10 najlepszych miejsc na ekologiczne wakacje

10 najlepszych miejsc na ekologiczne wakacje

Inspiracje podróżnicze


|

Najlepsze aktywności i kierunki przyjazne środowisku, zarówno te niskokosztowe jak i bardziej luksusowe. Mamy dla Ciebie przegląd popularnych kierunków i kilka ukrytych perełek ekoturystyki.

Kiwi.com zapewnia swoim klientom najlepsze oferty tanich lotów przez cały rok, oto nasze propozycje na ekoturystykę na całym świecie. Odkryjmy je razem!

Ameryka Środkowa i Południowa

nurkowanie z rekinamiWody otaczające wyspę Coiba są habitatem wielu gatunków morskich, w tym rekina wielorybiego — Shutterstock


W tym regionie zaczęła się cała koncepcja ekoturystyki (a przynajmniej spopularyzowała się): organizacje turystyczne znalazły nowe podejście do przyciągania odwiedzających do miejsc, które wcześniej nie zawsze interesowały podróżnych. 

Zaczynamy więc w Panamie, pięknym i przyrodniczo zróżnicowanym kraju, w którym znajduje się Park Narodowy Coiba Island. Największa wyspa w regionie  oddzieliła od stałego lądu około 15 000 lat temu i w tym czasie życie jej fauna i flora rozwijały się w unikalny sposób. Wyspa była również wyizolowana z bardziej ponurego powodu: w latach 1919-2004 była używana jako zamknięte dla odwiedzin więzienie. Coiba stała się obszarem chronionym przez UNESCO w 2005 r., dając Panamie powód do dumy, ale też zaostrzenia ochrony tego całkowicie wyjątkowego miejsca, znanego jako „nowe Galapagos”. Jeśli chcesz je odwiedzić, potrzebujesz pozwolenia od Krajowego Urzędu Ochrony Środowiska, ale możesz w tym celu zgłosić się do lokalnych biur turystycznych.

rafting na rzece Pacuare, w tle wodospadSzukasz bardziej ekscytujących przygód — wybierz rafting na rzece Pacuare — Shutterstock

Po inne doświadczenie dzikiej przyrody udajemy się do Kostaryki na „białą wodę”. W San Jose możesz wynająć przewodników i sprzęt do raftingu i zafundować sobie ekstremalną przygodę na rzece Pacuare. Bystrza szalejące między ścianami kanionu i huczące wodospady, którymi spływasz coraz głębiej i głębiej w las deszczowy, aż  w końcu dotrzesz do eko-domku Pacuare. Lokalizacja jest oszałamiająca, a pozornie prosty, ale zwodniczo luksusowy pensjonat oferuje pyszne, lokalne jedzenie. Do tego wspaniałe widoki na las deszczowy i odległe góry z basenu, balkonu lub łóżka. Kiedy znudzi Ci się już taki relaks możesz wybrać się na spotkanie ze społecznością Cabécari, poznać ich kulturę i tradycje, lub w głąb lasu deszczowego na dwugodzinną wycieczkę po tyrolkach między drewnianymi platformami wysoko wśród tropikalnych drzew.

inkaskie miasteczko w dolinieMiasto i ważny zabytek archeologiczny kultury Inków: Ollantaytambo w Świętej Dolinie — Shutterstock


Na koniec przeglądu z Ameryki jedziemy do Peru. Można by pomyśleć, że oczywistym wyborem będzie treking na Machu Picchu, ale chociaż to klasyka peruwiańskiej turystyki, Peru stara się tam ograniczyć ruch i zniwelować skutki popularności tej atrakcji. Zamiast tego wybieramy się więc do Świętej Doliny. To ciekawa lokalizacja, nie tylko umożliwiająca poznanie tradycji Imperium Inków, ale także jako jeden z ośrodków rolniczych w kraju, zaopatrujący Cusco i pobliski region w pyszne produkty to miejsce dla poszukiwaczy lokalnych smaków. Instytucje turystyczne wspierają teraz lokalne społeczności, zachęcając odwiedzających do udziału w wycieczkach z miejscowymi przewodnikami i poznawania rzemiosła, sztuki, języka i historii regionu Świętej Doliny.

Afryka

zebry przy wodopoju NamibiaNamibia bardzo poważnie traktuje ochronę swojej przyrody — Shutterstock

Jednym z krajów, który niezwykle poważnie traktuje ekologię i naturę, jest Namibia. Ma jeden z najstarszych programów ochrony na świecie i całą gałąź rządu oddelegowaną wyłącznie do ochrony dzikiej przyrody. Ma surowe zasady dotyczące safari, ale zachęca do interakcji i poznawania tradycji oraz historii lokalnych wiosek i pomaga w tworzeniu spółdzielni, które przynoszą korzyści mieszkańcom zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. W większości parków narodowych w Namibii znajdziecie eko-wioski, wszystkie zbudowane z lokalnych materiałów i zatrudniające miejscową ludność. Jeśli stawiasz pierwsze kroki w świecie ekoturystyki, Namibia może być właśnie dla Ciebie.

wycieczka łódką w Afryce, słonie przekraczające rzekęWybierz się na wycieczkę w moroko, aby zobaczyć niektóre ze zjawiskowych dzikich zwierząt Bostwany — Shutterstock


Park Narodowy Delty Okawango w Botswanie to doskonały wybór dla tych, którzy chcą odrobiny luksusu, a także dla tych, którzy chcą jak najpełniej doświadczyć bliskości natury. Dlaczego? Oprócz luksusowych ekologicznych pensjonatów rozsianych po całym regionie możesz też po prostu wziąć namiot i spać pod gwiazdami. Eko-kurorty zapeniają domki, w których można mieszkać w luksusie bez wyrzutów sumienia: System Certyfikacji Ekoturystyki Botswany zapewnia, że są prowadzone w sposób zrównoważony, od żywności po zaopatrzenie w energię. Jeśli chodzi o aktywności, to możesz tu wędrować po pięknych lasach tekowych, wybrać się na nocne podglądanie zwierząt z przewodnikiem lub spływ na mokoro (lokalnym kanu) i podziwiać hipopotamy, lwy i bawoły, które żyją wokół tej laguny.

lokalne kobiety w MozabikuPark Narodowy Banhine dba o to, by ekoturystyka przynosiła bezpośrednie korzyści mieszkańcom — Shutterstock

Naszym ostatnim celem w Afryce jest Mozambik, gdzie Park Narodowy Banhine propaguje  ekoturystykę wśród mieszkańców jako zrównoważone źródło utrzymania. Park jest rajem z setkami gatunków ptaków, zamieszkujących zarówno rozległe trawiaste równiny, jak i na terenach podmokłych. Przepisy dotyczące ochrony przyrody i zakazy polowań są tu niezwykle surowe. Region jest niestety ośrodkiem nielegalnej produkcji węgla drzewnego, która niszczy naturalne siedliska, szkodząc dzikiej przyrodzie. Obecnie wdrażane programy służą budowaniu lepszych relacji między strażnikami parku a lokalnymi mieszkańcami i ukazaniu tym ostatnim ekoturystyki jako realnego i zrównoważonego sposobu zarabiania pieniędzy.

Australia

10 najlepszych miejsc na ekologiczne wakacjeFraser Island to jedyne miejsce na ziemi, gdzie las deszczowy znajduje się na wydmach — Shutterstock


Lubisz piasek? Fraser Island, na północ od Brisbane, to największa piaszczysta wyspa na świecie o długości 123 km, a także jedyne miejsce na świecie, gdzie na wydmach rosną lasy deszczowe. Możesz zwiedzić wyspę podczas jednodniowej wycieczki, ale pięciodniowy pobyt da Ci pewność, że niczego nie przegapisz. A można tam obserwować wieloryby oraz inne rzadkie i niezwykłe okazy zwierząt i roślin, które tworzą ten wyjątkowy ekosystem.Stado dingo biegających wzdłuż plaży, czy jaszczury wylegujące się na drzewach to normalny widok na wyspie. W zagłębieniach między wydmami i w lesie trafisz na malownicze słodkowodne jeziora, idealne do pływania, a wieczorem możesz rozbić namiot na jednym z wyznaczonych kempingów i posłuchać odgłosów otaczającej przyrody.

malowidła naskalne AustraliaAborygeńskie malowidła w jaskini w Parku Narodowym Kakadu — Shutterstock

Park Narodowy Kakadu, obejmujący ponad 12 000 kilometrów kwadratowych Terytorium Północnego, był zamieszkiwany przez Aborygenów od 20 000 do 40 000 lat, stąd jego bogactwo rdzennej kultury. Na tym obszarze znajduje się ok. 5000 zarejestrowanych zabytkowych miejsc, w tym starożytne malowidła naskalne obrazujące życie i historię Aborygenów. Przez park przepływają cztery rzeki (w tym rzeka Aligator, której nazwa wiele o niej mówi), a także estuaria, równiny zalewowe, niziny, wzgórza i dorzecza — bogactwo możliwości dla turystyki pieszej, wodnej i obserwacji ptaków. Dziś tamtejsze tereny wracają do prawowitych właścicieli na mocy Ustawy o prawach do ziemi aborygeńskiej z 1976 r., a w parku mieszka około 500 Aborygenów.

Europa

wzgórza na wyspie szkocjaZielony i skalisty krajobraz Islay na szkockich Hebrydach — Shutterstock


Europa to może nie jest kontynent, który pierwszy przychodzi na myśl, jeśli chodzi o ekoturystykę, ale są tu liczne zakątki, w których można zapomnieć o zgiełku codziennego życia. Jednym z takich miejsc są Wyspy Zachodnie Szkocji. Na Hebrydach produkcja energii odnawialnej zalicza się do podstawowych gałęzi przemysłu. Odkryj wyspy rowerem, wypożycz kajak morski i wiosłuj po okolicy, wspinaj się po wspaniałych samotnych wzgórzach lub zafunduj sobie wycieczkę po tradycyjnych destylarniach whisky na wyspach Jura, Islay, Uist i innych romantycznie smaganych wiatrem miejscach.

niedzwiedzie brunatne w FinlandiiDzika Tajga jest domem dla jednych z niewielu niedźwiedzi brunatnych w Europie — Shutterstock

Na północy Finlandii region Dzikiej Tajgi chroni niesamowitą przyrodę, w tym niedźwiedzie brunatne, rzadko spotykane w Europie. Od kwietnia do września okolica tętni życiem; występują tu nie tylko niedźwiedzie, ale także wilki, łosie, renifery, lisy, bobry i wiele innych stworzeń. Aby umożliwić oglądanie tych zwierząt, bez zakłócania ich ekosystemu powstało stowarzyszenie turystyczne ok. 60 firm: Wild Taiga. Wszystkie noclegi i transport pozostaje własnością lokalną, a przewodnicy wycieczek są przeszkoleni w zakresie odpowiedzialnej i zrównoważonej turystyki. Możesz więc eksplorować tajgę i poznawać jej mieszkańców, wiedząc, że nie wpływasz na środowisko ani szczęście dzikich zwierząt.

Podobał Ci się ten artykuł? Więcej inspiracji podróżniczych znajdziesz na Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether