Zajímavá fakta o jazycích světa

Zajímavá fakta o jazycích světa

Zajímavosti

Autorem je a

Autorem je a |

Nejdelší abeceda? Nejčastější písmeno v angličtině? A co je to dord?

Jazyky jsou fascinující — zábavné, hravé a velmi složité. V dnešním světě je nesnadné obejít se bez užívání jazyka, ať už na sociálních médiích, v práci nebo na cestách. Tady je náš výběr zajímavých faktů o jazycích, o kterých jste možná ještě nikdy neslyšeli.

1. Papua New Guinea má největší počet užívaných jazyků

Velká část populace Papuy Nové Guiney žije v hornatém vnitrozemí země Velká část populace Papuy Nové Guiney žije v hornatém vnitrozemí země — Shutterstock

V dnešním světe se mluví 7 000 jazyky, z nichž asi tak 840 se užívá jen v jedné jediné zemi — Papuy Nové Guiney. Následuje Indonésie se svými sedmi sty jazyků a na třetím místě je Nigérie s pěti sty třiceti užívanými jazyky.

2. Slovo „dord“ bylo do slovníku anglického jazyka přidáno omylem

Slovo dord bylo kdysi chybou ve slovníku, který je dnes znám pod názvem Merriam-Webster. Toto fantomové slovo bylo do slovníku přidáno nedopatřením roku 1934 a definováno jako synonymum pro hustotu užívané ve fyzice nebo chemii:

dord (dôrd), podst. jm., fyz. a chem., hustota

Začalo existovat po dezinterpretaci lístku šéfredaktora, kde se psalo „D or d, cont./density“ („D nebo d, kont./hustota“), jehož první část byla omylem vzata za souvislé slovo. Redaktoři slovníku si tohoto fantomového slova povšimli už roku 1939, ale zcela odstraněno bylo až roku 1947.

3. Na světě je přibližně 300 znakových jazyků.

Věděli jste, že americký znakový jazyk je potomkem starého francouzského znakového jazyka?Věděli jste, že americký znakový jazyk je potomkem starého francouzského znakového jazyka? — Shutterstock

Dnes je na světě v užívání přibližně 300 znakových jazyků. Jejich vývoj je složitý a některé mají své „rodové“ linie. Vedle velkého počtu regionálních znakových jazyků, které byly vytvořeny – například na Srí Lance se v každé škole vyučuje konkrétní verze jejich vlastního znakového jazyka – hlavní dnes široce využívané znakové jazyky lze rozdělit na čtyři hlavní stromy: BANZSL (od starého britského znakového jazyka), dánský, francouzský, a švédský.

Věděli jste, že americký znakový jazyk je potomkem starého francouzského znakového jazyka? Tak teď to víte.

Čím se dorozumívají neslyšící, kteří se scházejí na mezinárodních setkáních jako jsou např. Deaflympics, když chtějí komunikovat? Samozřejmě mezinárodním znakovým jazykem! Tento jazyk, kterému se říká také Gesunto nebo Mezinárodní znakový Pidgin, má přibližně 1 500 gest, která byla rozvíjena a užívána od 70. let 20. století.

4. Khmerština má nejdelší abecedu ze všech jazyků

Khmerská abeceda má 74 písmenKhmerská abeceda má 74 písmen — Shutterstock

Khmerština, oficiální a národní jazyk Kambodži, má 74 písmen, což činí její abecedu nejdelší ze všech na světě. 

Naproti tomu Rotokas se svými 12 písmeny A E G I K O P R S T U V má abecedu nejkratší. Tímto jazykem mluví přibližně 4 000 lidí na ostrově Bougainville na Papuy Nové Guiney.

5. Slovo „synonymum“ nemá synonymum

Prostě ho nemá.

6. Největší počet rodilých mluvčích má čínština

Mluvčích čínštiny a jejích variací je přibližně 1,3 miliardyMluvčích čínštiny a jejích variací je přibližně 1,3 miliardy — Shutterstock

Angličtina by mohla být nejrozšířenějším jazykem světa, když započítáme rodilé i nerodilé mluvčí, když však jde o to spočítat jen rodilé mluvčí, na vrcholu by byla čínština. Podle časopisu Ethnologue je dnes na světě více než 1,3 miliardy mluvčích čínštiny a jejích variací. 

Po čínštině následuje španělština s téměř jednou miliardou. Angličtina se na seznamu objevuje jako třetí, protože celosvětově má jen o málo méně než 400 milionů mluvčích (další jedna miliarda jí mluví jako svým druhým jazykem).

7. Nejčastějším písmenem v angličtině je „e“

Nejméně používaným písmenem v angličtině je „z“ Nejméně používaným písmenem v angličtině je „z“ — Shutterstock

Písmeno „e“, mající podle analýz textů podíl 13 procent, je nejpoužívanějším písmenem v anglickém jazyce. Skutečností je, že v řadě jazyků včetně mnoha evropských je jedním z nejpoužívanějších písmen. Na druhém místě je písmeno „t“ s podílem 9,1 procenta a třetí je „a“ s podílem 8,2 procenta.

Podívejme se na písmena ve slovnících: i tam je „e“ nejčastějším písmenem, a to s frekvencí 11 procent. Po něm následují „s“, „i“ a „a“ s podíly 8,7 procenta, 8,6 procenta a 7,8 procenta, v uvedeném pořadí.

Naproti tomu písmena „j“, „q“, „x“, a „z“ jsou na stupnici podle frekvence zcela na dně, přičemž „z“ bylo použito jen v 0,074 procenta případů.

Pokud jde o první písmena v textech, největší počet slov začíná na „t“, po němž následují „o“ a „i“. Jestliže bychom analyzovali frekvenci písmen ve slovech uvedených ve slovnících, nejčastějším počátečním písmenem by bylo „s“, po němž by následovaly „p“, „c“, and „a“.

8. Japonština je nejrychlejší jazyk na světě 

Japonci mluví nejrychleji Japonci mluví nejrychleji — Shutterstock

Rychlost jazyka se měří počtem slabik vyslovených za jednu sekundu nebo minutu. Nejrychlejším jazykem, který studie identifikovala, má být japonština, jejíž mluvčí svými ústy vydávají slabiky závratnou rychlostí přes 7,84 za sekundu. Zkuste si během deseti sekund desetkrát říci „metyldihydromorfin“, abyste si dovedli představit, jak rychle to vlastně je! 

Na opačné straně stupnice jsou, mandarínština a němčina, dva z nejpomaleji mluvených jazyků, vlekoucí se pohodlným tempem 5,18 a 5,97 slabik za sekundu.

9. Jazyk s největším počtem slov je…

…v podstatě neznámý. Angličtina je pravděpodobně někde poblíž vrcholu žebříčku podle počtu slov z důvodu historických vlivů z jiných jazyků jako je holandština, latina, a francouzština a také proto, že jde o široce užívaný mezinárodní jazyk.

Když však spočítáme slova ve slovníku, jazykem s největším počtem slov je najednou korejština — abychom byli přesnější, je jich 1,1 milionu. Následuje portugalština s nějakými 820 000 slov a finština s přibližně 800 000 slov. Angličtina je na sedmém místě s přibližně 520 000 slov.

10. Shakespeare vytvořil 1 700 nových slov

Shakespeare vynalézal slova jako „kissing“ a „manager“Shakespeare vynalézal slova jako „kissing“ a „manager“ — Shutterstock

Literární génius Shakespearův je dobře známý, ale věděli jste, že tento Bard zavedl do angličtiny více než 1 700 slov?

Pravděpodobně na mnohá tato nová slova přišel sám, ať už kombinováním slov, tvorbou sloves z podstatných jmen, užíváním přípon a předpon a dalšími lingvistickými technikami. Nemůžeme je tady všechna uvádět, ale tady máte alespoň několik z těch, která jsou mu přisuzována: „gossip“, „kissing“, „manager“, „skim milk“, a „undress“.

11. Papež píše tweety v devíti jazycích

Papež bydlí ve Vatikánu Papež bydlí ve Vatikánu — Shutterstock

Současná hlava katolické církve, Papež František, zná určitý počet jazyků. Píše tweety v několika jazycích: mimo jiné španělsky, anglicky, italsky, portugalsky, polsky, latinsky, francouzsky, německy a arabsky.

12. Jaký je rekordní počet jazyků, kterými kdy mluvil jeden člověk?

Světový rekord patří v Libérii narozenému libanonskému polyglotovi Ziadovi Youssefovi Fazovi, který prohlašuje, že hovoří padesáti devíti jazyky. Na nějakou dobu se dokonce dostal do Guinnessovy knihy světových rekordů. Je však nejasné nakolik těmito jazyky opravdu umí mluvit.

K jazykům, v nichž se dorozumívá, patří mimo jiné albánština, amharština, arabština, arménština, ázerbájdžánština, bengálština, bulharština, barmština, kantonština, kyperština, čeština, dánština, holandština, dzongkha / bhútánština, angličtina, fidžijština, finština, francouzština, němčina, řečtina, hebrejština, hindština, maďarština, islandština, indonéština, italština, japonština, korejština, kyrgyzština, laoština, malagaština, malajština, maltština, mandarínština, mongolština, nepálština, norština, paštunština, papiamento, perština, polština, portugalština, rumunština, ruština, samojština, srbochorvatština, šanghajština, singapurská angličtina, sinhálština, španělština, standardní tibetština, svahilština, švédština, tádžičtina, thajština, turečtina, urdština, uzbečtina, vietnamština.

Líbil se Vám tento článek? Více si můžete přečíst na Kiwi.com Stories.

Podobné články