Keresse meg a tömegek által kevésbé keresett helyeket, mivel az európai helyek lassan elkezdik újra fogadni a látogatókat
Nézze át az ajánlatunkat, ezek a nagyszerű európai városok gyalogosan bejárhatók. Az európai utazások lassan újra elérhetőek lesznek, most van a megfelelő pillanat, húzzon kényelmes cipőt, és fedezze fel valamelyik várost.
Gdansk, Lengyelország
A Balti-tenger partján üldögélni, megbújni a Gdanski-öböl szögletében – ezt a Lengyelország északi részén fekvő középkori várost kissé figyelmen kívül hagyja a legtöbb turista.
Érdemes egy kicsit megismerkedni a város múltjával, hogy a jelenét valóban értékelni tudjuk. Gdansk évezredes történetében a város hol német, hol lengyel fennhatóság alatt állt. 1939-ben ez a város lett a második világháború egyik első áldozata, amikor a városon kívül elkezdődtek harcok. Nem csoda, hogy a háború utáni újjáépítéskor az eredetileg germán külsejű város elvesztette ezt a jellegét, és ma már inkább hasonlít egy holland vagy francia városra.
A várost a Lech Walesa repülőtér szolgálja ki, amely a környező városokat, az ún. Tricity nagyvárost is összekapcsolja, és csak egy rövid útra van Gdansk belvárosától. A város maga nem nagy, de átjárja a történelmi múlt varázsa.
Dlugi Targ a város főútja, mintegy helyettesítve a főteret, sok utcai árussal, kávézóval és tejbárral, valamint az ikonikus városháza, gyönyörű kilátással Gdanskra. A Dlugi Targ természetesen csatlakozik a Dluga utcába, és együtt alkotják a város fő sétálóutcáját, amit nyugaton az Arany kapu, keleten pedig a Zöld kapu határol.
A Zöld kapu mögött van a vízpart, és a hídon átkelve lehet felfedezni a folyó két oldalát. Nem lehet eltéveszteni a százéves Brama Żuraw darut, amelyet hajók ki- és berakodására használtak, amikor Gdansk kereskedelmi kikötőváros volt.
Visszasétálva a városba, nem szabad kihagyni a Mariackát, Gdansk egyik legbájosabb utcáját, tele régi épületekkel, lépcsőkkel, borostyán- és régiségkereskedőkkel, kilátással a Szent Mária bazilikára és a Szent Mária kapura.
A világméretű COVID19 járvány miatt azt javasoljuk, hogy az utazás lefoglalása és külföldi útja előtt ellenőrizze az aktuális szabályokat és korlátozásokat. Információ található az EU hivatalos honlapján és a helyi önkormányzatoknál.
Dubrovnik, Horvátország
Ez a középkori horvát város kétségkívül a Földközi-tenger egyik gyöngyszeme. Az elmúlt néhány évben Dubrovnik minden eddiginél nagyobb figyelmet kapott, mivel itt forgatták a népszerű HBO-sorozat, A trónok harca egy részét.
A dubrovniki várfalak – 1940 méter hosszúságban, 16 toronnyal és 25 méteres magassággal – kétségtelenül a hely legismertebb látványosságai, és minden fordulónál egy újabb csodálatos látvány tárul az Adriai-tengerre és sok-sok háztetőre. Hosszú évek teltek el, és változatlanul megmaradt a középkor egyik legnagyszerűbb erődítményrendszerének.
Menjen le a keleti lépcsőn, és sétáljon végig a kikötőn a Szűz Mária Mennybemenetele katedrális felé, egyszerűbben a dubrovniki székesegyház felé. Érdemes felkeresni, a falak között érezni lehet a város történelmét, és az évek során beépült hatásokat. Az oltár fölötti van egy festmény, amely a XV. század közepén készült, és amelyet a híres olasz reneszánsz művésznek, Tizianonak tulajdonítanak.
Könnyen el lehet tévedni a mészkőből készült házak, az apró utcácskák útvesztőjében, amelyet több ezer korábban ott járt látogató koptatott simára. Ha kora reggel útra kel, valószínűleg nyitva találja a szabadtéri piacot a belvárosban, ahol a standokon helyben készült termékeket árulnak, például szárított levendulát és grappát.
Az egyik utca, amely aligha kerüli el a figyelmét, a Stradun. Korábban ez egy csatorna volt, amely Dubrovnik kis szigetét választotta el a szárazföldtől. Később feltöltötték földdel, és az elmúlt 50 évben a város legfontosabb sétánya lett.
Ha bejárja a magas várfalakat és a hangulatos utcákat, valószínű frissítésre vágyik. Könnyen talál kávézót vagy éttermet, rengeteg van a városban, s kényelmesen ülve nézheti a hömpölygő tömeget és gyönyörködhet a naplementében.
A világméretű COVID19 járvány miatt azt javasoljuk, hogy az utazás lefoglalása és külföldi útja előtt ellenőrizze az aktuális szabályokat és korlátozásokat. Információ található az EU hivatalos honlapján és a helyi önkormányzatoknál.
Lyon, Franciaország
A francia Alpok lábánál fekvő Lyon Franciaország második legnagyobb városa, a francia konyhaművészet és gasztronómia központja, az UNESCO Világörökség része. Mégis Lyont valahogy gyakran lehagyják a célállomások listájáról.
A város központját könnyű gyalog bejárni, és ott sok a látnivaló. A Bellecour tér XIV. Lajos király szobrával jó kiindulópont, és ha eltévedne Lyon látnivalói között, nem nehéz tájékozódni. A Bellecour tér XIV. Lajos szobrával Európa egyik legnagyobb nyitott tere és a legnagyobb, gyalogosoknak fenntartott tér.
A tér a Saône és a Rhône folyók között fekszik az Ainay kerületben. Bármelyik folyó partján sétálva az ember szinte Közép-Európában érzi magát, némi prágai hangulat a tágas folyóparttal, számtalan híddal és hasonmás épületekkel.
A város nyugati része fele néz a Notre-Dame de Fourvière bazilika, amelyet Szűz Máriának ajánlottak, aki az 1600-as években állítólag megmentette Lyont a bubópestistől. Minden év decemberében, a Fényfesztivál (vagy a Fête des Lumières) idején az egész városban gyertyát gyújtanak, így emlékeznek Szűz Mária jótettére. A XIX. századi bazilika egy dombtetőn áll, a helyén egykor a római fórum állt, közelében található egy római amfiteátrum és egy múzeum, ahol az ókori Rómából származó különféle műtárgyak találhatók.
A katedrálisok és a római régészeti lelőhelyek csak néhány a sok lyoni látnivaló közül. A Croix-Rousse kerület Európa legnagyobb freskójával büszkélkedhet – Le Mur des Canuts – amely a lyoni selyemszövők életét mutatja be. A városban találhatók más festmények is, kihagyhatatlanok a falfestmények, például a La Fresque des Lyonnais, híres emberek Lyon történelméből, és ott van a Bibliothèque de la Cité, a Lyonból és a környékből származó írók műveivel.
A világméretű COVID19 járvány miatt azt javasoljuk, hogy az utazás lefoglalása és külföldi útja előtt ellenőrizze az aktuális szabályokat és korlátozásokat. Információ található az EU hivatalos honlapján és a helyi önkormányzatoknál.
Aachen, Németország
A megalapítása óta eltelt csaknem 2000 év alatt Aachen városa az európai történelem fontos részévé vált. Egy kis római településből a középkorban Nagy Károly császár kedvelt tartózkodási helye lett, és egy település, ahol sok német királyt és királynőt koronáztak meg.
A császári palotát Nagy Károly, a Frank Birodalom és a Lombardia királya, Róma császára építtette meg. Ma már csak egy kis része áll – a Granus-torony, amely Aachen legöregebb épülete.
A császárt a városban, az aacheni székesegyházban temették el 814-ben, amelynek építése az ő rendeletére kezdődött el 796 körül, és valamikor ez volt a legmagasabb kupolás építmény az Alpoktól északra. Ma is a székesegyház, Európa egyik legrégebbi katedrálisa uralja Aachen látképét.
Aachen Bad Aachen néven is ismert, és a római idők óta népszerű fürdőhely. Több mint 30 kéntartalmú forrás táplálja a gyógyító hatásairól ismert gyógyfürdőit. A székesegyháztól csak egy rövid séta a macskaköves utcákon, és máris eljutottunk az Elisenbrunnenhez, a szökőkutakkal és termálvízzel rendelkező klasszikus épületegyütteshez Aachen központjában.
Aachen nem csupán egy történelmi császárváros, hanem egyúttal egy egyetemi város is sok fiatallal. A városban nincs sok éjszakai szórakozóhely (ezért a közeli Kölnbe kell utazni), de sok a kocsma és a kávézó, ilyen például a diákok által látogatott Pontstrasse, alternatív környezettel és megfizethető árakkal.
Ha valami apró emléktárgyat keres, ha valamit haza szeretne vinni az útjáról, az Aachener Printen jó választás lehet. Az íze hasonlít a mézeskalácséhoz, mégis egészen más, és mert védjeggyel védett termék, az összes gyártó vagy Aachenben vagy annak környékén található. Ez kétségkívül egy egyedi emléktárgy.
A világméretű COVID19 járvány miatt azt javasoljuk, hogy az utazás lefoglalása és külföldi útja előtt ellenőrizze az aktuális szabályokat és korlátozásokat. Információ található az EU hivatalos honlapján és a helyi önkormányzatoknál.
Firenze, Olaszország
Toszkána fővárosa kulturális emlékekben a világ egyik leggazdagabb városa. Valamikor római város volt, de jelentősége a középkorban egyre nőtt. A középkorban itt született meg a reneszánsz, és a város sok híres embernek adott otthont, ezek például Machiavelli, Michelangelo és Donatello.
Firenze, minden túlzás nélkül, néhány napi elfoglaltságot tud adni. A várost az Arno folyó szeli ketté, és a Ponte Vecchio híd valószínűleg az egyik leghíresebb látnivaló Firenzében. Ezt a XIV. századi települést eredetileg hentesek, földművesek és kereskedők foglalták el a híd oldalába beépített üzletekkel. Ez az egyetlen híd Firenzében, amely nem pusztult el a második világháborúban, és a mai napig is ott vannak a kereskedők.
A város történelmi központjába érve, a keskeny utcákon kényelmesen hömpölygő emberáradat el fogja vinni a Palazzo Vecchio épületéhez, a város közigazgatásának legfontosabb épületéhez. Öreg palotaként is ismert, mivel az új palota nevet az Arno folyó túlsó partján később épített Palazzo Pitti kapta. Olaszország szinte minden nagyobb épülete, így a Palazzo Vecchio is tele van freskókkal és más műalkotásokkal, például Dante halotti maszkjával.
Aki nem látta a híres Dávid szobrot, az nem látta Firenzét. Szerencsére, a Galleria dell’Accademia, ahol ez a hatalmas, egy blokkból faragott, körülbelül hat tonnás alkotás található, kényelmes távolságra van a város központjától. Útközben pedig nagy valószínűséggel lesz sok-sok igazi olasz fagylaltos.
A város közepén nincs sok zöldterület, ahol fáradtan meg lehetne pihenni, csendesen nézni a zajló élet – ez bizony ritka lehetőség. Ha megpillant egy kávézót finom olasz kávét vagy pizzát kínálva, ragadja meg az alkalmat egy kis pihenésre. Firenze végül is nem egy nagyváros, és bár nagyon sok a látnivaló, értékelni kell az ilyen csábító pillanatokat.
A világméretű COVID19 járvány miatt azt javasoljuk, hogy az utazás lefoglalása és külföldi útja előtt ellenőrizze az aktuális szabályokat és korlátozásokat. Információ található az EU hivatalos honlapján és a helyi önkormányzatoknál.
Szaloniki, Görögország
Az olaszországi Firenzéhez hasonlóan Szalonikit Görögország kulturális fővárosaként tartják számon. Vidám a hangulat, a város híres a fesztiváljairól és az éjszakai életéről, és néhány évvel ezelőtt Szaloniki lett Európai Ifjúsági Fővárosa.
A város az Égei-tenger partján, pontosabban a Thermai-öböl partján fekszik, ideális célpont azok számára, akik szeretik a rövid városi utakat tengerparti hűsöléssel kombinálni. A városon kívül kellemes strandok találhatók, például Peraia vagy Neoi Epivates, de a valamivel délebbre fekvő Halkidiki is népszerű a helyiek és a turisták körében.
Szaloniki tengerpartján sétálni több mint egy egyszerű séta, sok híres nevezetesség is van útközben. A városban található mintegy 150 szoborból és mellszoborból valószínűleg a Nagy Sándor 1973-ban felállított lovasszobra a legismertebb. Innen már látható a Fehér torony, amely egy régi bizánci erődítmény helyén épült, most múzeum és műemlék.
Sétáljon tovább a tengerparti korzón, amíg el nem éri a festői Aristotelous teret, amely egyben a városi legfontosabb tere is, majd a tengerparttól távolodva fedezze fel a város belső részeit. Szaloniki olyan, mint egy szabadtéri múzeum, az UNESCO Örökség részét képező épületek és terek szétszórva találhatók a városban – nem szabad kihagyni a római agorát, a közeli Galerius diadalívet és római rotundát.
Gazdag múltjának és a szomszédos régiók hatásának köszönhetően a város különböző konyhák változatos keverékét kínálja, egy igazi gasztronómiai paradicsom. Számtalan, egyszerű utcai étkezde, ahol bougatsa nevű rétesszerű pitét, koulouri nevű, kissé édes, szezámmaggal megszórt karika formájú süteményt, vagy a sokkal ismertebb gyrost lehet kapni. Van-e jobb módszer egy kultúra megismerésére, mint az ételein keresztül?
A világméretű COVID19 járvány miatt azt javasoljuk, hogy az utazás lefoglalása és külföldi útja előtt ellenőrizze az aktuális szabályokat és korlátozásokat. Információ található az EU hivatalos honlapján és a helyi önkormányzatoknál.
Tetszett ez a cikk? Nézze meg a többi cikket is a Kiwi.com Stories weblapon.