Úžasné ženy, které navždy ovlivnily svět cestování

Úžasné ženy, které navždy ovlivnily svět cestování

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Portrét inspirativních žen, které se zapsaly do cestovatelských dějin svými vynálezy, kariérními úspěchy i příběhy plnými dobrodružství

V dějinách cestování jsou jména žen, na která bychom neměli zapomínat. Naopak bychom je měli oslavovat tím, že jejich příběhy předáme dalším generacím žen, a to nejen jako pozoruhodné kuriozity naší historie, ale jako každodenní součást našich životů. Tyto ženy připravily půdu pro všechny, které se už seznámily se světem, ale i pro ty, jejichž cesta je teprve čeká.  

Ženy v našem článku změnily cestovatelský svět svými vynálezy i odvážnými dobrodružstvími a dostaly se na místa, kam se nedostal nikdo před nimi (ať už na Zemi, ve vesmíru či v cestovním ruchu). Díky všem těmto ženám minulosti, přítomnosti i budoucnosti se může vyplnit sen všem dívkám.

Ženy, kterým děkujeme za inovativní vynálezy v cestování

Inovace a vynálezy často předcházejí samotnému cestování. Bez nich bychom se všude dopravovali pomocí našich nohou a po cestě bychom se ztráceli bez pořádného navigačního systému. Kolikrát za těmito vynálezy stojí ženy, a to ať už se na nich podílely jakkoli.

“Vždy se snažím dělat věci správně, abych šla příkladem lidem, obzvlášť ženám, kteří přijdou po mně.” — Gladys Westová

Gladys Westová vynalezla technologii, které dnes říkáme GPSGladys Westová vynalezla technologii, které dnes říkáme GPS — US Air Force

Jména jako Gladys Westová a Grace Hopperová možná někteří znají. Obě zazářily na poli programování.

Gladys Westová se z velké části podílela na vytváření technologie zvané GPS, kterou využíváme každý den. Během segregace získala plné stipendium na státní veřejné univerzite, kde se věnovala studiu matematiky, což je obor, ve kterém i nyní převládají muži. Později začala pracovat na americké námořnické základně, kde sbírala a zpracovávala údaje ze satelitů, což se stalo základem pro vynález GPS.

Pouze před několika lety ji svět náhodou objevil jako jednu ze “zapomenutých postav” vědy. V roce 2018 si vysloužila místo v síni slávy Letectva Spojených států amerických.

Stejně jako Westová, tak i Grace Hopperová excelovala v oborech, které se tradičně připisují mužům. Do značné míry přispěla k vývoji COBOLu, který se stal prvním obchodním programovacím jazykem a byl také tím nejpoužívanějším v 70. letech minulého století.

A co takhle Dorothy Levittová, Maria Beasleyová nebo Mary W. Jacksonová? Tyto postavy se zapsaly do dějin vědy, inovace a pokroku, i když jejich jména zůstávají pro většinu neznámá.

Dorothy Levittová na soutěži Brighton Speed Trials v roce 1905Dorothy Levittová na soutěži Brighton Speed Trials v roce 1905

Díky Dorothy Levittové dnes v autech máme zpětná zrcátka — na základě jejího návrhu, že by s sebou ženy měly nosit kosmetické zrcátko, díky němuž se při řízení mohou dívat za sebe. I když se jednalo o převratný vynález, Levittová se na začátku 20. století stala mediální senzací pro závody lodí a autem. Často porážela mužské závodníky a vytvořila nové rychlostní rekordy pro ženy.

Co se týče vynálezů, Maria Beasleyová byla značně produktivní. Od konce 70. let 19. století až do jeho konce obdržela 15 patentů, a mnoho z nich souviselo se stroji. Svou prací chtěla zlepšit bezpečnost dopravy a přišla se zařízením k zabránění vykolejení vlaků a s návrhy záchranného člunu.

Jméno Mary W. Jacksonové bude žít dál v názvu hlavní budovy NASA, která podle ní byla 26. února 2021 přejmenována na její počest. Stala se v agentuře první afroamerickou inženýrkou a vedla programy k nabírání a povýšení dalších generací žen v NASA. 

Nezáleží na tom, jak odlišné jsou jejich příběhy, všechny tyto vynálezkyně pro dnešní dívky znamenají, že mají jednodušší začátek své kariéry jako matematičky, programátorky nebo inženýrky. Školačka, co vylepšila návrh tzv. Hyperloop od Elona Muska? Dnes je možné vše! 

“Nebojte se pustit se do vědy. Byla jsem jediná holka na celé škole, co se zúčastnila veletrhu vědy.” — Caroline Crouchleyová

Caroline Crouchleyová na soutěži 3M Young Scientist ChallengeCaroline Crouchleyová na soutěži 3M Young Scientist Challenge — Discovery Education

Caroline Crouchleyové, 13leté školačce z New Yorku, se možná podařilo vylepšit tzv. Hyperloop tak, aby byl ekonomičtější, bezpečnější a ekologičtější. Její návrh využívá magnetické spoje, které cestují trubicemi s vakuem a využívají obnovitelné zdroje energie a již existující koleje.

“Inspirovala mě Marie Curie, o které mi řekla máma — ráda bych se stala vědkyní a inženýrkou známou pro řešení velkých problémů, kterým svět čelí. Chci z naší planety udělat lepší místo a vylepšit životy nás všech,” říká Crouchleyová.

Ženy, které mění cestovní průmysl

Gwynne Shotwellová je prezidentkou a hlavní provozní ředitelkou ve společnosti SpaceXGwynne Shotwellová je prezidentkou a hlavní provozní ředitelkou ve společnosti SpaceX — NASA / Jay Westcott

Kdo by si jen pomyslel, že před sto nebo dvě stě lety by žena mohla vést globální cestovní společnost? Nebo že by mnoho žen mohlo vést mnoho globálních cestovních společností?

Podnikatelka a inženýrka Gwynne Shotwellová se v roce 2002 jako 11. zaměstnanec přidala ke společnosti SpaceX působící v aerokosmickém průmyslu. Od té doby se vypracovala až na pozici prezidentky a hlavní provozní ředitelky společnosti. Tato soukromá firma se zaměřuje na posílání lidí na Mars a má multimiliardovou dohodu s NASA o přepravě astronautů k ISS

Gillian Tansová má podobnou kariérní dráhu jako Shotwellová. V roce 2002 se stala součástí tehdy malé společnosti Booking.com v Amsterdamu a později byla zvolena výkonnou ředitelkou a hlavní provozní ředitelkou. Během jejího působení zde se tento globální poskytovatel ubytování rozrostl až na 10 000 zaměstnanců a 174 poboček po celém světě.

“Nezáleží mi příliš na genderu — všichni máme jiný původ, dovednosti, zkušenosti i přístupy a můžeme se jeden od druhého učit a nacházet lepší řešení tím, že otevřeme svou mysl a budeme naslouchat rozmanitosti.” — Petra Vaškových

Petra Vaškových je hlavní provozní ředitelkou v Kiwi.comPetra Vaškových je hlavní provozní ředitelkou v Kiwi.com — Kiwi.com

Pro Petru Vaškových, hlavní provozní ředitelku v Kiwi.com, bylo cestování vždy součástí života. Ke Kiwi.com se připojila v roce 2014 jako teprve její čtvrtý zaměstnanec a první žena vůbec. Od té doby roste se společností. Je to náročná cesta, a to i kvůli globální pandemii, která v podstatě celý svět donutila pracovat na dálku.

“Pokud opravdu věříte, že byste rádi něco zkusili, jděte si za tím a prostě to zkuste. Nečekejte na lepší načasování nebo na to, až budete lépe připraveni. Když to budete odkládat, lepší načasování už možná nikdy nepřijde. Najděte někoho, kdo danému tématu rozumí a jděte opravdu do hloubky, abyste porozuměli tomu, jak věci fungují za oponou,” říká Vaškových.

Dobrodružné ženy, co křižují oceány, oblohu i vesmír

Cestovní průmysl se mění díky inovacím a tvrdé práci a na světě existuje spousta žen, které každý den dokazují, že jim nic nestojí v cestě. Tyto ženy jsou nebojácnými dobrodruhy, cestují samy nebo společně a nezastaví se před ničím a nikým.

Bertha Benzová se svým manželem Karlem Benzem v automobilu Benz-Viktoria, model 1894 — Daimler.comBertha Benzová se svým manželem Karlem Benzem v automobilu Benz-Viktoria, model 1894 — Daimler.com

Jednou z prvních ženských dobrodruhů moderních dějin byla Bertha Benzová. Bez její podpory by Karl Benz světu možná nikdy nepředstavil automobil. Nejenže použil její peníze k tomu, aby zasponzoroval svůj vynález, Bertha se stala prvním člověkem na světě, který řídil auto na dlouhou vzdálenost (106 km).

Amelia Earhartová, pro většinu známé jméno, se stala první letkyní, která přeletěla sama Atlantský oceán. V letech 1910–11 Lilian Blandová vstoupila do dějin létání, když si navrhla a sestavila vlastní letadlo s názvem Bland Mayfly, a dokonce s ním i letěla. 

“Jestli chcete něco udělat, prostě to udělejte, je v pořádku, když na věci budete sami, nenechte se ničím zastavit!” — Jasmine Harrisonová

Jasmine Harrisonová na své lodiJasmine Harrisonová na své lodi — Atlantic Campaigns

Sice jsme teď ve 21. století, ale podobné úspěchy jsou i nadále stejně inspirativní. Ženy často cestují samy a po cestě vytváří nové osobní a světové rekordy.

Jasmine Harrisonová získala rekord jako první žena, která cestovala přes Atlantik ve veslovém člunu. Dosáhla toho v pouhých 21 letech. Pro srovnání, jen v roce 2019 se pokusilo více lidí vyšplhat na Mount Everest, než se kdy pokusilo přeplout jakýkoli oceán.

Svou cestu započala na Kanárských ostrovech a o 70 dní později dorazila ke karibskému ostrovu Antigua. “Během veslování jsem se toho o sobě spoustu naučila, měla jsem čas přemýšlet a zamyslet se nad tím, co chci dělat dál. Stále to nevím, ale jsem si jistá, že chci pokračovat v sólo cestování a dobrodružství,” říká Harrisonová.

Pro rodačku z Nového Zélandu, Lauru Dekkerovou, je oceán také vášní. V roce 2011, ve věku pouhých 15 let, vyrazila ze Svatého Martina s cílem obeplout svět. Sama. O 518 dní později dorazila opět k ostrovu, a tentokrát se světovým rekordem nejmladšího člověka, kterému se podařilo obeplout svět.

Existují i jiné příběhy o ženách, které se vydaly na cesty a dostaly se až do novin. Jednou takovou je Alexis Alfordová.

Známá jako Lexie Limitless, v roce 2019 se jí podařilo procestovat všech 196 zemí světa. Nebylo jí ani 21 a už držela nový světový rekord. Cassie de Pecolová má v rukávu hned dva rekordy: je nejrychlejším člověkem, co procestoval všechny svrchované státy světa i nejrychlejší ženou, co procestovala všechny svrchované státy světa.

“Myslím, že pro dospívající dívky a mladé ženy je důležité mít nějaký vzor v každém aspektu života. Z toho důvodu jsem hrdá na to, že jím můžu být!” — Sally Ride

Dnešní mladá generace žen nezůstává jen na Zemi. Skoro 40 let poté, co se první Američanka — Sally Ride — vypravila do vesmíru, se 19letá Američanka Alyssa Carsonová neboli “NASA Blueberry” (Borůvka z NASA) snaží uspět jako astronautka. Je jediným člověkem, který kdy dokončil všechny vesmírné kempy, včetně těch v Turecku a Kanadě, a již odmala se chystá do vesmíru.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Captain Zoya (@captainzoya)

Ale nejsou to jen ženy, které cestují samy, co se zapíší do dějin. V lednu 2021 posádku složenou jen z žen přivítal dav lidí po tom, co přistály s letadlem od Air India v Bengaluru v Indii. Zrovna dokončily nejdelší přímý komerční let v historii létání na Zemi. Byl jím let ze San Francisca do Bengaluru o vzdálenosti skoro 14 000 km a s 13,5 hodinami mezi časovými pásmy.

Sice pomalu, ale jistě se ženy začínají prosazovat v našich dějinách. Tyto ženy našly motivaci u těch, co přišly před nimi, a budou inspirací těm, kteří přijdou po nich.

Březen 2021 je měsícem historie žen. Na jeho počest budeme publikovat rozhovory a podrobné články o inspirativních ženách, o kterých si myslíme, že byste měli vědět více. Další příběhy plné inspirace najdete na Kiwi.com Stories.

Podobné články