Útmutatónkból megtudhatod, hogyan találd meg a legnépszerűbb látnivalókat, az egyedi látványosságokat és a legjobb helyeket a történelem és az izgalmas történetek városában, de van néhány tippünk akkor is, ha éjszakai szórakozási lehetőséget vagy nem turisztikai programot keresel
Ez a cikk az Aegean Airlines légitársaság közreműködésével jelent meg.
Utazz az Aegean Airlines járataival Athénba, Európa – ha nem a világ – egyik legrégebbi és legjelentősebb városába! Ebben a varázslatos ókori városban rengeteg programlehetőség kínálkozik, ezért összeállítottunk egy vázlatos útikalauzt Athénról: mikor utazzunk, mivel közlekedjünk, milyen ételeket és italokat kóstoljunk meg, és hogyan hozzuk ki a legtöbbet a rendelkezésre álló időből.
Gyakorlati tanácsok
Melyik időszak a legideálisabb az athéni utazásra?
A főszezon júniustól szeptemberig tart Athénban. A két legmelegebb hónap a július és az augusztus. A hőmérsékleti csúcsértékek ilyenkor 35°C körül alakulnak. Ilyenkor az élet ritmusa lassabb, mivel az emberek dél körül az árnyékban pihennek. Ha mozgalmasabb kalandra vágysz, akkor májusra vagy októberre érdemes időzíteni az utazást, mert a hőmérséklet ilyenkor általában kellemes, és csapadékból is jóval kevesebb esik, mint a téli hónapokban.
Mivel érdemes közlekedni Athénban?
Ha az Aegean Airlines járataival utazol, az athéni nemzetközi repülőtérre érkezel meg, amely egy jelentős csomópont, rengeteg induló és érkező járattal a világ minden tájáról. A repülőtérről expressz busszal vagy a 3-as metróval átszállás nélkül juthatsz el a városközpontba. A belváros buszokból, villamosokból, trolibuszokból és metróból álló integrált közlekedési rendszerrel rendelkezik. További részletek az OASA hivatalos honlapján találhatók.
Miért érdemes Athénba látogatni?
Athén utcáin sétálva a város ezer arca tárul fel előtted. Magas épületei és modern üzletei a keletről érkezőkben azt a benyomást kelthetik, hogy megérkeztek Európába. Az ellenkező irányból érkezők számára azonban a gasztronómia, a zene és a nyüzsgő utcai élet kétségtelenül közel-keletinek tűnhet. Hiba lenne Athént csupán a Bizánci vagy az Oszmán Birodalom részének nevezni, mint ahogy az is helytelen lenne, ha nyugatiasnak vagy keletiesnek neveznénk. Athén a görög egyediség megtestesítője: egyszerűen, nyilvánvalóan athéni.
A Dionysiou Areopagitou egy hosszú, fákkal és bokrokkal szegélyezett sétálóutca, ahonnan könnyedén megközelíthetők Athén főbb történelmi nevezetességei. Tegyél egy túrát az Akropoliszon és az ókori Agorán (hogy csak párat említsünk), és máris Periklész, Szókratész és Platón nyomdokain lépkedhetsz.
Az ókori Görögország más dombtetőn emelt építményeihez hasonlóan az Akropolisz – magyarul „felsőváros” – is az i. e. 5. században épült, és egyszerre szolgált istentiszteleti és – támadások idején – menedékhelyként. A Parthenon templommal ékesített Akropolisz történelmi, kulturális és szó szerinti csúcspontként magasodik a mai Athén fölé. Egy igazi szemet gyönyörködtető remekmű – nem minden városban láthatunk ilyen méretű, több mint 2000 éves építményeket.
Az Akropolisz lábánál elterülő ókori Agora egyfajta többfunkciós közösségi tér, kapujában a Héphaisztosz-templommal. Az athéniak itt gyűltek össze, hogy árukat, híreket és pletykákat cseréljenek egymással, így a tér az ókori Görögország mindennapi életének nyüzsgő központjává vált. Hiszed vagy sem, a nyugati filozófia, politika, kultúra és tudomány gyökerei pont ezen a füves, romos területen alakultak ki.
Ingyenes programlehetőségek Athénban
A Plaka Athén egyik nyugodtabb, meghittebb városrésze, amely lengedező növényekkel díszített, hangulatos, színes utcáknak, valamint kedves éttermeknek és ajándékboltoknak ad otthont. Érezni fogod, hogy a Plaka nyugodt tempója elsősorban annak köszönhető, hogy a környéken nincs autós forgalom. A városrész mégis karnyújtásnyira van a központtól. Az Akropolisz falai alatt elterülő Anafiótika a Plaka egyik legnyugodtabb negyede, amelyet eredetileg Anafi szigetéről származó munkások népesítettek be a 19. században – innen kapta a nevét. A fehér kőből épült, különleges kis házak együttese olyan érzést kelt a látogatókban, mintha a város nyüzsgése kilométerekre lenne.
A város történelmi látnivalói mellett a legmodernebb helyeket is felfedezheted. Az athéni metró szinte egy önálló múzeum: az állomásokon az ókori műtárgyaktól és ásatási helyszínektől kezdve a modern szobrokig és művészeti alkotásokig minden megtalálható.
A szezonon kívüli turizmus ösztönzése érdekében a görög kormány ingyenessé tette minden athéni régészeti helyszín látogatását minden hónap első vasárnapján a november 1. és március 31. közötti időszakban, valamint az alábbi napokon:
- március 6. (Melína Merkúri-emléknap)
- április 18. (műemlékek nemzetközi napja)
- május 18. (múzeumok nemzetközi napja)
- szeptember utolsó hétvégéje (európai örökség napjai)
- október 28. (Ohi-nap)
Éjszakai programlehetőségek Athénban
View this post on Instagram
Napnyugta után vedd az irányt a Pnyx domb felé! Az athéni demokrácia korai időszakában itt gyűltek össze a polgárok. A fák közül lélegzetelállító kilátás nyílik a Parthenonra.
Ha bulizni szeretnél, irány a Romantso, ahol DJ-szettekre és élő zenére is szórakozhatsz. Vagy látogass el a Technopolisba, az egykori gázgyárba, amely ma kulturális központként működik, és hétvégi piacok, művészeti bemutatók és foglalkozások, hétvégente és esténként pedig ingyenes fesztiválok és koncertek helyszínéül is szolgál.
Minden attól is függ, hogy mire vágysz. Az athéni riviéra a város néhány előkelőbb bárjának és éttermének, valamint kluboknak, tengerparti bároknak és koktélozóhelyeknek is otthont ad. A Kerameikosz városrész ideális választás az underground és az alternatív zene kedvelőinek, ha viszont egy nyugodt borozót keresel, akkor a Kolonaki negyedbe érdemes ellátogatnod.
Étel, ital és jó egészség!
A wellness manapság nagy divat, de az athéniak már évszázadok óta odafigyelnek magukra a kalokagáthia elv – az egészséges elme és az egészséges test közötti egyensúly gondos megőrzése – jegyében, bár az olimpiai játékok szülőhelyétől nem is várhatnánk mást. A 2004-es olimpiai stadion ma már egy nyilvános terület, ahol sétálni, futni és kerékpározni is lehet. A stadion mellett áll az instagramozók körében népszerű, hullámos formájú Nemzetek fala.
Visszakövetheted a sporttörténelmet egészen a Kallimármaro stadion i.e. 330-ban történő megépítéséig. A Panathinaiko néven is ismert stadion később felújításra került az 1896-os első modern kori olimpiára. Itt több évszázadnyi történelem nyomdokain kocoghatsz (vagy sétálhatsz).
Természetesen egy athéni látogatás nem lenne teljes a színes nemzeti ételek megkóstolása nélkül. A görög konyha ételei híresen ízletesek és egészségesek, amit a helyiek magas várható élettartama is bizonyít. Az étrend alapját a friss, jellegzetes mediterrán alapanyagok, többek között a zöldségek, az olajbogyó, a sajt és a hal jelentik. A város szinte bármely pontján fogyaszthatsz ínycsiklandó szuvlákit, muszakát vagy dolmadest, de ne feledkezz meg a legzamatosabb helyi zöldségekből álló friss salátáról sem, amelyet gazdag olívaolajjal öntenek nyakon. Már csak ezek miatt az élvezetek miatt is érdemes újra és újra visszatérni Athénba.
Szeretnél további utazási cikkeket olvasni? Látogass el a Kiwi.com Stories oldalra!