Melyik országban van a legjobb sör? Nehéz. Melyik a legjobb sör Európában vagy a világon? Még nehezebb. Melyik ország termeli – és issza – a legtöbb sört?
Mindezek a kérdések trükkösek. A „legjobb sörös ország” attól függ, hogy mit keresünk: milyen stílusú, a legolcsóbb vagy a legszokatlanabb, mennyire erős, és még sok minden mástól.
Hogy megpróbáljunk eligazodni, megnézzük a 10 legnépszerűbb országot az egy főre jutó sörfogyasztás alapján, néhány helyi dolgot, ha úgy döntesz, hogy tovább nyomozol, és azt, hogyan koccints.
Egészségedre!
1. Csehország
View this post on Instagram
Ha sejtetted, hogy ez lesz az első helyezett, jól gondoltad – Csehország mindig az első helyezett az ilyen felmérésekben. A sör a csehek lételeme és a választék is nagyon-nagyon jó. A Pilsner Urquell és a Budvar hatalmas sörfőzdéitől kezdve a Starobrno sörgyárakon át a mikrosörfőzés virágzó kereskedelméig nincs olyan alkalom, amikor egy cseh ne rendelne sört.
Város, ahová érdemes ellátogatni: Brno
Morvaország fővárosa és a mesebeli Prága ellenpontja, ez a laza, diákokkal teli város a mikrosörfőzés központjává vált, szinte havonta nyílnak új sörfőzdék. Sétálj az utcákon, találkozz a krokodillal, és lazíts egy sör mellett a Na Stojáka kocsma előtt.
Kóstold meg: Lucky Bastard
Egy brnói márka, amelyet ma már Európa-szerte exportálnak, és kiváló IPA-kat, stoutokat és blonde söröket készítenek.
Így koccints: Na zdraví!/Čau!
2. Ausztria
View this post on Instagram
Csehország déli szomszédja abban hasonló, hogy a sörfőzőkre soha nem vonatkozott a német Reinheitsgebot, azaz a tisztasági törvény, ezért az osztrák sörök választéka viszonylag széles. A nagy sörmárkák közül a Stiegl a legnépszerűbb, bár Bécsben az Ottakringer a meghatározó.
Város, ahová érdemes ellátogatni: Salzburg
Szépség, folyó, hegyek, Mozart stb. Persze, Salzburg ezekről híres. De érdemes meglátogatni a Stiegl sörfőzdét is. Túrákat szerveznek, amelyek a hatalmas múzeumban érnek véget, ahol mindenki kap egy nagy, ajándék sört. Vagy elzarándokolhatsz a kis faluba, Kaltenhausenbe, ahol az Edelweiss sörfőzde gyönyörű, gyümölcsös búzasört készít.
Kóstold meg: Edelweiss Gamsbock
Testes búzasör, könnyen iható, de 7,1%-os alkoholtartalmával alattomosan erős!
Így koccints: Zum Wohl!
3. Németország
Mint már említettük, Németországban a Reinheitsgebot azóta van érvényben, hogy Bajorországban 1516-ban elfogadták. Ez minden német sört mindössze három összetevőre – vízre, komlóra és árpára – korlátoz. Ez azt jelenti, hogy a német sörfőzdék meglehetősen korlátozottak abban, hogy mit állíthatnak elő, de a minőséghez általában nem férhet kétség.
Város, ahová érdemes ellátogatni: Bréma
A Németország nagyobb városai miatt gyakran figyelmen kívül hagyott, barátságos Bréma városa ad otthont a Beck’s-nek, a világ egyik legnépszerűbb sörének. A sörfőzde-túra átfogó és érdekes, és egy vak kóstolótesztet is tartalmaz a potenciális sörszakértők számára. A Ratskeller (egy nagy pincében található bár) hagyománya él és virul Brémában, beleértve az 1405 óta működő eredetit is, amely a városháza alatt található.
Kóstold meg: Schüttinger
Bréma első sörözője, amely 1990 óta saját söröket készít házon belül.
Így koccintsunk: Prost!
4. Észtország
Hmm, ez aztán szokatlan. Hagyományosan nem sokan asszociálnának a sörre, az észtek ipara azonban rohamosan növekszik. Ez azonban nem a mikrosörfőzés növekedését eredményezte, ahogy azt várnánk; a három legnagyobb sörfőzde adja az összes eladott sör 95%-át, és mindhárom külföldi tulajdonban van.
Város, ahová érdemes ellátogatni: Tartu
Észtország második városa, egyben a legrégebbi is, és körülbelül 100 000 lakossal rendelkezik. Az ország legrégebbi egyetemének otthont adó város a nemzet szellemi központjának számít. A háborúban elpusztult történelmi központot sikeresen újjáépítették, és a modern épületek száma új energiát tükröz.
Kóstold meg: A. Le Coq
A Londonban alapított és eredetileg „Imperial Russian Stout” néven forgalmazott A. Le Coq 1826 óta főz sört Tartuban, és Észtország egyik legismertebb márkája.
Így koccints: Terviseks!
5. Lengyelország
A lengyel sörfőzdék gyártják a harmadik legtöbb sört Európában (Németország és az Egyesült Királyság után), és ezek két nagyon különböző kategóriába sorolhatók. Először is, ott vannak a nagy, multinacionális vállalatok – olyan márkák, mint a Tyskie és a Lech (a SABMiller tulajdonában) és a Żywiec (a Heineken tulajdonában). Másodszor, van a kézműves és sörházi sörök újabb választéka, amelyek a Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich, vagyis a Regionális Sörfőzők Lengyel Szövetségének zászlaja alá tartoznak.
Város, ahová érdemes ellátogatni: Krakkó
Oké, egy krakkói sörös hétvége lehet, hogy közhelyes, de nem véletlenül az. A város a lengyel mikrosörfőzés központjává vált, és minden alkalmat meg kell ragadni, hogy leüljünk és megcsodáljuk a tájat egy jó, olcsó helyi sör mellett. Az óvárosban található House of Beer és a Kazimierzben található Omerta két példa az érdekes sörök iránti egyre szélesebb körű érdeklődést kihasználó kocsmákra.
Kóstold meg: Stara Zajezdnia
Ezt a pasztőrözetlen, szűretlen sört egy átalakított villamosvagonban főzik és szolgálják fel Kazimierzben.
Így koccints: Na zdrowie!
6. Írország
View this post on Instagram
A Guinness dublini sörfőzdéjét 1759-ben alapították, és a márka azóta is ott virít az országban. Világszerte sikeres, a világ egyik legfelismerhetőbb terméke és ma is a világ legnagyobb stout sörgyártója. A Murphy’s és a Beamish mellett a stout még mindig uralja az ír sörpiacot. Az angol sörök behozatala, valamint a több független sörfőzde létrehozását célzó, részben uniós finanszírozású program azonban az elmúlt évtizedben felhígította ezt a befolyást.
Város, ahová érdemes ellátogatni: Cork
A Dublin turistacsapdáitól és legénybúcsúitól távol eső, Írország délnyugati részén fekvő Corkot a 6. században alapították és a Lee folyó partján terül el. A Murphy’s Irish Stout otthona mellett számos sörfőzde is található a kompakt központban, ahol sörök, stoutok és lagerek széles választékát kínálják. A Franciscan Well sörfőzde és pub hatalmas, fűtött kerttel rendelkezik, a Rising Sons sörfőzde pedig fantasztikus „Pizza & Pint” ajánlatot kínál 6500 forinért.
Kóstold meg: Franciscan Well’s Rebel Red Ale
Számos globális sördíjat nyert és tökéletesen illik a sörözőben felszolgált hamburgerekhez.
Így koccints: Sláinte!
7. Horvátország
Történelmileg nem egy nagy sörgyártó nemzet, csak a 19. században kezdtek el igazán ipari méretekben sört főzni. Azóta gazdaságilag is fontos iparággá vált, hiszen a Horvátországban elfogyasztott sör több mint 90%-a hazai termelésű. A tengerpart és az éghajlat miatt a Horvátországban értékesített sör nagy részét „Radler” formában adják el, azaz limonádéval vagy más gyümölcsalapú üdítővel keverve.
Város, ahová érdemes ellátogatni: Split
Dalmácia fővárosa az Adriai-tenger partján fekszik, a helyiek pedig a vízparti sétány bárjaiban és kávézóiban lazítanak, mielőtt a Diocletianus-palota és a falakkal körülvett utcák labirintusa felé vennék az irányt, amelyek számtalan bárt rejtenek, amelyekbe belebotolhatsz. Sokuk szinte jelöletlen, vagy ha igen, akkor csak egy aprócska tábla jelzi az ajtó mellett. Ez Split egyik szépsége – kényelmesen eltévedni, hogy felfedezhesd az új kedvenc helyedet, ahol megállhatsz!
Kóstold meg: Zmajsko
A Zmajsko pivovara volt az első horvát sörfőzde, amely bekerült a RateBeer Legjobb új sörfőzdék listájának top 10-es listájára. Kiváló APA sörük testes, citrusos beütéssel.
Így koccints: Živjeli!
8. Venezuela
Az egyetlen nem európai ország, amely bekerült a top 10-be. Venezuela borzasztóan szenvedett az utóbbi időben, hatalmas társadalmi zavargásokkal és magas bűnözési rátával. Jelenleg nem feltétlenül javasolnánk, hogy látogass el oda, de ha mégis ragaszkodsz hozzá, a következőket tudjuk elmondani. A Polar sörgyárat, az ország legnagyobb sörgyárát 1941-ben alapították, és ma már az ország egyik legnagyobb iparága. A venezuelaiak nagyon büszkék a termékükre, bár a márkák között nincs nagy verseny – a két legnépszerűbb a Polar és a Regional.
Város, ahová érdemes ellátogatni: Mérida
A fennsíkon fekvő és a venezuelai Andok kapujaként ismert Mérida viszonylag magas életszínvonaláról ismert, és a társadalmi-gazdasági osztályok közötti szakadék kevésbé hangsúlyos, bár a közelmúlt politikai és társadalmi instabilitása nem segített ezen. Azzal, hogy a városban egy hatalmas tudományos és környezetvédelmi központot hoztak létre, és az iparról a fő bevételi forrásra, a turizmusra tértek át, Mérida egyre elismertebbé vált az országon kívül is.
Kóstold meg: Cardenal
Ez a sör azon kevés sörök egyike, amelyek nem tartoznak a két nagy sörgyárhoz… de az AmBev része, tehát nem éppen egy kis konszern. Egy elfogadható próbálkozás egy Pilsner lager sörre.
Így koccints: Salud!
9. Finnország
Bár elsősorban a vodkájukról ismertek, a finnek nagy sörrajongók is. A Sinebrychoff, a legrégebbi sörfőzde az északi országok közül, 1819-ből származik. Október 13-án Finnország a sörfőzde alapításának tiszteletére ünnepli a nemzeti sörnapot. A Sinebrychoff ma már a Carlsberg tulajdonában van és ez tükrözi a finnországi sörgyártás jelenlegi jellegét – a legtöbb sörgyár multinacionális vállalatokhoz tartozik.
A nagy neveken kívül Finnországban létezik a sahti nevű ital, amely borókagallyakon és szalmán átszűrt zabból készül. Michael Jackson angol sörtörténész szerint ez a sörkészítési módszer közvetlen kapcsolatban áll a legrégebbi feljegyzett sörfőzéssel, a babiloni időkben készült sörrel.
Város, ahová érdemes ellátogatni: Turku
Turku egy kis diákváros, amely számos kis sörfőzdét vett a szívébe. Középkori vára és hatalmas művészeti múzeuma mellett számos kocsma vár, ahol a hideg téli hónapokban felmelegedhetsz. Vegyük például a Koulut. A Koulu finnül ‘iskola’, és régen – mi más – iskola volt, ma már négyféle sört és almabort is készítenek.
Kóstold meg: Lammin Sahti
Az 1985-ben alapított sörfőzde a fent említett sahti-t gyártja, amely 2002-ben uniós védettséget kapott.
Így koccints: Kippis!
10. Románia
View this post on Instagram
A román kormány mind a sört, mind a bort élelmiszernek tekinti, így egyikre sem vonatkoznak azok az adók és korlátozások, amelyeket sok más ország az alkoholtartalmú italokra kivet. A 19. században szokatlan módon a kocsmák a városi középosztály találkozóhelyeinek számítottak; természetesen a társasági élet, de a politika megbeszélése és az üzleti ügyletek lebonyolítása szempontjából is. A legnagyobb sörök az országban az Ursus, a Timișoreana, a Stejar és a Bergenbier. Ezek mind a tipikus, német típusú lagerek, bár néhány sörfőzde készít sötét változatot is.
Város, ahová érdemes ellátogatni: Kolozsvár
A második legnagyobb város és az erdélyi régió nem hivatalos fővárosa, Kolozsvár nagyszámú diákpopulációnak, filmfesztiválnak, jazzfesztiválnak és olyan nevezetességeknek ad otthont, amelyek a szász kortól a barokkig terjednek egy nagy csöpp romantikával. Az erdőkkel, dombokkal és szurdokokkal körülvett városban nyáron túrázásra és hegyi kerékpározásra, télen pedig síelésre van lehetőség. 2015-ben elnyerte az „Európai Ifjúsági Főváros” címet, és egy 2014-es jelentés szerint az Európai Unió 100 legnagyobb városa közül itt a legjobb a levegőminőség.
Próbáld ki: Hophead/Ground Zero
A kolozsvári Hophead sörfőzde finom portereket és IPA-kat készít, akárcsak a nagy hatású bukaresti Ground Zero sörfőzde. A 6%-os alkoholtartalmú Morning Glory IPA különösen jó.
Így koccints: Noroc!
Tetszett ez a cikk? További utazási inspirációkért látogass el a Kiwi.com Stories oldalára.