Útěk do vlastního ráje. Domy, města duchů a soukromé ostrovy za 1 euro

Útěk do vlastního ráje. Domy, města duchů a soukromé ostrovy za 1 euro

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Každého z nás jistě někdy napadlo všechno opustit a začít znovu od začátku. Ale většina lidí o tom jen sní, že? Splnění takového snu ale může být blíž, než si myslíte…

Můžete narazit na spoustu nečekaných věcí na prodej: od domů v Itálii nebo v Japonsku, jejichž cena se rovná pouhým haléřům, po objekty ještě o něco větší, které si kupují lidé zabývající se renovováním celých měst. Nechme se chvíli unášet představivostí a pojďme prozkoumat dostupné možnosti…

Dům snů v Itálii

Za jedinou minci, konkrétně za jedno euro, si můžete koupit domek na kopci v Toskánsku, v rybářské vesnici na pobřeží Sicílie nebo na spoustě jiných místZa jedinou minci, konkrétně za jedno euro, si můžete koupit domek na kopci v Toskánsku, v rybářské vesnici na pobřeží Sicílie nebo na spoustě jiných míst — Shutterstock

Už nějaký čas řada malých měst v Itálii nabízí domy na prodej za symbolickou cenu 1 euro. Skutečně, za jedno jediné euro si můžete pořídit domek na kopci v Toskánsku, v rybářské vesnici na pobřeží Sicílie nebo na spoustě jiných míst.

Že to zní neuvěřitelně? Na začátek jedna důležitá podmínka – musíte dokázat, že máte s nemovitostí dobré úmysly. O takové projekty je vždy obrovský zájem a každé město si stanovuje kritéria, která musíte splnit. Například Castropignano požaduje, aby do dvou měsíců od vydání stavebního povolení začaly práce na pozemku, a kupec musí vesnici zaplatit zálohu 2 000 euro (po skončení prací je vratná), aby dokázal vážnost svého záměru.

I městečko Nulvi na Sardinii nabízí pár domů za 1 euro, ale práce musí být dokončeny do tří let od koupě nemovitosti. Na druhou stranu nikdo nepožaduje, abyste v domě žili, pokud nechcete; obci je jedno, jestli ho budete používat jako svůj druhý domov nebo ho pronajmete, navíc slibuje, že za vás vyřídí veškeré papírování.

Vesnice a města se tak snaží přivést zpátky život tam, kde probíhá vylidňování Vesnice a města se tak snaží přivést zpátky život tam, kde probíhá vylidňování — Shutterstock

Bisaccia, město v regionu Kampánie vzdálené asi 80 km od Neapole, nabízí osobnější motivaci. „Oslovujeme rodiny, skupiny přátel, příbuzné, lidi, co se znají, i investory, aby spojili své síly. Pobízíme je, ať tady koupí hned několik domů, aby tak přinesli skutečnou změnu a vdechli našemu městu nový život,“ říká zástupce starosty Francesco Tartaglia. Opuštěná část vesnice je její nejstarší částí a cílem tohoto plánu je vrátit jí její osobité kouzlo – proto se místní správa rozhodla pobízet skupiny k hromadnému nákupu nemovitostí.

Santo Stefano má přísnější pravidla. Také sice nabízí domy za 1 euro, ale programová rada dává přednost těm, kteří do vesnice přinesou mládí a život. Preferovaní jsou lidé, kteří chtějí pracovat jako průvodci, prodavači nebo zemědělci – obec navíc nabízí granty až do výše 20 000 eur pro ty, kdo si ve vesnici založí vlastní podnik, ovšem poněkud kontroverzní je pravidlo, že žadatel nesmí být starší 40 let.

Japonská akiya

Předpokládá se, že do roku 2040 v Japonsku přestane existovat zhruba 900 malých měst Předpokládá se, že do roku 2040 v Japonsku přestane existovat zhruba 900 malých měst — Shutterstock

Tomuto trendu se v Japonsku, kde je zhruba jeden ze sedmi domů neobývaný, věnuje několik článku (připusťme, že ne na titulních stranách). Klesající porodnost ve spojení se stárnoucí společností, stejně jako (někdo by řekl pochopitelná) neochota lidí přestěhovat se do nemovitosti považované za jiko bukken – stigmatizované – vede k tomu, že tyto nemovitosti, ačkoli mohou být na pohled úplně v pořádku, jsou považovány za svým způsobem zvláštní.

Většinou si lidé myslí, že v takovém domě někdo zemřel, což může být v některých případech pravda, nebo jde o méně atraktivní lokalitu, případně podezření, že byla nemovitost využívána pro nenásilnou kriminální činnost (mohl se tam nacházet nevěstinec či hnízdo podvodných aktivit na internetu), majetek byl předmětem soudních sporů, vlastnil ho někdo, kdo měl velké dluhy, nebo má v místní lidové kultuře špatnou pověst.

Odhaduje se, že i v Tokiu je jeden z deseti bytů akiya (opuštěný), takže pokud nechcete, nemusíte ani bydlet v horách Odhaduje se, že i v Tokiu je jeden z deseti bytů akiya (opuštěný), takže pokud nechcete, nemusíte ani bydlet v horách — Shutterstock

Počty akiya, opuštěných domů, se zvyšují a tyto domy je těžké udat dokonce i zdarma! Mnoho jich je na venkově – odhaduje se, že asi 900 malých měst v Japonsku přestane do roku 2040 existovat – domy budou potřebovat údržbu, ale který dům ji nepotřebuje? Ještě méně uvěřitelný je odhad, že v Tokiu je akiya každý desátý byt, takže ani nemusíte bydlet v horské oblasti, pokud nechcete.

Stejně jako v Itálii, i zde mají obce určité požadavky na uchazeče o tyto domy zadarmo: musíte splnit podmínky týkající se množství času vynaloženého na rekonstrukci nemovitosti, minimální dobu vlastnictví atd., ale obecně jde o nevyužitý trh pro kohokoli, kdo hledá trochu dobrodružnější cestu k bydlení.

Mít celé město pro sebe

Jen v USA je okolo 3 800 měst duchů – často jde o pozůstatky zlatých nebo stříbrných dolůJen v USA je okolo 3 800 měst duchů – často jde o pozůstatky zlatých nebo stříbrných dolů — Shutterstock

Předpokládejme teď, že jeden dům vám nestačí. Možná byste se chtěli stát starostou vlastního města. Bylo by to možné? Pokud máte čas, peníze a sílu, tak určitě.

Jen v USA je okolo 3 800 měst duchů – často se jedná o pozůstatky zlatých či stříbrných dolů nebo příhraniční města, která zažila náhlý rozkvět a stejně tak náhlou krizi, jak lidé a s nimi i peníze přicházeli a pak zase odcházeli do větších měst či za novými sny.

Města jako Cerro Gordo v Kalifornii si dnes lidé kupují z různých důvodů. Majiteli osady Cerro Gordo se stali podnikatel Brent Underwood a jeho obchodní partner s úmyslem přetvořit ho, jak na začátku prohlásili, na „destinaci pro snílky“ – na krásné, odlehlé (a instagramovatelné) horské středisko. Ovšem poté, co Underwood vloni v březnu dorazil na místo, aby si ho prohlédl, zasáhla ho nezvykle silná sněhová bouře a následně i pandemie.

Plánovaný týdenní pobyt se prodloužil na několik měsíců, během kterých se „naučil zpomalit a při rozjímání pochopil, co je nejdůležitější “. Teď plánuje zůstat na neurčito a pomalu rekonstruovat 22 budov – pozůstatky rozkvětu, který osada zažila v 70. letech 19. století.

A pokud se vám nechce trávit čas v osamocení, co takhle někomu své město pronajmout?Město Albert v Texasu je vzdálené asi hodnu jízdy od Austinu. Jeho vlastník Brandon Easley říká, že když do města poprvé přijel – poté, co ho v roce 2009 koupil –, jeho první myšlenka byla: „Do řiti, co jsem to udělal?“

Co z městečka Albert zůstalo? Taneční sál, přední místnost obchodu, ze kterého se teď stal bar pod širým nebem, a ovocný sad o rozloze necelých 5 hektarů – který majitel původně zamýšlel přeměnit na místo pro pořádání koncertů, ale když se ho kamarád zeptal, jestli by tam nemohl mít svatbu, už u této myšlenky zůstal. Dnes se zde každý rok koná okolo 45 svateb.

Takováhle místa rozhodně nejsou levná, ale najdete je po celém světě v zemích jako: Španělsko, Švédsko, Nový Zéland, Kanada – zkrátka kdekoli vás napadne. Částka 293 000 dolarů, kterou byste jinde dali za jediný dům, vám například v O Penso v Galicii ve Španělsku mohla vystačit na pět domů, mlýn, sýpku, pekárnu, stodolu a 40 hektarů půdy. A podobně: Valle Piola, Abruzzo, Itálie (10 domů a středověký kostel, 596 000 dolarů); Bradian, Britská Kolumbie, Kanada (22 domů a 20 hektarů půdy ve Skalistých horách, 995 000 dolarů).

Na pláži

Když jen trochu připlatíte, můžete si pořídit soukromý ostrov Když jen trochu připlatíte, můžete si pořídit soukromý ostrov — Shutterstock

Co je ale úplná jednička na trhu? Najít si vlastní soukromý ostrov.

Ano, správně předpokládáte, že ostrovy jsou drahé, nicméně záleží – tak jako u každé nemovitosti – hlavně na poloze. Nejvyhledávanější oblastí je Karibik, kde ostrov jako třeba Spectabilis v Bahamském souostroví pořídíte za „pouhých“ 62 milionů dolarů. Pokud se vám doma tolik peněz nepovaluje, můžete zkusit Sandy Island s 8 hektary lesů, kopců a pláží v Grenadě za skvělou cenu 9 milionů dolarů.

Lepší ceny nabízí Afrika – takový Valiha Island u Madagaskaru je k mání za 4,5 milionu dolarů. Za tuhle částku získáte necelých 385 hektarů vlastní půdy na severozápad od pobřeží. Dokonce i v Evropě můžete relativně levně sehnat ostrov – jistě, nemusí být zrovna vhodný k celoročnímu opalování, ale pokud opravdu toužíte po ostrově, pak by vám takový Mannion’s (asi 1,5 hektaru skalisek a křovin za 290 000 dolarů) nebo Hanhisaari (ostrov na jednom z mnoha finských jezer za 950 000 dolarů) mohl stačit.

Ať už máte jakýkoli rozpočet, třeba si jednoho dne řeknete „Jdu do toho“ a pak si buď za symbolické 1 euro, nebo za trochu víc peněz splníte sen. A do té doby přece nemůže uškodit o útěku do vlastního ráje aspoň chvíli snít.

Líbil se vám tento článek? Podívejte se na další články na Kiwi.com Stories.

Podobné články