12 dziwnych przepisów z całego świata

12 dziwnych przepisów z całego świata

Ciekawostki podróżnicze


|

Od ograniczeń liczby posiadanych ziemniaków, po osobliwe restrykcje wobec psów lub czarne listy imion dla dzieci — niektóre kraje mają w swoich przepisach kilka …ciekawych regulacji prawnych.

#1 Zakaz pierdzenia na Florydzie

W czwartkowe wieczory można na Florydzie cieszyć się naprawdę czystym powietrzem. Od godziny 18:00 zabronione jest puszczanie bąków w miejscach publicznych. 

#2 Zakaz budowania zamków z piasku w Hiszpanii

To może nie brzmieć zachęcająco i wakacyjnie, ale stoi za tym ważny także dla turystyki cel. W niektórych regionach, w tym na Majorce i Kanarach nie można na plażach wznosić piaskowych budowli. Zakaz ma chronić piaszczyste wybrzeża przed erozją.

#3Hiszpania reguluje liczbę wyprowadzanych psów 

Hiszpania ma na koncie jeszcze parę nietypowych przepisów. Na przykład, jeśli chcesz spacerować z psami, pamiętaj, że nie możesz zabrać więcej niż osiem psów jednocześnie. Złamanie tego przepisu grozi grzywną. 

#4 Antycznych zabytków Grecji nie można zwiedzać na obcasach 

kobieta z kapeluszem na plecach fotografująca kariatydy Akropol, GrecjaZwiedzając greckie zabytki załóż buty na płaskiej podeszwie — Shutterstock

Pomyślisz sobie: kto wybiera się na wielogodzinne zwiedzanie, chodzenie po brukowanych uliczkach i wspinanie na greckie wzgórza na szpilkach? Najwidoczniej dostatecznie dużo osób próbowało, że dla ochrony antycznych zabytków trzeba było tego zakazać.

#5 w meksykańskim stanie nie można nazywać dzieci Hermiona, Batman lub Rolling Stone itd.

W 2015 roku stan Sonora w północno-zachodniej części Meksyku miał dość rodziców nadających swoim dzieciom egzotyczne imiona. Władze stworzyły listę 61 imion, w tym Lady Di, Rambo czy Sponsoring, które są od tamtej pory nielegalne.

„Celem jest ochrona dzieci przed nękaniem z powodu ich imienia”, powiedziała Cristina Ramirez, ówczesna dyrektorka rejestru cywilnego Sonory, wprowadzając ustawę. 

#6 W brytyjskim parlamencie nie możesz…umrzeć

Pałac Westminsterski, będący siedziba parlamentu Wielkiej Brytanii jest pałacem królewskim. Każdej osobie, która dokona tam żywota, należy się pogrzeb o randze państwowej, więc żeby nie stawiać korony w głupiej sytuacji, nie waż się tam umierać podczas zwiedzania.

#7 Unikaj bójek na poduszki w Niemczech

bójka na poduszki na ulicy.Bójki na poduszki w Niemczech mogą wpędzić cię w poważne kłopoty — Melanie Lemahieu / Shutterstock

Niemieckie prawo uznaje poduszki za broń, a uderzenie nią kogoś może prowadzić do oskarżenia o napaść. 

#8 Kontroluj swoją papugę

W Oak Bay w Kanadzie można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 100 dolarów, jeśli papuga mówi zbyt głośno.

#9 Dzieci muszą odwiedzać swoich rodziców w Chinach

Chińska Republika Ludowa wymyśliła ciekawe rozwiązanie, jak rozwiązać rosnący problem samotnych osób starszych. W 2013 roku kraj ten po prostu nakazał dorosłym dzieciom rodziców odwiedzanie ich. Prawo mówi, że dorośli powinni dbać o „duchowe potrzeby” swoich rodziców i „nigdy nie zaniedbywać ani nie lekceważyć osób starszych”. Każdemu, kto nie przestrzega przepisów, grozi grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności. 

#10 Nie bądź irytujący na Filipinach

Osoba z grymasem na twarzy skazująca palcem w stronę aparatuBycie irytującym na Filipinach nie popłaca — Shutterstock


Na Filipinach, drugi paragraf artykułu 287 stanowi, że powodowanie „niezasadnej irytacji” lub emocjonalnego niepokoju, który nie służy żadnemu celowi, może skutkować aresztowaniem na okres do 30 dni. Według ekspertów prawnych przepis oznacza, że można kogoś ukarać, jeśli (bez potrzeby) cię wkurzy.

#11 Limitowane ziemniaki

Zgodnie z prawem z 1946 r., Western Australia’s Potato Marketing Corporation ma prawo zatrzymać i przeszukać każdy pojazd podejrzany o przewożenie więcej niż 50 kg ziemniaków. 

#12 Nie noś deski na chodniku

Wielka Brytania ma kilka — jeśli nie przestarzałych, to raczej dziwacznych — przepisów. Jednym z nich jest taki, że po chodniku w Londynie nie można nosić deski, chyba że wyładowujesz ją z pojazdu. Patrząc na londyński tłok, na niektórych ulicach wydaje się to nawet sensowne ograniczenie.

Podobał Ci się ten artykuł? Sprawdź inne wpisy na Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły