12 zaskakująco interesujących faktów na temat autobusów

12 zaskakująco interesujących faktów na temat autobusów

Ciekawostki podróżnicze


|

Te ogromne pojazdy na kołach trwale wpisały się w krajobraz naszego codziennego życia, to jednak nie czyni ich mniej intrygującymi, ani nie odbiera im aury tajemniczości

Zastanawiasz się, co może być ciekawego lub zabawnego w autobusach? Nie jesteś sam. Specjalnie dla Ciebie rozeznaliśmy się nieco w temacie i przygotowaliśmy listę najciekawszych faktów na temat autobusów. Oprzyj zatem stopy na fotelu przed sobą i przyjemnej jazdy.

1. Które miasto jest najbardziej zaAUTOBUSowane?

Dżakarta ma największą sieć autobusową na świecieDżakarta ma największą sieć autobusową na świecie — Photogeratphy / Shutterstock

Miasto z największą siecią autobusową na świecie to Dżakarta w Indonezji. Ma łącznie 251,2 km (156 mil) linii autobusowych, obsługiwanych przez 3900 autobusów!

2. Skąd się wzięło słowo autobus?

W 1828 roku, pomiędzy La Madeleine i La Bastille w Paryżu, uruchomiono pierwszą linię obsługiwaną przez pojazd, który określano mianem omnibusa. Słowo to pochodzi od nazwy sklepu z kapeluszami w Nantes o nazwie Omnes Omnibus, przy którym pierwsza linia autobusowa kończyła bieg na wczesnym okresie próbnym funkcjonowania linii. Słowo omnibus pochodzi z łaciny i oznacza dla wszystkich. Nazwa przyjęła się, a słowo autobus jest obecnie rozpoznawane w większości języków na świecie.

3. Jaki jest rekord prędkości autobusu?

Paul Stender, maniak motoryzacyjny z USA, oraz jego zespół inżynierów zmodyfikowali typowy żółty amerykański autobus szkolny i zainstalowali w nim silnik odrzutowy GE J-79 z samolotu McDonnell Douglas F4 Phantom II. Tak przekonstruowany pojazd osiągnął najwyższą prędkość, jaką kiedykolwiek zarejestrował autobus – oszałamiające 590 km/h (367 mph).

4. Kiedy zaczął kursować pierwszy autobus?

Pierwsza linia autobusowa na świecie została uruchomiona w Paryżu w 1662 roku. Było to jeszcze w czasach przed wynalezieniem silnika spalinowego. Linia była obsługiwana przez zestaw konie + bryczka, przewożący do ośmiu pasażerów jednocześnie.

Innowator stojący za wprowadzeniem tej koncepcji będzie prawdopodobnie znany każdemu uczniowi licealnej matematyki, uczącemu się o jego słynnym trójkącie – był to matematyk Blaise Pascal. Pierwotnie te tak zwane „powozy za pięć pensów” były używane tylko przez obywateli z wyższych sfer społecznych, ale powab świeżości tego rozwiązania przestał czarować już po dekadzie i dopiero 150 lat później sobie o nim przypomniano.

5. Czy istnieją autobusy trzypiętrowe?

Knight Bus to jedyny istniejący trzypiętrowy autobusKnight Bus to jedyny istniejący trzypiętrowy autobus — Chansak Joe / Shutterstock

Chociaż było kilka amerykańskich firm, które w połowie XX wieku stosowały w swoich autobusach mały, trzeci pokład z tyłu, jedynym działającym autobusem na świecie, który oferuje do dyspozycji pasażerów swoje trzy pokłady, jest fioletowy Knight Bus, z konduktorem w osobie Stana Shunpike’a i kierowcą w osobie Erniego Pranga, z filmu Harry Potter i Więzień Azkabanu.

Autobus został stworzony przez zespół zajmujący się efektami specjalnymi do trzeciej odsłony filmu o Harrym Potterze. Kierownik zespołu, John Richardson, powiedział o autobusie: „Chociaż wielu ludzi uważa, że Knight Bus to dzieło CGI, tak naprawdę to realny, działający pojazd.

„Aby go zbudować, przecięliśmy dwa kultowe autobusy Routemaster, przeprojektowaliśmy konstrukcję i skręciliśmy wszystkie elementy razem, aby stworzyć jeden autobus z trzema pokładami. Podczas kręcenia Harry’ego Pottera i Więźnia Azkabanu stwierdziliśmy, że nie możemy przejechać nim przez stolicę ze względu na niskie mosty, które mamy w Londynie. Oznaczało to, że musieliśmy transportować autobus w dwóch częściach pomiędzy kolejnymi miejscami i składać go z powrotem przed kręceniem zdjęć!”

Knight Bus to także jeden z najpopularniejszych zestawów LEGO® z serii przedstawiającej słynne filmy.

6. Jakiego koloru jest autobus londyński?

Londyńskie autobusy nie zawsze były czerwoneLondyńskie autobusy nie zawsze były czerwone — Shutterstock

W świadomości ludzi na całym świecie londyńskie autobusy nieodłącznie kojarzą się z kultową czerwienią, jednak nie zawsze tak było – kiedy autobusy po raz pierwszy wprowadzono do miasta, były malowane na różne kolory, zależnie od obsługiwanej linii.

Firma, która była właścicielem większości autobusów – London General Omnibus Company (LGOC), zdecydowała w 1907 r., że aby wyróżnić się na tle konkurencji, pomaluje wszystkie swoje autobusy na czerwono. Kiedy w 1933 r. utworzono London Passenger Transport Board, przyjęto ten kolor dla wszystkich autobusów, które kursowały w mieście. Jest to dokładnie ten sam odcień głęboko nasyconej czerwieni używany również przez firmy Kit Kat i McDonald’s.

7. Jaka jest najdłuższa trasa autobusu?

Obecnie najdłuższa czynna trasa autobusowa na świecie przebiega pomiędzy Limą w Peru a Rio de Janeiro w Brazylii. Nazwana Transoceánicą lub Autostradą Międzyoceaniczną, ma 2600 km (1615 mil) długości, a jej pokonanie zajmuje ponad 100 godzin. Nie jest to jednak rekord wszech czasów. Ten należy do trasy autobusowej łączącej Londyn w Wielkiej Brytanii z Kalkutą w Indiach. Ta licząca 32 600 km (20 256 mil) trasa została pokonana tylko 15 razy w latach 1968–1976.

8. Jak daleko zajedzie autobus zasilany… odchodami?

Lotniskowy autobus kursujący wahadłowo pomiędzy miastem Bath w Wielkiej Brytanii, a lotniskiem w Bristolu, zasilany jest metanem wydobywanym z toalet i odpadów spożywczych. Obliczono, że tylko w ciągu jednego roku przeciętny człowiek produkuje ilość odchodów wystarczającą do zasilenia autobusu na dystansie 60 kilometrów (37 mil)!

9. Jedyna stolica dysponująca autobusami napędzanymi paliwem odnawialnym?

Stolica Szwecji, Sztokholm, od 2014 roku zmierza do realizacji planu całkowitego uwolnienia się od paliw kopalnych do roku 2050. Częścią tego planu jest zadbanie o to, by do 2025 roku wszystkie autobusy obsługujące trasy miejskie były zasilane biodieslem, biogazem i etanolem. Część autobusowa projektu została ukończona w szybkim tempie i do roku 2018 miasto zostało pierwszą światową stolicą, której autobusy są w 100% zasilane energią odnawialną.

10. „To były najlepsze czasy, to były najgorsze czasy…”

Charles Dickens pisał poetycko o swoich przeżyciach w omnibusie dnia 26 września 1834 r. w gazecie Morning Chronicle: „Pasażerowie zmieniają się w trakcie jednej podróży tak często, jak figury geometryczne w kalejdoskopie, i choć nie są tak błyszczący, są o wiele bardziej zabawni.”

11. Gdzie znajdziesz Pożądanie?

Jeśli chodzi o literaturę, współczesna klasyczna sztuka Tennessee Williamsa – Tramwaj Zwany Pożądaniem – została nazwana na cześć faktycznej linii transportu publicznego w Nowym Orleanie, biegnącej wzdłuż Canal Street, której stacja końcowa znajdowała się na Desire Street (Ulica Pożądanie).

12. I wreszcie… „Poczekajcie chłopcy, mam świetny pomysł …”

Instalacja artystyczna w Turynie we Włoszech jest hołdem dla jednego z najbardziej znanych finałów w historii kinaInstalacja artystyczna w Turynie we Włoszech jest hołdem dla jednego z najbardziej znanych finałów w historii kina — maforche / Shutterstock

Podczas kultowej ostatniej sceny filmu Włoska robota z 1969 roku autobus kończy jazdę zwisając z krawędzi urwiska. Ale co właściwie stało się z samym autobusem? Po wykonaniu zdjęć zewnętrznych we Włoszech autobus został przetransportowany z powrotem do Wielkiej Brytanii, gdzie kręcono sceny w jego wnętrzu.

Po zakończeniu produkcji autobus został sprzedany Craw’s Nest Hotel w Fife w Szkocji, który wykorzystywał go na wesela i wycieczki. Pojazd był także później używany w Blackpool i Liverpoolu jako pasażerski, zanim zaprzęgnięto go do pracy w funkcji autobusu szkolnego w małym miasteczku Kirriemuir, niedaleko Dundee. Ostatecznie pojazd został kupiony przez kierowcę wyścigowego – Archiego Cromara, który chciał przewozić nim swój samochód na imprezy motoryzacyjne – nieco ironiczne wydanie tego, do czego autobus był wykorzystywany w filmie całe lata wcześniej! Ostatecznie pojazd został zezłomowany w 1990 roku.

Podobały Ci się opowieści o autobusach? Na Kiwi.com Stories mamy ich dla Ciebie o wiele więcej.

Zastrzeżenie: „LEGO® jest znakiem towarowym grupy firm LEGO, które nie sponsorują, nie autoryzują, ani nie promują tej witryny”.

Powiązane artykuły