Vyrazte za vlnami do Nikaraguy! Kompletní průvodce levným surfováním

Vyrazte za vlnami do Nikaraguy! Kompletní průvodce levným surfováním

Destinace

Autorem je

Autorem je |

Nádherné nikaragujské pláže jsou jako dělané pro surfování. Pokud se tam chystáte, možná vás zajímají obecné informace. Jaké je tam počasí, kolik budete potřebovat peněz, kde budete bydlet, co budete jíst a pít a čím se zabavíte… To všechno se dočtete v našem článku

Kdy do Nikaraguy vyrazit

Close-up of man surfing — Getty ImagesTermín vaší cesty do Nikaraguy by se měl odvíjet od toho, kolik máte zkušeností se surfováním – Getty Images

Termín vaší cesty by se měl odvíjet od toho, co vás láká a kolik máte zkušeností. Ti nejzkušenější surfaři vyhledávají období dešťů, které trvá od dubna do září. Jsou totiž větší vlny a zároveň není turistická sezóna, takže nezaplatí tolik jako jindy v roce.

Pokud teprve začínáte nebo ještě nemáte tolik zkušeností, nejlepší čas pro návštěvu Nikaraguy bude mezi listopadem a dubnem. Vlny jsou menší a počasí teplejší, takže pokud si budete chtít odpočinout od vody, máte větší šanci, že bude hezky.

Rozpočet

Pojďme se podívat, kolik vás bude low-costová surfařská dovolená v Nikaragui přibližně stát (v amerických dolarech).

Hostel: 7–30 USD za noc

Nabídka ubytování (jak si později ukážeme) je obrovská, ale pokud chcete ušetřit, máte na výběr ze spousty hostelů.

Pronájem prkna: 10–20 USD na den

Na spoustě míst vám pronajmou prkno na týden, a přitom zaplatíte jen za šest dní. Nezkušení surfaři by ale měli zpozornět. Všude platí naprosto pochopitelné pravidlo „když to rozbiješ, tak si to zaplatíš“, takže ze začátku radši nezkoušejte nic extrémního.

Jídlo v místní restauraci: 5 USD

Všude, kam přijdete, na vás čekají čerstvé ryby a mořské plody, ale taky rýže a fazole nebo koblihy.

Místní pivo: 1,30 USD

Po dni stráveném na vlnách se plácněte na pláž a dejte si lahev piva Toña.

Surfařský kemp: 15–270 USD za den

Pokud dáváte přednost balíčkům, můžete využít služeb surfařských kempů, které za jednotnou cenu nabízí všechno od ubytování a půjčení prkna až po jídlo a další aktivity. Ceny se liší podle toho, kde kemp je a jaké služby navíc nabízí (třeba jógu, fitko, drinky nebo výlety). Vy si ale můžete vybrat přesně to, co vyhovuje vám i vaší peněžence. Za chvíli si o tom řekneme víc.

Nejlepší nikaragujské pláže

Playa Maderas

Surfboards on sand at Playa Maderas — Getty ImagesPlaya Maderas potěší hlavně náročné surfaře – Getty Images

Asi 20 minut jízdy autobusem od městečka San Juan del Sur leží pláž Maderas, která bývá hodně rušná. Pro začátečníky je to tu trochu moc agresivní, ale středně pokročilí a pokročilí surfaři si tady pořádně zajezdí. Na pláži je taky restaurace, kde se nejen najíte, ale můžete si tu dokonce půjčit prkno.

Playa Aserradores

V El Viejo, severovýchodně od Chinandegy, je pláž, která je známá svým černým vulkanickým pískem a vlnami El Boom, které jsou jedny z nejdutějších v zemi a lámou se blízko pobřeží. Je to krátká, ale hodně intenzivní jízda!

Playa Popoyo

View over Playa Popoyo — Getty ImagesPlaya Popoyo je skvělá pro všechny surfaře bez ohledu na schopnosti – Getty Images

Popoyo, jedna z nejoblíbenějších středoamerických pláží, je skvělá pro všechny surfaře. Díky kanálům po obou stranách centrální vlnové zóny k ní můžete snadno doplavat a sjíždění vysokých vln je skvělá zábava.

Pokud ale hledáte opravdovou výzvu, vydejte se na Outer Reef, kde jsou jedny z nejtěžších vln v celé Střední Americe. Doporučujeme ji ale jen profíkům.

El Yankee

Nedaleko se nachází oblíbená pláž Playa Hermosa, ale pokud máte rádi adrenalin, nenechte si ujít pláž El Yankee. Tohle místo je obklopené skalnatými kopci a holými chatrčemi. Působí zapomenutým dojmem a je známé zábavnými levotočivými vlnami, na kterých si užijete krátkou, ale vzrušující jízdu. Nezapomeňte si přibalit jídlo a dost vody, protože tady vůbec nic není. To je ale občas vítaná změna, nebo ne?

Puerto Sandino

Group of people sat on beach at Puerto Sandino at sunset — Getty ImagesNa Puerto Sandinu najdete nejdelší vlny v zemi – Getty Images

Pokud navštívíte Miramar, který je na jih od druhého největšího nikaragujského města Leónu, zajděte na pláž Puerto Sandino. Čekají tu na vás až 500 metrů dlouhé vlny.

Lekce surfování pro začátečníky

Woman with surfboard on beach — Getty ImagesChcete se naučit surfovat? Ubytujte se v kempu – Getty Images

Pokud jste začátečníci a potřebujete se naučit surfovat, je pro vás ideální surfařský kemp. Kromě lekcí vás tam čekají lidi, kteří se věnují tomu co vy. Uděláte si nové přátele, se kterými budete trávit čas a sdílet svůj pokrok. Když začínáte, vždycky je jednodušší najít někoho na své úrovni. Můžete totiž padat a ztrapňovat se společně.

Pokud se na lekce chystáte sami, stojí zhruba 30–40 dolarů za dvě hodiny. Obvykle je v ceně půjčení prkna na zbytek dne, abyste se mohli zdokonalit v tom, co jste se naučili.

Kde se v Nikaragui ubytovat

Surfařské kempy

Mezi ty levnější surfařské kempy patří místa jako SOLID Surf Camp Nicaragua. Postel ve společném pokoji stojí 15 dolarů za noc, ale můžete si připlatit za jídlo, aktivity, půjčení prkna a drinky během happy hour zdarma. Super je, že při rezervaci přesně víte, co a za kolik dostanete. Navíc můžete pomoct místní komunitě tím, že se zapojíte do některého z dobrovolnických programů tábora.

Rapture poblíž Playa Maderas stojí trochu víc. Noc ve společném pokoji vás vyjde na 40 dolarů a v soukromém pokoji pro 2 na 120 dolarů. V ceně je doprava na nedaleké pláže a večerní párty v krásném prostředí.

Popoyo Surf Lodge je ještě o trochu dražší a ceny se odvíjejí od počtu lidí. Čtyřčlenná skupina zaplatí mezi 170 a 270 dolary za noc. V ceně budete mít všechno, co si můžete přát, jako je transfer z letiště, tři jídla denně, neomezené surfování, návštěva místních horkých pramenů, výlety lodí, večírky a vyjížďky do okolní přírody.

Hostely

Dáváte spíš přednost obyčejným hostelům? Ani o ty tu není nouze. V oblíbeném městečku surfařů San Juan del Sur jich najdete hromadu. Ceny za noc ve společné ložnici začínají na 10 dolarech a v soukromém pokoji na 30 dolarech.

Pokud dáváte přednost většímu městu a nevadí vám dojíždět každý den na pláž, hostely v Leónu začínají na 7 dolarech za společný a 25 dolarech za soukromý pokoj.

Jak se kam dostanete

Bus in rural Nicaragua — Getty Images Doprava v Nikaragui je levná a připravená na turisty mířící na pláž – Getty Images

Pokud se ubytujete v surfařském kempu, možná budete mít cestu z letiště a zpátky v ceně. V opačném případě jezdí z hlavního města Managuy na severní pobřeží Tichého oceánu autobusy. Cesta trvá asi dvě a půl hodiny a stojí zhruba 15 dolarů. Autobusy jezdí ale jen třikrát týdně, takže si cestu dobře naplánujte, nebo si dejte den dva v Manague. Určitě se nebudete nudit!

Autobusy na jih do San Juanu del Sur jedou zhruba tři hodiny a stojí asi 2 dolary.

Pobřeží Atlantického oceánu u surfařů není tak oblíbené, ale třeba na Corn Islands si určitě zajezdíte. Připravte se ale na osmihodinovou jízdu autobusem a desetihodinovou jízdu trajektem. Cesta vás vyjde na 20 dolarů.

Další aktivity v Nikaragui

Woman on beach with snorkel — Getty ImagesV Nikaragui můžete vyzkoušet spoustu dalších vodních aktivit – Getty Images

Jak jsme už psali, surfařské kempy většinou nabízejí spoustu aktivit jako součást balíčku, nebo za příplatek.

Můžete se vydat na půldenní nebo celodenní výlet lodí, kde si užijete paddleboarding, rybaření nebo šnorchlování. Kdyby vás společnost druhých nelákala a chtěli jste vyrazit sami, počítejte s tím, že zaplatíte zhruba 25 dolarů za půldenní a 40 dolarů za celodenní výlet.

Večery budete pravděpodobně často trávit v plážových barech, kde se seznámíte s dalšími lidmi, kteří sem přicestovali. Nečekejte tu divoké celonoční pařby. Jde spíš o relax, poslouchání hudby a pozorování západu slunce nad mořem s koktejlem v ruce.

Rainforst dirt path in Nicaragua — Getty ImagesNikaragujské deštné pralesy prostě musíte vidět – Getty Images

Láká vás spíš vnitrozemí? Je spousta firem, které se specializují na výlety do deštných pralesů. Můžete vyrazit na den nebo klidně až na týden. Uvidíte mokřady, džungli, bažiny a hory a taky spoustu divokých zvířat, třeba papoušky, orly, opice, krokodýly a možná i pumy, jaguáry nebo oceloty.

To byl náš průvodce surfováním v Nikaragui. Ať si z našeho článku vyberete cokoli, čeká vás nezapomenutelný zážitek.

Zajímají vás další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.

Podobné články