Traveler walking in Chilean mountains — Getty Images

10 najlepszych miejsc na solowe wyjazdy

Inspiracje podróżnicze

oraz

oraz |

Po walentynkowym boomie wypadów dla par przypominamy, że podróżowanie w pojedynkę też jest super. Znaleźliśmy najbezpieczniejsze, najbardziej otwarte i dostępne miejsca dla podróżujących solo!

Podróżowanie w pojedynkę staje się coraz bardziej popularne. Twoja lista miejsc do odwiedzenia nie będzie sama się odhaczać, więc nie ma co oglądać się na innych. Dzięki firmom specjalizującym się w wyprawach do miejsc, do których jeszcze niedawno trzeba było się dostać w grupie, a także dzięki temu, że język angielski dociera nawet najbardziej odległych miejsc, możesz teraz dużo więcej. Podróżowanie w pojedynkę pozwala zobaczyć świat, poznawać podobnie myślących ludzi i spojrzeć na sprawy z innej perspektywy

Chile

Miasto Santiago de Chile z górami w tleMiasto Santiago de Chile — Shutterstock


Wyprawa do Ameryki Południowej może mieć różne formy — plażing w Brazylii, treking przez dżungle Amazonii, odkrywanie ruin Inków. Jeśli jednak wybierzesz się do Chile, możesz całkiem tanio i bezpiecznie stworzyć swoje własne, solowe doświadczenie podróży życia.

Zaczynając w Santiago de Chile, możesz przemierzać kraj od góry do dołu, od jałowych, górskich krajobrazów na północy, do mokradeł i lodowców Patagonii na południu. Długodystansowe połączenia w Chille to przede wszystkim autobusy, więc będziesz mieć okazję poznać wielu towarzyszy podczas nocnych podróży.

Funkcjonuje tam również wiele programów pracy wakacyjnej, więc jeśli masz ochotę pracować na farmie, budować ekowioskę, uczyć angielskiego lub organizować imprezy w schronisku, na pewno znajdzie się coś, co zapewni Ci zajęcie i da szansę na poznanie innych podróżników.

Szkocja, Wielka Brytania


Można byłoby umieścić na tej liście Irlandię, ale słynna wyspiarska gościnność i rozmowność zostały już wyeksploatowane, więc zamiast tego wybierzmy się do Szkocji. Stereotyp skwaszonego Szkota może wyraźnie kontrastować z radosnymi Irlandczykami, ale zapewniamy, że jest krzywdzący i nieprawdziwy.

Odwiedź zarówno Edynburg jak i Glasgow, dwa piękne miasta o dwóch bardzo różnych charakterach. Edynburg pełen jest wspaniałych budowli z piaskowca, przestronnych alei, otoczony malowniczymi wzgórzami, podczas gdy Glasgow jest nieco nieokrzesane, ale ekscytujące i artystyczne.

Żeby zwolnić tempa, udaj się na zachodnie wybrzeże i na wyspy. Z miejsc takich jak Oban kursują promy na wyspy Mull i Islay, lub dalej na Hebrydy. Możesz wybrać się na wycieczkę do destylarni whisky lub po prostu wędrować po niesamowitych, otwartych przestrzeniach wysp. Czujesz jeszcze większy zew przygody? Z samej północy możesz popłynąć statkiem na Orkady, a nawet na Szetlandy, smagane wiatrem skały na Morzu Północnym, aby spotkać się z twardymi, ale gościnnymi mieszkańcami. Z pewnością zasłużysz na dram (dawna miara używana w gorzelnictwie)lub dwa whisky!

Północno-zachodnie Wybrzeże, USA

napis keep portland weird na murzePortland to hipsterska stolica północnego zachodu — Shutterstock


Trzy miasta w niewielkiej odległości od siebie, przynajmniej jak na skalę amerykańskich przestrzeni. Zaczynając od Południa mamy Portland, Oregon — miasto, które potrafi być świadomie zarówno pretensjonalne, jak i nietuzinkowe, tak że zrodziło lekko surrealistyczny show komediowy- Portlandia — który grał na hipsterskiej reputacji miasta. Nie jest ona w sumie przesadzona, ale też nie ma w niej nic złego. To naprawdę miłe miasto, z wieloma lokalnymi firmami, browarami, kawiarniami, second-handami. Jednocześnie jest w pobliżu nieco ponurego, ale pięknego wybrzeża na zachodzie i Lasu Narodowego Mount Hood na wschodzie.

Trzy godziny w górę wybrzeża (regularnie kursują tam tanie pociągi i autobusy) i jesteś się w Seattle — mieście technologii, kawy, legendarnej wieży Space Needle, tętniącego życiem Pike’s Place Market (skąd wywodzi się Starbucks). Tu zaznasz bardziej wielkomiejskiej atmosfery niż w Portland. Wskocz na jeden z promów i zobacz miasto z wody, poznaj kulturę pierwszych mieszkańców regionu lub po prostu wybierz się do parku, sklepu z płytami lub księgarni (dopasuj plan do słynnej zmiennej pogody!).

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Upewnij się, że masz odpowiednie dokumenty i zrób szybki skok przez granicę do Kanady i Vancouver. Miasto parków i lasów, dumne ze swojej wielokulturowej tożsamości, która przejawia się we wszystkim, od sztuki uliczne jedzenie. To miejsce tętniące życiem od wieków przyjmujące otwarcie ludzi z każdego zakątka świata. Jeśli podróżujesz w pojedynkę, z pewnością się tu odnajdziesz.

Islandia


Islandia, która dla wielu osób jest miejscem z czołówki listy marzeń, jest popularna wśród osób podróżujących solo ze względu na samą popularność tego kierunku. Rozwój turystyki sprawił, że powstały firmy i przewodnicy, którzy zbierają grupy na wędrówki uczęszczanymi trasami, takimi jak Golden Circle czy Ring Road.

To także mały kraj, w którym większość ludności mieszka w stolicy, Reykjaviku. Tam nigdy nie zabraknie Ci towarzystwa w jednym z wielu barów lub kawiarni w mieście, i choć jest to drogie miejsce, może ktoś postawi Ci piwo — nigdy nie wiadomo!

Jest tyle rzeczy, które czekają na podróżników w Islandii. Kąpiel w gorących źródłach, trekking przez lodowce, wypady o drugiej w nocy, aby zobaczyć zorzę. Osobistą i niezwykłą naturę tych doświadczeń, nawet podróżując solo, będziesz dzielić z liczną międzynarodową społecznością.

Gwatemala

Świątynia w Tikal w GwatemaliŚwiątynia w Tikal — Shutterstock

Gwatemala jest świetnym miejscem dla podróżujących solo, ponieważ jest jednym z najbardziej popularnych kierunków, szczególnie w tej części świata. Jeden z najbardziej dostępnych krajów w Ameryce Środkowej, pełen przyjaznych ludzi, mocno związanych ze swoimi lokalnymi społecznościami.

To biedny kraj, nie da się tego ukryć, ale miejscowi są niezwykle uprzejmi i pomocni dla podróżnych. Odrobina „survivalowego hiszpańskiego” będzie bardzo przydatna, ale nawet bez tego, nadal znajdziesz ludzi chętnych do oprowadzenia Cię po okolicy lub wskazania właściwego autobusu.

Bogactwo dziedzictwa kulturowego jest tu wyjątkowe: to miejsce narodzin imperium Majów, w głębi dżungli znajdują się pozostałości starożytnych miast, w tym magicznego Tikal, kompleksu ogromnych świątyń i tysięcy innych budowli. Kraj jest delikatnym miejscem — wspaniałą mieszanką starożytnej kultury i młodej demokracji, która wciąż znajduje swoją drogę.

Słowenia

@kiwi.com Replying to @Georgia K Ready to travel to Slovenia in October? Follow @ad.molota 's tips #slovenia #sloveniatiktok #sloveniatravel #visitslovenia #exploreslovenia #feelslovenia #travelcheap #travelforfree #wehacktravel #wehackthesystem #kiwicomtravel ♬ Trap, hip hop, dark beat ♪(963369) – Ninja_Muzik_Tokyo


Mała, ale doskonale uformowana, jeśli można tak powiedzieć, Słowenia ze względu na swoją wielkość, położenie i naturalne piękno stała się popularnym miejscem dla podróżnych szukających miejsca przyjaznego, surowego, ale niezbyt wymagającego i niepozbawionego życia kulturalnego.

Krajobraz jest wspaniały, z parkami narodowymi wypełnionymi szumiącymi rzekami i skalistymi górami. Są tu jeziora do pływania, jaskinie i zamki do zwiedzania, nawet kawałek morskiego wybrzeża. Infrastruktura i transport jest na świetnym poziomie, co oznacza, że można wskoczyć do regionalnego autobusu i dojechać prawie wszędzie, szybko i za niewielkie pieniądze.

Stolica, Lublana, nie jest duża, ale jest odzwierciedleniem reszty kraju: mała, sympatyczna, łatwa do zwiedzania na piechotę, zrelaksowana. Miejscowi, wiedząc, że język słoweński nie jest powszechnie używany (i granicząc z dwoma potęgami językowymi: niemieckojęzyczną Austrią na północy i Włochami na zachodzie), na ogół mówią dobrze też po angielsku. Jeśli Twoim pomysłem na spędzanie wakacji są spacery, robienie zdjęć, zwiedzanie ciekawych miejsc i okazjonalne zatrzymywanie się na drinka lub czytanie książki, Słowenia będzie dokładnie tym, czego szukasz.

Singapur

Singapur to wyjątkowo kompaktowe miejsce, w którym w na małym obszarze znajdziesz wiele atrakcji. Jasne, to supernowoczesne miasto-państwo, bazujące na handlu, więc może nie jest to najbardziej intymne miejsce na świecie, ale jest czyste, bezpieczne, łatwe do poruszania się i bardziej zróżnicowane, niż mogłoby się wydawać.

Jeśli lubisz zakupy, jest tu wiele centrów handlowych i ulic handlowych z salonami wielkich projektantów, ale są też małe zakątki wielokulturowości, takie jak Little India i Chinatown (w końcu dziedzictwo miasta to tygiel kultur). Aby się zrelaksować, zapraszamy do rozległych terenów zielonych — w rzeczywistości aż 47% miasta to zieleń — a sieć tras spacerowych i rowerowych ścieżek biegnących przez miasto pozwoli Ci trzymać się zdala od ruchliwych ulic.

Miasto otaczają lasy, można dołączyć do porannej wycieczki przyrodniczej lub poświęcić godzinę czy nawet cały dzień na wędrówkę przez okoliczne rezerwaty przyrody i lasy deszczowe. Szlaki, od 3-kilometrowych tras do 15-kilometrowych pętli obejmujących przejścia w koronach drzew, są dobrze oznakowane i dostępne.

Afryka Wschodnia


Może marzyło Ci się safari, ale powstrzymywały obawy o logistykę tego wszystkiego — znalezienie zakwaterowania, przewodnika, przekroczenie granic między krajami takimi jak Tanzania, Rwanda i Kenia, cała papierkowa robota i planowanie? Teraz załatwią to za ciebie firmy, które specjalizują się organizowaniu wyjazdów dla solowych podróżników. Możesz spokojnie odkrywać naturalne cuda Afryki Wschodniej.

Wraz z poprawą infrastruktury turystycznej, możesz teraz uniknąć wszelkich (czasami pozornie przypadkowych) opłat za podróżowanie w pojedynkę, składając wniosek o dołączenie do grupowego safari. Spokojnie, raczej trafisz na grupę podobnych sobie globtroterów, a nie emerytów ze stanów.

Obserwacja dzikich zwierząt to nie wszystko — możesz wybrać się na trekking w dżungli, wspiąć się na Kilimandżaro lub w trzy- lub czteroosobowych grupach odwiedzić masajską wioskę. Taka wycieczka, która łączy osoby samodzielnie przemierzające świat, może się okazać niesamowitym doświadczeniem, którego nikt z was nigdy nie zapomni.

Tajlandia

@kiwi.com🌴 Discovering Bangkok’s Hidden Treasures! From the Serene Floating Market to the Enchanting Vat Arun Temple 🚣‍♀️✨ Here’s a message to you from our Hacker: Hey there, I’m Betty, and I’ve just had the most incredible time in Bangkok! 🇹🇭 Looking for the best places to visit? I’ve got you covered! 🤩 I went to Kiwi.com/Stories and searched Bangkok, and what did I find? A travel guide: The mesmerizing Floating Market! 😍 We hopped on a shuttle bus from the city center to get there. For just €3, we rented a boat for an entire hour! 🚤 Feeling hungry? No worries! There are plenty of fantastic restaurants to choose from. If you’re a fan of sweet treats like me, you can’t miss the delicious coconut ice cream for only €2! 🍦 Another unforgettable spot we explored, all thanks to K dot com, was the Vat Arun Temple. 🏯 It only costs €3 for the entrance; they even provide free water! A quick tip: Remember to dress modestly, covering your knees and shoulders before entering the temple. 🙏 Oh, and don’t forget to stick around until 7 p.m.! That’s when the temple comes alive with enchanting lights. ✨ These hidden gems made my Bangkok trip unforgettable! 🌟 So, book your flights with the Kiwi.com app and follow me for more amazing travel tips and adventures! #BangkokDiaries #TravelGoals #KiwiAdventures #FloatingMarket #VatArunTemple #BangkokLights #DiscoverWithKiwi #TravelInspo♬ original sound – Kiwi.comKlasyczna destynacja dla podróżników wszelkiej maści od wielu lat. Do Tajlandii przylgnęła łatka miejsca, do którego ucieka się od wypalenia czy innych problemów i jedzie zaszaleć. W rzeczywistości tak jak zawsze to tylko część prawdy.

Bangkok, miasto znane z nocnego życia (i nie bez powodu) pełne jest też świątyń i klasztorów, które dają samotnemu podróżnikowi przestrzeń do zadumy. Jest to również stolica street -foodu, gdzie można spróbować jednych z najlepszych potraw w Azji Południowo-Wschodniej, ze słynnymi stoiskami z jedzeniem ulicznym, które przeszywają miasto niesamowitą kombinacją pikantnych aromatów.

Tajlandia to też tysiące plaż do odkrycia — tak wiele, że możesz nawet znaleźć jakąś wyjątkowo odludną, tylko dla siebie, jeśli zapuścisz się wystarczająco daleko. Wiejskie obszary kraju warte są odwiedzenia, nie tylko ze względu na egzotyczną przyrodę, ale także wyjątkowo gościnnych mieszkańców. Podróżowanie w pojedynkę predestynuje do przemieszczania się skuterem, ale jeśli pragniesz towarzystwa, dalekobieżne autobusy pozwolą Ci spotkać się z miejscowymi i poznać smak codziennego tajskiego życia.

Gruzja

różnorodne zabudowania w TibilisiTblisi, stolica Gruzji, to wyjątkowe miejsce- Shutterstock

Gruzja to fascynujący kraj, który wciąż pozostaje nie w pełni odkryty. Jeśli lubisz miejskie życie, świetne jedzenie i poznawać nowe miejsca, to jest to kierunek dla Ciebie. Jeśli lubisz oszałamiające krajobrazy, odludne przestrzenie i piękne widoki, to również jest dla Ciebie. Jeśli chcesz łączyć to wszystko razem, to już koniecznie zbieraj się do Gruzji.

Stare miasto w stolicy, Tbilisi pełne jest uroczych sklepików i kawiarenek, ale znajdziesz tam też miks architektury, który odzwierciedla skomplikowaną historię kraju — od panowania perskiego po czasy Związku Radzieckiego. 

Kuchnia gruzińska jest przepyszna, z bogactwem świeżych warzyw, pikantnych sosów, grillowanym mięsem – wieczorny posiłek supra zawsze jest okazją do ucztowania. Do tego kieliszek lub dwa lokalnego wina, a rozmowa z miejscowymi będzie się toczyć sama.

Za miastem czeka dzikość przyrody i niezliczone opcje trekingu przez wzgórza i góry. Jest tu dość bezpiecznie, a małe górskie wioski rozrzucone tu i ówdzie, oferuje noclegi, może na podstawowym poziomie, ale z lokalnym kolorytem. Zwiedzając wspaniałe zabytki, takie jak 10-wieczny klasztor Udabno, wycięty w skalistym zboczu przed wiekami możesz nie spotkać w ogóle turystów. Również zimą, wiele tras narciarskich będziesz mieć niemal tylko dla siebie, Jeśli chcesz doświadczyć podróży solo na prawdziwym skrzyżowaniu Europy i Azji, Gruzja jest miejscem dla Ciebie.

Spodobał Ci się artykuł? Sprawdź, co jeszcze może Cię zainspirować na Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether

Hana Leakey

Hana jest redaktorką Kiwi.com, maniaczką geografii i entuzjastką Eurowizji.