Milyen szórakoztató dolgokat lehet ingyenesen csinálni Párizsban? Nos, több mindent, mint gondolnád! Múzeumok, galériák, koncertek, csodálatos kilátás és gyönyörű rejtett helyek várnak rád, hogy felfedezd őket olcsón.
Párizs, mint minden nagyváros, drága lehet. Mi azonban összeállítottunk egy listát azokról a helyekről és programokról, amelyek vagy ingyenesek, vagy csupán fillérekbe kerülnek. Íme, a spórolós utazók útmutatója a párizsi ingyenes látnivalókról.
Ingyenes gyalogtúrák
Ha szeretnéd megismerni Párizst, jelentkezz be a számos ingyenes séta egyikére. Nyilvánvaló, hogy ez egy nagy város, így ki kell választanod egy területet, egy témát vagy a város történelmének egy részét, ami vonzó számodra, de általában mindenki számára van valami.
Választhatsz egy városrészt – például a Montmartre-t, a Latin negyedet vagy a Le Marais-t. Vagy esetleg a város történelméhez kapcsolódó témát, például Párizs a háborúban, híres mítoszokat és legendákat vagy a város irodalmi történetét.
Elmerülhetsz akár egy kicsit homályosabb témában is, mint például a film- és tévéfilmek helyszínei, Párizs a festményeken, vagy a zsidóság története a városban. Felár ellenében akár olyan elemekkel is kiegészítheted a programot, mint például egy csokoládétúra, egy péksüteményes túra vagy egy kocsmatúra. Hogy mire és mennyit szánsz, az teljesen rád van bízva!
Ingyenes múzeumok
A fent felsorolt sétákhoz hasonlóan Párizsban is vannak múzeumok, amelyek nagyjából mindent felölelnek.
Az alapvető tények a következők: 26 év alatti uniós polgároknak (és 18 év alatt mindenkinek) minden múzeum ingyenes. Ha egyik kritérium sem vonatkozik rád, várd ki minden hónap első vasárnapját, amikor néhány nagyágyú (Louvre, Pompidou, Musée d’Orsay stb.) havonta ingyenes napot tart – bár a népszerűségük miatt valószínűleg sorba kell állnod.
Számunkra azonban a legjobb, ha a városban szétszórtan található többi ingyenes múzeumot is felkutatjuk. Ezek közé tartoznak a következők:
- Cernuschi Múzeum (ázsiai művészet és szobrászat)
- Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris (20. századi művészet, többek között Picasso, Giacometti, Matisse és mások művei)
- Maison de Balzac (az író háza, amely ma múzeumként mutatja be életét és munkásságát)
- Curie Történeti Múzeum (Marie és Pierre Curie régi laboratóriuma és irodái)
- Musée de la Libération de Paris (Párizs II. világháborús felszabadítása és egykori parancsnoki bunker)
Ez csak a legapróbb válogatás a teljesen ingyenes kínálatból. Egészen elképesztő.
Ingyenes zene
Párizs a szerelem városa, és ha a zene a szerelem tápláléka, akkor… nos, ez aztán a sok szerelem. Kényeztesd magad egy kis csemegével a Conservatoire National Supérieur de Musique-ban, a zeneiskolában, amely az 1700-as évek óta tanítja a város legjobb és legkiválóbb zenészeit; vagy nézd meg az École normale de musique de Paris által szervezett ingyenes koncertek választékát a Salle Cortot-ban. Ezeken a koncerteken a diákok megtapasztalhatják, hogy milyen nagy helyszíneken, közönség előtt játszani – ez minden érintett számára előnyös.
Egyébként Párizs számos templomában és katedrálisában ingyenes zenei programokat kínálnak, az orgonakoncertektől a reggeli kórusokig, valamint alkalmanként kamarazenekarok, kvartettek vagy duók is.
Ha nem a klasszikus zene híve vagy, akkor minden csütörtökön 13:00-kor irány a 8. kerületi városháza, ahol Midi-koncertek várnak – ingyenes műsorok, amelyek a jazztől a popon, az elektronikus zenén át a rockig és azon túl bármik lehetnek.
Temetők
Szokatlan választás? Talán. De Párizsnak van néhány csodálatos temetője, hatalmasak és kanyargósak, ősi fákkal és a béke lengi be őket. Megnyugtató menekülés a város zajától és nyüzsgésétől.
A városban 14 van, de a leghíresebbek valószínűleg a Père Lachaise, a Montmartre és a Montparnasse. A Père Lachaise számos híres művész és író, köztük Edith Piaf, Oscar Wilde, Frédéric Chopin, Camille Pissarro és Jim Morrison sírjának és sírjának ad otthont.
A 14. kerületben található Montparnasse-ban (Párizs egyik legélénkebb részén található szép tér) Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir és Charles Baudelaire végső nyughelye található. Eközben a Montmartre, amellett, hogy ebben a gyönyörű külvárosban található, Émile Zola, Hector Berlioz és az olasz-francia énekesnő, Dalida végső otthona, akinek sírhelyét szinte állandóan virágok borítják. Nem is olyan gyászos program.
A legjobb kilátás
Ahogy valószínűleg már kitaláltad, az Eiffel-torony tetejére egyrészt nem ingyenes a feljutás, másrészt az egyetlen hely a városban, ahonnan nem láthatod az Eiffel-tornyot. Hogyan szerezhetsz tehát egy csodálatos kilátást a városra ingyen, amely az összes fontosabb nevezetességre rálátást nyújt?
A válasz a Galeries Lafayette Haussmannban található. A gyönyörű, szecessziós stílusú bevásárlógaléria a Boulevard Haussmann 40. szám alatt nemcsak designer butikokat tartalmaz, hanem egy ingyenesen látogatható tetőteraszt is. Nemcsak a városra nyílik lenyűgöző panoráma, beleértve az Eiffel-tornyot, az Opéra Garnier-t, a Sacré Cœur-t és a Notre Dame-ot, de a nyári hónapokban tetőtéri bár is működik, valamint számos pop-up étterem. Napfelkelte, napnyugta vagy nappal, ez egész Párizs egy helyen.
Kukkants be a passzázsokba
Párizsban 21 Passages couverts található, 18. és 19. századi üvegtetős, csempézett sétálóutcák, amelyekben bájos, független üzletek, például pékségek, használtcikk-boltok, kávézók és virágüzletek találhatók.
Párizs természetesen nagyszerű város a vásárláshoz, de ha egy olyan oldalát szeretnéd megismerni, amely millió mérföldekre van a Champs-Élysées nagy designer boltjaitól és a mindenhol ugyanolyan bevásárlóközpontoktól, akkor ezek a fedett passzázsok tökéletesek. Még csak nem is kell vásárolnod semmit – elég, ha egyszerűen csak megtalálod őket, és megtapasztalod a sajátos hangulatukat. (Bár egy kávéra és süteményre való megállás valószínűleg nem árt!)
A Szajna és a Canal Saint-Martin éjszaka
Párizs igazi hangulatát többek között úgy kaphatod meg, ha éjszaka is megtapasztalod, de hol kezdd el? Nos, rengeteg olyan hely van, amely gyönyörűen ki van világítva: természetesen az Eiffel-torony; a Diadalív és a széles sugárutakra nyíló kilátás; a Montmartre-i katedrális, de mi azt javasoljuk, hogy maradjunk a víz közelében.
A Szajna partján, az Île de la Cité környékén indulva kövesd a folyót délkelet felé a Saint-Louis-sziget mellett egészen a Canal Saint-Martinig. Ez a vízi út mintegy négy és fél kilométeren át folytatódik a Place de la Bastille mellett a csatorna nevéről is ismert területre. A vízi út hosszának első részében fedett, széles sugárutakat és zöld területeket hozva létre, míg feljebb az alagútból bukkan elő. Itt napközben horgászó és napsütésben sétálgató embereket találunk, míg éjszaka kivilágított vashídjai és a csatorna menti bárok és éttermek tömegeket vonzanak, akik a városnak ebben a szupermenő részében szeretnének lógni.
Ezen az útvonalon haladva Párizs mindkét oldalát láthatod: az Île de la Cité szépségét, ahol a Bateaux Mouches lágyan siklik el, kivilágítva és csillogva a vízen; és azt a Párizst, amelyet a helyiek annyira szeretnek.
Szeretnél még több utazási cikket olvasni? Látogass el a Kiwi.com Stories oldalára.