10 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2023 r.

Inspiracje podróżnicze


|

Oto najlepsze kierunki w Europie, obu Amerykach, Azji i innych zakątkach ziemi, które warto odwiedzić w 2023 roku. Mamy tu nieodkryte miejsca, kierunki, które turyści wybierają coraz częściej, pomysły na przygodowe wyprawy i city breaki. Niezależnie od budżetu znajdziesz tu pomysł na swoją podróż tego roku.

Sprawdziliśmy dane z Kiwi.com i wygląda na to, że już nie możecie się doczekać roku 2023! Coraz więcej wyszukiwań dotyczy takich miejsc jak Barcelona (prawie 2 miliony), Los Angeles (ponad 2 miliony), Londyn i Paryż (ponad 3 miliony) oraz Bangkok (ponad 6 milionów).

To są oczywiście wspaniałe miejsca warte odwiedzenia… a nawet odwiedzania nawet co roku. Jednak tutaj nasz zespół wyselekcjonował inspiracje do podróżowania w 2023 roku. Wybraliśmy niektóre z naszych ulubionych regionów, krajów, miast, wycieczek i projektów, aby zachęcić Cię do odkrywania świata. Od rajskich plaż po słynny targ rybny w Korei Południowej; romantyczne podróże, wparcie ochrony przyrody, city breaki i road tripy — pełen przegląd. Pamiętaj, że styczeń jest jednym z najlepszych momentów w roku, kiedy loty są tańsze, więc zarezerwuj wcześnie, zaoszczędź więcej. I od początku roku masz już na co czekać w 2023 roku!

Wschodnia Francja

Palais de Stanislas w Nancy Palais de Stanislas w Nancy przypomina mini Wersal — Getty Images


Kiedy większość ludzi myśli o Francji, to ma przed oczami Paryż, Riwierę, plaże i winnice południowego zachodu, ewentualnie góry, a do wschodniej części kraju tak naprawdę prawie nikt nie zagląda. To błąd.

Jest tam Strasburg ze swoimi pięknymi domami z drewna, ścieżkami nad kanałami i ogromną, ale ciekawie przekrzywioną katedrą. Besançon to ciasna sieć solidnych, XVIII-wiecznych kamienic wtulonych w zakole rzeki Doubs. Nancy to niemal Paryż w miniaturze, jego secesyjne stylizacje, bulwary i pałace wnoszą elegancję i wyrafinowanie do puli atrakcji regionu. No i wiesz „polski ślad!”. Za elegancki XVIII -wieczny rozwój Nancy odpowiada w dużej mierze Stanisław Leszczyński – dwukrotny król Polski, który po zrzeczeniu się korony został księciem Lotaryngii i Baru. To jego imię nosi barokowy plac wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co ciekawe, pod względem kulturowym to miejsce nie jest też typowo francuskie, dzieje się tak dzięki bliskości Luksemburga, Szwajcarii i Niemiec.  

Szukasz bardziej przyrodniczych atrakcji? Regionalny Park Przyrody Wogezy Północne — jego lasy i mokradła są usiane średniowiecznymi ruinami i małymi wioskami. Podsumowując, jest to wspaniały i niedoceniony region. Może rok 2023 to ten moment, by to zmienić.

Pociągi nocne (Europa, różne trasy)

dworzec w Pradze nocąWskocz nocą do pociągu i obudź się w zupełnie nowym miejscu — Getty Images

Jedną z zalet kontynentalnej wspólnoty w Europie jest to, jak łatwo można przekraczać granice i zwiedzać wiele różnych miast. Rowery i kanały na północy, uliczki z czerwonymi dachami w centrum i relaks na plaży na południu — podróżowanie po Europie (i doświadczanie tego wszystkiego) jest teraz jeszcze łatwiejsze dzięki sieci nocnych pociągów kursujących po całym kontynencie. To wspaniały sposób transportu, ponieważ opuszczasz jedno wspaniałe miasto wieczorem, po zwiedzaniu i kolacji, a następnego ranka budzisz się w innym miejscu, w pełnej gotowości na nowe widoki i atrakcje.

Istnieje kilka opcji (wszystkie wymagają rezerwacji miejsca lub łóżka), a wszystkie z nich kursują pomiędzy miejscami, które są nie tylko łatwo dostępne, ale też całkiem romantycznie brzmią. EuroNight Metropol kursuje między Pragą a Budapesztem; Berlin Night Express zabierze Cię ze stolicy Niemiec do Sztokholmu; Intercités de Nuit łączy Paryż z Tuluzą, Latour de Carol na granicy z Hiszpanią lub Briançon w Alpach; a Hellas Express kursuje między Belgradem a Salonikami.

To tylko oczywiście przykłady, ale zauważ, że lecąc i wracając z różnych miejsc, możesz dobrać do wybranej trasy jedne z najtańszych lotów w jedną stronę na Kiwi.com.

Trynidad i Tobago

Ibis szkarłatny, różowy ptak z długim dziobem na drzewieIbis szkarłatny, jeden z dwóch narodowych ptaków Trynidadu i Tobago — Getty Images

Dwuwyspowy kraj Trynidad i Tobago (Trynidad jest większy) leży u wybrzeży Wenezueli i szczyci się swoimi projektami ochrony przyrody. Każdego roku liczne organizacje na wyspach potrzebują wolontariuszy do pomocy w ich działaniach, od mierzenia i katalogowania aktywności żółwi skórzastych, po pomoc w budowie nowych szpitali dla zwierząt. 

Organizacja non-profit Nature Seekers jest miejscem, w którym można zacząć. Za około 500 dolarów, między kwietniem a sierpniem, możesz stać się częścią ich zespołu, ucząc się, jak radzić sobie z żółwiami i ich gniazdami (około 20 000 rocznie!), a także patrolować plaże w nocy, mając jednocześnie czas na relaks i zwiedzanie wyspy w ciągu dnia. Program obejmuje również wycieczki na bagna Caroni, chronione tereny podmokłe, gdzie żyją setki gatunków ptaków, w tym ibis szkarłatny, jeden z narodowych ptaków kraju.

Kosowo

Prisztina o zachodzie słońca , widok z góryPrisztina o zachodzie słońca — Getty Images


Najmłodszy kraj Europy staje się coraz bardziej atrakcyjny turystycznie. W 2023 roku mija 15 lat od jednostronnego ogłoszenia niepodległości od Serbii, więc może nadszedł czas, aby odwiedzić ten piękny zakątek Bałkanów. Stolica, Prisztina, nie jest najbardziej atrakcyjnym miastem na świecie, ale jej żywa atmosfera i centralne położenie sprawiają, że jest to idealne miejsce, aby spotkać się z mieszkańcami, poznać skomplikowaną historię miasta i regionu w wielu niezłych muzeach i wykorzystać je jako bazę wypadową do dalszego zwiedzania kraju. Centrum Prisztiny jest całkiem eleganckie, a okoliczne wzgórza tworzą świetne punkty widokowe. Możesz spojrzeć z wysoka na miasto, jego wieże i minarety, i usłyszeć wezwania do modlitwy unoszące się, jak duch, ponad koronami drzew.

To także wspaniały kraj dla miłośników outdooru. Na zachodzie kraju masz dramatyczne i wspaniale nazwane Góry Przeklęte, w których znajduje się Park Narodowy Bjeshkët e Nemuna. To niezwykle piękne miejsce, z lasami, wodospadami, łąkami i jeziorami na dnie stromych dolin. To też jeden z czterech parków narodowych w regionie (pozostałe znajdują się w Albanii, Czarnogórze i niewielkim kawałku Serbii). Istnieją plany utworzenia trójpaństwowego parku narodowego pomiędzy Albanią, Czarnogórą i Kosowem, który będzie znany jako Bałkański Park Pokoju. Biorąc pod uwagę dość burzliwą historię regionu, która wciąż budzi niechęć niektórych osób, byłby to z pewnością kolejny krok do odczarowania tych stereotypów.

Północno-zachodni Pacyfik, USA

osoba z plecakiem na górskim szlaku w OregonieStan Oregon może pochwalić się zadziwiającymi naturalnymi krajobrazami — Getty Images

Nie ma tu wielkomiejskiego życia, znanego z Nowego Jorku, ani słońca i przepychu Kalifornii, ale region PNW (skrót od Pacific Northwest) jest wart uwagi i nieco czasu na równi ze wschodnim czy południowym wybrzeżem Stanów. Oregon, Waszyngton i południowy kraniec Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie tworzą całkiem piękny zakątek, i choć deszczowa pogoda może zniechęcać to zarówno miasta, jak i sceneria szybko to rekompensują.

Portland, największe miasto Oregonu, jest żywe i artystyczne; nie za duże, ale wystarczająco duże, aby pomieścić sporo rozrywek. Łatwo jest z niego również zrobić wycieczki krajoznawcze do przyrodniczo pięknych miejsc, takich jak rzeka Columbia i plaże na wybrzeżu Pacyfiku. Seattle, około trzech godzin na północ, może poszczycić się słynnymi zabytkami, takimi jak Pike Place i Space Needle, a także jednymi z najlepszych mikrobrowarów w kraju. 

Przed wyjazdem zadbaj o Elektroniczną Zgodę na Podróż (Electronic Travel Authorization, eTA) od władz kanadyjskich i wyskocz przez granicę do Vancouver. Zielone i przyjemne miasto, w którym mieszają się kultury i narodowości, to jedna z najlepszych scen kulinarnych w Ameryce Północnej. Może się zdarzyć, że przywieziesz do kraju parę kilo obywatela więcej.

Morelia, Meksyk

podświetlona katedra w Morelii, w MeksykuMało kto wie, że we wnętrzu katedry w Morelii trwa impreza — Getty Images


Miasto z różowego kamienia? Owszem. Ponad 200 zabytkowych budynków jest wykonanych z jasnoróżowego lokalnie wydobywanego kamienia, co nadaje miastu łagodny, nieco surrealistyczny wygląd. Nie jest to też jedyna lokalna osobliwość. Możesz zauważyć (a właściwie nie zauważyć), że brakuje tu zocalo, czyli głównego placu; jest to jedyne kolonialne miasto w Meksyku, które go nie posiada. Nie oznacza to jednak, że brakuje tu centralnych ważnych punktów, o nie. Barokowa XVIII-wieczna  katedra sama w sobie robi wrażenie, a w soboty jest oświetlana reflektorami i fajerwerkami, gdy gra muzyka i mieszkańcy zbierają się, aby świętować… cóż, po prostu świętować!

Wybierz się na zwiedzanie Tranvía (autobusem turystycznym), który odjeżdża z La Plaza de Armas. Możesz wskoczyć i wysiąść w różnych miejscach, poznając wszystkie główne zabytki miasta, w tym imponujący XVII-wieczny akwedukt — z 253 łukami — który nadal dostarcza wodę do miasta.

Możesz również zafundować sobie coś pysznego. Morelia jest stolicą słodyczy w Meksyku, więc udaj się do Museo del Dulce na pokazy produkcji i degustacje niektórych z najbardziej znanych regionalnych słodyczy, a następnie do Mercado de Dulces y Artesanías, Tak, to cały rynek poświęcony deserowym wyrobom. Na szczęście, jak to w Meksyku zawsze znajdziesz coś pikantnego to przełamania tej słodyczy.

Málaga, Hiszpania

Widok na malagęHiszpania to nie tylko Barcelona, w 2023 stawiamy na Malagę – Shutterstock


Czy wspominaliśmy już, że Hiszpania to nie tylko Barcelona, Madryt i Ibiza? Andaluzja to jest pomysł na 2023 r. Wybierając Malagę nic nie stracisz z typowych iberyjskich uroków: masz tam 16 słonecznymi plaż a do tego bardzo bogate życie kulturalne. To w końcu miasto Picassa i jedyne poza Paryżem, w którym mieści się Centre Pompidou! Do tego od jakiegoś czasu przeżywa swój renesans: nowopowstałe muzea, modne dzielnice artystyczne, miejsca takie jak port , zyskujące nowoczesne oblicze łączą się z wielowiekowymi zabytkami w fascynującą, żywą na każdym polu metropolię. Tak, tak, mają tam tapas. Ale czy wiesz, że w Maladze możesz wypić kawę na aż dziewięć różnych sposobów?

Jakby mało Ci było lokalnych plaż i zabytków to można stamtąd robić dalsze wycieczki po Costa del Sol, a może nawet połączyć plażowanie z wyprawą w góry Sierra Nevada?

Malediwy

osoba w hamaku na plaży na MalediwachPonad tysiąc koralowych wysepek na Oceanie Indyjskim to synonim rajskich wakacji – Shutterstock

Ponad tysiąc koralowych wysepek na Oceanie Indyjskim to synonim rajskich wakacji. Tam spotkasz widoki jak z fototapety, tylko na żywo nie mają w sobie tej tandety. Czysty zachwyt. To typowo luksusowy kierunek, ale jeśli wybierzesz się w porze monsunowej, trafisz na tańsze noclegi, a w 30-stopniowym upale przelotny (choć intensywny) deszcz naprawdę nie doskwiera tak bardzo. Plażowa destynacja nie oznacza też wcale nudy — koralowe atole są idealne do wodnych, a głównie podwodnych aktywności. Zanurzając się w ten pocztówkową lazurową toń wchodzisz do fascynującego świata morskich stworzeń.

Widoki z góry zapewnia już sam przylot do Male. Zatrzymaj się na chwilę w tej niewielkiej, ale gęsto zaludnionej stolicy. Odwiedź zbudowany z koralowca Hukuru Miski i Piątkowy Meczet, Park Sułtana z Muzeum Narodowym (zbiory są całkiem dobrze opisane po angielsku i przybliżają historię regionu), ale zajrzyj też na tradycyjny rybny targ. 

Pusan, Korea Południowa

Kolorowa wioska kulturowa Gamcheon Kolorowa wioska kulturowa Gamcheon — Getty Images


Drugie co do wielkości miasto Korei Południowej to zagmatwana mieszanina przemysłu, życia studenckiego, hałasów i zapachów, ale nie brak tu też zabytkowych świątyń. Znajdziesz tu nawet góry, plaże i lasy. Mieszkańcy Pusan (Busan) uwielbiają to, że różni się od Seulu i w jakiś sposób kontrolują ten pozorny chaos, jednocześnie chętnie opowiadając odwiedzającym, dlaczego ich miasto jest zdecydowanie lepszym miejscem do życia. Dzięki festiwalom odbywającym się przez cały rok, świetnemu jedzeniu i życiu nocnemu (od muzyki klasycznej po klubową), szybko zrozumiesz ich punkt widzenia.

Nie będziesz w stanie przegapić Jagalchi Fish Market — kieruj się zapachem. Jeśli masz odwagę zapuścić się na parter i coś kupić, możesz zabrać to na górę i dać do przyrządzenia miejscowym kucharzom. Alternatywnie, możesz po prostu złapać smażonego tuńczyka z jednego z zewnętrznych straganów.

Haeundae Beach to popularne półtora kilometra piasku, który jest zwykle wypełniony mieszkańcami. Warto się tam wybrać tylko po to, aby doświadczyć tego osobiście. W weekendy robi się tam imprezowo, a bary na plaży zapraszają do późnych godzin. W okolicach uniwersytetów (dwóch) znajdziesz tańsze, nieco bardziej stonowane rozrywki.

W ciągu dnia warto odwiedzić Gamcheon Culture Village, wioskę zbudowaną dla uchodźców z czasów wojny koreańskiej, dziś będąca kolonią artystyczną. Świątynia Haedong Yonggungsa jest również wspaniała, ale aby wyprzedzić tłumy (nie tylko) turystów musisz iść tam bardzo wcześnie. To jest właśnie Pusan: ludzie po prostu… go uwielbiają.

Wybrzeże Urugwaju

Kobieta w okularach przeciwsłonecznych na tla napisu Montevideo i plażyMontevideo to duże miasto z plażą — Getty Images

Linia brzegowa Urugwaju nie jest szczególnie długa (około 300 mil), ale zarówno obszary leżące nad Río de la Plata, jak i nad Oceanem Atlantyckim usiane są plażami, które nie mają sobie równych w całej Ameryce Południowej. Większość mieszkańców Urugwaju mieszka w pobliżu wybrzeża, więc plaża i morze to część kultury tego kraju. Dzięki temu też bardzo łatwo jest się przemieszczać wzdłuż wybrzeża, ponieważ większość nadmorskich miast ma doskonałe połączenia autobusowe.

W stolicy, Montevideo, znajdziesz plaże wzdłuż 20-kilometrowej drogi nadmorskiej. Playa Pocitos jest najpopularniejszą z nich. Znajdują się przy niej zwykłe mieszkalne osiedla, więc jest częścią codziennego życia Urugwajczyków. Playa Ramírez, nieco ponad kilometr na zachód, jest mniejsza, spokojniejsza i znajduje się w pobliżu parku. Masz więc wybór: interakcja z lokalsami lub pełen relaks.

Kierując się na wschód wzdłuż wybrzeża, trafisz do Punta del Este, kurortu plażowego w najlepszej tradycji nadmorskiej chałtury. Jeśli to nie Twoja bajka, jedź dalej do Punta del Diablo — uroczej wioski o sezonowym charakterze: domki rybackie, mała szkoła i kolekcja sklepów boho sprzedających lokalne wyroby, te klimaty. 

Może pokusisz się o dłuższą wyprawę po Ameryce Południowej? Z Argentyną po jednej stronie i Brazylią po drugiej nie musisz zatrzymywać się w swej podróży na Urugwaju!

Czy podobał Ci się ten artykuł? Po więcej inspiracji podróżniczych zapraszamy na Kiwi.com Stories.