Néhány talán csak az öregek képzeletében él, de a legtöbb történetet meglepőnek fogja találni. Nem tagadhatjuk, a világ hatalmas vizei nemcsak egy titkot őriznek…
#1 A bosszúm
A XIV. században egy francia nemesi rangú hölgy kalóznak (magánszemély vagy egy tengeri csatában részt vevő hajó) állt, hogy megbosszulja néhai férje halálát.
Amikor férjét a francia király hazaárulásért kivégezte, Jeanne de Clisson, más néven de Belleville vagy a Bretagne nőstény oroszlánja, a La Manche csatornán járőrözött, francia hajókat célba véve, gyakran a legénységüket is megölte. A kalózkodást 13 éven keresztül folytatta, csak néhány embert hagyott élve, kevés tanúja maradt a gyilkosságainak.
A Fekete flotta tagja lett, három hajót szerelt fel, amelyeket fekete színűek voltak vörös vitorlákkal. A zászlóshajó neve „A bosszúm” volt.
# 2 Szerencsét hozó vagy balszerencsét okozó babonák
A tengerészek heteket vagy akár hónapokat töltenek a hajón, így a történetek és a babonák az életük elengedhetetlen velejárói.
Hogy csak néhányat említsünk, a fütyülés balszerencsét hoz, mivel erős szelet idézhet elő. Valójában a szakács az egyetlen személy, aki a hajón fütyülhet, hogy közben ne tudjon enni.
A banán szintén balszerencsét hozhat a hajóra. Különösen, ha a halászhajókról van szó, mert a halászok szerint, ha banán van a fedélzeten, akkor a halak nem harapnak, sőt akár kisebb mechanikai balesetek is előfordulhatnak. Amint felfedezik és eltávolítják az elrejtett banánokat, a hajó szerencséje megfordul.
Másrészről, a macskák szerencsét hoznak. A brit és az ír matrózok gyakran fogadtak örökbe fekete macskát, ez persze ellentmond az ösztönös érzéseinknek, mivel egyes kultúrákban a fekete macskát rossz előjelnek tekintik. Van azonban ebben némi logika, hiszen a macskák vadásznak a rágcsálókra, megszabadítják tőlük a hajókat, a hajókon általában élnek rágcsálók, akik elrághatják a köteleket vagy megeszik az ételt. Ezt a gyakorlatot még a vikingek is alkalmazták Németország északi részén a VIII. és a XI. század között.
# 3 Nincs elég szemaforzászló
#TrafalgarDay HMS Victory signals: England expects that every man will do his duty. https://t.co/QDfNHUUuqx pic.twitter.com/gwLXXtGUeG
— Royal Navy (@RoyalNavy) October 21, 2018
A napóleoni háborúk idején, a trafalgari csata kezdetén Lord Nelson admirális, a mára már híressé lett szemaforzászlók segítségével hívta fegyverbe az embereit.
Az üzenet így szólt: „Anglia elvárja, hogy mindenki tegye a kötelességét”, bár eredetileg Nelson akarata szerint nem a kötelesség volt az utolsó szó. Eredetileg azt írta, hogy „tegyen meg mindent”, de a zászlók hiánya miatt a „kötelességet” kellett használniuk.
# 4 Fejek
WC-t keres egy hajón? Kérdezzen inkább az orr után. A név azokból az időkből származik, amikor a hivatásos matrózok a hajó elejére mentek – ami más néven orr –, hogy megkönnyebbüljenek. A WC-ket pedig rendszeresen kimosták a normál hullámok.
Csak a kapitánynak volt saját privát létesítménye a szállása közelében.
#5 Csomók
A hajók (és repülőgépek) navigálásához a tengeri mérföldet használják mértékegységként. Az egy óra alatt megtett tengeri mérföldet „csomónak” nevezik.
A „csomó” szó eredete a régi időkből származik, amikor a hajók sebességét úgy mérték, hogy a tengerbe dobtak egy rönköt, amely egyenletesen elosztott csomókkal volt a kötélhez rögzítve. Amint a hajó a rönkhöz képest elmozdult, az egy bizonyos idő alatt megtett csomók számát megszámolták, így mérték a hajó sebességét.
A hajó sebességének a mértékegysége mind a mai napig a „log”, annak ellenére, hogy ma már semmi köze sincs a tényleges hajónaplóhoz.
# 6 A Lyubov Orlova elszabadult
A tengerekről szóló történetek mindig tele voltak elhagyott kísértethajókkal – talán nem hasonlítanak a 2013-ban elszabadult Lyubov Orlovára.
Az orosz hajót Jugoszlávia idején állították üzembe, és főként az Antarktiszon végzett expedíciókhoz használták. Néhány évvel korábban, egy vihar közben elszabadult a vontatóhajótól, és azóta az Atlanti-óceán északi részén sodródik. Vannak, akik úgy gondolják, hogy a a hajót kannibálszerű patkányok vették birtokba… de akárhogy is van, egyesek a nemzetközi vizeken kóborló titokzatos és csendes hajót veszélyesnek minősítették.
# 7 „Olyan hideg van, hogy lefagynak a rézmajom golyói”
Az a mondat, hogy „olyan hideg van, hogy lefagynak a rézmajom golyói”, régi hadihajók korából származik.
A „golyók” vasból készült ágyúgolyókra utalnak. Egy „majomnak” nevezett négyzet alakú réztálcán tartották őket. Amikor nagyon hideg van, a réz térfogata csökken, így a rajta lévő, piramis formába felrakott ágyúgolyók szó szerint leesnek. Hogy réztálcán tartották, annak az volt az oka, hogy a vas nagyon gyorsan rozsdásodott, és nem lett volna jó ötlet, ha az ágyúgolyók belerozsdásodnának abba a dologban, amin tartották őket.
# 8 Karantén
A karantén szó az olasz quarantina giorni kifejezésből származik, ami negyven napot jelent. Ez a Velence által alkalmazott politikából származik, amely szerint a pestis sújtotta helyekről érkező hajókat 40 napra karanténba helyezték, hogy a fedélzeten ne legyen fertőzött.
A XVII. századtól a kifejezést kiterjesztett értelemben használják: „kényszerelkülönítés bármilyen hosszú időre”
# 9 A svéd Vasa
View this post on Instagram
Rövid útja volt a Vasa vagy Wasa nevű svéd hadihajónak, amely 1628-ban az első útján, mindössze 1300 méterre a partoktól elsüllyedt.
Az értékek nagy részét kimentették, a hajót Stockholm kikötője mellett, egy, ma már forgalmas útvonalon hagyták egészen az 1950-es évek végéig. 1988. óta a stockholmi Vasa Múzeumban látható.
# 10 Hugh Williams története
Sohasem fogjuk megtudni, hogy az elsüllyeszthetetlen Hugh Williams története igaz-e vagy sem.
1664-ben a Menai-szorosban, közvetlenül Wales partjainál elsüllyedt egy hajó. A 81 utas közül egy életben maradt: Hugh Williams. Több mint száz évvel később, 1785-ben, egy másik is hajó elsüllyedt a Menai-szorosban, és a fedélzeten lévő 60 utas közül most is csak egy maradt életben – Hugh Williams. Hogy a történet még rejtélyesebb legyen, 1820-ban egy harmadik esetet jelentettek, és a Menai-szorosban elsüllyedt hajónak az egyetlen túlélője Hugh Williams volt.
# 11 A világot körülhajózó legfiatalabb ember
A 14 éves Laura Dekker 2012-ben indult el egy vitorlással, hogy egyedül körülhajózza a világot. És 518 nappal később megérkezett a Guppy névre keresztelt, 12,4 méteres, kis két árbocos hajójával Sint Maarten szigetére, a Simpson-öbölbe. Így 16 évesen ő lett a legfiatalabb, aki egyedül hajózta körül a világot.
Tetszett ez a cikk? Sokkal több cikket talál a Kiwi.com Stories weblapon.