15 szórakoztató és meglepő dolog a repülőgépekről és a repülésről

Érdekességek

és

és |

Mit használtak az emberek, mielőtt mosdót alakítottak volna ki a gépeken?

Az elmúlt évtizedekben a repülés mindennapjaink megszokott részévé vált – annak ellenére, hogy a világ népességének mindössze öt százaléka ült már egyáltalán repülőgépen. Általában nem sokat gondolkodunk ezen, amikor biztonságosan elérjük a célállomást. A repülés lenyűgöző üzletág, ezért szeretnénk megosztani Önnel néhány, talán a legérdekesebb és legszórakoztatóbb dolgot a repülőgépekről és a repülésről.

# 1 Milyen navigációs fényeket használnak a repülőgépek?

A repülőgépek ugyanazokat a navigációs fényeket használják, mint a hajókA repülőgépek ugyanazokat a navigációs fényeket használják, mint a hajók — Shutterstock

A repülőgépek ugyanazokat a navigációs fényeket használják, mint a vízi járművek, az apró halászhajóktól a nagy konténerszállító hajókig. A bal szárnyon található egy piros fény (balra kormányoz) és a jobb szárnyon egy zöld fény (jobbra kormányoz), amely jelzi a repülőgép pozícióját.

Érdekes módon a „port” (balra kormányoz) kifejezést csak 1844. után kezdték el használni, amikor a Királyi Haditengerészet elfogadta azt a régies „larboard” (bal oldal) kifejezés helyett. Azt hihetnék, hogy a felcserélést elkerülendő már korábban győzhetett volna a józan ész!

Van egy fehér villogó fény is, amely jelzi, hogy a repülőgép mozgásban van, hasonlóan a légpárnás hajókhoz vagy a szárnyashajókhoz, amelyek villogó sárga fényt adnak ki, ha hangsúlyozni akarják a vízi jármű nagy sebességét.

# 2 Mikor kezdődött a kereskedelmi repülés?

Az első menetrend szerinti utasszállító repülőgép 1914. újév napján szállt fel. Ez egy 34 km-es út volt a floridai Tampa-öbölben, és a vízi repülőgép fedélzetén az első utas St. Petersburg polgármestere, Abram C. Pheil volt.

# 3 Melyik kereskedelmi repülőjárat repült át az Atlanti-óceán felett a legrövidebb idő alatt?

A Concorde állította be a rekord repülési időt a New Yorkból Londonba tartó járatával 1983-banA Concorde állította be a rekord repülési időt a New Yorkból Londonba tartó járatával 1983-ban — NYC Russ / Shutterstock

A mérnöki tudomány csodája, a szuperszonikus Concorde repülőgép állította fel a rekordot a London és New York City közötti útvonalon 1983. január 1-jén, az egyirányú utat 2 óra 56 perc alatt tette meg.

# 4 Melyik a legforgalmasabb repülési útvonal a világon?

A koronavírus előtti időkben a dél-koreai Szöul–Csedzsu repülési útvonal volt a a Föld legforgalmasabb útvonala. Ezen a 449 km hosszú útvonalon 2018-ban naponta 250 menetrend szerinti járat közlekedett, és évente több mint 14 millió utast szállítottak. Az út annyira népszerű volt, hogy ha valaki akarta volna akár 15 percenként is felszállhatott volna egy járatra.

# 5 Melyik volt a legforgalmasabb nap a repülés történetében?

A forgalomról szólva… 2019. július 24. volt a légi közlekedés legforgalmasabb napja, ezen a napon több mint 225 000 repülés történt.

# 6 Mennyi vezeték van egy repülőgépen?

Az Airbus A380 gépen 320 mérföld (515 km) kábel vanAz Airbus A380 gépen 320 mérföld (515 km) kábel van — Shutterstock

Egy átlagos Boeing 747 repülőgép testében több mint 150 mérföld (240 kilométer) vezeték található, vagyis nagyjából az Amszterdam és Belgium déli része közötti távolság. A kétszintes Airbus A380-as repülőgépnek van a leghosszabb kábelezése – a 320 mérföld (515 km) hosszúságú kábelek Leicestertől egészen Glasgowig futnának.

# 7 Miért kör alakúak az utasablakok a repülőgépeken?

A repülőgép ablakai nem véletlenül kör alakúak. A kereskedelmi célú repülés első korszakában bekövetkezett balesetek után a mérnökök kiderítették, hogy az éles sarkok, szögletes ablakok veszélyeztetik a repülőgép biztonságát. Másrészt az azóta használt kör alakú ablakok bírják a nyomást repülés közben.

# 8 Melyik a világ leggyorsabb repülőgépe?

A Lockheed SR-71 Blackbird a leggyorsabb pilóta-vezette repülőgép a világonA Lockheed SR-71 Blackbird a leggyorsabb pilóta-vezette repülőgép a világon — Shutterstock

Lehet, hogy a Concorde gyors volt, de nem olyan gyors, mint a Lockheed SR-71 Blackbird, amely 1976 óta a leggyorsabb, a pilóta-vezette repülőgépek között a 2193 mérföld/óra (3500 km/h) sebességével. Ez egy katonai kémrepülőgép, amely nagy sebességgel és nagy magasságban (85 000 láb vagy 25 900 méter tengerszint feletti magasságban) repül. Az 1960-as években kifejlesztett Lockheed SR-71-et úgy tervezték, hogy a rakéták megelőzéséhez viszonyítva legyen elég gyors.

# 9 Melyik repülőgép repülte körbe először a világot?

1986 egy fontos mérföldkő a légiközlekedés történetében. Egy saját építésű, könnyűsúlyú repülőgép, összesen 17 üzemanyagtartállyal repülte körül a földet utántankolás és leszállás nélkül. A Rutan Model 76 Voyager december 14-én szállt fel Kaliforniában és kilenc nappal később, éppen egy nappal karácsonyeste előtt landolt ugyanott. Ezt követően a két pilótának, a tervezőnek és a személyzet vezetőjének ítélték oda a Collier Trophy-t, a repülés legrangosabb díját.

# 10 Mennyi ideig tart ki a maszkban lévő oxigén vészhelyzet idején?

Az ülés fölött biztosított oxigénmaszkot vészhelyzet esetére tervezték úgy, hogy 15 percre biztosítson oxigént, ami elegendő ahhoz, hogy a pilóta a gépet olyan magasságra engedje le, ahol a külső légnyomás már belélegezhető (kb. 10 000 láb vagy 3000 méter).

# 11 Melyik a legpiszkosabb hely egy repülőgépen?

A repülőgép fedélzetén az ülés előtt lévő asztal a legpiszkosabb helyA repülőgép fedélzetén az ülés előtt lévő asztal a legpiszkosabb hely — Shutterstock

Betegesen fél a kórokozóktól? Friss tanulmányok azt bizonyítják, hogy a repülőgépeken az ülés hátoldalán található lehajtható asztalka a legpiszkosabb hely. Valójában itt nyolcszor annyi baktérium található, mint a WC öblítőgombján! Legközelebbi útjára feltétlenül vigyen magával egészségügyi törlőkendőket.

# 12 Mindig voltak mosdók a repülőgépeken?

A repülőgépen lévő mosdók sokat változtak az 1930-as és 1940-es évek óta, amikor a repülés, mint tudjuk, történetének még csak a kezdetén volt. Eleinte nem volt külön kabin vagy kijelölt terület a dolog elvégzésére, az utasok és a személyzet papírdobozt használtak, amely a turbulenciának köszönhetően kiömölhetett. A pilóták nyilván a cipőjükbe is pisilhettek vagy a pilótafülke padlóján lévő lyukon keresztül ki.

Az 1930-as években a Királyi Légierő egy „fütyülő budi” becenévre keresztelt vízi repülőgépet használt. A Supermarine Stranraer olyan WC-vel volt felszerelve, amely közvetlenül a szabadba nyílt. Amikor a WC fedelét felnyitották, az átáramló levegő sípoló hangot adott ki, innen a becenév.

# 13 Mennyi ideig tartott egy London–Szingapúr repülés az 1930-as években?

A London–Szingapúr közötti táv megtétele ma nagyjából 12 órát vesz igénybe, ami néhány ember számára mérhetetlenül hosszúnak tűnik. Azonban 1934-ben ugyanezt az útvonalat nyolc nap alatt tették meg, és a repülő újratankolása céljából 22-szer kellett megszakítani az utat, például Athénban, Bagdadban, Kalkuttában és Bangkokban.

# 14 Csirkehús, marhahús… vagy kaviár?

Az összes vállalat közül a Lufthansa vásárolja a legtöbb kaviárt. A business osztályon és az első osztályon utazók évente 10 tonnát fogyasztanak belőle.

# 15 Mikor volt az első transzatlanti repülés?

Az Atlanti-óceánt átszelő első járatot 1919-ben indította az amerikai haditengerészet. Az egész út 24 napot vett igénybe, és öt szakaszból állt – New York államból indultak, Új-Skóciában, az Azori-szigeteken, Lisszabonban és az Egyesült Királyságban található Plymouth-ban álltak meg.

Még egy évtized sem telt el, 1927-ben Charles Lindbergh volt az első, aki egyedül, leszállás nélkül tette meg az utat az Atlanti-óceánon keresztül. A gépe, a St. Louis szelleme május 10-én New Yorkban szállt fel, és kevesebb mint 34 órával később Párizsban landolt. Lindbergh 25 éves volt, amikor átrepülte az Atlanti-óceánt.

Tetszett ez a cikk, szeretne többet megtudni? Mit szólna a következőhöz 11 meglepő dolog a hajókról, vagy böngésszen a többi cikk között a Kiwi.com Stories oldalon.