10 érdekes tény Dél-Amerikáról

Érdekességek

és

és |

Mennyit tudsz Dél-Amerika történelméről, földrajzáról, kultúrájáról, társadalmáról és hatásairól? Többet fogsz tudni, ha elolvasod ezt a 10 érdekes tényt

A lelkes világutazók által kedvelt úti célokkal teli kontinens, Dél-Amerika elsősorban természeti szépsége, kulturális sokszínűsége és vad bulijai miatt vonzó (rád nézek, Brazília). De vajon mennyit tudsz valójában erről a helyről? Milyen földrajzi és ember alkotta szélsőségei vannak például? Hány országgal határos a legnagyobb ország? Melyik országban nincs McDonald’s étterem? Lesd meg ezt a 10 érdekes és szórakoztató tényt Dél-Amerikáról, hogy megtudd a válaszokat.

Paraguayban nem szokás ajtócsengőt használni

Paraguayban a legtöbb házban nincs csengő; ehelyett a látogatók gyorsan, néhány másodpercig tapsolnak a kezükkel, hogy jelezzenek. Ezt sokkal udvariasabbnak tartják, mint az ajtón kopogtatást.

Chilében található a világ második legnagyobb úszómedencéje

Crystal Lagoon, a világ második legnagyobb mesterséges medencéje Chilében - Getty ImagesA Crystal Lagoon 2006 és 2015 között a világ legnagyobb mesterséges medencéje volt — Getty Images


A chilei Crystal Lagoon 80 000 négyzetméterével – ami 64 olimpiai úszómedencének felel meg – a világ második legnagyobb úszómedencéje, és a legnagyobb Dél-Amerikában. A Csendes-óceán mellett fekvő San Alfonso del Mar üdülőhely része. A medence 250 millió liter tengervízzel van feltöltve, és maximális mélysége 35 méter.

A Crystal Lagoon 2006-ban készült el, és kilenc évig ez volt a világ legnagyobb úszómedencéje. Az egyiptomi Citystars Sharm El Sheikh győzte le, amely 16 000 négyzetméterrel nagyobb.

Az Andok a világ leghosszabb kontinentális hegyvonulata

Az Andok a világ leghosszabb szárazföldi hegyvonulata, 7000 km hosszan nyúlik el észak–dél iránybanAz Andok a világ leghosszabb szárazföldi hegyvonulata, 7000 km hosszan nyúlik el észak–dél irányban — Shutterstock

Nagyrészt a Dél-amerikai és a Nazca-lemez tektonikus ütközésének eredményeként az Andok a világ leghosszabb kontinentális hegyvonulata, amely északról délre húzódik Dél-Amerika nyugati oldalán. A hegység 8900 kilométer hosszú, és hét országon keresztül húzódik: Venezuela, Kolumbia, Ecuador, Peru, Bolívia, Chile és Argentína.

Legszélesebb kiterjedésében az Andok 700 kilométer hosszan húzódik nagyjából a 19. szélességi kör mentén délre. Legmagasabb csúcsa, az Aconcagua 6961 méter, ami a világ második legmagasabb hegye.

Bármilyen nagy is az Andok, a hegyvonulat hossza semmi a világ leghosszabb hegyvonulatához, az óceánközi gerinchez képest. Ez egy globális tengerfenéki hegységrendszer, amelynek hossza összesen 65 000 kilométer.

A világ legnagyobb sós síksága Bolíviában található

Fiatal turista a Salar de Uyuniban - Getty ImagesSétára indul a világ legnagyobb természetes tükrén — Getty Images


A szuperlatívusz témánál maradva, Bolívia ad otthont a világ legnagyobb sós síkjának – a Salar de Uyuni területe több mint 10 500 négyzetkilométer. A nedves évszakban gyakorlatilag a világ legnagyobb természetes tükrévé válik, míg a száraz évszakban egy hatalmas, mintegy 10 méter vastag sókéreg.

Dél-Amerikában több száz nyelvet beszélnek

Annak ellenére, hogy mindössze 12 országból és három territóriumból áll, Dél-Amerika a világ egyik nyelvileg legváltozatosabb régiója. A kontinensen mintegy 450 nyelvet beszélnek, többségük őshonos.

Nem meglepő módon a két fő gyarmati nyelv – a spanyol és a portugál – vezeti a listát a legtöbb beszélővel (mindkettőt több mint 200 millióan beszélik Dél-Amerikában). A legfontosabb importált nyelvek közé tartozik az angol (több mint 6 millió beszélő), a német és az olasz (egyenként mintegy 1,3 millió beszélő), a japán és a francia.

Ami az őshonos nyelveket illeti, a quechua a legelterjedtebb (mintegy 8 millióan beszélik), ezt követi a guarani (több mint 6 millióan) és az aymara (közel 2 millióan).

A világ legmagasabb fővárosa Dél-Amerikában található

A bolíviai La Paz 3650 m magasan fekszikA bolíviai La Paz 3650 m magasan fekszik — Shutterstock

Ez nem annyira fekete-fehér, de akárhogy is nézzük, a világ legmagasabb fővárosa Dél-Amerikában van.

A bolíviai La Paz lenyűgöző, 3640 méteres magasságban fekszik. La Paz azonban csak a kormány székhelye, míg Sucre – 2810 méteres magasságban – az alkotmányos főváros. Ha La Pazt Bolívia fővárosának tekintjük, akkor ez a világ legmagasabban fekvő fővárosa. Ha nem, akkor ez a cím az ecuadori Quitót illeti meg, 2850 méter magasan.

A Galápagos-szigetek inspirálták Darwin evolúciós elméletét

Amikor a 26 éves Charles Darwin 1835-ben megérkezett a Galápagos-szigetekre, különös hasonlóságokat vett észre a helyi állat- és növényfajok és a szárazföldön található fajok között, valamint számos, a szigeteken élő fajra jellemző sajátosságot. Végül csak 1859-ben jelent meg úttörő jelentőségű könyve, A fajok eredete.

Brazília két ország kivételével Dél-Amerika összes országával határos

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Dél-Amerika 12 országa (és egy szárazföldi terület) közül a legnagyobb ország Brazília, és Chile és Ecuador kivételével mindegyik országgal határos.

Bolíviában nincsenek McDonald’s éttermek

Amikor a McDonald’s 1997-ben először megnyitott La Pazban, nagy izgalom és hosszú sorok fogadták, hogy bejussanak. Alig néhány évvel később, 2002-ben a gyorsétteremlánc végleg bezárta mind a nyolc éttermét az országban.

A McDonald’s bolíviai kudarcát részben a helyi ételeket előnyben részesítő lakosság politikai és kulturális elutasításának tekintik. Az ország Dél-Amerika legszegényebbjei közé tartozik, és a McDonald’s árai a legtöbb ember számára egyszerűen elérhetetlenek voltak.

Brazíliaváros olyan alakú, mint egy repülőgép

Brasília légi felvétele - Coordenação-Geral de Observação da Terra/INPE from Brasil, CC BY-SA 2.0, a Wikimedia Commonson keresztül.Felismered Brazíliaváros testét és szárnyait? — Coordenação-Geral de Observação da Terra/INPE from Brasil, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Brazília fővárosa, Brazíliaváros egy tervezett város volt. Az 1950-es években mindössze három és fél év alatt a semmiből építették fel azzal az elképzeléssel, hogy a fejlődést és az innovációt az ország belsejébe hozzák. Nem arra tervezték, hogy gyalogosan járjuk be; inkább arra, hogy autóval szeljük át, csodálva a város tágasságát és tiszta vonalait.

Ha ez nem lenne elég, a város kialakítása tükrözi a társadalom bimbózó érdeklődését a légi közlekedés iránt a régi időkből; felülről nézve a város olyan alakú, mint egy repülőgép. A „szárnyak” eredetileg a helyi hivatalnokok elhelyezésére épült épületek, míg a „repülőgéptest” az összes minisztériumnak adott otthont.

Tetszett ez a cikk? Látogass el a Kiwi.com Stories oldalára további cikkekért.