Busy platform scene on New York Subway — Getty Images

10 ciekawostek o metrze na świecie

Ciekawostki podróżnicze

oraz

oraz |

W który metrze na świecie jest największy ruch? Gdzie jest najstarsza podziemna kolejka? Co to jest pociąg muzealny? Które metro jako jedyne znalazło się na liście dziedzictwa UNESCO? Tu dowiesz się wszystkiego!

Na świecie istnieje około 180 systemów metra w 178 miastach i 56 krajach, a każdego roku planowane są kolejne. Od wielkich, starych sieci Londynu i Paryża po eleganckie, lśniące metra w Chinach, Indiach i Japonii, jest to jedna z najpopularniejszych metod masowego transportu miejskiego. Oto garść ciekawostek o metrze na świecie, które mogą Cię zaskoczyć.

1. Najwięcej stacji ma metro w Nowym Jorku

Metro w Nowym Jorku liczy 424 stacji i kompleksów stacyjnychMetro w Nowym Jorku liczy 424 stacji i kompleksów stacyjnych — Shutterstock


Metro w Nowym Jorku, mimo że nie jest ani najstarsze, ani nie odznacza się największym nasileniem ruchu i tak trafiło do galerii podziemnych sław (gdyby było coś takiego). Ten lokalny system szczyci się 424 stacjami i kompleksami stacyjnymi, znacznie przekraczając liczbę przystanków w jakimkolwiek innym kraju. 

2. Metro najdalej wysunięte na północ i na południe

Wnętrze metra w Helsinkach z czarnym sufitemMetro w Helsinkach to najbardziej na północ położony system podziemnego transportu na świecie — Getty Images


Metro najdalej wysunięte na północ znajduje się w Helsinkach w Finlandii. Najbliższa Bieguna Północnego jest stacja końcowa linii M2, Mellunmäki (60°14′21″ N i 25°6′39″ E), otwarta w roku 1989. 

Z drugiej strony równika, w Buenos Aires w Argentynie znajduje się metro najdalej wysunięte na południe. Najbliższa Antarktydy jest jego stacja Plaza de los Virreyes – Eva Perón na linii E (34°38′34.9″ S i 58°27′41.8″ W), która działa od 1986 roku.

3 . W Moskwie jeździ pociąg-muzeum

Metro moskiewskie jest uważane za jedno z najładniejszych na świecie, dlatego to, że kursuje w nim specjalny pociąg muzealny, może nie być dużym zaskoczeniem.

Pociąg Aquarelle kursuje regularnie na linii Arbatsko-Pokrovskaya, ale łatwo go odróżnić od innych pociągów metra. Z zewnątrz został pomalowany w kwiatowe wzory, a wnętrze przekształcone w namiastkę muzeum, co sprawia, że dojazdy do pracy nabierają innego wymiaru.

4. Londyn ma najstarszy system metra na świecie

@kiwi.com you’ve come to the right fyp👀 #lowcostflight #cheapflights #kiwicomtravelhacks #kiwicomflight ♬ Los Choukarios – Bellecour


Pierwszą kolejkę podziemną otwarto w roku 1863 w Londynie. Początkowo miała ona zaledwie siedem stacji łącząc Paddington i Farringdon Street w centrum miasta. Obecnie, po 150 latach istnienia, rozrosła się ona w sieć, która liczy 270 stacji i 250 mil (400 km) torów.

Pierwsze tory kładziono w tunelach budowanych metodą odkrywkową wykonując wykop tuż pod powierzchnią i pokrywając go stropem na tyle mocnym, by powyżej niego mogło się toczyć normalne życie. Rozpowszechniona nazwa londyńskiego metra — „The Tube”, czyli „Rura” pochodzi od metody zastosowanej później do budowania bardziej zagłębionych tuneli o przekroju okrągłym. 

5. W Kijowie jest najgłębiej usytuowana stacja metra

Najgłębiej położoną stacją metra na świecie jest stacja ArsenalnaNajgłębiej położoną stacją metra na świecie jest stacja Arsenalna — Shutterstock

Najgłębiej położona stacja metra na świecie  — Arsenalna mieści się 105,5 metra (346 stóp) pod miastem Kijów. Dojście do niej licznymi schodami ruchomymi i peronami może zabrać nawet pięć minut.

6. W praskim metrze kolory mają duże znaczenie

ściana stacji Malostranska w PradzeKolory ścian stacji linii A w Pradze mają różne znaczenia — Getty Images

Uderzające projekty stacji na praskiej linii A praskiego metra są tam nie bez powodu. Fakturowane ściany stacji są oznaczone kolorami, które symbolizują ich otoczenie.

Na przykład na Hradczańskiej, najbliżej Zamku Praskiego, złoty kolor symbolizuje historię i chwałę. Zieleń Malostranskiej oznacza otaczające ją królewskie ogrody, a brąz Muzeum — dawne fortyfikacje. Staromiejska i jej czerwień to wspomnienie krwawych egzekucji, które miały miejsce na Rynku Staromiejskim w czasie powstania czeskiego, fiolet Flory symbolizuje winogrona z historycznych winnic, a na Placu Pokoju zobaczymy niebieski, kolor symbolizujący pokój.

7. Największym nasileniem ruchu odznacza się metro w Szanghaju

Ponad 2.8 miliarda przejazdów rocznie daje  szanghajskiej kolejce miejsce na szczycie tych najbardziej obleganych, razem z metrem w Tokio, Seulu i kilkoma chińskim i stacjami.

8. Czy pokonasz rekordowo krótki czas przejazdu przez wszystkie stacje metra w Londynie?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


W roku 2015, Andi James i Steve Wilson ustanowili rekord świata przejeżdżając przez wszystkie stacji metra w Londynie w najkrótszym, jak dotychczas czasie. Odwiedzenie ich wszystkich zajęło dokładnie 15 godzin, 45 minut i 38 sekund.

9. Metro w Budapeszcie jest jedynym, które trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO

żółty wagon metra w BudapeszcieMetro w Budapeszcie to drugie najstarsze metro na świecie — Getty Images


Od roku 2002 linia M1 w Budapeszcie jest jedyną linią metra na świecie, która trafiła na listę „Światowego dziedzictwa UNESCO”.

Metro w Budapeszcie należy do najładniejszych i najstarszych. Wybudowano je w roku 1896 jako najstarszy obiekt tego typu w kontynentalnej części Europy i jest ono drugą pod względem wieku koleją podziemną na świecie. Starsze jest tylko metro w Londynie.

10. Najbardziej skomplikowaną stacją metra na świecie jest stacja Châtelet-Les Halles we Francji

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Do największych i najbardziej skomplikowanych stacji na świecie należy paryska stacja Châtelet-Les Halles. Zbiegają się na niej trzy linie kolei i pięć linii metra a jej perony są oddalone nawet o 800 metrów (0,49 mili). Ze względu na swoją złożoność, dzieli się na trzy sektory: Forum, Rivoli i Seine a w każdy dzień roboczy przewija się przez nią ponad 750 000 podróżnych.

Zapraszamy do zapoznania się z Kiwi.com Stories, gdzie można znaleźć więcej ciekawostek, inspiracji i aktualnych informacji dotyczących podróży.

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether