Vilnius: prohlídka města na míru

Vilnius: prohlídka města na míru

Destinace

Autorem je

Autorem je |

Během naší hry na sociálních sítích „Kam dál“ zkombinovali uživatelé naše doporučení s vlastními tipy, a sestavili si tak prohlídku hlavního litevského města Vilniusu na míru.

Vilnius je zajímavé město a zároveň perfektní místo pro zakončení našeho putování Kam dál. Můžete tu obdivovat historickou architekturu Starého města zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO, ale také poznat hravější tvář Vilniusu.

Staré město

Vilnius Cathedral in the late-afternoon sunKatedrála svatého Stanislava je se svou zvonicí oddělenou od hlavní budovy poněkud netradiční — Shutterstock

Prohlídku začneme u Katedrály svatého Stanislava a svatého Vladislava, která nevypadá tak úplně jako katedrála. Díky klasicistním sloupům, které lemují celou katedrálu a připomínají architekturu antického Řecka, absenci věže a zvonici, která stojí opodál hlavní budovy, jde o jednu z nejnetradičnějších katedrál v Evropě. Výjimečnou atmosféru tohoto místa ještě podtrhuje rozlehlé náměstí plné lidí a obklopené zelení.

Ve zbytku Starého města, jednoho z nejzachovalejších městských center v Evropě, najdete tradiční pastelově barevné domy s červenou střechou a venkovní kavárny. V labyrintu úzkých uliček narazíte na malinké krámky se šperky, místními pokrmy, oblečením a dalším zbožím. Také můžete zavítat do jednoho z barů prodávajících řemeslné pivo nebo do nějaké místní restaurace a po dlouhém dni objevování města doplnit energii.

Ani noční život vás ve Vilniusu nezklame. Bardakas, což znamená „nepořádek“, je skvělým místem jak pro snídani a kávu, tak pro večerní drinky a zábavu. Šnekutis je řetězec oblíbený mezi studenty a batůžkáři. Má několik podniků, včetně jednoho na Starém městě, ve kterých prodává skvělé místní pivo za dobré ceny a chutné a levné litevské jídlo. Nebo vyzkoušejte Alaus Biblioteka, podnik naplno oddaný konceptu pivní knihovny, kde si zaměstnanci říkají knihovníci. Pokud si z obsáhlé nabídky piv nebude moct vybrat, poproste jednoho z knihovníků, aby vám přinesl pár vzorků na ochutnávku.

Kochejte se

Sign on the border of the Užupis neighborhood in Vilnius„Republika“ Užupis je umělecká čtvrť, která se považuje za útočiště altruistů — Shutterstock

Užijte si den ve Starém městě a pokochejte se nádhernými výhledy. Na výběr máte ze spousty úžasných míst. Můžete vystoupat na vrchol zvonice kostela svatého Jana, který se nachází v severní části, nebo se můžete přes řeku Vilnia vydat na kopec, kde stojí památník Tři kříže ze 17. století a z kterého uvidíte celé město jako na dlani.

Vydejme se teď do čtvrti Užupis, která je srdcem a duší Vilniusu. Tato část města byla vždy známá pro svůj umělecký a nekonformistický způsob života, až se nakonec v roce 1998 prohlásila za nezávislou republiku uvnitř města. Vydala svoji vlastní ústavu, ve které najdete ustanovení, jako „Každý má právo ničemu nerozumět“, „Každý má právo nebýt milován, ale ne bezpodmínečně“, „Každý má právo vtrhnout do věčnosti“ a dalších 38, které usilují o to, aby lidé přijímali sami sebe i ostatní, nesoudili je, starali se o zvířata a byli jeden k druhému milí a ohleduplní.

Živoucí historie

Trakai Island Castle in LithuaniaÚchvatný hrad na ostrově Trakai nedaleko Vilniusu stojí za návštěvu — Shutterstock

Skvělým výletem může být návštěva hradu na ostrově Trakai, který je necelou půlhodinu daleko. Tato mohutná stavba byla vybudována ve 14. století a je obklopená stromy a třpytivou modrou vodou. Uvnitř jsou samá nádvoří, schodiště a hradby a vy si naprosto živě dokážete představit rytíře na koních řítící se přes most k bráně buď z nějakého turnaje, nebo boje.

Pokud nemáte čas na výlety, ale lákají vás hrady, vydejte se na Gediminasův hrad. Stojí přímo ve městě, a pokud se necítíte na výšlap kopce, můžete využít pozemní lanovku. Nachází se zde muzeum s archeologickými nálezy z této oblasti a modely ukazující různé fáze výstavby hradu.

Samotná věž hrála důležitou roli v historii Vilniusu i celé Litvy. Byla vyobrazena na starých mincích, stala se námětem mnoha vlasteneckých lidových písní a v roce 1988 zde byla vyvěšena vlajka země během protisovětského hnutí za nezávislost.

To je na Vilniusu to nejkrásnější. Spousta zajímavých příběhů, které jsou na první pohled skryty a které musíte sami objevit. Malé město v malé zemi, jehož obyvatelé jsou pyšní na svou historii a vítají zvídavé turisty, kteří se o jeho minulosti chtějí dozvědět víc.

Jsme rádi, že jste se k nám přidali.

Doufáme, že jste si naše putování „Kam dál“ užili a že se zase někdy potkáme u dalšího interaktivního dobrodružství. Prozatím dál sledujte @kiwicom247 na Instagramu. Čeká vás tam spousta zábavy, her, inspirace, novinek a skvělých článků o cestování.

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články