10 ciekawostek na temat systemów metra na świecie

Ciekawostki podróżnicze


|

Czym jest pociąg-muzeum i które metro jako jedyne wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO?

Subway, Metro, Underground, the Tube, U-Bahn… W różnych kulturach i językach występuje wiele różnych nazw, ale wszystkie odnoszą się do tej samej rzeczy. Poznajmy pewne ciekawostki dotyczące tego nowoczesnego środka transportu. Oto i one!

#1 Najwięcej stacji ma metro w Nowym Jorku

Metro w Nowym Jorku liczy 424 stacji i kompleksów stacyjnychMetro w Nowym Jorku liczy 424 stacji i kompleksów stacyjnych — Shutterstock

Metro w Nowym Jorku, mimo, że nie jest ani najstarsze, ani nie odznacza się największym nasileniem ruchu i tak trafiło do galerii sław. Ten lokalny system szczyci się 424 stacjami i kompleksami stacyjnymi, znacznie przekraczając liczbę przystanków w jakimkolwiek innym kraju. 

#2 Metro najdalej wysunięte na północ i na południe

Metro najdalej wysunięte na północ znajduje się w Helsinkach w Finlandii. Najbliższa Bieguna Północnego jest stacja końcowa linii M2, Mellunmäki (60°14′21″ N i 25°6′39″ E), otwarta w roku 1989. 

Z drugiej strony równika, w Buenos Aires w Argentynie znajduje się metro najdalej wysunięte na południe. Najbliższa Antarktydy jest jego stacja Plaza de los Virreyes – Eva Perón na linii E (34°38′34.9″ S i 58°27′41.8″ W), która działa od 1986 roku.

#3 W metro w Moskwie jeździ pociąg-muzeum

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ben Goodwin (@benjorama33)

Metro w Moskwie słynie jako najładniejsze na świecie i trudno się dziwić, że jeździ tam pociąg-muzeum.

Pociąg Akwarela jeździ zwykłą trasą niczym każdy inny skład w tym mieście, ale bardzo różni się od pozostałych. Na zewnątrz jest pomalowany w kwiaty a wnętrze przerobiono na „niby” muzeum, wynosząc wrażenia doznawane podczas  przejazdu na zupełnie inny poziom.  

#4 Najstarsze metro na świecie posiada Londyn

Pierwszą kolejkę podziemną otwarto w roku 1863 w Londynie. Początkowo miała ona zaledwie siedem stacji łącząc Paddington i Farringdon Street w centrum miasta. Obecnie, po 150 latach istnienia, rozrosła się ona w sieć, która liczy 270 stacji i 250 mil (400 km) torów.

Pierwsze tory kładziono w tunelach budowanych metodą odkrywkową wykonując wykop tuż pod powierzchnią i pokrywając go stropem na tyle mocnym, by powyżej niego mogło się toczyć normalne życie. Rozpowszechniona nazwa londyńskiego metra — „The Tube”, czyli „Rura” pochodzi od metody zastosowanej później do budowania bardziej zagłębionych tuneli o przekroju okrągłym. 

#5 Najgłębiej usytuowana stacja znajduje się w Kijowie

Najgłębiej położoną stacją metra na świecie jest stacja ArsenalnaNajgłębiej położoną stacją metra na świecie jest stacja Arsenalna — Shutterstock

Najgłębiej położona stacja metra na świecie  — Arsenalna mieści się 105,5 metra (346 stóp) pod miastem Kijów. Dojście do niej licznymi schodami ruchomymi i peronami może zabrać nawet pięć minut.

#6 Na świecie istnieje około 180 systemów metra

W 178 miastach w 56 krajach na świecie istnieje obecnie około 180 systemów podziemnych kolei. W ostatnich dziesięcioleciach w czołówce, jeśli chodzi o budowę nowych systemów metra plasują się kraje azjatyckie a zdecydowany prym wiodą Chiny i Indie.

#7 Największym nasileniem ruchu odznacza się metro w Tokio 

Największym nasileniem ruchu na świecie odznacza się metro w TokioNajwiększym nasileniem ruchu na świecie odznacza się metro w Tokio — Shutterstock

3,5 miliarda przejazdów w roku 2017 daje metro w Tokio pierwsze miejsce w światowych statystykach pod względem największego nasilenia ruchu.

#8 Najkrótszy czas przejazdu przez wszystkie stacje metra w Londynie

W roku 2015, Andi James i Steve Wilson ustanowili rekord świata przejeżdżając przez wszystkie stacji metra w Londynie w najkrótszym, jak dotychczas czasie. Odwiedzenie ich wszystkich zajęło dokładnie 15 godzin, 45 minut i 38 sekund.

#9 Metro w Budapeszcie jest jedynym, które trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Od roku 2002 linia M1 w Budapeszcie jest jedyną linią metra na świecie, która trafiła na listę „Światowego dziedzictwa UNESCO”.

Metro w Budapeszcie należy do najładniejszych i najstarszych. Wybudowano je w roku 1896 jako najstarszy obiekt tego typu w kontynentalnej części Europy i jest ono drugą pod względem dlugowieczności koleją podziemną na świecie. Starsze jest tylko metro w Londynie.

#10 Najbardziej skomplikowaną stacją metra na świecie jest stacja Châtelet-Les Halles we Francji

Do największych i najbardziej skomplikowanych stacji na świecie należy paryska stacja Châtelet-Les Halles. Zbiegają się na niej trzy linie kolei i pięć linii metra a jej perony są oddalone nawet o 800 metrów (0,49 mili). Ze względu na swoją złożoność, dzieli się na trzy sektory: Forum, Rivoli i Seine a w każdy dzień roboczy przewija się przez nią ponad 750 000 podróżnych.

Zapraszamy do zapoznania się z Kiwi.com Stories, gdzie można znaleźć więcej ciekawostek, inspiracji i aktualnych informacji dotyczących podróży.