Woman looks across harbor in Bari — Shutterstock

Vítejte v jihoitalském regionu Apulie

Inspirace

Autorem je

Autorem je |

Domov trulli, množství úchvatných pláží a malebných vápencových měst

Itálie je vždy dobrá volba. Starobylá města z kamene, mramoru, lány vždyzelených olivovníků a potápění do příjemně teplých vod nebo sjíždění ze svahů Dolomitů… mnozí by souhlasili, že tato jihoevropská země je ideální v kterémkoli ročním období, a tedy i pro last-minute dovolenou.

I přesto, že jde o tenký kousek pevniny, je od začátku až do konce zcela různorodý a žádné dvě oblasti v něm nikdy nejsou stejné. Pro tuto sezónu se zaměříme jen na jednu z nich a představíme vám krásy Apulie.

Vítejte v Apulii, na patě italské boty

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Apulie se nachází na jihovýchodní špičce poloostrova, kterému se také říká „pata italské boty“. Tento region úzce souvisí s vodou, protože ze všech regionů má nejdelší pobřeží. To se také projevuje na každodenních aktivitách místních lidí i na jejich stravě, v níž hrají důležitou roli čerstvé mořské plody.

Vzhledem k jejím více než osmi stům kilometrů pobřeží není žádný problém najít v Apulii krásné pláže. Někdy bývají poněkud hustěji zalidněné, ale i tak je pravděpodobné, že se vám podaří najít si nějaké místo jen pro sebe. Na výběr máte Jaderské moře na jedné straně a Jónské moře na té druhé. I přes svou popularitu mezi turisty si uchovala pověst regionu poněkud neobjeveného a poklidnějšího než mnohá jiná místa v Itálii.

Město Locorotondo každoročně pořádá soutěž o nejlépe vyzdobený balkonMěsto Locorotondo každoročně pořádá soutěž o nejlépe vyzdobený balkon — Shutterstock

Léta v Apulii jsou prosycena vůní borovic, pelargonií, květin a množstvím jiných vůní, které se linou po celé zemi a tvoří opojnou směsici. Město Locorotondo každoročně pořádá soutěž Balconi Fioriti, jejíž účastníci zdobí své balkony květinami (nejoblíbenější bývají pelargonie) a získávají ceny za nejlépe vypadající výstavku květin.

Přistání v Bari a Brindisi

Tradiční modré rybářské čluny. Na pozadí Teatro MargheritaTradiční modré rybářské čluny. Na pozadí Teatro Margherita — Shutterstock

Jestliže do Apulie poletíte letadlem, pravděpodobně přistanete v Bari nebo v jižněji položeném Brindisi. Tato dvě přístavní města bývají poněkud podceňována, ale když už v té oblasti budete, udělejte si trochu času a prozkoumejte je — možná budete příjemně překvapeni, co všechno mohou nabídnout.

Hlavní město Apulie, Bari, je jedním z nejrušnějších přístavů v Evropě. Má spojení s různými kouty Středozemního moře. Na své poznávací cestě pravděpodobně nebudete chtít vynechat středověké Staré město, italsky Bari Vecchia, soustředěné na malém výběžku země s výhledem na moře. Sestává z malých uliček, kde se v líném odpoledni můžete bavit ztrácením se mezi bohatě zdobenými svatyněmi, jimiž je tato oblast proslulá.

Vystupte z tohoto bludiště přímo na městskou promenádu, protože Bari je koneckonců pobřežní město. Projdete se podél přístavu s tradičními modrými rybářskými čluny a pamětihodnostmi, jako je divadlo Teatro Margherita nebo obranná pevnůstka Sant’Antonio Fortino pocházející z 11. století.

Brindisi, rozsahem asi tak třetinový jižní soused Bari, leží poblíž konce paty. Je sice menší, avšak ne méně atraktivní. Jeho pravděpodobně nejvýraznější stavbou je Castello Alfonsino di Brindisi, která je přímo na nábřeží a nabízí úchvatné výhledy na přístav a na moře. Vzhledem k tomu, že jde o město přístavní, můžete tam očekávat množství čerstvých mořských ryb a plodů moře, přičemž Italové jsou také známi svou silnou kávou, sladkostmi a samozřejmě zmrzlinou. Brindisi v tomto ohledu není žádnou výjimkou.

Jestliže se rozhodnete zůstat v Bari nebo v Brindisi několik hodin, celý dlouhý víkend, nebo třeba nebudete chtít odjet vůbec, obě města jsou vynikající základnou k prozkoumávání zbytku regionu Apulie.

Na průzkumu Salenta a nejjižnějšího výběžku Apulie

Polignano a Mare patří k nejfotogeničtějším italským městůmPolignano a Mare patří k nejfotogeničtějším italským městům — Shutterstock

Jak jsme už zmínili, pobřeží Apulie má úchvatné pláže. Malé pobřežní městečko Polignano a Mare patří k nejfotogeničtějším italským přímořským městům. Je usazeno na vysokém útesu s přístupem k moři a podle jedné báje bylo kdysi součástí Řecka, ale oddělilo se a stalo se součástí Itálie.

Jestliže chcete odpočívat, a přitom se zároveň poohlédnout po něčem poněkud neobvyklejším, vydejte se do Grotta della Poesia („jeskyně poezie“), což je přírodní plavecký bazén usazený v krasovém útesu. Platí se tam malý poplatek za vstup, ale možná že za odpoledne strávené skákáním z pětimetrové výšky do obrovského závrtu naplněného azurově modrými vodami stojí za to jej zaplatit.

Pobřeží poloostrova Salento je poseto plážemi: písčité pláže, oblázkové pláže, městské pláže, pláže v přírodních parcích, pláže s dunami vysokými několik metrů, pláže s tak plytkou vodou, že trvá několik minut chůze, než si můžete opravdu zaplavat… představte si jakoukoli možnou pláž, a i tu tam pravděpodobně najdete.

Historické město Lecce je poblíž zeměpisného středu provincie Salento a je jejím hlavním městem. Pro jeho barokní architekturu, nádherné památky a fresky se mu říká Florencie jihu. Lecce se proslavilo druhem kamene, měkkým snadno zpracovatelným druhem vápence, který se nachází jen v jižní Itálii poblíž města samého.

Tradice trulli a místní architektura

Trullo je typ příbytku, který je v Apulii tradicíTrullo je typ tradičního příbytku v Apulii — Shutterstock

Zanecháme-li za sebou nepřeberné vizuální dojmy z Lecce, venkov regionu nám nabídne své vlastní unikátní klenoty.

Masserias jsou tradiční obílené selské usedlosti nabízející ubytování na různé úrovni. Tyto domy se nacházejí na celém území regionu a nabízejí ubytovací služby od základní úrovně až po luxus, přičemž zároveň poskytují pohled do místního stylu života a tradic, například formou ochutnávání místních výrobků a vaření dle místní kuchyně.

Dalším typem tradiční obytné výstavby v Apulii je trullo. Je to vápencová chalupa se zahrocenou střechou tradičně tvaru kupole nebo jehlanu a obyčejně na ní bývá namalován nějaký symbol, častokrát astrologického nebo náboženského významu. Tyto příbytky mají tradici několika staletí, a ačkoli jsou rozesety po celém regionu, většinu z nich — a ty nejlépe zachované — lze spatřit v městečku Alberobello (UNESCO).

Apulie je vynikající volbou v kteroukoli roční dobu

Apulie by mohla být prostě vynikající volbou na rychlou evropskou dovolenou kdykoli během rokuApulie by mohla být vynikající volbou na rychlou evropskou dovolenou kdykoli během roku —Shutterstock

Vzhledem k tomu, že zimní teploty se pohybují kolem 10 °C a téměř nikdy tam nepadá sníh, mohla by být Apulie vynikající volbou na rychlou evropskou dovolenou kdykoli během roku. Kiwi.com nabízí lety, i od nízkonákladových společností, za vynikající ceny, a to i když se rozhodnete pro dovolenou na poslední chvíli.

Navštivte Kiwi.com Stories, kde najdete další inspirace na cesty.

Podobné články