Ezek a nagy kerekes járművek mindennapjaink részét képezik, de ettől még nem kevésbé izgalmasok
Szeretné tudni, hogy mi lehet érdekes vagy szórakoztató a buszokban? Nincs egyedül! Előástuk a buszokkal kapcsolatos legérdekesebb dolgokat, és összeállítottunk egy listát róluk. Helyezkedjen el kényelmesen, és élvezze az utazást.
# 1 Melyik városnak van a legnagyobb buszhálózata?
A világ legnagyobb autóbusz-hálózatával rendelkező város az indonéz Jakarta. Járatainak hossza összesen 251,2 km (156 mérföld), és 3900 buszt üzemeltetnek!
# 2 Honnan származik a busz szó?
Az első omnibuszt Párizsban helyezték üzembe 1828-ban, és La Madeleine és Bastille között közlekedett. A szót egy nantes-i kalapszalon nevéből alkották, Omnes Omnibus, ahol a próbaidőszak alatt az első buszvonal végállomása volt. Az omnibus szó a latin eredetű és a jelentése mindenkinek. A név megtapadt, és a busz szó ma már a Földön beszélt nyelvek többségében felismerhető.
# 3 Mi a sebességrekordja egy szárazföldön közlekedő busznak?
Az Egyesült Államokban történt, hogy Paul Stender, aki az autók megszállottja volt, a mérnökcsapatával egy átlagos, sárga iskolabuszba beépítette egy McDonnell Douglas F4 Phantom II sugárhajtású repülő GE J-79 motorját. A busz beállította a valaha mért leggyorsabb sebességet, a döbbenetes 590 km/h (367 m/h) sebességet.
# 4 Mikor kezdte meg működését az első busz?
A világ első buszjáratát Párizsban indították el 1662-ben. A belső égésű motor feltalálása előtti időkben az utasokat egy lovaskocsin szállították, és a kocsin nyolc utas fért el.
A bevezetés mögött álló újító neve valószínűleg minden középiskolás diák számára ismerős, aki matematikát tanult és aki ismeri a híres háromszögét – a matematikus Blaise Pascal. Ezeket az ún. „öt penny-s kocsikat” eredetileg csak a felsőbb osztályba tartozók használták, de az újdonság egy évtized után megkopott, és csak 150 évvel később vizsgálták felül a koncepciót.
# 5 Vannak-e háromszintes buszok?
Habár néhány amerikai vállalat a XX. század közepén üzemeltetett olyan buszokat, amelyek hátsó részén volt egy kisebb harmadik szint, de az egyetlen, teljes három szinttel működő busz a lila Knight Bus, amelyet Ernie Prang vezetett, Stan Shunpike volt a kalauz – a Harry Potter és az azkabani fogoly című filmben.
A buszt a különleges effektusok csapata készítette a Harry Potter-filmsorozat harmadik részéhez. John Richardson, a csapat vezetője a következőket mondta a buszról: „Bár sokan úgy gondolják, hogy a Knight Bus számítógépes alkotás volt, de valójában az egy igazi busz volt.
A megépítéséhez két ikonikus Routemaster buszt ketté vágtunk, a szerkezetet átalakítottuk, majd az egészet újra összecsavaroztuk, hogy egy háromszintes buszt kapjunk. A Harry Potter és az azkabani fogoly forgatásán arra kellett rájönnünk, hogy a sok alacsony híd miatt nem tudunk végighajtani a fővároson. Ez azt jelentette, hogy a helyek között a buszt két darabban kellett szállítanunk, és a forgatások között újra össze kellett raknunk!”
A Knight Bus egyben a filmkoncesszió egyik legnépszerűbb LEGO® doboza.
# 6 Milyen színű a londoni busz?
Az emberek mindenütt a világon tisztában vannak azzal, hogy a londoni buszok színe piros, de ez nem mindig volt így – amikor a buszközlekedést bevezették a városban, a buszokat mindenféle színűre festették, attól függően, hogy melyik vonalon szolgáltak.
A London General Omnibus Company (L.G.O.C), akinek a tulajdonában volt a buszok többsége, 1907-ben úgy döntött, hogy a versenytársak közül csak márkaépítéssel tud kitűnni, és ezért az összes buszukat pirosra festették. Amikor 1933-ban megalakult a Londoni Személyszállítási Bizottság, a városban közlekedő összes buszra ezt a színt fogadták el. A pirosnak pontosan ugyanazt a merész árnyalatát, amit a Kit Kat és a McDonald’s is alkalmaz.
# 7 Melyik a leghosszabb buszjárat?
A világon a leghosszabb buszjárat ma Lima (Peru) és Rio de Janeiro (Brazília) között közlekedik. A Transzóceáni vagy Óceánok közötti autópálya néven ismert út 2600 km (1615 mérföld) hosszú, és az utazás időtartama több mint 100 óra. Ez azonban nem minden idők leghosszabb útja, a rekord a London (Egyesült Királyság) és Calcutta (India) között közlekedő buszt illeti meg, ami a 32 600 km (20 256 mérföld) hosszú utat csak 15-szer tette meg 1968–1976 között.
# 8 Milyen messzire jut el egy „kakival hajtott” busz?
Az Egyesült Királyságban, a Bath és Bristol repülőtere között közlekedő reptéri transzferbusz WC-kből és élelmiszer-hulladékokból kinyert metángázzal működik. Kiszámolták, hogy egy év alatt egy átlagos ember annyi kakát produkál, hogy azzal egy busz 60 km-t (37 mérföld) tud megtenni!
# 9 Melyik az az egyetlen főváros, ahol megújuló üzemanyaggal működnek a buszok?
Svédország fővárosának, Stockholmnak 2014. óta van terve van arra vonatkozóan, hogy 2050-re Stockholm fosszilis tüzelőanyagoktól mentes várossá váljon. Ennek a tervnek az volt a célja, hogy 2025-ig valamennyi busz biodízellel, biogázzal és etanollal működjön. A projekt buszközlekedésre vonatkozó része gyors ütemben befejeződött, és 2018-ra Stockholm lett az első főváros, ahol a buszok 100%-ban megújuló energiával működnek.
# 10 „Ezek voltak a legjobb idők, ezek voltak a legrosszabbak idők…”
Charles Dickens 1834. szeptember 26-án költői színekkel ecsetelte az omnibuszon szerzett tapasztalatait a Morning Chronicle újságban: „Az utasok az út során olyan gyakran cserélődnek, mint a kaleidoszkóp figurái, és bár nem annyira csillogóak, viszont sokkal szórakoztatóbbak.”
# 11 Hol található a Desire?
Irodalmi feljegyzések tanúsága szerint, Tennessee Williams modern klasszikus darabjában – A vágy villamosában – szereplő Desire (Vágy) nevű villamos egy New Orleansban valóban létező tömegközlekedési vonal volt, amely a Canal Street-en vezetett végig, és amelynek végállomása a Desire Street-en (Vágy utcában) volt.
#12 És végül… „Tartsatok ki fiúk, van egy ötletem…”
Az 1969-es Az olasz meló című film utolsó ikonikus jelenetében a busz egy szikla szélén lóg. De mi történt a valóságban a busszal? A film külső felvételeit Olaszországban vették fel, és ezután a buszt visszaszállították az Egyesült Királyságba, ahol a belső jelenetek készültek.
A forgatás befejeztével a buszt eladták a skóciai Fife-ben lévő Craw’s Nest szállodának, ahol esküvőkre és kirándulásokra használták. Később Blackpoolban és Liverpoolban használták személyszállító járműként, majd eladták iskolabusznak Kirriemuir kisvárosának, Dundee közelében. Végül egy autóversenyző, Archie Cromar vásárolta meg, és ezzel a busszal szállította autóját a versenyekre. Ironikus csavar a történetben, a buszt végül arra használták, amiben a filmben évekkel korábban! Végül a buszt 1990-ben leselejtezték.
Tetszett ez a buszokról szóló cikk? Sokkal több cikket talál ebben a témában a Kiwi.com Stories weblapon.
Jogi nyilatkozat „A LEGO® a LEGO vállalatcsoport védjegye, amely nem szponzorálja, nem engedélyezi és nem hagyja jóvá ezt az oldalt.”