12 ciekawych faktów o Ameryce Południowej dla osób w każdym wieku

Ciekawostki podróżnicze


|

Te zabawne fakty o Ameryce Południowej będą dla Ciebie rzutem oka na kontynent nasycony piękną przyrodą i kulturą

Dlaczego 29. dnia każdego miesiąca Argentyńczycy jedzą włoskie kopytka – gnocchi? W którym kraju w Ameryce Południowej nie ma restauracji McDonald’s? Czytaj dalej, aby przekonać się, które z tych faktów były już Ci znane, a które jeszcze nie.

#1 Drugi co do wielkości basen pływacki na świecie

San Alfonso del Mar ma pojemność 250 milionów litrówSan Alfonso del Mar ma pojemność 250 milionów litrów — Shutterstock

Mający rozmiary 20 olimpijskich basenów pływackich, czyli 80 000 m kw. San Alfonso del Mar w Chile jest drugim co do wielkości basenem pływackim na świecie i największym w Ameryce Południowej. Mieści się on na skraju Oceanu Spokojnego i jest zapełniony 250 milionami litrów wody morskiej. W najgłębszym miejscu ma 3,5 m.

Do roku 2015 San Alfonso del Mar był wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy na świecie, ale został zdetronizowany przez Kryształową Lagunę w Egipcie o powierzchni 125 000 m2.

#2 W Paragwaju nie ma dzwonków u drzwi

W Paragwaju większość domów nie ma dzwonków u drzwi. Zamiast dzwonić, goście oznajmiają swoje przybycie kilkusekundowym klaskaniem.

#3 Najdłuższy łańcuch górski

Najdłuższym kontynentalnym łańcuchem górskim na świecie są Andy. Rozciągają się one z północy na południe przez 7000 kmNajdłuższym kontynentalnym łańcuchem górskim na świecie są Andy. Rozciągają się one z północy na południe przez 7000 km — Shutterstock

Położone na zachodzie kontynentu Andy są najdłuższym na świecie kontynentalnym łańcuchem górskim. Rozciągają się z północy na południe kontynentu południowoamerykańskiego przez siedem krajów: Wenezuelę, Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Chile i Argentynę.
Z północy na południe ich rozpiętość wynosi 7000 km, a ze wschodu na zachód – do 700 km. Ich średnia wysokość wynosi 4000 m.

Andy mogą być wielkie, ale są nikłe w porównaniu z najdłuższym łańcuchem górskim na świecie – podwodnym Grzbietem Śródatlantyckim, który rozciąga się na 65 000 km, a jego wysokość, licząc od dna oceanicznego, dochodzi do 4200 m.

#4 Największe solnisko na świecie

Największym solniskiem na świecie jest boliwijskie Salar de Uyuni o powierzchni ponad 10 500 km kw. W porze deszczowej przekształca się ono w największe naturalne zwierciadło na świecie, natomiast w porze suchej odsłania się gruba skorupa chlorku sodu, której głębokość niekiedy sięga 10 metrów.

#5 12 krajów, ale setki języków

Mimo że na kontynencie południowoamerykańskim istnieje tylko 12 suwerennych krajów, Ameryka Południowa jest jednym z najbardziej zróżnicowanych językowo obszarów na świecie.

Najbardziej rozpowszechnionymi językami są hiszpański i portugalski. Jednym i drugim posługuje się ponad 200 milionów osób. Do najszerzej rozpowszechnionych języków importowanych należą: angielski (ponad 5 mln osób), niemiecki (około 2 mln), włoski (1,5 mln), arabski (około 1,1 mln), a także chiński, japoński i holenderski.

Z języków autochtonicznych najczęściej używany jest keczua, którym mówi około 8 milionów osób. Na koljenych dwóch miejscach plasują się guarani (5 mln) i ajmara (około 2,5 mln).

#6 Inspiracją dla sformułowania teorii ewolucji przez Darwina były wyspy Galapagos

Charles Darwin został zainspirowany przez różnorodność żyjących na tych wyspach gatunków zwierząt i roślinCharles Darwin został zainspirowany przez różnorodność żyjących na tych wyspach gatunków zwierząt i roślin — Shutterstock

Charles Darwin został zainspirowany przez różnorodność żyjących na tych wyspach gatunków zwierząt i roślin.

Gdy mający wówczas 26 lat Charles Darwin przybył na Wyspy Galapagos w 1835 r., zauważył podobieństwa między miejscowymi gatunkami zwierząt i roślin oraz gatunkami spotykanymi na lądzie stałym, jak również wiele różnic występujących jedynie na wyspach w tym regionie. Napisaną przez niego książkę O pochodzeniu gatunków ostatecznie wydano dopiero w 1859 roku.

#7 W Boliwii nie ma restauracji McDonald’s

Gdy w 1997 r. w La Paz w Boliwii otwarto pierwszą restaurację McDonald’s, przyjęto ją z dużym podekscytowaniem, a ludzie ustawiali się przed nią w długich kolejkach. Jednak już w 2002 r. sieć ta zamknęła na stałe wszystkie 8 swoich restauracji w tym kraju.

Uważa się, że porażka McDonald’s w Boliwii jest częściowo spowodowana odrzuceniem tej sieci restauracji na gruncie politycznym i kulturowym przez Boliwijczyków, którzy wolą miejscowe potrawy. Jest to również jeden z najuboższych krajów w Ameryce Południowej, więc jego mieszkańców po prostu nie było stać na stołowanie się w McDonald’s.

#8 Najwyżej położona stolica na świecie

Boliwijskie La Paz jest położone na wysokości 3650 mBoliwijskie La Paz jest położone na wysokości 3650 m — Shutterstock

Nie ma wątpliwości, że najwyżej na świecie położona stolica znajduje się w Ameryce Południowej, lecz nie do końca wiadomo, komu należy przyznać palmę pierwszeństwa.

Boliwijskie La Paz jest położone na wysokości 3650 m. Normalnie, miasto to byłoby najwyżej mieszczącą się stolicą na świecie. La Paz jest jednak jedynie siedzibą rządu. Oficjalnie – jak głosi konstytucja Boliwii – stolicą jest miasto Sucre, położone na wysokości 2810 m.

Tak więc, jeśli za stolicę będziemy uważali La Paz, to jest ono również najwyżej położoną stolicą na świecie. Jeśli nie, to korona przypadnie stolicy Ekwadoru – Quito, położonej na wysokości 2850 m.

#9. Dlaczego 29. dnia każdego miesiąca Argentyńczycy jedzą włoskie kopytka – gnocchi?

Zgodnie z tradycją, 29. dnia każdego miesiąca Argentyńczycy jedzą włoskie kopytka, po włosku gnocchi, a po hiszpańsku ñoquis. Tradycja ta przybyła, wraz z włoskimi imigrantami, w XIX wieku. Dla zapewnienia sobie szczęścia i bogactwa, pod talerze z gnocchi wkładają też pieniądze. Odwiedzając Argentynę podczas jednej z przyszłych podróży, zwróćcie uwagę, że wiele restauracji oferuje tego dnia dania z gnocchi w szczególnie niskich cenach.

#10 Najwyższy wodospad

W wenezuelskim parku narodowym Canaima, będącym jednym z obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajduje się wodospad o wysokości 979 mW wenezuelskim parku narodowym Canaima, będącym jednym z obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajduje się wodospad o wysokości 979 m — Shutterstock

Ameryka Południowa jest ojczyzną najwyższego wodospadu na świecie, o nazwie Wodospad Aniołów, zwanego też przez autochtonów Kerepakupai Merú. Wodospad ten, wysoki na 979 m, mieści się w wenezuelskim parku narodowym Canaima, będącym jednym z obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

#11 Brazylia graniczy ze wszystkimi krajami w Ameryce Południowej oprócz dwóch

Spośród 12 krajów znajdujących się w Ameryce Południowej, największy z nich – Brazylia, graniczy ze wszystkimi oprócz Chile i Ekwadoru.

#12. Kształt Brasilii jest podobny do samolotu

Stolicę Brazylii zbudowano w ciągu zaledwie 3,5 rokuStolicę Brazylii zbudowano w ciągu zaledwie 3,5 roku — Wikimedia Commons

Stolicę Brazyliizbudowano jako zaplanowane miasto w ciągu około trzech i pół roku. W latach 50-tych Brasilia została zbudowana od podstaw z myślą o wprowadzeniu postępu do wnętrza kraju. Nie została zaprojektowana do chodzenia, ale raczej do przejazdu samochodem w zachwycie nad przestronnością i kształtem miasta.

Jakby tego było mało, plan Brasilii odzwierciedla kiełkujące właśnie wówczas zamiłowanie do podróży. Dla patrzących z góry, ma ona kształt samolotu. Jej skrzydła zbudowano dla pomieszczenia urzędników, a kadłub przeznaczono dla różnych ministerstw.

Czy podobał Ci się ten artykuł? Pod adresem Kiwi.com Stories mamy ich dla Ciebie znacznie więcej.