15 zaskakujących ciekawostek na temat samolotów i latania

15 zaskakujących ciekawostek na temat samolotów i latania

Ciekawostki podróżnicze

oraz

oraz |

Czego używali ludzie, zanim w samolotach pojawiły się łazienki?

W ciągu ostatnich kilku dekad latanie stało się normalną częścią naszego codziennego życia, nawet pomimo tego, iż mówi się, że tylko pięć procent światowej populacji kiedykolwiek leciało samolotem. Zwykle nie poświęcamy temu procesowi zbyt wiele uwagi, o ile tylko bezpiecznie docieramy do celu. Latanie to jednak absolutnie fascynująca rzecz i chcielibyśmy podzielić się z wami kilkoma najciekawszymi i zabawnymi faktami dotyczącymi zarówno latania, jak i samych samolotów.

1. Jakie światła nawigacyjne wykorzystywane są w samolotach?

Samoloty używają tych samych świateł nawigacyjnych co statki i łodzieSamoloty używają tych samych świateł nawigacyjnych co statki i łodzie — Shutterstock

Samoloty mają te same światła nawigacyjne co jednostki pływające, od małych łodzi rybackich, po duże kontenerowce. I tak: na lewym skrzydle znajduje się światło czerwone (portburta na statku), zaś światło zielone (sterburta) umiejscowione jest na prawym skrzydle. Jego zadaniem jest sygnalizowanie kierunku lotu samolotu.

Co ciekawe, słowa „port” zaczęto używać dopiero po 1844 roku, kiedy to Królewska Marynarka Wojenna przyjęła je w miejsce słowa „larboard”. Można by pomyśleć, że zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i by uniknąć zamieszania, słowo to powinno było pojawić się dużo wcześniej!
Samolot wyposaża się też w białe pulsujące światło, sygnalizujące to, że jest w ruchu, podobnie jak poduszkowiec lub wodoloty na wodzie, które pulsującym żółtym światłem sygnalizują przemieszczanie się z dużą prędkością.

2. Kiedy zaczęły się loty komercyjne?

Pierwszy regularny samolot pasażerski odbył swój dziewiczy lot w Nowy Rok 1914 r. Trasa obejmowała 34-kilometrowy przelot nad Zatoką Tampa na Florydzie, a pierwszym pasażerem na pokładzie hydroplanu był burmistrz Sankt Petersburga – Abram C. Pheil.

3. Jaki jest najkrótszy, rekordowy czas trwania komercyjnego lotu nad Atlantykiem?

Concorde ustanowił rekordowy czas przelotu z Nowego Jorku do Londynu w 1983 rokuConcorde ustanowił rekordowy czas przelotu z Nowego Jorku do Londynu w 1983 roku — NYC Russ / Shutterstock

1 stycznia 1983 roku, dzieło sztuki inżynieryjnej – naddźwiękowy samolot Concorde ustanowił rekordowy czas przelotu pomiędzy Londynem i Nowym Jorkiem – 2 godziny i 56 minut.

4. Jaka jest najbardziej ruchliwa trasa przelotów na świecie?

W czasach przed koronawirusem południowokoreański korytarz powietrzny Seoul–Jeju był najbardziej ruchliwą trasą przelotów samolotowych na świecie. W 2018 roku na tej 449-kilometrowej trasie dziennie realizowanych było 250 regularnych połączeń, które przewoziły ponad 14 milionów pasażerów rocznie. Trasa była tak popularna, że każdy kolejny samolot wyruszał na nią co 15 minut.

5. Jaki był najbardziej pracowity dzień w historii lotnictwa?

Najbardziej pracowitym dniem odnotowanym w historii lotnictwa był 24 lipca 2019 r. Tego dnia odprawiono na całym świecie ponad 225 000 lotów.

6. Ile okablowania znajduje się w konstrukcji samolotu?

W Airbusie A380 znajduje się 320 mil kabli i przewodówW Airbusie A380 znajduje się 320 mil kabli i przewodów — Shutterstock

Przeciętny samolot Boeing 747 ma w swoich wnętrznościach ponad 150 mil (240 kilometrów) przewodów, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi odległość pomiędzy Amsterdamem a południem Belgii. Jednak najdłuższe okablowanie, jakie można znaleźć we wnętrzu samolotu, znajduje się w dwupokładowym samolocie Airbus A380 – jego 320 mil kabli można by ułożyć wzdłuż drogi z Leicester do Glasgow.

7. Dlaczego okna pasażerskie w samolotach są okrągłe?

Okna w samolotach nie bez powodu są okrągłe. Po serii wypadków we wczesnych latach lotów komercyjnych inżynierowie odkryli, że kwadratowe okna z ostrymi narożnikami zagrażają bezpieczeństwu strukturalnemu samolotu. Używane od tego czasu okrągłe okna mogą być wielokrotnie wystawiane na wysokie ciśnienia podczas lotu.

8. Jaki jest najszybszy samolot na świecie?

Lockheed SR-71 Blackbird to najszybszy załogowy samolot odrzutowy na świecieLockheed SR-71 Blackbird to najszybszy załogowy samolot odrzutowy na świecie — Shutterstock

Concorde był szybki, ale nie tak szybki jak Lockheed SR-71 Blackbird, który ustalił rekord, zostając najszybszym załogowym samolotem odrzutowym na świecie od 1976 roku, osiągając prędkość przelotową wynoszącą 2193 mil na godzinę (ponad 3500 km/h). To rodzaj wojskowego samolotu szpiegowskiego, działającego przy dużych prędkościach i na dużych wysokościach (85 000 stóp lub 25 900 metrów nad poziomem morza). Opracowany w latach 60-tych Lockheed SR-71 został zaprojektowany tak, aby był wystarczająco szybki, by wyprzedzać rakiety.

9. Jaki samolot jako pierwszy obleciał kulę ziemską?

Rok 1986 był kamieniem milowym w historii lotnictwa. Lekki samolot zbudowany w warunkach domowych, wyposażony łącznie w 17 zbiorników paliwa, okrążył kulę ziemską bez zatrzymywania się lub tankowania po drodze. Rutang Model 76 Voyager wystartował z Kalifornii 14 grudnia i wylądował dziewięć dni później, zaledwie dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia. Dwaj piloci, projektant i szef załogi otrzymali w rezultacie tego wyczynu Collier Trophy – najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną w lotnictwie.

10. Na jak długo wystarcza tlen w masce ratunkowej?

Maski tlenowe znajdują się nad fotelami w samolocie i w razie niebezpieczeństwa działają tak, by dostarczać tlen jedynie przez 15 minut, co wystarczy, aby pilot mógł obniżył wysokość samolotu do poziomu, przy którym ciśnienie powietrza na zewnątrz pozwala na swobodne oddychanie (około 10 000 stóp lub 3000 metrów).

11. Jakie jest najbrudniejsze miejsce w samolocie?

Znajdujący się przed Twoim miejscem stolik to najbrudniejsze miejsce na pokładzie samolotuZnajdujący się przed Twoim miejscem stolik to najbrudniejsze miejsce na pokładzie samolotu — Shutterstock

Czy masz germofobię? W toku niedawnych badań stwierdzono, że najbrudniejszym miejscem w samolocie jest stolik przymocowany do tylnej części fotela znajdującego się przed Tobą. W rzeczywistości znaleziono tutaj osiem razy więcej bakterii niż na przycisku spłuczki toalety! Koniecznie zabierz ze sobą chusteczki higieniczne na następną podróż.

12. Czy w samolotach od zawsze były łazienki?

Łazienka w samolocie przeszła długą drogę od lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku, kiedy lotnictwo w formie takiej, jaką znamy obecnie, dopiero zaczynało raczkować. Początkowo nie było osobnej kabiny ani wyznaczonego miejsca, w którym wykonanie tej koniecznej czynności byłoby możliwe, a pasażerowie i załoga korzystali po prostu z kartonu, którego zawartość mogła się rozlać podczas turbulencji. Piloci najprawdopodobniej również oddawali mocz w swoje buty lub przez dziurę znajdującą się w podłodze kokpitu.

W latach trzydziestych ubiegłego stulecia, Królewskie Siły Powietrzne używały latającej łodzi nazywanej „gwiżdżącym s*aczem”. Supermarine Stranraer był wyposażony w toaletę otwieraną bezpośrednio w celu uwolnienia zawartości w powietrze. Kiedy deska sedesowa była podniesiona, przepływające przez toaletę powietrze wydawało świszczący dźwięk, stąd też samolot ten otrzymał tę dość oryginalną nazwę.

13. Jak długo trwał lot z Londynu do Singapuru w latach trzydziestych XX wieku?

Obecnie lot z Londynu do Singapuru trwa około 12 godzin, co dla niektórych osób może wydawać się nieskończonością. W 1934 roku, pokonanie tej samej trasy zajmowało jednak osiem dni i obejmowało 22 międzylądowania na zatankowanie samolotu, między innymi w Atenach, Bagdadzie, Kalkucie i Bangkoku.

14. Kurczak, wołowina… czy kawior?

Lufthansa kupuje więcej kawioru niż jakakolwiek inna firma na świecie. Pasażerowie biznesowi i podróżujący pierwszą klasą tych linii spożywają rocznie około 10 ton tego specjału.

15. Kiedy miał miejsce pierwszy lot transatlantycki?

Pierwszy lot nad Atlantykiem odbył się w 1919 roku i został wykonany przez siły marynarki amerykańskiej – US Navy. Cała podróż trwała 24 dni i miała pięć etapów – rozpoczęła się w stanie Nowy Jork i była kontynuowana przez Nową Szkocję, Azory, Lizbonę i Plymouth w Wielkiej Brytanii.
Niecałe dziesięć lat później, w 1927 roku, Charles Lindbergh został pierwszą osobą, która przemierzyła Atlantyk w samotnej, nieprzerwanej podróży powietrznej. Jego samolot – Spirit of St. Louis – wystartował 10 maja z Nowego Jorku i wylądował w Paryżu niecałe 34 godziny później. Lindbergh miał 25 lat, kiedy tego dokonał.

Czy lektura tego artykułu sprawiła Ci przyjemność? Odwiedź Kiwi.com Stories.

Powiązane artykuły