Január elejéig világszerte már több mint 17 millió ember kapta meg a védőoltást
Nem csak az utazni vágyók figyelik a legfrissebb fejleményeket. A világ számos pontján megkezdődött a COVID-19 elleni védőoltások beadása, és ez reményt ad mindenkinek, aki a világjárvány végét várja.
A védőoltások világszerte hozzáférhetők, az Our world in Data tudományos online kiadvány interaktív térképekkel és diagramokkal követi a védekezés folyamatát. Az alábbi honlapon megtalálják a COVID-19-védőoltásokkal kapcsolatos legfrissebb híreket.
Izrael az egész világot maga mögött hagyva vezeti az átoltottsági listát
Az Egyesült Államok és Európa is igyekszik felgyorsítani az oltásokat, de Izrael – ahol a lakosság létszáma a kilencmilliót sem éri el – a leggyorsabb a COVID-19-oltások tekintetében. Az országban minden ötödik ember, vagyis körülbelül 1,69 millió lakos kapta meg az első adagot.
Izrael célja, hogy áprilisra az ország nagy része megkapja a vakcinát – ehhez naponta 150 000 embert terveznek beoltani.
Ezzel szemben a 331 milliós Egyesült Államokban az év végére alig több mint hárommillió oltást adtak be, vagyis a teljes népesség kb. egy százalékát sikerült beoltani, és nem tudták megvalósítani azt a célt, hogy 2020 vége előtt 20 millió ember kapja meg a vakcinát. Az Egyesült Államokban január 8-ig körülbelül 5,9 millió lakos kapta meg az első adagot.
Az Egyesült Királyság 66 millió lakosából mintegy 1,3 millióan vannak beoltva.
A Moderna csatlakozik az EU-ban jóváhagyott védőoltások sorához
Új oltások kerülnek piacra szédítő sebességgel. A WHO honlapja szerint jelenleg több mint 50 különböző COVID-19-vakcinával folynak kísérletek. Közülük több is 95%-os hatékonysággal képes megelőzni a tünetekkel járó koronavírus-fertőzést.
A legutóbbi időkig a Pfizer/BioNTech vakcinája volt az egyetlen engedélyezett oltóanyag az EU-ban, de e hét szerdáján az amerikai Moderna által kifejlesztett vakcina is zöld utat kapott az Európai Gyógyszerügynökségtől (EMA) és az Európai Bizottságtól.
Mindkét vakcina hasonló elven működve küzd a vírus ellen. Szintetikus hírvivő RNA felhasználásával megcélozzák a tüskefehérjéket, amelyek révén a vírus az emberi sejtekbe jut – és a sejteknek útmutatást adnak arról, hogyan tudnak kis mennyiséget előállítani ebből a fehérjéből, ami aztán aktiválja a szervezet immunrendszerét.
A Pfizer/BioNTech vakcina hatékonynak tűnik a koronavírus új mutációi ellen
View this post on Instagram
A közelmúltban a koronavírus két, rendkívül fertőző új mutációját azonosították az Egyesült Királyságban és Dél-Afrikában. Vírusok esetében új mutációk kialakulása nem ritka jelenség, mégis világszerte aggódva vizsgálták, hogy a meglévő és jóváhagyott vakcinák vajon képesek-e hatékonyan megküzdeni az új mutációkkal.
Az N501Y mutációval kapcsolatban feltételezik, hogy a vírus tüskefehérjéje kis mértékben módosult, ezért könnyeben támadja meg az emberi sejteket. A Pfizer gyógyszercég és német partnere, a BioNTech által végzett új kutatások szerint a vakcinából származó antitestek képesek semlegesíteni a mutálódott vírust.
Phil Dormitzer, a Pfizer egyik vezető virológusa szerint a vakcina hatékony az N501Y mutációval és más, korábban tesztelt mutációkkal szemben is.
„Eddig 16 különböző mutációt teszteltünk, és egyik sem volt jelentősen negatívabb hatással a sejtekre. Ez a jó hír. – mondta Dormitzer. – Ez azonban nem jelenti azt, hogy a tizenhetedik sem lesz.”
A másik, E484K nevű mutációt még hasonló vizsgálatoknak kell alávetni.
Szükség esetén a Pfizer/BioNTech és a Moderna vakcinája is módosítható új vírusmutációkra – tudósok szerint a szükséges változtatások akár hat hét alatt is elvégezhetők.
További cikkek találhatók a Kiwi.com Stories oldalon.