Különleges karácsonyi szokások

Érdekességek

és

és |

Mindjárt itt az ünnepi időszak és a különböző országok különböző, néha szokatlan módon ünnepelnek. Íme néhány különlegesebb karácsonyi hagyomány a világ minden tájáról.

Már karácsonyi hangulatban vagy? Ezek a érdekességek arról, hogyan ünneplik a karácsonyt világszerte, meghozzák az ünnepi hangulatot és talán még a következő Kiwi.com-os utazásodat is megihletik!

Uborka alakú karácsonyfadíszek, USA

Különleges karácsonyi szokásokAki karácsony napján elsőként találja meg, extra ajándékot kap! — Getty Images

Az uborka alakú díszek eredetéről számos történet kering. Egyesek szerint a 16. századi Németországból származik, míg mások szerint inkább Spanyolországból, ahol Szent Miklós egy savanyúságos hordóban mentett ki két fiút a fogságból.

Akárhogy is, ez a hagyomány eljutott az Egyesült Államokba, ahol sok család akasztja fel ezt a szokatlan díszt a karácsonyfára. Elsősorban a többgyermekes családok körében népszerű; az a gyermek, aki először találja meg a lelógó uborkát, ajándékot kap.

„Kentucky karácsonyra”, Japán

A rántott csirke igazi ünneplésre ad okot JapánbanA rántott csirke igazi ünneplésre ad okot Japánban — Shutterstock


Rántott csirke karácsonyi vacsorára? Japánban ez igen gyakori dolog. A hagyomány 1974-ben kezdődött a KFC „Kentucky karácsonyra!” reklámkampányával. Bár Japánban a karácsony nem nemzeti ünnep, sok család azóta is a KFC-vel ünnepli. A becslések szerint körülbelül 3,6 millió japán látogat el minden karácsonykor az amerikai gyorsétteremláncba.

Tojáslikőr, UK

Bár manapság a tojáslikőr leginkább Észak-Amerikában népszerű, a hagyomány az óceán innenső partjáról eredBár manapság a tojáslikőr leginkább Észak-Amerikában népszerű, a hagyomány az óceán innenső partjáról ered — Shutterstock

A hagyományos karácsonyi ételek és italok témájánál maradva mindenképpen említést érdemel a tojáslikőr, amely jellemzően tojássárgájából, tejből, rumból vagy whiskyből és fűszerekből készül.

A tojáslikőr története egészen a középkori Britanniáig nyúlik vissza. Úgy vélik, hogy egy másik ital, a posset változata volt, amely meleg aludttej, sör vagy bor és fűszerek keverékéből állt. Később, a 18. században, miután eljutott az Atlanti-óceán túloldalára, a meleg tojáslikőr fogyasztása a karácsonyhoz társult, és az amerikai gyarmatokon is népszerű lett.

Kakiló fatörzs, Katalónia

Különleges karácsonyi szokásokEz a megszemélyesített karácsonyi farönk a katalán szürrealizmus megtestesítője — Getty Images


A Tío de Nadal, vagyis a „karácsonyi farönk” egy olyan hagyomány, amely csak Spanyolországban, azon belül is Katalóniában létezik. A fatörzs, amelyre arcot festenek, apró ajándékokat hoz, hasonlóan a Mikuláshoz, aki megtömi a karácsonyi harisnyát. De van egy csavar.

December 8-án – a Szeplőtelen Fogantatás napján – a családok takaróval takarják le a rönköt, hogy melegen és meghitten tartsák, és elkezdik „etetni”. Szenteste a rönköt a háztartás kandallója mellé helyezik, és a családtagok felváltva ütik meg egy bottal. Ütögetéskor a fatörzs állítólag ajándékokat és cukorkákat kakil, innen ered a Caga tió, vagyis a „sz*ró fatörzs” nem túl előkelő név.

Chichilaki – az alternatív karácsonyfa, Grúzia

A fahánccsal díszített chichilaki egészen egyedi karácsonyi dekorációA fahánccsal díszített chichilaki egészen egyedi karácsonyi dekoráció. — Shutterstock


Míg a tűlevelű fa általában a világ számos ünneplő háztartásában a legfontosabb díszítő elem, a grúzok kissé másképp közelítik meg ezt a szimbólumot.

Ők chichilakit állítanak – egy karácsonyfához hasonló szobrot, amelyet mogyoró- vagy diófa ágából készítenek. A fát úgy háncsolják és hasítják, hogy a kész szobor egy elég impozáns, faágakból álló mopsz legyen. A chichilakit ezután gyakran díszítik piros bogyókkal, aszalt gyümölcsökkel vagy a hagyományos grúz édességgel, a churchkhela-val.

Karácsonyi görkorizás, Venezuela

A misére korcsolyázni egyedülálló caracasi hagyományA misére korcsolyázni egyedülálló caracasi hagyomány — Shutterstock

A venezuelai fővárosban, Caracasban a helyiek egyedi és szórakoztató módon alakították át a karácsonyi misére járás szokását. Minden évben felcsatolják görkorcsolyájukat és odagurulnak. Ez olyan népszerű közlekedési eszközzé vált ezen a különleges napon, hogy a város másnap reggel 8 óráig lezárja az utcákat a forgalom elől, hogy a családok biztonságban görkorizhassanak.

A szentmise után a hagyományoknak megfelelően a családok az utcákon vagy egymás házában közös étkezéssel, zenéléssel és tánccal ünnepelnek.

12 karácsonyi kocsma, Írország

A Temple Bar környéke Dublin éjszakai életének központjaA Temple Bar környéke Dublin éjszakai életének központja — Shutterstock


Ennek a viszonylag új ír hagyománynak a népszerűsége egyre nő. Bár többé-kevésbé csak egy kocsmatúráról van szó, amely a karácsonyi héten zajlik, számos szabályt érdemes szem előtt tartani.

A résztvevők a „legjobb” karácsonyi ruháikba öltöznek – minél felháborítóbb, annál jobb. A szokásos öltözék egy rikító pulóver, amelyet karácsonyi felszereléssel, például csengettyűkkel vagy fényekkel díszítenek. Minden bárban legalább egy italt kell elfogyasztani, ami általában egy korsó sör.

Jellemzően minden kocsmának megvan a maga jellegzetes ivási szabályzata. Ezen felül a csoportok általában saját szabályokat is kreálnak – például, hogy nem szabad káromkodni, csak idegen akcentussal szabad beszélni, vagy csak bal kézzel szabad inni. Néhány kocsma meglátogatása után még nagyobb kihívást jelent az összes szabály megjegyzése.

Karácsonyi béke, Finnország

A turkui lakosok a nyugodt karácsonyt részesítik előnybenA turkui lakosok a nyugodt karácsonyt részesítik előnyben — Shutterstock

És most Dublin zajos tömegéből irány Turku ünnepi nyugalma. Finnország egykori fővárosában minden december 24-én délben felolvassák a „Karácsonyi béke nyilatkozatát”, amely a karácsonyi ünnepségek és a 20 napig tartó béke kezdetét jelzi. Ez a hagyomány egészen a 13. századig nyúlik vissza.

A nyilatkozatot 1886 óta a Brinkkala-kúria erkélyén olvassák fel, manapság pedig az országos televízió és rádió közvetíti. A jelenlegi szöveg 1903-ból származik és mindenkinek boldog karácsonyt kíván, mindenféle zajos és lármás viselkedéstől mentesen.

Ponty a fürdőkádban, Csehország

Különös cseh hagyomány karácsony előtt a pontyok háziállatként való tartásaKülönös cseh hagyomány karácsony előtt a pontyok háziállatként való tartása — Shutterstock


A pontyot, amely minden cseh karácsonyi vacsoraasztal dísze, szinte mindig élve árulják. Az árusok egész decemberben hatalmas tartályokat állítanak fel a városokban bennük az úszkáló halakkal, hogy a vásárlók kiválaszthassák a nekik tetsző példányokat.

Ezeknek a karácsonyi élőlényeknek az útja itt nem ér véget – élve viszik haza őket, gyorsan a család fürdőkádjába teszik, és egészen szentestéig ott is hagyják őket. A közhiedelem szerint minél tovább tartják életben a pontyot a tiszta vízben, annál ízletesebb lesz a húsa.

Szeretnél még több utazási cikket? Látogass el a Kiwi.com Stories oldalára.