Zajímavosti o vlajkách

Zajímavosti

Autorem je

Autorem je |

Pojďme si promluvit na téma vexilologie.

Na to jak jednoduchou záležitostí vlajky jsou, můžou být docela nebezpečné: historicky zatížené, rozdělující, představující útlak, imperialismus nebo nacionalismus. Ale můžou být také symbolem hrdosti, nezávislosti nebo obrození. Pojďme se podívat na řadu vlajek z celého světa a ukázat si, jaké podivnosti je možné vztyčit na stožár.

Technické detaily

Pestrobarevné chatky na pláži Brighton v Melbourne — jedna s motivem australské vlajkyPestrobarevné chatky na pláži Brighton v Melbourne — jedna s motivem australské vlajky — Shutterstock

Na začátek trochu terminologie. Už jsme se zmínili o vexilologii: to je slovy běžných smrtelníků studium vlajek. Existují ale i zvláštní názvy pro běžné motivy, které se na vlajkách objevují.

Hlavní plocha se označuje jako list (nebo také pole). Popíšeme si i další prvky, ale zatím můžeme říct, že například vlajka Austrálie má modrý list, zatímco třeba turecká vlajka červený.

Kapitol Spojených států amerických s vlajkou USA ve Washingtonu D.C.Kapitol Spojených států amerických s vlajkou USA ve Washingtonu D.C. — Shutterstock

V horní části pole se může nacházet kanton – motiv v levém horním rohu: 50 hvězd představujících státy USA na poli se třinácti pruhy, Union Jack na vlajce Nového Zélandu, slunce na vlajce Uruguaye. Vlajku může tvořit kříž – skandinávský (Švédsko, Finsko), svatojiřský (Gruzie, Anglie), ondřejský (Skotsko, Jamajka) nebo řecký (překvapivě Švýcarsko).

Některé vlajky nemají barevný list; mohou být například tvořeny svislými nebo vodorovnými pruhy. Tyto pruhy mohou být vodorovné (Německo, Rusko) nebo svislé (Irsko, Francie).

Vlajky se dají dělit i jinými způsoby. Například šikmé dělení nacházíme na vlajkách Trinidadu a Tobaga nebo Konžské demokratické republiky. Anebo můžeme přidat klín: trojúhelník vstupující na list z levé strany, jako je tomu u vlajky České republiky nebo Filipín.

Vlajka Ghany na pobřežním útesu v Temě poblíž AkkryVlajka Ghany na pobřežním útesu v Temě poblíž Akkry — Shutterstock

Možná vás zaujme vlajka se čtvrceným listem (Panama), vidlicí (Jihoafrická republika) nebo lemem (Grenada).

A nakonec můžeme přidat ještě něco navrch. Tyto přidané prvky se v odborné terminologii označují jako břemeno. Může jít o erbovní znamení, například o státní znak (Mexiko), o emblém jakým je například hvězda (Ghana), pták (Zambie) nebo třeba kanadský javorový list.

To bychom měli terminologii. Pojďme dál…

Návrat v čase

Slavný starý přístav Nyhavn ve středu Kodaně v Dánsku s dánskou vlajkou v popředíSlavný starý přístav Nyhavn ve středu Kodaně v Dánsku s dánskou vlajkou v popředí — Shutterstock

Nejstarší nepřetržitě používanou národní vlajkou je vlajka Dánska. Tyto prvky je velmi obtížné formalizovat – návrhy a rozměry vlajek doznávají během staletí drobné změny, což vyvolává debaty o tom, co je ještě možné považovat za „stejný návrh“ a co už ne. A nedostatek historických záznamů s vyjasněním těchto otázek nijak nepomáhá.

Nicméně Guinnessova kniha rekordů uznává dánskou vlajku, takzvaný Dannebrog, čili dánské plátno, za nejstarší. Její používání je potvrzené od roku 1625, přičemž s drobnými obměnami se (podle některých zdrojů) dostáváme až do roku 1219.

Hvězdné oči

Brazilská vlajka vlající ve větru před horou Dois Irmãos (Dva bratři) na pláži Ipanema v Rio de JaneiruBrazilská vlajka vlající ve větru před horou Dois Irmãos (Dva bratři) na pláži Ipanema v Rio de Janeiru — Shutterstock

Na spoustě vlajek najdeme hvězdy. Co ale představují? Inu v některých případech symbolizují opravdové hvězdy na obloze. Na vlajce Nového Zélandu jsou čtyři hvězdy představující souhvězdí Jižního kříže. Australská vlajka toto souhvězdí symbolizuje pěti hvězdami a přidává ještě další, větší hvězdu se sedmi cípy, známou jako Hvězda federace.

Brazilská vlajka je mnohem složitější. Rozmístění hvězd odpovídá devíti souhvězdím pozorovatelným nad Rio de Janeirem, přičemž každá z 27 hvězd je zároveň symbolem jednoho z brazilských spolkových států. Je to obdivuhodné dílo, v němž modrý kruh uprostřed představuje noční oblohu a bílý pruh rovník.

Pak jsou tu hvězdy coby symboly. Čínská vlajka má pět hvězd. Největší z nich představuje Komunistickou stranu Číny, zatímco čtyři menší hvězdy po jejím boku odpovídají čtyřem společenským třídám, o kterých se zmiňuje Mao Ce-tung: dělníci, rolníci, malá buržoazie a národní buržoazie.

Vlajka Panamy vztyčená na stožáruVlajka Panamy vztyčená na stožáru — Shutterstock

Vlajku Bosny a Hercegoviny protíná řada hvězd, která na obou koncích přesahuje okraj pole, takže krajní hvězdy jsou vidět jen z poloviny; jejich počet je tak považován za nekonečný a vlajkou jakoby procházejí. Na panamské vlajce jsou hvězdy dvě, jedna červená a jedna modrá. Údajně představují opoziční politické strany. Bílá barva jejich pozadí má symbolizovat mír, který působení těchto stran provází. Na některých vlajkách je jedna hvězda představující často ideje jako naději, vedení, nezávislost nebo solidaritu.

Na tvaru záleží

Švýcarská vlajka, za kterou se rozkládá vrchol Mönchu v horském masivu Jungfrau v bernském regionu Švýcarských AlpŠvýcarská vlajka, za kterou se rozkládá vrchol Mönchu v horském masivu Jungfrau v bernském regionu Švýcarských Alp — Shutterstock

Většina vlajek je obdélníkových, ale existuje několik výjimek. Vlajky Švýcarska a Městského státu Vatikán jsou dokonale čtvercové, zatímco vlajka Nepálu má pět stran – tvoří ji dva pravoúhlé trojúhelníky položené nad sebou.

Je několik dalších vlajek s neobvyklým poměrem stran, jako třeba vlajka Kataru, jejíž délka více než dvaapůlkrát přesahuje šířku, nebo vlajka Toga, která má velmi specifický poměr stran 2:3,23607 – poměr takzvaného zlatého obdélníku.

Symbol národa

Vlajka Jižní Koreje vlající v Bukchon Hanok Village v Soulu v Jižní KorejiVlajka Jižní Koreje vlající v Bukchon Hanok Village v Soulu v Jižní Koreji — Shutterstock

Navrhujete vlajku. Co přidáte? Hvězdy jsou pěkné, ale to už tu bylo. Potřebujete něco jiného. Co třeba váš národní emblém? Dá se najít pár neobvyklých příkladů.

Už jsme zmínili slavný kanadský javorový list. Ten se vyjímá ve středu vlajky coby výstižně smělý a přitom nevinný symbol, který se po právu stal ikonou kanadského národa.

Ne už tak nevinná, zato neméně smělá je vlajka Mosambiku se siluetou zkřížené motyky a útočné pušky AK-47, doplněnou otevřenou knihou a žlutou pěticípou hvězdou. Jedná se o symboly zemědělství, ostražitosti, vzdělání a marxismu.

Elegantní vlajka Jižní Koreje má ve svém středu modro-červený symbol jin a jang, takzvaný tchäguk, který představuje univerzální rovnováhu. Čtyři trigramy kolem něj symbolizují klasické čtyři živly – vzduch, oheň, vodu a zemi.

Libanonská vlajka v pevnosti Byblos ve stejnojmenném libanonském městěLibanonská vlajka v pevnosti Byblos ve stejnojmenném libanonském městě — Shutterstock

Na několika vlajkách jsou draci. Bhútánská vlajka zobrazuje draka označovaného jako Druk, což znamená „drak hromu“, který vlajku diagonálně rozděluje na dvě části. Wales zase na své vlajce oslavuje červeného draka (velšsky „Y Ddraig Goch“) – tvora, který se objevuje v řadě velšských mýtů a legend a který byl symbolem krále Cadwaladra. Ten panoval přibližně v letech 655 až 682 n. l. a ve velšské kultuře má roli vykupitele.

Na vlajce Libanonu je silueta cedru. O libanonském cedru se několikrát zmiňuje Tanach, Izajáš ho použil jako metaforu pro pýchu světa, Mojžíš ho přikázal používat při léčbě malomocenství a král Šalomoun použil cedrové dřevo k stavbě Chrámu v Jeruzalémě.

Regionální hrdost

Vlajka Sicílie vlající ve větruVlajka Sicílie vlající ve větru — Shutterstock

Samozřejmě, že na světě existují stovky, tisíce (nebo snad milióny?) dalších vlajek: vlajky regionů, měst, teritorií, ostrovů, dokonce míst, která dosud oficiálně nebyla uznána. Co o nich říci?

Dva ostrovy, ostrov Man a Sicílie, sdílí jeden neobvyklý symbol – takzvaný triskelion. Tři ohnuté lidské nohy vycházející ze středového bodu se jako symbol poprvé objevily na sicilských mincích už v roce 382 př. n. l. Později se dostaly do spojení s ostrovem Man, když se na začátku 14. století staly znakem manských králů.

Vlajka belgických Antverp vypadá jako šachovnice s migrénou – skládá se ze 24 čtverců umístěných ve čtyřech řadách a šesti sloupcích počínaje bílými čtverci v pravém horním a levém dolním rohu; v diagonálním směru ji tvoří řady modrých, žlutých, červených a bílých čtverců.

Vlajky Kalifornie a USA na pozadí oblohy bez mráčkuVlajky Kalifornie a USA na pozadí oblohy bez mráčku — Shutterstock

Vlajky států a teritorií USA jsou často podivuhodné. Například vlajka Guamu vypadá jako levné tričko – palma, pláž a jachta se slovem GUAM vyvedeným v červené. Na notoricky známé vlajce Kalifornie je vyobrazený medvěd. Vlajka Colorada připomíná odznak nějakého průměrného středoamerického fotbalového týmu. Vlajka Oregonu má na každé straně jiný obrázek. A Maryland? To jako vážně? Jak proboha mohlo vzniknout něco takového?

Čtvrť Khoroshevo-Mnevniki v severozápadní Moskvě má na své vlajce bizarní postavičku bobra, jakou byste mohli nakreslit, kdybyste ze vzhledu skutečného bobra znali jenom zuby a k tomu neměli moc výtvarného talentu. Vážně, najděte si ji na Googlu. Pak se sem vraťte. Drniš v Chorvatsku má ve znaku chlapíka (svatého Rocha), který ukazuje svoji poraněnou nohu psovi. Psovi s tlamou plnou chleba. Švédský kraj Västerbotten vyobrazuje vlněný vánoční svetr. Najděte si přehled vlajek ruských regionů – objevíte lvouna, žebřík, sjetou krávu s korunou, něco jako kostičku lega a medvěda, který štěpí atom.

Když to shrneme, lze se předpokládat, že prakticky každý nápad, který kdy někoho napadl, se dostal na nějakou vlajku.

Chcete další články o cestování? Navštivte Kiwi.com Stories.