5 krajów najbezpieczniejszych dla kobiet podróżujących solo

5 krajów najbezpieczniejszych dla kobiet podróżujących solo

Inspiracje podróżnicze


|

Podróżowanie w pojedynkę może być onieśmielające, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą. Oto miejsca uznawane za jedne z najbezpieczniejszych na świecie dla kobiet i samotnych podróżników. Mamy też kilka najważniejszych wskazówek dotyczących solowych podróży.

Dlaczego warto podróżować solo? Trend indywidualizmu XXI wieku sprawił, że chcemy zobaczyć świat na własnych warunkach — pojechać dokładnie w miejsca, które chcemy, kiedy chcemy, bez kompromisów z czyimiś preferencjami. Podróżowanie solo wymaga również niezależności, pewności siebie, introspekcji, jest  więc też drogą do rozwoju osobistego. Dlatego często rezygnujemy z towarzystwa w podróży, co nie oznacza wcale samotności na szlaku.

W przypadku kobiet lub innych bardziej wrażliwych członków społeczeństwa, samotne odkrywanie nowych miejsc wiąże się z dodatkowymi względami dotyczącymi bezpieczeństwa osobistego. Stworzyliśmy zwięzłą, ale zróżnicowaną listę najbezpieczniejszych miejsc idealnych do bezpiecznego podróżowania dla kobiet i solowych globtroterów w 2023 roku. Przypominamy też kilka ogólnych wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo i uważność podczas swoich przygód.

 

@kiwi.com @Sabina | travel + food tips in case you were wondering which places you should visit as a solo woman traveling! 🐈 #solotravelwomen #solotraveling #travelhacks #travelwomen #solotraveltips #traveleurope #solotraveldestinations ♬ Lo-fi hip hop – NAO-K


Pamiętaj, że gdziekolwiek wybierzesz, żadna podróż nie jest w 100% wolna od ryzyka, a jeśli jesteś kobietą podróżującą solo, to ryzyko może się zwiększać. Wystarczy jednak odrobina odwagi i świadomości, żeby zrobić swój pierwszy w pełni samodzielny krok w wielki świat, nowe doświadczenia. Z każdym kolejnym krokiem i doświadczeniem Twoja pewność siebie i samodzielność będzie tylko wzrastać. Dasz radę!

Singapur

Kobieta w kapeluszu patrzy na panoramę SingapuruSingapur to najbezpieczniejszy dla kobiet kraj w Azji — Shutterstock


Miasto-państwo Singapur zajmuje najlepsze miejsce w rankingu Women’s Danger Index spośród krajów w Azji. Indeks ten mierzy m.in. wskaźniki bezpieczeństwa na ulicach, przemocy seksualnej i celowych zabójstw w 50 krajach na całym świecie. Według Global Peace Index 2022 Singapur to również najbardziej pokojowy kraj w Azji. 

Bezpieczeństwo w Singapurze jest po części owocem jego surowych praw i zerowej tolerancji dla ich naruszania, nieskorumpowanej policji. Dobrze poznać specyfikę lokalnych przepisów przed wyjazdem.

Ta wielokulturowa betonowa (naturalna też się wkrada) dżungla ma poza bezpieczeństwem jeszcze wiele do zaoferowania — w tym zajęcia na świeżym powietrzu, kolonialną i ultranowoczesną architekturę oraz bogactwo kulinarne.

Hiszpania

zachód słońca nad ulicami madrytuUlice hiszpańskich miast są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie — Shutterstock

Europa ogólnie jest najbezpieczniejszym kontynentem dla kobiet podróżujących i Hiszpania jest naszym pierwszą europejską rekomendacja. Z bardzo niskim poziomem akceptacji przemocy, dyskryminacji prawnej i celowych zabójstw, ten słoneczny faworyt prowadzi w Indeksie Niebezpieczeństwa Kobiet już od jakiegoś czasu. Bezpieczeństwo na ulicy w hiszpańskich miastach i kurortach jest powszechnie znane, nie tylko w odniesieniu do kobiet. Dla pewności i inspiracji przeczytaj opowieści naszej autorki Doroty Žigová, która przeszła Camino de Santiago na własną rękę w 2021 roku.

W przeciwnym razie Hiszpania jest zawsze świetnym wyborem ze względu na całoroczną przyjemną pogodę, często tanie loty (szczególnie poza sezonem) i fakt, że od północy do południa, kraj jest mistrzem w zaspokajaniu potrzeb turystów różnych narodowości.

Kanada

droga z górami w tle, KanadaNiezależnie od tego, czy planujesz road trip, czy city break, Kanada będzie Cię wspierać — Shutterstock


 

Kanada od dawna cieszy się opinią najbezpieczniejszego kraju w Ameryce Północnej. W istocie w Indeksie Niebezpieczeństwa Kobiet bije następny najbezpieczniejszy kraj kontynentu — USA — o 24 miejsca. Kanada jest również najbardziej spokojnym krajem na kontynencie i to już od ponad 10 lat.

Kanada jest ogromna, ale niezależnie od tego, czy chcesz odkrywać ją całą, czy też masz czas na krótką podróż, relaksującą przerwę w mieście — może w Vancouver, Edmonton lub Montrealu — masz pewność, że możesz rzucić się w wir tego pięknego kraju i wyjść bez szwanku z każdej przygody.

Szwecja

zabytkowa i nowoczesna zabudowa Malmö w Szwecji Malmö, dynamiczne, trzecie co do wielkości miasto Szwecji — Shutterstock

Szwecja nadal zajmuje pierwsze miejsce w indeksie równości płci Unii Europejskiej, który mierzy domeny takie jak praca, zamożność i władza. Ponadto badania przeprowadzone przez Pew w 2019 roku wykazały, że 96% osób w Szwecji uznaje równość płci za „bardzo ważną” – jest to najwyższy odsetek spośród wszystkich badanych krajów na całym świecie.

Podobnie jak Kanada, Szwecja jest dobrym miejscem na wędrówki poza szlakiem, poprzez krajobrazy zdominowane przez gęste lasy i idylliczne jeziora. Jest to jednak również dobre miejsce dla osób, które po raz pierwszy podróżują na własną rękę – zwłaszcza jeśli trzymają się miast. Wszystkie metropolie są wysoko rozwinięte, znajomość angielskiego wśród ludności jest jedną z najwyższych w Europie, a skandynawska sprawna organizacja sprawia, że wszystko (także w turystyce) idzie jak po maśle.

Islandia

  

@kiwi.com The fact that you’re single doesn’t mean you should stay home all the time, right?🥰#solofemaletraveler #solotravel #travelsafety #solotravel #solofemaletravel #travel #fyp #girls #wehackthesystem #travelhack #travelanywhere #travelanytime #travelcheap #travelforfree #wehacktravel ♬ April (No Vocals) – The Young EbenezersGlobal Peace Index po raz kolejny uznał Islandię za najbardziej pokojowy kraj na świecie. Dzięki niskiemu wskaźnikowi przestępczości i dość jednoznacznego stanowiska opinii publicznej na temat znaczenia równości płci, a także stosunkowo nowej, ale kwitnącej branży turystycznej, Islandia jest idealną destynacją dla każdej globtroterki.

Miłośnicy przyrody podążają do Islandii, ponieważ jest to miejsce o wysokiej przyciągani wyjątkowymi naturalnymi krajobrazami, jakie powstały w wyniku intensywnej aktywności tektonicznej. Ponadto dogodne położenie pomiędzy Europą a Ameryką Północną sprawia, że Islandia jest miejscem, do którego przyjeżdża wielu podróżników, którzy szukają naturalnych samotni, odludnych przestrzeni przemierzanych pieszo czy na rowerze. Jeśli zdecydujesz się na solową podróż do Islandii, nie bój się nawiązać kontaktu z innymi poszukiwaczami przygód. Być może zmienisz zdanie co do towarzystwa w podróży.

Porady dla podróżujących solo

Oprócz powszechnie stosowanych rad: spakuj się lekko, zabezpiecz swoje dokumenty, ubezpiecz się i tak dalej, mamy kilka wskazówek dotyczących podróży, które są szczególnie przydatne dla kobiet podróżujących solo.

Zakwaterowanie

Niezależnie od tego, jak bardzo cenisz sobie spontaniczność, zrób lekki research i zaplanuj z wyprzedzeniem miejsce, w którym zamierzasz odpocząć — gdzieś, gdzie bezpiecznie dotrzesz przed nocą. Nie mów nowo poznanym osobom gdzie się zatrzymasz; jeśli zapytają, odpowiedz wymijająco. Z drugiej strony, podziel się swoim planem podróży z kimś bliskim, komu ufasz. Ważne jest, aby ktoś wiedział, gdzie jesteś (lub gdzie masz być) w danym momencie, na wszelki wypadek.

Aplikacje

Pobierz te praktyczne aplikacje w ramach przygotowań do wyjazdu. Niektóre z nich warto mieć nawet jeśli nie planujesz wakacji:

  • Tourlina — interfejs w stylu aplikacji randkowej, który pozwala połączyć się z innymi podróżniczkami w Twojej okolicy
  • Mayday — pozwala powiadomić bliskich o niebezpieczeństwie, podając im dokładną lokalizację za pomocą zaledwie trzech stuknięć.
  • TripWhistle — dostępny tylko na iOS, podaje numery telefonów do służb ratunkowych w niemal każdym kraju
  • GeoSure — ocenia względne bezpieczeństwo miast i dzielnic na całym świecie, uwzględniając przy tym bezpieczeństwo kobiet
  • Meetup — znajduje grupy i wydarzenia w Twojej okolicy, które dotyczą konkretnych zainteresowań
  • Haven — dostępny tylko na Androida, mierzy otaczający ruch, światło, dźwięk i wibracje, aby być w stanie ostrzec Cię o wszystkim, co potencjalnie niepożądane

Spotkania w podróży

Podróżowanie solo, przy wszystkich swoich korzyściach zwłaszcza w zakresie samorozwoju, może przynieść momenty samotności. Nawet jeśli podróżujesz na własną rękę, warto rozmawiać z podróżnikami i osobami z okolicy zwłaszcza (a nawet najlepiej) z innymi kobietami. Wychodząc do barów i klubów pamiętaj, że niestety, podrzucanie środków odurzających do drinków pozostaje nadal częstym sposobem na wykorzystanie kobiet. Upewnij się, że nigdy nie zostawiasz swojego drinka bez opieki i widzisz co się dzieje z napojem, jeśli kupuje Ci go ktoś inny.

Odwiedź Kiwi.com Stories po więcej inspiracji i podróżniczych porad.

 

Powiązane artykuły

Hana Leakey

Hana jest redaktorką Kiwi.com, maniaczką geografii i entuzjastką Eurowizji.