Tyto země vítají cestovatele očkované proti covidu-19

Tyto země vítají cestovatele očkované proti covidu-19

Cestovatelské novinky

Autorem je

Autorem je |

Polsko, Island a Seychely patří k zemím, které přijímají potvrzení o očkování

Zatímco podávání vakcín proti covidu-19 pokračuje, některé země začaly na zvyšující se počet naočkovaných reagovat otevíráním hranic. Ačkoli omezení uvolnila zatím jen hrstka zemí, jejich počet stále roste. Které země se tedy naočkovaným návštěvníkům otevřely? To se dozvíte v tomto článku.

Polsko

Naočkovaní cestovatelé z EU i odjinud jsou zproštěni karanténní povinnosti i testu PCRNaočkovaní cestovatelé z EU i odjinud jsou zproštěni karanténní povinnosti i testu PCR — Shutterstock

Polsko je jednou z těch zemí, které před nedávnem oznámily, že pro návštěvníky s dokončenou sérií očkování nebude platit povinnost desetidenní karantény.

Výjimka se však nevztahuje na všechny cestovatele, ale pouze na návštěvníky z konkrétních zemí – na seznamu jsou země Evropské unie, další země Evropy, Japonsko, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Jižní Korea, Thajsko a Tunisko.

V lednu polská vláda oznámila, že cestovatelé nemusejí po příjezdu do izolace, pokud se prokážou negativním testem na covid-19, který není starší než 48 hodin. Takže do země může vstoupit i cestovatel, který naočkovaný není.

Estonsko

Kromě toho, že vpouští naočkované návštěvníky, vítá tato severoevropská země také ty, kteří se v průběhu posledních šesti měsíců z nemoci covid-19 zotavili. Po vstupu je nutné předložit potvrzení o zotavení s osobními údaji v latince nebo cyrilici – musí být v estonském, ruském nebo anglickém jazyce. Přečtěte si více o omezeních vstupu do Estonska.

Gruzie

Pro ty, kdo přicestují letadlem a předloží doklad o očkování, platí méně přísná omezení Pro ty, kdo přicestují letadlem a předloží doklad o očkování, platí méně přísná omezení — Shutterstock

Gruzie, proslulá svými kláštery, zasněženými horami a vinařskou tradicí, která trvá již tisíce let, je jednou ze zemí, které se nyní otevírají cestujícím ze zahraničí.

Vláda oznámila, že do země vpustí každého, kdo absolvoval celou sérii očkování kteroukoli z dostupných vakcín proti nemoci covid-19, a to bez ohledu na národnost cestovatele. Toto ustanovení vstoupilo v platnost dne 1. února a zatím se vztahuje jen na ty, kteří přicestují letecky a předloží potvrzení o očkování.

Do země je ale možné vstoupit i bez očkování. Podmínky vstupu jsou však přísnější. Patří k nim test PCR provedený ne dříve než 72 hodin před příjezdem a druhý test po třech dnech pobytu v zemi.

Pro ty, kteří už byli naočkováni, povinnost absolvovat před příjezdem test na covid-19 neplatí.

Island

Island otevře své hranice naočkovaným cestovatelům 1. květnaIsland otevře své hranice naočkovaným cestovatelům 1. května — Shutterstock

Island otevře své hranice naočkovaným cestovatelům 1. května – nebudou muset absolvovat karanténu ani předkládat negativní test PCR.

Znovuotevření hranic je velmi dobrou zprávou, ale bude platit jen pro cestující ze zemí EU, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska. Omezení při vstupu byla uvolněna i pro několik zemí mimo EHP a Schengen, například pro Austrálii, Singapur a Thajsko.

Je potřeba předložit platné potvrzení o očkování v islandštině, dánštině, norštině, švédštině, francouzštině nebo angličtině a je třeba prokázat, že držitel dostal dvě dávky jedné ze tří hlavních vakcín – Pfizer-BioNTech, Moderna nebo AstraZeneca.

Rumunsko

Až budete plánovat svůj příští výlet, Rumunsko by mohlo být jednou z destinací, o kterých stojí za to uvažovat – tím spíš, že v polovině ledna otevřelo hranice těm, kdo jsou naočkovaní proti covidu-19.

Aby byli zproštěni karanténní povinnosti, musejí cestovatelé předložit doklad, že svou poslední dávku vakcíny obdrželi alespoň 10 dní před příjezdem.

Seychely

V lednu se tato země stala jednou z prvních na světě, které se otevřely naočkovaným návštěvníkůmV lednu se tato země stala jednou z prvních na světě, které se otevřely naočkovaným návštěvníkům — Shutterstock

Toto souostroví sto patnácti ostrovů, které si vysloužilo přezdívku „ráj na zemi“, je značně závislé na příjmech z cestovního ruchu a jakékoli kroky směřující k otevření hranic tento ostrovní národ v Indickém oceánu vítá.

V lednu se země stala jednou z prvních na světě, které se očkovaným návštěvníkům otevřely, což znamená, že na návštěvníky se teď nebude vztahovat karanténní povinnost ani nutnost testů PCR. Budou ale muset předložit platný doklad o očkování vydaný zdravotním orgánem jejich země.

„Doufáme, že se tím oživí místní průmysl cestovního ruchu – zejména ve prospěch malých hotelů na ostrovech La Digue, Praslin a také na Mahe, které se nyní potýkají s ekonomickými problémy. A že to naší ekonomice přinese stimul, který tak zoufale potřebuje,“ řekl už v lednu ministr cestovního ruchu Sylvestre Radegonde.

Až bude naočkována většina občanů země, vláda má v úmyslu uvolnit omezení vstupu i pro neočkované cestovatele.

Je tedy čas začít si rezervovat cesty na rok 2021? Počet zemí, které se otevírají, je zatím malý, ale mluví se o tom, že s narůstajícím počtem naočkovaných proti covidu-19 se postupně přidají další. Kypr a Izrael uzavřely dohodu o cestovním ruchu, která umožňuje naočkovaným jednotlivcům svobodně cestovat mezi oběma zeměmi. Také Thajsko nedávno oznámilo, že zvažuje uvolnit omezení pro očkované návštěvníky – mohlo by se tak stát jednou z prvních větších turistických destinací, které tak učiní.

Další články o cestován najdete na Kiwi.com Stories.

Podobné články