší je samozřejmě podívat se před cestou na konkrétní požadavky pro vaši zemi.

Musím se před cestou do Jižní Ameriky nechat očkovat?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Kvůli pandemii koronaviru patří omezení týkající se očkování k těm nejvyhledávanějším tématům na internetu. Lidé si uvědomili, že situace se může rychle změnit. To samé platí i tady. Aspoň tři měsíce před začátkem cesty se podívejte, co do konkrétních destinací potřebujete. Každopádně byste se měli nechat očkovat proti žluté zimnici. Třeba při cestě do Brazílie od vás budou chtít na hranicích vidět potvrzení o očkování proti žluté zimnici, jinak vám neudělí turistické vízum.

Pokud plánujete cestu do deštného pralesa, měli byste zvážit tablety proti malárii. Na hory je zase fajn vybavit se léky proti horské nemoci. Tohle všechno samozřejmě závisí na vašich konkrétních plánech.

To byly základní otázky, které si člověk před cestou do Jižní Ameriky pokládá. Teď vyzpovídáme dobrodružnou cestovatelku Báru Vrzákovou, která strávila šest týdnů cestováním s batohem po Chile.

View over Santiago — ShutterstockSantiago, hlavní město Chile – Shutterstock

„Každá země je samozřejmě jiná, ale díky zážitkům z cest po Chile mám dobrou představu o tom, jak cestování v Jižní Americe vypadá.“ Určitě nechceme tvrdit, že celý jihoamerický kontinent je naprosto stejnorodý, ale Bára nám může dát zajímavé informace o specifikách takového dobrodružství.

„Ceny jsou srovnatelné řekněme s malým městem ve Španělsku. Trochu dražší než v České republice, ale ne o moc. Překvapilo mě, že skoro všude můžete platit kartou. Na venkově jsem potkala pár lidí, co mě vzali do baru, který byl v podstatě dřevěnou boudou, a i tam jsem mohla platit bezhotovostně. Jo a v Chile mají super pivo. Možná je to kvůli německým osadníkům. Kdo ví!“

Rural scene in Chile with cows grazing — ShutterstockBára si cestu mohla dovolit i díky práci na chilské farmě – Shutterstock

Bára je grafička, ale při cestování po Chile si vyzkoušela práci na farmě. „Byla to farma, která měla taky restauraci. Nebo možná restaurace, která měla taky farmu.“ Bára tenhle projekt našla na workaway.info.

„Bylo to v severozápadní Patagonii. Na těch stránkách si najdete projekt, který se vám líbí, napíšete jim a čekáte, co bude dál. Chtěli lidi, co umí i něco navíc, takže kromě sbírání a čištění mrkví jsem jim pomáhala taky s grafickým designem. Chtěli ilustrace fauny a flory z farmy a okolí, aby se lidi, co se procházejí po farmě a zahradách, mohli něco málo dozvědět. Hosté tak věděli, co je to v záhonech za kytky a bylinky a co v restauraci dostanou na talíř. Na oplátku jsem měla kde bydlet a co jíst.“

Hitchhikers in Patagonia — ShutterstockStopování je na chilském venkově běžné – Shutterstock

Taky prozkoumávání okolí bylo jednoduché. „Autobusy jsou tu velmi pohodlné. Pravděpodobně je to ten nejběžnější způsob dopravy, obzvlášť na delší vzdálenosti. Pokud jedete dlouho, dají vám svačinu a deku, což bylo příjemné překvapení. Navíc se dá všechno rezervovat online. Z komfortu a jednoduchosti místní dopravy by si leckterá místa v Evropě mohla vzít příklad.

Běžné je taky stopování. A pokud cestujete na venkově mezi malými městečky a vesnicemi, je i bezpečné. Stačí natáhnout ruku se vztyčeným palcem a hned vám někdo zastaví.

Žijí tu velmi milí lidé. Když jsem se v Santiagu ztratila, hned první člověk byl ochotný mi pomoct. A druhý mi dokonce věnoval mapu!

Je potřeba ovládat aspoň základy španělštiny, bez toho to podle mě nejde. ‚Kde je…?‘ ‚Můžete mi ukázat…?‘ a tak dále. Ale komunikace byla bezproblémová. Navíc když lidi zjistí, že jste z ciziny, chtějí si s vámi povídat.“

@kiwi.com Do you agree?👽 #whytravel #alwaystravel #travellife #traveltiktok #travelblog #cheapflights #freetravel #budgettravel #cheaptravel #wehacktravel #wehackthesystem #kiwicomtravel ♬ original sound – Kiwi.com

Jednou z velkých výhod cestování je to, že potkáte spoustu lidí podobného ražení. „Do dneška jsem v kontaktu s několika lidmi, které jsem potkala na cestách,“ říká Bára. Ale jedna nevýhoda prý je, že hostely jsou plné převážně evropských turistů, kteří mají v plánu v podstatě to samé – prožít vlastní dobrodružství. Couchsurfing pořád frčí a pro Báru to byl jeden z nejlepších způsobů, jak se seznámit s místními a objevit věci, které by sama nikdy nenašla.

Jihoamerické dobrodružství na míru

@kiwi.com You’re on the right track, if you’ve been looking for cheap flights!😇 #cheapflights #freetravel #budgettravel #cheaptravel #wehacktravel #wehackthesystem #kiwicomtravel #HavaianasLivreDeCliches ♬ BORN FOR THIS – Foxxi

Je jedno, kam se chcete vydat, jak se tam chcete dostat nebo co tam chcete dělat. Na Kiwi.com najdete levné letenky a autobusové a vlakové jízdenky. Zkuste si s Nomadem naplánovat cestu přes více měst, nastavit upozornění na cenu a vychytat co nejlevnější cenu, nebo si vytvořte itinerář, který by bez našeho hacku Vlastní transfer nebyl možný.

cestovatelskými hacky od Kiwi.com bude vaše jihoamerické dobrodružství prostě pecka.

Líbil se vám článek? Více inspirací pro cestování najdete na stránce Kiwi.com Stories.

Podobné články