10 ciekawych faktów o Ameryce Południowej

10 ciekawych faktów o Ameryce Południowej

Ciekawostki podróżnicze

oraz

oraz |

Jak dużo wiesz o historii, geografii, kulturze, społeczeństwie i znaczeniu Ameryki Południowej? Będziesz wiedzieć jeszcze więcej, gdy przeczytasz te 10 zabawnych faktów.

Kontynent pełen miejsc popularnych wśród zapalonych globtroterów: Ameryka Południowa jest atrakcyjna przede wszystkim ze względu na swoje naturalne piękno, różnorodność kulturową i dzikie imprezy (ukłon w stronę Brazylii). Ale ile tak naprawdę wiesz o tym miejscu? Jakie są jej naturalne i stworzone przez człowieka rekordowe obiekty? Z iloma krajami graniczy największe państwo? W którym kraju nie ma restauracji McDonald’s? Czytaj dalej, aby przekonać się, które z tych faktów były już Ci znane, a które jeszcze nie.

W Paragwaju nie ma dzwonków u drzwi

W Paragwaju większość domów nie ma dzwonków u drzwi. Zamiast dzwonić, goście oznajmiają swoje przybycie kilkusekundowym klaskaniem.

W Chile jest drugi co do wielkości basen na świecie

ogromny basen przy hotelu w ChilleCrystal Lagoon ma 80 m2 i do niedawna był największym basenem na świecie. – Getty ImagesMający rozmiary 20 olimpijskich basenów pływackich, czyli 80 000 m kw. Crystal Lagoon w Chile jest drugim co do wielkości basenem pływackim na świecie i największym w Ameryce Południowej. Mieści się on na skraju Oceanu Spokojnego i jest zapełniony 250 milionami litrów wody morskiej. W najgłębszym miejscu ma 3,5 m.

Od czasów powstania w 2006 roku obiekt przez 9 lat był największym basenem na świecie, zdetronizował go dopiero Citystars Sharm El Sheikh w Egipcie, który ma ponad 98 m2.

Andy to najdłuższy łańcuch górski — na lądzie

Najdłuższym kontynentalnym łańcuchem górskim na świecie są Andy. Rozciągają się one z północy na południe przez 7000 kmNajdłuższym kontynentalnym łańcuchem górskim na świecie są Andy. Rozciągają się one z północy na południe przez 7000 km — Shutterstock

Położone na zachodzie kontynentu Andy są najdłuższym na świecie kontynentalnym łańcuchem górskim. Rozciągają się z północy na południe kontynentu południowoamerykańskiego przez siedem krajów: Wenezuelę, Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Chile i Argentynę.
Z północy na południe ich rozpiętość wynosi 7000 km, a ze wschodu na zachód – do 700 km. Ich średnia wysokość wynosi 4000 m.

Andy mogą być wielkie, ale są nikłe w porównaniu z najdłuższym łańcuchem górskim na świecie – podwodnym Grzbietem Śródatlantyckim, który rozciąga się na 65 000 km, a jego wysokość, licząc od dna oceanicznego, dochodzi do 4200 m.

Największe solnisko na świecie jest w Boliwii

osoba i jej odbicie na powierzchni solniskaSpacer po największym lustrze na świecie? – Getty ImagesNajwiększym solniskiem na świecie jest boliwijskie Salar de Uyuni o powierzchni ponad 10 500 km kw. W porze deszczowej przekształca się ono w największe naturalne zwierciadło na świecie, natomiast w porze suchej odsłania się gruba skorupa chlorku sodu, której głębokość niekiedy sięga 10 metrów.

W Ameryce Południowej używa się setki języków

Mimo że na kontynencie południowoamerykańskim istnieje tylko 12 suwerennych krajów, Ameryka Południowa jest jednym z najbardziej zróżnicowanych językowo obszarów na świecie.

Najbardziej rozpowszechnionymi językami są hiszpański i portugalski. Jednym i drugim posługuje się ponad 200 milionów osób. Do najszerzej rozpowszechnionych języków importowanych należą: angielski (ponad 5 mln osób), niemiecki (około 2 mln), włoski (1,5 mln), arabski (około 1,1 mln), a także chiński, japoński i holenderski.

Z języków autochtonicznych najczęściej używany jest keczua, którym mówi około 8 milionów osób. Na kolejnych dwóch miejscach plasują się guarani (5 mln) i ajmara (około 2,5 mln).

Najwyżej położona stolica na świecie jest w Ameryce Południowej

Boliwijskie La Paz jest położone na wysokości 3650 mBoliwijskie La Paz jest położone na wysokości 3650 m — Shutterstock

Nie ma wątpliwości, że najwyżej na świecie położona stolica znajduje się w Ameryce Południowej, lecz nie do końca wiadomo, komu należy przyznać palmę pierwszeństwa.

Boliwijskie La Paz jest położone na wysokości 3650 m. Normalnie, miasto to byłoby najwyżej mieszczącą się stolicą na świecie. La Paz jest jednak jedynie siedzibą rządu. Oficjalnie – jak głosi konstytucja Boliwii – stolicą jest miasto Sucre, położone na wysokości 2810 m.

Tak więc, jeśli za stolicę będziemy uważali La Paz, to jest ono również najwyżej położoną stolicą na świecie. Jeśli nie, to korona przypadnie stolicy Ekwadoru – Quito, położonej na wysokości 2850 m.

Wyspy Galapagos były inspiracją dla teorii ewolucji Darwina

Charles Darwin został zainspirowany przez różnorodność żyjących na tych wyspach gatunków zwierząt i roślin.

Gdy mający wówczas 26 lat Charles Darwin przybył na Wyspy Galapagos w 1835 r., zauważył podobieństwa między miejscowymi gatunkami zwierząt i roślin oraz gatunkami spotykanymi na lądzie stałym, jak również wiele różnic występujących jedynie na wyspach w tym regionie. Napisaną przez niego książkę O pochodzeniu gatunków ostatecznie wydano dopiero w 1859 roku.

Brazylia graniczy ze wszystkimi krajami w Ameryce Południowej oprócz dwóch

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Spośród 12 krajów znajdujących się w Ameryce Południowej, największy z nich – Brazylia, graniczy ze wszystkimi oprócz Chile i Ekwadoru.

W Boliwii nie ma restauracji McDonald’s

Gdy w 1997 r. w La Paz w Boliwii otwarto pierwszą restaurację McDonald’s, przyjęto ją z dużym podekscytowaniem, a ludzie ustawiali się przed nią w długich kolejkach. Jednak już w 2002 r. sieć ta zamknęła na stałe wszystkie 8 swoich restauracji w tym kraju.

Uważa się, że porażka McDonald’s w Boliwii jest częściowo spowodowana odrzuceniem tej sieci restauracji na gruncie politycznym i kulturowym przez Boliwijczyków, którzy wolą miejscowe potrawy. Jest to również jeden z najuboższych krajów w Ameryce Południowej, więc jego mieszkańców po prostu nie było stać na stołowanie się w McDonald’s.

Kształt Brasilii jest podobny do samolotu

widok miasta Brasília z góryCzy to ptak, czy to samolot? Nie to Brasília -Coordenação-Geral de Observação da Terra/INPE from Brasil, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Stolicę Brazylii zbudowano jako zaplanowane miasto w ciągu około trzech i pół roku. W latach 50-tych Brasilia została zbudowana od podstaw z myślą o wprowadzeniu postępu do wnętrza kraju. Nie została zaprojektowana do chodzenia, ale raczej do przejazdu samochodem w zachwycie nad przestronnością i kształtem miasta.

Jakby tego było mało, plan Brasilii odzwierciedla kiełkujące właśnie wówczas zamiłowanie do podróży. Dla patrzących z góry, ma ona kształt samolotu. Jej skrzydła zbudowano dla pomieszczenia urzędników, a kadłub przeznaczono dla różnych ministerstw.

Czy podobał Ci się ten artykuł? Pod adresem Kiwi.com Stories mamy ich dla Ciebie znacznie więcej.

Powiązane artykuły